söndag 18 augusti 2019

Senaste affärerna

Summering av affärerna sedan den 5 augusti:

KF hos Nordea:

Ökar i AOS, alldeles för liten vikt än så länge.

Köpt 10 A. O. Smith Corp

Nordnet depå:

Ökade i Eaton som gick ned över 5% på en dag. Återinvestering av utdelningar kan vi kalla det.

När det började storma köpte jag på mig i princip det enda på räntefronten som fortfarande yieldar något. Långa amerikanska statspapper.

Köpt 750 iShares $ Treasury Bond 20+yr UCITS ETF
Köpt 7 Eaton Corp

Avanza:

En del blandade småköp. Skalat ner i ICA pga värdering och låg förväntad ökning av utdelningen.

Sålt av Dometic helt. Vinsthemtagning. Tror att det finns bättre papper att vara investerad i om vi är på väg in i sämre konjunktur. Dessutom har jag alldeles för stor vikt i svenska bolag, vill öka i amerikanskt.


söndag 4 augusti 2019

Nya köp och utdelningsprognos för augusti

Doppat tårna i ett nytt amerikanskt innehav:

Köpt 5 A.O. Smith Corp

Lite NIBE-feeling på dom. Gör varmvattenberedare och system för vattenrening. Primärt USA-försäljning men om jag minns rätt ca 10% Kina och 10% Indien. Låg direktavkastning strax under 2% men även låg utdelningsandel samt god historik av höjningar. P/E runt 18.

Aktiverat kassa och köpt en stor post ABB i hopp om att bolaget skall få in ny bra ledning och att det splittas upp i mindre delar så att värderingen kan komma upp jämfört med sina konkurrenter. Det här är ett turn around case i princip eftersom ABB i åratal varit dåligt skött. Återköp av aktier samt direktavkastningen borde begränsa nedsidan.

Köpt 1375 ABB

Mindre köp:

Köpt 5 Investor A
Köpt 10 Husqvarna B
Köpt 12 Pfizer
Köpt 22 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 69 Equinor

Utdelningsprognosen säger ca 43,000 dopat av extrautdelning från Tele2 samt som vanligt, kronförsvagning.


BolagEx UtdDagUtd. DagSumma
Canadian Imperial Bank of Commerce2019-06-272019-07-29765
Bank of Nova Scotia2019-07-012019-07-292,440
Shaw Communications2019-07-152019-07-3072
Toronto-Dominion Bank2019-07-092019-07-311,197
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-07-252019-07-31166
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-07-252019-07-31200
JPMorgan Chase & Co.2019-07-032019-07-31116
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-07-222019-07-31239
Verizon Communications2019-07-012019-08-01435
AT&T2019-07-092019-08-01983
General Mills2019-07-102019-08-01142
NP3 Fastigheter Pref2019-07-302019-08-05533
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-07-252019-08-0744
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-07-252019-08-07107
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-07-252019-08-07105
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-07-252019-08-07114
Volati Pref2019-08-022019-08-084,670
Akelius Pref2019-08-022019-08-088,575
SPFF ETF2019-08-052019-08-13423
National Grid2019-05-302019-08-142,440
NorthWest Healthcare2019-07-302019-08-15376
AbbVie2019-07-122019-08-15412
SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. T-Bond UCITS ETF2019-08-012019-08-15469
WPT Industrial REIT2019-07-312019-08-1530
STAG Industrial2019-07-302019-08-15161
A.O. Smith Corporation2019-07-302019-08-1528
Realty Income2019-07-312019-08-15993
National Retail Properties2019-07-302019-08-15124
Eaton Corporation2019-08-012019-08-16513
Lazard2019-08-022019-08-161,429
Baltic Horizon Fund2019-08-172019-08-21418
Paychex2019-07-312019-08-22358
Welltower2019-08-142019-08-22889
Starbucks2019-08-072019-08-23121
Tele22019-08-222019-08-299,000
Novo Nordisk B968
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF1,978
UBS MSCI USA Value UCITS ETF692
42,724
CAD5,215
DKK968
EUR2,397
SEK22,788
USD11,367

tisdag 23 juli 2019

Konsumenttest av mina bolags produkter. Del I - Listerine

Blev av min tandläkare beordrad att börja med munskölj. Eftersom jag är en lydig samhällsmedborgare som respekterar olika former av auktoriteter fann jag mig stående framför munsköljshyllan på apoteket. För att stötta ett av mina större innehav, Johnson & Johnson, så valde jag en flaska Listerine.

Här följer en ärlig recension förhoppningsvis till nytta och gagn för min lilla följarskara:

1. Färg

Färgen är suspekt mörkt lila. Ser ut som en sådan färg som insekter använder i naturen för att signalera att de är giftiga eller oätliga. Finns det vatten på planeten Yuggoth så ser det rimligtvis ut så här.

Clean Mint heter varianten. Då borde det ju rimligtvis finnas en Dirty Mint också tycker jag som vän av ordning. Kanske inte hade blivit någon storsäljare.

2. Lukt

Skruvar av korken. Eller försöker skruva av korken. Sån här barnsäkrad skit vafan. Efter en omgång våld och en lång räcka svordomar är skiten äntligen av.

Tar en sniff. Å fy satan! Bränner till i näsan. Vad är detta? Batterisyra? Luktar som den där vodkan man kan köpa på tetrapack på Finlandsbåten. Som en godnattkyss från Per Gahrton alltså.

Försöker läsa den mikroskopiska texten för att lista ut hur mycket man skall ta. 4 * 5 ml teskedar?

Trams. Jag höftar och tar en slurk direkt ur flaskan. Skål kosmonauter!

3. Smak

JÄVLAR! Det är fan batterisyra! Omedelbart måste jag bekämpa reflexen att inte omgående spotta ut skiten rakt ut över toalettspegeln. Precis som en femåring man bjudit på sprit.

När den första paniken lagt sig försöker jag skölja runt det i munnen. Någon form av akut flyktreflex infinner sig. Som när man smetar senap i röven på en katt. Min arm börjar rycka upp och ner i någon slags spasmer och jag stampar okontrollerat upp och ner med foten. Efter några sekunders svår inre kamp är jag återigen herre över mina egna kroppsrörelser. Då börjar det svida och bränna svårt på tungan. Efter vad som känns som en evighet bedömer jag att de 30 sekunder man skall skölja har passerat och jag får äntligen spotta ut eländet.

4. Betyg:

1 påse asbest av 5 möjliga. Kör hellre in en högtryckstvätt i käften än att använda den här produkten.

5. Sista reflektion:

Möjligtvis finns det något alternativt användningsområde. Att göra rent målarpenslar med, avrosta muttrar eller köra etanolbuss på kanske.






måndag 22 juli 2019

Portföljuppdatering


Skalat av lite SKF. Får se om jag skalar av mer. Tycker jag ligger lite tungt i industri nu. SKF är väl inte dyrt kanske men det är en aktie som alltid känns billig. Eventuellt bättre att äga finverkstad om vi är på väg in i en nedgång. Förra nedgången vill jag minnas att tex Atlas marginaler höll emot mycket bättre än SKF. Sålde innan rapport dock och där lät de ju rätt positiva.

Sålt 10 SKF

Ökat upp i lite ETFs för riskspridning och exponering mot EUR och USD.

Köpt 25 UBS MSCI USA Value UCITS ETF
Köpt 25 HSBC Euro STOXX 50 UCITS ETF

En del mindre köp:

Köpt 4 Atlas Copco B
Köpt 10 NCC B
Köpt 13 Indutrade
Köpt 10 Novo Nordisk B
Köpt 19 Thule Group
Köpt 9 Unilever
Köpt 263 Klövern
Köpt 52 Kungsleden
Köpt 65 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 10 Eaton Corporation

Ökat i StoraEnso rejält och lite i UPM. Dålig timing tyvärr men jag vill äga mer realtillgångar i form av skog som jag varit inne på innan.

Köpt 2340 StoraEnso R
Köpt 25 UPM-Kymmene

Ett nytt bolag. Industribolaget Parker som har höjt utdelningen 62 år i sträck. Låg utdelning runt 2% men låg utdelningsandel. Ett köp- och glömbolag för oss sittkissare.

Köpt 10 Parker-Hannifin Corp

Ökat i lite bank då jag inte helt tror på de kraftiga räntesänkningar som prisats in i USA.

Köpt 10 J.P. Morgan Chase
Köpt 20 Toronto Dominion
Köpt 15 Bank of Nova Scotia

Också ökat i Northwest. Stor styrka att de undviker USA. Många av de REITs jag ägt med amerikanska vårdfastigheter har det blivit krisrubriker i då och då. Inte i Northwest den bara tuggar på.

Köpt 75 Northwest Healthcare Properties

lördag 29 juni 2019

Sålt av Kinnevik, lämnat spelsektorn samt utdelningar i juli

Köpt en liten kanadensisk REIT som äger utspridda logistiksfastigheter i USA och delar ut månadsvis. Man är nog flera år sen på pucken här i den sektorn men den här flyger under radarn verkar det som. Potentiell uppköpskandidat. Får ca 5% i utdelning medans jag väntar.

Köpt 50 WPT Industrial REIT

Erhållit 110 John Mattson Fastighetsföretagen i IPO

Dom lägger vi i byrålådan och där får dom ligga kvar.

Kinnevik meddelade att de ville sälja av i Millicom, satsa mer på sina växande portföljbolag och sänka utdelningen. Kvar skulle vara en stor post Zalando och Tele2 samt nämnda onoterade bolag.
Då jag redan äger en större post Tele2 kände jag att det var dags för Kinnevik att lämna utdelningsportföljen. Det kanske blir bra men då är det i pensionsportföljen den skall ligga. Cirkusen efter jag sålt då de ändrade sig om Millicom och chefer slutade förstärkte bara min tro på att jag gjorde rätt. Sålt hela innehavet.

Sålt 125 Kinnevik

Kom en nyhet om Kindred och böter i England för bristande regelefterlevnad för att motverka penningtvätt. Beloppet i sig var väl ingenting men jag blev åter påmind varför jag lämnat sektorn tidigare. Ser risk att det blir som med bankerna här med strängare och strängare regler. Dessutom ser staterna nog spelskatter som ett utmärkt sätt att stärka statskassorna i framtiden precis som med tobaksskatt och alkoholskatt. Skatt på något dåligt är lättare att sälja in till väljarna än skatt på arbete. Sålt hela innehavet och nu går jag inte in i den här sunkiga sektorn igen hur billiga bolagen än ser ut.

Sålt 42 Kindred Group

Oriflame försvinner ur portföljen efter uppköpet. Inte nog med att det blev en förlustaffär det efterlämnar ett djupt sår i mina utdelningar och jag har börjat köpa mindre poster i olika bolag för att börja jobba upp dom igen. Usel timing i AbbVie där, köpte precis innan deras uppköp av Allergan som marknaden verkligen inte gillade. Två bolag med mindre bra framtidsförutsättningar som slås ihop kanske inte är något framgångsrecept. Se på Kraft Heinz.

Köpt 10 Unilever PLC
Köpt 32 Lazard
Köpt 8 Autoliv
Köpt 89 Klövern
Köpt 15 AbbVie
Köpt 25 HSBC Euro STOXX 50 UCITS ETF
Köpt 15 UBS MSCI USA Value ETF
Köpt 10 Bank of Nova Scotia
Köpt 12 Toronto Dominion Bank

Fick lite Mentice. Inte läst på om bolaget och säljer av direkt.

Erhållit 112 Mentice i IPO
Sålt 112 Mentice

Fått erbjudande från Lyondell Basell om återköp. Måste i så fall ring Nordea och sitta i telefonkö. Det kommer inte hända.

Förväntade utdelningar i juli: Mycket preffar. Skulle behöva vikta upp USD lite.


iShares EM Dividend ETF (EUNY)2019-06-132019-06-26863
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2019-06-132019-06-26653
Shaw Communications2019-06-142019-06-2770
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2019-06-202019-06-27267
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-06-192019-06-28145
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-06-192019-06-28183
Sun Life Financial2019-05-292019-06-28520
Cibus Nordic Real Estate2019-06-192019-06-28382
Principal Financial Group2019-05-312019-06-28326
Brookfield Renewable Partners LP2019-05-302019-06-28364
Macquarie Global Infrastructure2019-06-212019-06-28390
Brookfield Infrastructure Partners LP2019-05-302019-06-28630
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-06-242019-06-28234
Coca Cola2019-06-132019-07-01186
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2019-06-262019-07-011,130
Total SA ADR2019-06-072019-07-02440
TELUS Corp2019-06-072019-07-02597
Bonäsudden Holding2019-06-272019-07-0395
Sydsvenska Hem2019-06-272019-07-0395
Bråviken2019-06-272019-07-03100
Kallebäck Property Invest2019-06-272019-07-03150
Corem Property Group Pref2019-06-272019-07-03500
Sagax Pref2019-06-272019-07-03500
Klövern2019-06-272019-07-03724
Kungsleden2019-06-272019-07-031,307
Klövern Pref2019-06-272019-07-033,720
Sagax D2019-06-272019-07-035,463
Westpac Banking Corp2019-05-152019-07-05916
Merck & Co2019-06-142019-07-08383
Lundin Petroleum2019-07-022019-07-083,586
Heimstaden Pref2019-07-042019-07-10625
Glaxo SmithKline PLC2019-05-162019-07-11368
SPFF ETF2019-07-032019-07-12407
Ventas2019-06-282019-07-12736
NorthWest Healthcare2019-06-272019-07-15330
BCE Inc2019-06-142019-07-15813
Tryg2019-07-112019-07-153,246
Hemfosa Fastigheter2019-07-092019-07-152,282
Hemfosa Fastigheter Pref2019-07-092019-07-155,038
Lexington Realty Trust2019-06-272019-07-1586
STAG Industrial2019-06-272019-07-15155
Realty Income2019-06-302019-07-15957
W.P. Carey2019-06-272019-07-151,488
WPT Industrial REIT2019-06-272019-07-1529
Logistea2019-07-122019-07-1894
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)252
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)1,492
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)178
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)220
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)35
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)89
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)106
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)154
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)305
Summa44,402
AUD916
CAD2,061
DKK3,246
EUR1,245
GBP2,146
JPY178
SEK20,693
USD13,666


Önskar alla en trevlig sommar.