söndag 13 januari 2019

Lite mer köp

Varit sjuk i två veckor och inte haft någon större energi att skriva något. Får bli en kort veckorapport bara för att redovisa mina köp.

Lite utdelningar som rullat in har hamnat i SEB som övrig svensk bank känns attraktiv utifrån ett utdelningsperspektiv.

Köpt 12 SEB A

Resten av köpen är i kvartalsutdelande fastighetsbolag som handlas under substansvärdet.

Köpt 13 Kungsleden
Köpt 83 Hemfosa Fastigheter
Köpt 62 Klövern

Framgent tror jag det blir en del defensiva köp även om industri som Volvo och Epiroc känns lockande. Även funderat på att ta hem lite vinst i Castellum även om det är som att svära i kyrkan för utdelningsinvesterare.

söndag 6 januari 2019

Veckans handel samt utdelningar i januari

Köpt på mig dels lite utdelningar i närtid samt en del bolag som kommit ner i kurs på sistone:

Köpt 60 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 135 Klövern
Köpt 4 Oriflame Holding
Köpt 12 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Nolato B
Köpt 15 Lagercrantz Group B
Köpt 10 Merck & Co Inc
Köpt 5 United Technologies Corp

Utdelningar i januari. Då jag är sen att skriva så har nästan hälften av dom redan rullat in.


Shaw Communications2018-12-142018-12-2866
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2018-12-242018-12-28139
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2018-12-132018-12-28398
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2018-12-132018-12-28343
Principal Financial Group2018-11-302018-12-28315
Macquarie Global Infrastructure2018-12-132018-12-28377
Westpac Banking Corp2018-11-092018-12-31910
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-11-292018-12-31421
Brookfield Renewable Partners LP2018-11-292018-12-31439
Sun Life Financial2018-11-272018-12-31469
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-12-242018-12-31218
TELUS Corp2018-12-102019-01-02548
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-12-282019-01-04149
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-12-282019-01-04229
Pegroco Invest Pref2018-12-272019-01-0459
Bonäsudden Holding2018-12-272019-01-0495
Sydsvenska Hem2018-12-272019-01-0495
Bråviken2018-12-272019-01-04100
Delarka Holding2018-12-272019-01-04100
Kallebäck Property Invest2018-12-272019-01-04125
Corem Property Group Pref2018-12-272019-01-04500
Sagax Pref2018-12-272019-01-04500
Klövern2018-12-272019-01-04664
Kungsleden2018-12-272019-01-041,026
Sagax D2018-12-272019-01-041,783
Merck & Co2018-12-162019-01-08321
Cibus Nordic Real Estate2018-12-272019-01-08204
SPFF ETF2018-12-282019-01-08427
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2018-12-272019-01-09108
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2018-12-272019-01-09146
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2018-12-272019-01-09220
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2018-12-272019-01-09832
Heimstaden Pref2019-01-032019-01-09625
National Grid2018-11-212019-01-091,190
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2018-12-272019-01-0941
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2018-12-272019-01-09112
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2018-12-272019-01-09104
Total SA ADR2018-12-182019-01-10327
Glaxo SmithKline PLC2018-11-152019-01-10359
Ventas2018-12-312019-01-14710
NorthWest Healthcare2018-12-302019-01-15313
BCE Inc2018-12-132019-01-15734
Hemfosa Fastigheter Pref2019-01-092019-01-151,250
Hemfosa Fastigheter2019-01-092019-01-154,465
STAG Industrial2018-12-282019-01-15149
W.P. Carey2018-12-312019-01-151,431
Lexington Realty Trust2018-12-282019-01-15143
Realty Income2018-12-312019-01-15901
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)2019-01-032019-01-15806
Logistea2019-01-142019-01-1894
General Electric2018-12-192019-01-257
26,088
AUD907
CAD2,776
EUR1,988
GBP1,167
SEK11,466
USD7,646

tisdag 1 januari 2019

2018 års sista köp

Hade egentligen tänkt vänta tills 2019 att månadshandla men jag ville utnyttja den svaga amerikanska marknaden. Tyvärr kom inte pengarna in innan rusningen där borta. Bestämde mig för att köpa ändå. Även om det gått upp några procent på sistone finns det många bolag som är kraftigt ned från toppen.

Lite svenska strököp:

Köpt 7 Oriflame Holding
Köpt 20 Hemfosa Fastigheter

Ökat i råvarusektorn:

Köpt 15 Total SA ADR
Köpt 10 LyondellBasell Industries

Återinvesterar i 3M och Merck, det var ett tag sedan:

Köpt 5 3M
Köpt 10 Merck

Ökat i de tre största kanadensiska bankerna:

Köpt 15 Toronto-Dominion
Köpt 10 Royal Bank of Canada
Köpt 15 Bank of Nova Scotia

Blir till att se hur det gått under 2018 i nästa inlägg. Tyvärr har det gått rätt knackigt.

Vill önska alla ett gott nytt år och hoppas att det går bra för er under 2019.




lördag 22 december 2018

Köper vidare

Oroligt på börserna. Påminner lite om hur det såg ut i början av 2016 när Kinaoron slog till. Den gången återhämtade vi oss relativt snabbt. Den här gången kanske det finns lite fler varningssignaler och konjunkturen har några fler år på nacken. Vi får se hur det utvecklar sig. Min strategi att ligga lång och att återinvestera utdelningarna är oförändrad men det är intressant att notera hur man rent instinktivt intresserar sig mindre för börsen när den går ner och tvekar och skjuter upp eventuella köp då man kanske borde göra tvärtom.  

Gjort en del köp och aktiverat lite kassa för att öka i en del nedtryckta industri- och handelsbolag.

Också ökat i Hemfosas stamaktie där jag vill kompensera mig för den kommande sänkta utdelningen. Borde även vara ett relativt defensivt innehav med säkrare hyreskontrakt om vi går in i skakigare tider även om de har en hel del skulder de behöver arbeta av.

Mycket tråkiga nyheter nu i en del av mina bolag med stora kursrörelser nedåt. Är det inte H&M så är det Johnson & Johnson eller National Grid där jag tidigare betraktat de två sistnämnda som mer säkra hamnar. Blåser det riktigt hårt finns inga säkra hamnar.  

Fick också ett meddelande från Avanza att en av mina portföljer är ner 10%. Skönt att man inte ligger med belåning i sådana här lägen i alla fall och inte har för många förhoppningsbolag och turn around cases i väskan.




söndag 16 december 2018

Kort Veckorapport

Ökat lite i fonder:

Köpt 25 HSBC EURO STOXX 50 UCITS ETF
Köpt 75 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF

Dippköpt skog i hopp om att den senaste tidens korrektion är överdriven:

Köpt 50 Stora Enso R

Återinvesterat i Autoliv som haft det tufft kursmässigt:

Köpt 5 Autoliv SDB

För utdelningar från andra bolag köpt lite mer svenska fastigheter:

Köpt 17 Kungsleden
Köpt 12 Hemfosa Fastigheter

Bland bolagsnyheter sticker naturligtvis JNJs stora ras ut. Det är inget nytt de här anklagelserna att babypuder har innehållit asbest och har orsakat cancer. Mycket tråkigt dock på alla sätt och jag hoppas att bolaget har rent samvete här som de säger. Återigen visar det sig hur viktigt det är att divserifiera sig. JNJ är ett stort innehav för mig och dippen till trots tänker jag inte öka pga all ökad osäkerhet här.

Bland mer positiva nyheter har jag sett höjda utdelningar i Pfizer, AT&T och Dominion Energy.

söndag 9 december 2018

Stödköpt

Stödköpt lite i raset här. SCA nytt feltajmat innehav i väskan. Vill äga mer svensk skog. Fint med en realtillgång som växer år efter år och som säljs i dollar och euro.

I övrigt ökat i relativt små poster i existerande innehav spritt över lite olika sektorer.

Intressant med raset i USA i fredags. Mycket negativt sentiment nu även om några av mina defensiva innehav som JNJ och Pfizer står emot väl samtidigt som tex Autoliv och Volvo blir fullständigt slaktade.

Köpt 15 Volvo B
Köpt 10 SKF B
Köpt 13 SEB A
Köpt 25 Peab B
Köpt 16 Epiroc B
Köpt 25 SHB A
Köpt 5 Investor A
Köpt 5 Indutrade
Köpt 35 Acando B
Köpt 28 Oriflame Holding
Köpt 150 SCA B
Köpt 150 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Sun Life Financial
Köpt 25 UBS MSCI USA VALUE (USD) A-DIS ETF
Köpt 35 Sampo
Köpt 75 Stora Enso R
Köpt 125 Kungsleden
Köpt 259 Klövern B
Köpt 15 Lazard
Köpt 20 Atea

söndag 2 december 2018

Två nya innehav samt utdelningar i december

Rätt lite affärer den här veckan.

Återinvesterat lite. Alla dessa tre har av olika anledningar kommit ner ordentligt i pris.

Köpt 25 Equinor
Köpt 15 Lazard
Köpt 8 Oriflame Holding

Två nya innehav. Tagit in bolag med (förhoppningsvis) lite mer tillväxt. Bägge värderas lågt och här borde man ha en "margin of safety" tycker jag.

Proact sysslar med datalagring och molnlösningar. Kvalitetsaktiepdden har sålt in mig på denna. Kolla upp den podden för mer info om bolaget.

Sbanken är Skandiabankens norska del och är en ren internetbank med god kundnöjdhet. Till och med Bråse på DI är positiv till aktien det hör inte till vanligheterna att han är positiv. Låg värdering och potentiellt en uppköpskandidat.

Ingen av dessa är någon högutdelare utan här handlar det mer om att vara med på en höjningsresa framöver hoppas jag.

Köpt 50 Proact IT Group
Köpt 100 Sbanken

Så här ser det preliminära kassaflödest ut inför december. Den här månaden är lite speciell då det bara är två svenska innehav som bidrar, resten är i utländska valutor och jag har alltså gott om utrymme att valutaneutralt köpa mycket utländskt för pengarna.


Bank of Montreal2018-10-312018-11-27986
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2018-11-152018-11-281,813
Shaw Communications2018-11-142018-11-2968
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-11-272018-11-30152
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-11-272018-11-30182
Equinor2018-11-212018-11-30318
Starbucks Corp2018-11-142018-11-30115
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-11-192018-11-30207
Sabra Health Care REIT2018-11-142018-11-30529
Fortis2018-11-192018-12-01616
Pfizer2018-11-082018-12-033,578
Unilever PLC2018-11-012018-12-051,266
Orange SA2018-12-042018-12-06541
Autoliv2018-11-202018-12-062,664
Coloplast B2018-12-062018-12-10456
Emerson Electric2018-11-152018-12-10156
United Technologies Corp2018-11-152018-12-10167
Sonoco Products2018-11-082018-12-10205
Johnson & Johnson2018-11-262018-12-111,680
3M2018-11-222018-12-12371
Prudential Financial Inc2018-11-232018-12-13287
SPFF ETF2018-12-052018-12-13447
Coca Cola2018-11-292018-12-14178
Archer Daniels Midland2018-11-222018-12-14320
Old Republic International Corp2018-12-032018-12-14417
Realty Income2018-11-302018-12-14913
STAG Industrial2018-11-292018-12-17151
Duke Energy Corp2018-11-152018-12-17211
LyondellBasell Industries NV2018-12-072018-12-17228
NorthWest Healthcare2018-12-17320
Dustin Group2018-12-122018-12-183,618
Manulife Financial Corp2018-11-192018-12-19437
Dominion Energy2018-12-062018-12-20380
SkiStar B2018-12-172018-12-212,100
Schweitzer-Mauduit Int.2018-11-292018-12-21200
Weyerhaeuser Co2018-11-292018-12-21464
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)42
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)83
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)106
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)942
27,914
CAD2,760
DKK456
EUR2,352
NOK318
SEK5,718
USD16,308