tisdag 31 januari 2017

Nytt bolag i portföljen, blandade rapporter

Ökat i Betsson som gått uselt den sista tiden. Det är jobbigt att köpa sådant som bara går ner och ner. Man börjar tvivla. Vad vet andra som inte jag vet? Ungefär samma situation i HM innan dagens rapport. Man missar köptillfällen för att man inte är psykiskt stark nog. Inga garantier för att Betsson inte kommer med en riktig skitrapport dock.

Köpt 15 Betsson B

Ett bolag som gick riktigt uselt idag, -12.28% var finska skogsbolaget UPM-Kymmene. De höjde utdelningen och med dagens ras så handlas den till 4.5% direktavkastning. Jag har tidigare köpt Holmen på liknande nivåer och det har varit en god affär. Hoppas på en repris. Inte haft tid till någon riktig analys. Bara ögnat lite nyckeltal snabbt, OK soliditet, hyfsat P/E och utdelningsandel. Får kika lite mer på bolaget till helgen. Någon som äger det?

Köpt 45 UPM-Kymmene Oyj

H&M har det skrivits mycket om idag. Tänkte fokusera på beskedet att dela upp utdelningen i två steg. Riktigt nöjd med det beslutet faktiskt. Finns en uppsjö av bra bolag som delar ut i maj som jag kan öka i för att kompensera. Det här innebär att mitt hyfsat tuffa delmål om 20,000 i utdelningar i november helt plötsligt är nått :)

En del andra av mina bolag gick starkt idag också, framför allt Alfa Laval efter en bättre rapport än väntat samt Coor efter en stororder.

Pfizer kom in idag också utan någon större dramatik.

Nu ikväll är det cirkus i Swedbank igen verkar det som. Böter enligt DI. Svårt att tänka mig att det kan bli så stora summor som det spekuleras i men vad vet jag? Aldrig tråkigt att äga icke-Kanadensiska banker..


lördag 28 januari 2017

Blickar framåt

Ökade lite mer i fredags i de här tre bolagen:

Köpt 10 NCC B
Köpt 10 Tryg
Köpt 10 AstraZeneca

Önskar jag hade lite mer pengar att köpa NCC för. Deras utdelningspolicy är lockande.

Måste få gråta ut lite kring Castellum. Castellum var innan beslutet att dela ut i april/oktober själva ankaret bland mina marsutdelare. Jag hade förväntat mig runt 17,000 från dom i mars, nu får jag istället 9,000 i april och oktober. Kommer inte bli lätt att hitta bra ersättare.

Januari är snart över och blickar jag framåt så ser de preliminära utdelningarna för februari ut så här:


BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utdelningssumma
XDV ETF2017-01-316.721650.07583
Boston Pizza RIF2017-01-316.721000.11577
Verizon Communications2017-01-062017-02-018.84550.5775281
AT&T2017-01-062017-02-018.841600.48679
General Mills2017-01-062017-02-018.84200.4885
Baltic Horizon2017-02-079.4610000.024227
Volati Pref2017-02-022017-02-0811010100
Akelius Pref2017-02-022017-02-081100055,000
Oscar Properties Holding Pref2017-02-022017-02-081205100
SAS Pref2017-02-022017-02-08110012.51,250
SPFF ETF2017-02-012017-02-108.845500.0725353
Omega Healthcare Investors2017-01-272017-02-158.842200.621,206
Paychex2017-01-302017-02-158.84350.46142
STAG Industrial2017-01-272017-02-158.841150.116118
NorthWest Healthcare2017-02-156.725000.06667224
Realty Income2017-01-302017-02-158.842500.2025448
Ratos Pref2017-02-142017-02-201175254,375
Welltower2017-02-032017-02-218.84800.87616
Genova Property Group Pref2017-02-172017-02-231252.62/2.6366
Royal Bank of Canada2017-01-242017-02-246.72350.83195
Starbucks Corp2017-02-072017-02-248.84350.2577
Lazard Ltd8.84250.3884
15,787

Kommer en hel del intressanta rapporter och utdelningsbesked nästa vecka. De där jag har störst vikt och därmed är mest intressanta för mig är H&M, Swedbank, Novo Nordisk, Skanska och Autoliv.


torsdag 26 januari 2017

Rapporterna börjar rulla in

Rapporterna har börjat rulla in på allvar.

Diageo

Omsättning och vinst ökade med 14.5 respektive 28%. Fina siffror fast dopat av ett svagt pund. Höjer utdelningen med 5%, oklart vad utdelningen i ADR:en i dollar kommer bli. Aktien upp 3.25%.

Tele 2

Har länge varit ett av portföljens sorgebarn. Trodde den aktien hade glömt hur man gick upp. Mycket positivt mottagande av rapporten, aktien upp 7.58%. Man skulle alltså ha tecknat fullt i nyemissionen i alla fall. Utdelningen höjdes 10% som utlovat för att sedan sänkas till 4 kronor. Fortsatt OK utdelning. Jag ser ingen anledning att sälja av.

Nordea

Mycket liten höjning av utdelningen. Mycket positivt att de inte behöver sänka. Aktien först ordentligt upp men slutade på +1.42%. Återstår att se vad som händer med böter mm framöver.

Ericsson

Äger jag den här lottsedeln? Tyvärr. Min första utdelningssänkning vad jag kan minnas. Aktien upp på någon form av lättnad att resultatet/utsikterna inte var värre antar jag. Den här aktien får ligga och vila sig i form. Kanske repar den sig på några år.

Old Republic

5.42% upp. Utdelning meddelas först senare. Tänker inte ens läsa rapporten. Försäkringsbolagsrapporter är otroligt tråkiga. Antar att den var bra.

Welltower höjer med en ynka cent från 0.86 till 0.87. Suck.

Starbucks kom in precis och verkar vara in line men aktien ner runt 3% i efterhandeln.

Lagercrantz

Q3, Stigande vinst, ökande marginaler. Såg OK ut i sammandrag. Inte tid att läsa ännu. Aktien upp 4% i alla fall.

Unilever

-5% idag. Har det tufft i Brasilien och Indien och med dollarn. Exponeringen mot utvecklingsmarknader är på lång sikt en av de största anledningarna till att jag äger Unilever. Det är där tillväxten kommer att finnas. Utdelningen sätts till 0.3439 USD. Köper på dippen.

Har följande affärer att rapportera:

Igår

Köpt 15 Pfizer

Idag

Köpt 15 Unilever PLC
Köpt 15 Betsson B



tisdag 24 januari 2017

Tre rapportköp

Det rullar in lön och bonus i morgon! Förde över från kassan i förtid och köpte lite i tre bolag som har det gemensamt att de nyligen släppt rapporter.

Först Tryg som jag ökade lite i igår. Köpte mer idag. Danskt försäkringsbolag som delar ut i mars, även en extrautdelning där för att sedan gå över till att bli en trygg kvartalsutdelare med cykeln januari-april-juli-oktober. Jag har en utdelningsvikt runt 1% bara i försäkringsbolag så det finns utrymme att öka i sektorn. Tryg var ett av de bolag jag köpte på midsommaraftons morgon då BREXIT var ett faktum. Danske Bank satte en säljrek på den igår för att de tyckte att den var dyr. Aktien var ner 5% på det och med andra ord 5% billigare helt plötsligt.

Köpt 50 Tryg

Sedan Byggmax där jag sedan tidigare haft ett litet innehav. Går lite knackigt för dom efter att sossarna ändrade i ROT och ett uppköp av Skånska Byggvaror. Lite av ett turn-around case. Jag hoppas att de här problemen är övergående. De meddelade en utdelningshöjning vilket indikerar god framtidstro. Ner nästan 10% idag.

Köpt 25 Byggmax Group

Slutligen, för att förbättra mina usla utdelningar i juni, september och december har jag ökat i ett av de tryggaste bolagen jag känner till, amerikanska jätten JNJ. De rapporterade idag och var väl i princip in line vad jag hann se i en nyhetsflash men måste erkänna att jag köpte i blindo. Har inte läst någon rapport. Den var ner 2% och det händer väldigt sällan att den går ner så kraftigt. Ser varje dipp, i princip oavsett vad den beror på, som ett köpläge i det här bolaget. Säger inte att det är rätt tänkt men det är så jag resonerar.

Köpt 5 Johnson & Johnson

måndag 23 januari 2017

Ökat i fem innehav

Då kom det en nedgång idag och jag degade in allt jag hade kvar på mina aktiekonton.

Danske Bank sänkte danska försäkringsbolaget Tryg till sälj och aktien var ner nästan 5% när jag tryckte på köpknappen i förmiddags. Under eftermiddagen så var sedan CEO, CFO och COO inne och köpte. Känns mer förtroendeingivande när ledning satsar egna pengar än när någon analytiker uttalar sig.

Köpt 25 Tryg

Avega hade jag under 10,000 i och jag vill få upp en del av innehaven över den nivån. På sikt vill jag att konsulterna som grupp skall stå för 1% av mina utdelningar.

Köpt 50 Avega Group B

Till sist så ökade jag lite i två rätt lågavkastande septemberutdelare.

Köpt 25 Addtech B
Köpt 25 Lagercrantz Group B

Fyra köp och inte ett enda fastighetsbolag. Jag är stolt över mig själv. Fast i natt så dras emissionslikviden för Diös så egentligen har jag ökat rätt rejält.

Tecknat 1100 Diös

Baltic Horizon har meddelat utdelning och verkar komma att dela ut i feb-maj-aug-nov cykeln. 7.61% direktavkastning som jag tolkar det. Baltic hade en stökig notering och de som var nyktra under mellandagarna och köpte på sig runt 10kr tror jag har gjort en fin affär.




lördag 21 januari 2017

Hänt i veckan

Varit bortrest i tjänsten och inte hunnit skriva något på några dagar.

Har aktiverat kassan en del för utdelningarna som rullat in har inte räckt till det jag velat köpa.

Läkemedel och fastigheter har gått fortsatt svagt och jag har ökat lite.

2017-01-19

Köpt 10 Pfizer
Köpt 25 Hemfosa Fastigheter

2017-01-20

Köpt 10 AstraZeneca

Udelningshöjningen i Castellum har varit veckans främsta samtalsämne. Castellum är mitt största innehav så detta var mycket välkommet. Beslutet att dela ut två gånger per år ställer dock till det lite. Jag gillar ju utspridda utdelningar men är inte överförtjust här. Hade ju tänkt investera den rätt stora utdelningen i bolag som går ex i april men nu håller bolaget hälften av mina pengar i sex månader. Det här betyder också att mitt mål för mars inte längre är uppnått och att jag kanske måste tänka om kring beslutet att inte återinvestera i mina stora marsutdelare. Frågan är om inte Diös också kommer följa efter Castellum och börja dela ut oftare.

Ett annat bolag under radarn som höjt och går från halvårsutdelningar till kvartalsutdelningar är danska försäkringsbolaget Tryg. Där är det småsummor det gäller så det påverkar mig knappt alls.

Höjningen i Realty Income var större än tidigare. Innan när de höjt har jag knappt märkt någon skillnad, vi har snackat en krona mer i månaden eller så. Börjar kännas lite intressant att öka. Har ju en liten önskan om att få ut 500 kronor i månaden från dom och har nu 467.

måndag 16 januari 2017

Snabbt inlägg!

Har inte tid att breda ut mig, bara rapportera två köp så att inte EBM anhåller mig :)

Köpt 50 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Pfizer