söndag 2 maj 2021

Utdelningar maj, köpt AstraZeneca

Sålt av mina sista Svolder. I min bok finns det ingenting logiskt som kan motivera en 20%-ig premie mot substans i en portfölj med bara noterade innehav. Flera av de största innehaven är dessutom mycket högt värderade och känsliga för en eventuell nedgång.

Sålt 405 Svolder B

Sålt av hela mitt lilla innehav i FormPipe. Jag förstår inte riktigt värderingen här och fortsätter renodla portföljen genom att sälja av mindre innehav.

Sålt 284 FormPipe Software

Ökat smått i fyra rimligt värderade existerande innehav spridda över olika sektorer:

Köpt 25 Verizon Communications

Köpt 20 MSC Industrial Direct Co

Köpt 20 General Mills 

Köpt 34 Per Aarsleff Holding B

Gjort ett större köp då jag tar in AstraZeneca igen. Den har blivit nedtryckt, kom med en lovande rapport och har relativt stor exponering mot utvecklingsländer och en tydligare tillväxtprofil än mina andra läkemedelsbolag.

Köpt 279 AstraZeneca

Utdelningsprognosen för maj

MSC Industrial Direct Co2021-04-122021-04-27317
Canadian Imperial Bank of Commerce2021-03-262021-04-281,005
Bank of Nova Scotia2021-04-052021-04-282,571
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-04-152021-04-2852
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-04-152021-04-28140
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-04-152021-04-28202
Shaw Communications2021-04-142021-04-29102
Macquarie Global Infrastructure2021-04-222021-04-3063
JPMorgan Chase & Co.2021-04-052021-04-30381
Toronto-Dominion Bank2021-04-082021-04-301,522
Cibus Nordic Real Estate2021-04-222021-04-301,613
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-04-262021-04-30131
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-04-262021-04-30202
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-04-192021-04-30176
General Mills2021-04-082021-05-03259
Verizon Communications2021-04-082021-05-03398
Bristol-Myers Squibb2021-03-312021-05-03518
AT&T2021-04-082021-05-03880
Coor Service Mgmt2021-04-272021-05-031,800
Atlas Copco B2021-04-282021-05-04913
Tre Kronor Property Investment2021-04-282021-05-044,192
FormPipe Software2021-04-292021-05-05187
Resurs Holding2021-04-292021-05-051,340
Epiroc B2021-04-292021-05-053,850
NP3 Fastigheter Pref2021-04-292021-05-055,000
Nordic Waterproofing Holding2021-04-302021-05-064250
Nobia2021-04-302021-05-061,600
Corem Property Group B2021-04-302021-05-068,967
General Dynamics Corp2021-04-082021-05-07252
Atea2021-04-302021-05-10305
Volati Pref2021-05-042021-05-105,000
XACT Högutdelande UCITS ETF2021-05-042021-05-109,175
Exsitec Holding2021-05-052021-05-11308
Nolato2021-05-052021-05-1110,400
Securitas B2021-05-062021-05-126,840
Investor2021-05-062021-05-1220,180
Akelius Residential D2021-05-042021-05-125,084
SPFF ETF2021-05-052021-05-13358
Gränges2021-05-072021-05-14449
AbbVie2021-04-142021-05-14825
Inwido2021-05-072021-05-141,463
Peab2021-05-072021-05-143,150
National Retail Properties2021-04-292021-05-14286
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-04-292021-05-14470
Realty Income2021-04-302021-05-14905
SL Green Realty Corp2021-04-292021-05-17126
STAG Industrial2021-04-292021-05-17244
WPT Industrial REIT2021-04-292021-05-17268
Emera Inc2021-04-302021-05-17548
A.O. Smith Corporation2021-04-292021-05-17165
Veidekke2021-05-062021-05-19585
Royal Bank of Canada2021-04-212021-05-211,226
Lazard2021-05-072021-05-232,656
Carrier Global Corp2021-04-302021-05-2436
Drillcon2021-05-202021-05-261,750
Baltic Horizon Fund196
Coloplast B205
116,086

söndag 25 april 2021

3 försäljningar

Ökar i råvaror:

Köpt 9 Equinor

Köpt 13 UPM-Kymmene

Och läkemedel:

Köpt 250 Pfizer

Köpt 25 Bristol-Myers Squibb

Köpt 8 AbbVie

Köpt 30 NovoNordisk

En liten slatt WPC till:

Köpt 25 W.P. Carey

Sålt av tre innehav, Svedbergs har en kvartalsvinst i närheten av mitt portföljvärde. Det är ett för litet bolag i min smak och de har svikit mig förr även om det ser ut att vara på rätt väg nu. Legat back länge i denna och kan nu komma ur med en liten vinst.

Sålt 575 Svedbergs

Proact har nu vid några rapporttillfällen uppvisat en oroande hög volatilitet. Vill fokusera på mindre oberäkneliga bolag.

Sålt 50 Proact IT Group

Sbanken är under bud. Jag gav det en vecka men det verkar inte komma någor motbud så jag säljer av. 

Sålt 140 Sbanken


torsdag 8 april 2021

Utdelningsregn i april

Senaste transaktionerna:

Ökat i NWH som verkar tugga på utan de alarmerande nyheter som annars brukar kunna attribueras till high yield.

Köpt 75 NorthWest Healthcare Properties REIT

Köpt en rejäl stek i SBB. Tog kontanter när SBB köpte Hemfosa som var ett stort innehav då. Köper tillbaka nu. Om man försöker se bortom den omtalade VD:n så har de stabila fastigheter, godkänd rating, kända ägare och en OK utdelning. Ett relativt spekulativt köp men de har gjort mycket rätt de senaste åren. 

Köpt 10,000 SBB B

Fortsätter att öka i skog med målet 250,000 investerat i UPM.

Köpt 125 UPM-Kymmene

Sålt ut Brookfield Property som är under uppköp. Blev en liten förlust där tyvärr som så ofta med high yield. Högt belånade fastigheter med en hel del retail mådde inte så bra under corona. Kunde blivit mycket värre dock än minus 2000 kronor.

Sålt 250 Brookfield Property REIT

Pfizer känns relativt lågt värderat och bör kunna höja marginalerna efter att de spunnit av lågmarginaldelen Viatris. Bolagets covidvaccin verkar vara ett av det bättre och även om de inte kommer tjäna några pengar på detta så kan arbetet de lagt ned på forskningen kanske framgångsrikt appliceras på annat. 

Köpt 49 Pfizer

Ökar i Novo igen. Nog inte billigt på kort sikt men kanske på lång. Ser stor potential i deras medel mot fetma.

Köpt 43 NovoNordisk

Ökat i europeiska bolag:

Köpt 75 HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF

Gillar fina kassaflöden i bolag jag investerar i. Om man visualiserar ordet är det som en flod av pengar. Eller ett regn. Kassaflöden genererar utdelningar och för april är prognosen en månad som nog blir mycket svårslagen framöver, hårt dopat av så många extrautdelningar att jag kanske missat någon. Kronan på verket är 30,000 från Volvo.

iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2021-03-112021-03-241,104
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2021-03-112021-03-24378
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2021-03-222021-03-25116
Macquarie Global Infrastructure2021-03-182021-03-2664
Principal Financial Group2021-02-262021-03-26311
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2021-03-242021-03-291,288
Eaton Corporation2021-03-152021-03-30597
Novo Nordisk B2021-03-262021-03-303,419
Shaw Communications2021-03-122021-03-30101
Brookfield Infrastructure Corp2021-02-252021-03-3170
Brookfield Infrastructure Partners LP2021-02-252021-03-31653
Brookfield Property REIT2021-02-252021-03-31710
Brookfield Renewable Partners Corp2021-02-252021-03-31114
Brookfield Renewable Partners LP2021-02-252021-03-31451
Cibus Nordic Real Estate2021-03-232021-03-311,617
Handelsbanken A2021-03-252021-03-318,303
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-03-222021-03-31199
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-03-252021-03-31184
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-03-252021-03-31127
Sun Life Financial2021-02-262021-03-31523
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2021-03-182021-03-31490
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2021-03-182021-03-31902
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2021-03-182021-03-31509
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2021-03-182021-03-3163
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2021-03-182021-03-3125
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2021-03-182021-03-3180
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-03-182021-03-31123
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-03-182021-03-31189
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-03-182021-03-31252
ABB2021-03-302021-04-0111,091
Castellum2021-03-262021-04-0112,938
Coca Cola2021-03-122021-04-01179
Electrolux B2021-03-262021-04-011,300
Essity B2021-03-262021-04-017,661.25
SKF B2021-03-262021-04-011,625
Swedbank2021-03-262021-04-011,450
TELUS Corp2021-03-102021-04-01676
Total SA2021-03-252021-04-01974
Klövern2021-03-302021-04-051,300
Klövern Pref2021-03-302021-04-053,750
Sagax D2021-03-302021-04-055,000
SBB B2021-03-302021-04-051,436
SBB D2021-03-302021-04-051,750
Corem Property Group Pref2021-03-302021-04-075,000
Gjensidige Forsikring2021-03-252021-04-072,236
Kallebäck Property Invest2021-03-302021-04-07285
Merck & Co2021-03-122021-04-071,637
Glaxo SmithKline PLC2021-02-182021-04-08397
Heimstaden Pref2021-03-312021-04-08625
Lundin Energy2021-03-312021-04-084,803
NCC B2021-03-312021-04-081,875
SEB A2021-03-312021-04-0812,829
Skanska B2021-03-312021-04-084,988
Volvo B2021-04-012021-04-0930,000
UPM-Kymmene2021-03-312021-04-126,616
Diageo2021-02-252021-04-13130
SPFF ETF2021-04-052021-04-13362
Ventas2021-03-312021-04-14384
Algonquin Power & Utilities Corp2021-03-302021-04-15466
BCE Inc2021-03-122021-04-151,159
Lexington Realty Trust2021-03-302021-04-15207
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-03-302021-04-15464
Portland General Electric Co2021-03-242021-04-15174
Realty Income2021-03-312021-04-15913
SL Green Realty Corp2021-03-302021-04-15127
STAG Industrial2021-03-302021-04-15247
STORE Capital Corp2021-03-302021-04-1592
W.P. Carey2021-03-302021-04-153,132
WPT Industrial REIT2021-03-302021-04-15270
Telia Company2021-04-132021-04-191,000
Diös Fastigheter2021-04-142021-04-201,733
Indutrade2021-04-142021-04-20729
Husqvarna B2021-04-152021-04-212,400
SCA B2021-04-162021-04-226,460
Sydsvenska Hem2021-04-162021-04-2295
Cisco Systems2021-04-052021-04-28316
Industrivärden C2021-04-222021-04-2814,644
Concentric2021-04-232021-04-29273
Holmen B2021-04-232021-04-2916,125
Kungsleden2021-04-232021-04-291,835
Tele2 B2021-04-232021-04-294,500
Thule Group2021-04-232021-04-292,588
Carrier Global Corp36
Tryg3,170
209,410