torsdag 4 augusti 2022

Augustimålet nått

Har njutit av sommaren och inte varit så aktiv på sistone. Därmed har en del kassa byggts upp som behöver sättas i arbete för eller senare.

Ökat lite i preffar då de kommit ned. I ett scenario med en inte alltför djup lågkonjunktur och där inflationen hålls i shack kan det vara ett vettigt alternativ till vanliga aktier.

Köpt 166 Fastighetsbolag. Emilshus Pref

Köpt 77 Sdiptech Pref

Köpt 77 NP3 Fastigheter Pref

Blandade köp:

Köpt 454 Vår Energi

Köpt 21 Atlas Copco B

Köpt 86  Diös Fastigheter

Köpt 170 Dustin Group

Köpt 13 Per Aarsleff Holding B

Köpt 122 Nyfosa

Köpt 10 Fabege

Köpt 80 Nolato

Köpt 11 Handelsbanken A

Köpt 6 Castellum

Köpt 6 Bilia A

Ett lite större fondköp:

Köpt 400 UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)

Med de här köpen är augustimålet nått och prognosen ser ut som följer:


BolagExUtdBelopp
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-07-172022-07-22236
Ingredion2022-06-302022-07-26331
MSC Industrial Direct Co2022-07-112022-07-26535
Bank of Nova Scotia2022-07-012022-07-273,680
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-07-142022-07-27160
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-07-142022-07-27219
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-07-142022-07-27278
Cisco Systems2022-07-052022-07-28387
Canadian Imperial Bank of Commerce2022-06-272022-07-281,318
Shaw Communications2022-07-142022-07-28118
Macquarie Global Infrastructure2022-07-012022-07-29132
Amdocs Ltd2022-06-292022-07-29141
Cibus Nordic Real Estate2022-07-212022-07-291,941
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-07-252022-07-29216
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-07-252022-07-29242
JPMorgan Chase & Co.2022-07-052022-07-31509
Toronto-Dominion Bank2022-07-072022-07-311,978
General Mills2022-07-072022-08-01550
AT&T2022-07-082022-08-01565
Verizon Communications2022-07-072022-08-01978
Bristol-Myers Squibb2022-06-302022-08-011,100
SBB B2022-07-282022-08-031,108
Fastpartner D2022-07-282022-08-035,000
NP3 Fastigheter Pref2022-07-282022-08-035,168
General Dynamics Corp2022-06-302022-08-05321
Carrier Global Corp2022-06-222022-08-1053
Volati Pref2022-08-042022-08-105,000
SPFF ETF2022-08-032022-08-11432
Vår Energi2022-08-042022-08-111,538
Enterprise Products Partners LP2022-07-282022-08-12750
Akelius Residential D2022-08-042022-08-125,182
A.O. Smith Corporation2022-07-282022-08-15214
Emera Inc2022-07-292022-08-15657
AbbVie2022-07-142022-08-151,623
STAG Industrial2022-07-282022-08-15296
National Retail Properties2022-07-282022-08-151,736
SL Green Realty Corp2022-07-282022-08-15196
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-07-282022-08-15543
Realty Income2022-07-292022-08-151,260
Texas Instruments2022-07-292022-08-16351
SPDR S&P EM Dividend Aristocrats UCITS ETF (SPYV)2022-08-022022-08-161,144
Baltic Horizon Fund2022-08-112022-08-16236
Novo Nordisk B2022-08-122022-08-162,959
National Grid2022-06-032022-08-174,050
Lazard2022-08-052022-08-193,402
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF2022-07-282022-08-195,299
AkerBP2022-08-162022-08-244,886
Royal Bank of Canada2022-07-252022-08-241,677
Welltower621
Eaton Corporation759
UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)2,903
UBS MSCI USA Value UCITS ETF3,307
78,285

söndag 3 juli 2022

Målet för mars nått

Under den här bedrövliga börsperioden har följande gjorts:

Sålde av en rejäl del Lundin Energy för att jag inte vill äga norskt i ISK och trodde att den resterande delen skulle rasa. Köpte istället en hel del Lundin Mining då jag inte har någon exponering mot koppar. Det visade sig vara horribel timing. Nåväl, nu har jag i alla fall exponering.

Sålt 560 Lundin Energy

Köpt 2955 Lundin Mining

Resten av det som blev över i Lundin Energy sålde jag av. Dröjer innan den delen kommer dela ut och det är ju mitt huvudfokus, utdelande bolag.

Sålt 609 Orrön Energy

För resten av likviden från Lundin Energyförsäljningen köpte jag mer XACT Norden Högutdelande. Det är stökiga tider och så stora belopp vill jag inte lägga i ett bolag och åka på en vinstvarning eller liknande.

Köpt 1988 XACT Norden Högutdelande

Har också spekulerat i Swedish Match-budet men det ligger utanför utdelningsportföljen. Swedish Match är nu mitt enskilt största innehav med en ingångskurs runt 101 kronor. 

Blandade köp:

Köpt 64 NP3 Fastigheter Pref

Köpt 200 UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)

Köpt 8 Fabege

Köpt 12 Diös Fastigheter

Köpt 120 Dustin Group

Köpt 10 Coloplast B

Köpt 46 Vår Energi

Köpt 12 Husqvarna B

Köpt 5 Thule Group

Köpt 7 Electrolux B

Köpt 25 Atlas Copco B

Köpt 11 Lundin Energy

Köpt (IPO) 50 Engcon

Köpt 10 Per Aarsleff Holding B

Köpt 16 Aker BP

Med de här köpen samt valutaförändringar och lite utdelningshöjningar är nu marsmålet om 75,000 i utdelningar nått.

Så här ser utdelningsprognosen för juli ut:

BolagExUtdBelopp
Macquarie Global Infrastructure2022-06-162022-06-24134
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2022-06-222022-06-2778
Schwab International Equity ETF (SCHF)2022-06-222022-06-27285
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2022-06-222022-06-272,182
Shaw Communications2022-06-142022-06-28119
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-06-162022-06-29132
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-06-162022-06-29199
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-06-162022-06-29263
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2022-06-162022-06-29489
Kesko2022-06-212022-06-29560
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2022-06-162022-06-29804
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2022-06-162022-06-291,144
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2022-06-162022-06-291,573
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2022-06-162022-06-291,950
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2022-06-162022-06-292,064
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2022-06-162022-06-293,452
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2022-06-162022-06-294,243
Brookfield Infrastructure Corp2022-05-272022-06-30103
PepsiCo2022-06-022022-06-30131
Brookfield Renewable Partners Corp2022-05-272022-06-30145
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-06-242022-06-30166
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-06-242022-06-30227
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-06-212022-06-30242
Brookfield Renewable Partners LP2022-05-272022-06-30575
Sun Life Financial2022-05-312022-06-30774
Brookfield Infrastructure Partners LP2022-05-272022-06-301,004
Cibus Nordic Real Estate2022-06-212022-06-302,026
Coca Cola2022-06-142022-07-01227
GSK PLC2022-05-192022-07-01361
TELUS Corp2022-06-092022-07-04869
TotalEnergies2022-06-172022-07-041,035
Kallebäck Property Invest2022-06-292022-07-05285
SBB B2022-06-292022-07-051,108
Corem Property Group B2022-06-292022-07-052,504
Sagax D2022-06-292022-07-055,000
SBB D2022-06-292022-07-055,000
Corem Property Group D2022-06-292022-07-0510,000
Castellum2022-06-292022-07-0511,913
Fabege2022-06-302022-07-061,962
Merck & Co2022-06-142022-07-082,388
Emilshus Pref2022-07-022022-07-09917
Diös Fastigheter2022-07-062022-07-121,388
SPFF ETF2022-07-062022-07-14438
Ventas2022-06-302022-07-14465
Bilia A2022-07-082022-07-144,618
Orion Office REIT2022-06-292022-07-1551
SL Green Realty Corp2022-06-292022-07-15199
Portland General Electric Co2022-06-242022-07-15232
LXP Industrial Trust2022-06-292022-07-15279
STAG Industrial2022-06-292022-07-15301
STORE Capital Corp2022-06-292022-07-15537
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-06-292022-07-15548
Algonquin Power & Utilities Corp2022-06-292022-07-15654
Realty Income2022-06-302022-07-151,279
BCE Inc2022-06-142022-07-151,438
W.P. Carey2022-06-292022-07-154,377
Tryg2022-07-132022-07-154,953
iShares Dow Jones U.S. Select Dividend ETF (EXX5)119
90,509

Lycka till där ute. Fortsätt köpa varje månad även om det känns tungt. När börsen går dåligt tappar man ofta intresset och risken är att inget blir köpt i tider som i efterhand visar sig ha vart bra köplägen. Känner man att man inte orkar sätta sig in i enskilda bolag är det en bra idé att köpa börshandlade fonder.

Trevlig sommar!