söndag 18 november 2018

Allmänt raljerande samt två nya mål

Veckans affärer:

Nordea

Ryggat Buffett i JPM, ökat lite mer i kanadensisk bank med exponering mot USA samt ett litet stödköp i Nederman.

Köpt 10 JPMorgan Chase & Co
Köpt 15 Toronto Dominion
Köpt 25 Nederman Holding

Avanza

Minskat lite i Telia. Osäkert om det här draget att gå mot att äga innehåll skulle vara så briljant och nu var man ute i köptagen igen. SF? Då kan man pumpa gamla Jönssonliganfilmer och Sällskapsresan i all evighet i sina skräpkanaler det lär ju inte konkurrera ut Netflix eller HBO om man säger så. Äg nätet och låt andra producera dyr content. Det är Telenors filosofi till skillnad mot Telia och AT&T. Kanske borde öka i dom istället?

Ökat i lite blandade värdefällor samt ett kvalitetsbolag i Thule.


Nordnet

Köpt 17 Acando B

Nytt mål att bli private bankingkund på Nordnet och Nordea (om det inte kostar något, jag är allergisk mot avgifter till banker). Anledningen är att komma bort från Nordnets svindyra courtage och på Nordea kanske få en kontaktperson som har mindre än 30 minuters telefonkö och faktiskt kan lösa problem eller halleluja ta i trä kanske en email så man slipper köa i telefon?

söndag 11 november 2018

Sålt OHI och Leröy


Nordnet:

Köpt 50 G4S
Köpt 5 Latour B
Köpt 100 Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VGTY)

Flyttat lite från räntekonton in i amerikanska statsobligationer. Man skulle kunna tro att jag är sponsrad av Vanguard så mycket av deras produkter jag köper.

Avanza:




Tecknat Dustin. Tagit hem vinst och sålt av hela mitt lilla innehav i Leröy med runt 95% vinst. Har andra bolag i sektorn som också gått starkt och vill säkra lite vinster. Känns som att det finns en gräns för hur mycket folk är villiga att betala för lax och sektorn har tidigare vägt över en procent av portföljen.

Också sålt av hela innehavet i Omega Healthcare efter den senaste tidens uppgång. För mycket risk för min smak även om jag gått plus. Operatörerna har problem vilket inte lär förbättras av stigande räntor och löner. Det finns också en politisk risk och den nuvarande administrationen i vita huset har inte gjort sig känd för fingertoppskänsla. Dessutom kommer de förmodligen sälja nya aktier i 2019 med utspädning och kursnedgång som följd. Troligtvis kommer jag även dumpa Sabra i samma bransch förr eller senare.


Nordea:


Ökat i en del spridda mest defensiva bolag på andra sidan atlanten.

Ökat i Latour som föll på säljråd och G4S som gav sämre guidance än vad som låg i estimaten.

lördag 3 november 2018

Veckan samt utdelningar november

Veckans handel:

Köpt 25 Bergman & Beving B
Köpt 25 Addtech B
Köpt 15 Total SA ADR
Köpt 25 Corem Property Group Pref
Köpt 100 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (IUSZ)
Sålt 25 Handelsbanken A

Köpt 25 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 26 Kungsleden
Köpt 20 Oriflame Holding
Sålt 28 Inwido

Köpt 125 Klövern
Köpt 25 Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF Dist

Sålde en del småposter jag köpte nyligen med liten vinst.

Jobbig månad. Svårt att förbli oberörd då man tappar 15,000 i värde om dagen. Utdelningarna tickar på dock även om jag fick en sänkning i min horribla felinvestering i General Electric. Den får jag skriva mer om vid tillfälle.

Utdelningar för november:


Canadian Imperial Bank of Commerce2018-09-272018-10-29704.54
Bank of Nova Scotia2018-10-012018-10-291,966.85
Shaw Communications2018-10-142018-10-3068.21
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-10-252018-10-31153.69
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-10-252018-10-31235.95
Toronto-Dominion Bank2018-10-092018-10-31694.18
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-10-222018-10-31207.11
Telenor2018-10-182018-11-011,245.10
Diös Fastigheter2018-10-252018-11-011,450.00
General Mills2018-10-092018-11-01133.22
Verizon Communications2018-10-092018-11-01409.52
AT&T2018-10-092018-11-01906.27
Scandic Hotels Group2018-10-292018-11-02510.00
NP3 Fastigheter Pref2018-10-302018-11-05317.50
Atea2018-10-192018-11-06351.72
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2018-10-252018-11-0786.85
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2018-10-252018-11-0783.41
Volati Pref2018-11-022018-11-08750.00
NCC B2018-11-022018-11-082,600.00
Akelius Pref2018-11-022018-11-128,575.00
Svedbergs2018-11-072018-11-13575.00
SPFF ETF2018-11-052018-11-13458.80
NorthWest Healthcare2018-10-302018-11-15322.36
Investor2018-11-092018-11-157,164.00
National Retail Properties2018-10-302018-11-15108.75
STAG Industrial2018-10-302018-11-15150.14
AbbVie2018-10-122018-11-15217.50
Paychex2018-10-312018-11-15304.51
Omega Healthcare Investors2018-10-302018-11-15598.14
Realty Income2018-10-312018-11-15909.24
Hennes & Mauritz2018-11-122018-11-166,062.50
Eaton Corporation2018-11-012018-11-16388.79
Lazard Ltd2018-11-042018-11-16976.96
Marine Harvest2018-11-092018-11-191,012.96
Oriflame Holding2018-11-142018-11-201,341.74
Welltower2018-11-092018-11-21788.45
Svolder B2018-11-162018-11-221,000.00
Baltic Horizon Fund2018-11-182018-11-22387.04
44,215.99

En del tunga pjäser här som Akelius, Investor och H&M som trycker upp totalen.

Rätt dålig valutaspridning pga dom:

SEK29,004
CAD4,196
NOK2,626
USD6,813
EUR1,639

söndag 28 oktober 2018

25k

Veckans handel. Dippköpt en del bolag, sålt av BillerudKorsnäs på plus minus noll. Känns som fel marknadsläge att äga förhoppningsbolag.

Nordea:

Köpt 20 Lazard
Köpt 15 Toronto Dominion
Köpt 50 Scandic Hotels Group
Köpt 50 SEB C
Köpt 50 SHB A
Köpt 75 Kungsleden
Köpt 25 Investor B

Sålt 250 BillerudKorsnäs

Avanza:


Nordnet:

Köpt 45 Acando B
Köpt 5 Nolato B
Köpt 20 Vanguard USD Corporate 1-3 Year Bond UCITS ETF

Med de här inköpen samt en del kronförsvagning så har jag nu minst 25,000 i utdelningar alla månader förutsatt att utdelningsprognoserna för svenska bolag inte är helt fel. Höjer ribban till 30,000 och jobbar vidare.

söndag 21 oktober 2018

Fler delmål nådda

Snittar ner i Corem pref där jag snabbt hamnat snett.

Köpt 25 Corem Property Group Pref

En trio som fått ordentligt med stryk på sistone:

Köpt 50 Electrolux B
Köpt 20 Husqvarna B
Köpt 25 Atlas Copco B

Småköp:

Köpt 70 Telia
Köpt 20 Hemfosa Fastigheter
Köpt 5 Thule Group
Köpt 10 Epiroc B

ETF:er:

Köpt 25 Vanguard USD Corporate 1-3 Year Bond UCITS ETF (VUSC)
Köpt 100 BlackRock iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

Amerikansk försäkring:

Köpt 15 Principal Financial Group
Köpt 10 Prudential Financial

Också fört över två större poster i Autoliv och Pfizer från min tradingportfölj till utdelningsportföljen.

Med dessa inköp och transfereringar återstår nu bara 354 kronor i februari tills jag har 25,000 i alla månader.

Delmålet om en halv miljon i utdelningar per år är också nått.

Ligger rätt snett i en del nyinköpta aktier nu. Blir förmodligen till att köpa mer obligationer och ickecykliskt framöver.

söndag 14 oktober 2018

Skakig vecka

Mycket turbulens på börsen den här veckan. Skrev jag inte för två veckor sedan att det var ett varningstecken att jag hade köpt mina första obligationsfonder? :)

Jag försöker vara långsiktig och tänka mer i termer av vad min portfölj ger i utdelning än vad den för tillfället råkar vara värd. Portföljen minskade i värde med över 425,000 den här veckan. Förväntade utdelningar steg dock då Dustin höjde utdelningen mer än jag väntat mig samt att jag såklart har köpt på mig mer aktier i fallet. Så här ser det ut på Avanza där jag fortfarande har merparten av innehaven:




Känns också bra att ha stabila, utdelande aktier i sådana här tider, någonting att falla tillbaka på. Värre för dom som har köpt aktier utan utdelning där det enda sättet att få avkastning är att hitta någon som är villig att betala mer än du köpte för. Bolag som Unethical Gambling, Suspect Affiliates, Hope Never Dies Cards eller Don't Stop Believing Biotech.

Ökat i två amerikanska kvalitetsbolag:

Köpt 6 Johnson & Johnson
Köpt 5 3M

Ökat i fastigheter:

Köpt 15 W.P. Carey
Köpt 100 Kungsleden

Strököp för inkomna utdelningar:

Köpt 33 Acando B

Ökat i två högutdelande bolag som inte är konjunkturkänsliga i större utsträckning:

Köpt 20 Coor Service Management
Köpt 53 Telia

Ökat i fonder:

Köpt 75 BlackRock iShares Core FTSE 100 UCITS ETF
Köpt 50 Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF Dist (HDLV)

Den senare är en Irländskreggad variant av samma fond jag redan äger på den amerikanska börsen (SPHD) som inte längre går att handla. Den här varianten delar ut kvartalsvis istället för månadsvis och man slipper källskatten.

söndag 7 oktober 2018

Börjar närma sig

Ökat lite i USA, Nordea hade gratis courtage den här veckan så några tior sparade där.

Köpt 9 Johnson & Johnson
Köpt 25 Weyerhaeuser Co
Köpt 10 Unilever

Ökat lite i fastigheter, danska Tryg och återinvesterat i Thule. Klövernköpet var innan affären med Agora. Luktar illa om den affären och det är exakt den sortens fastigheter jag inte vill ha. Får fundera över om jag kanske skall minska lite i Klövern framöver.

Köpt 25 Tryg
Köpt 200 Kungsleden
Köpt 101 Klövern
Köpt 5 Thule Group

Två nya börshandlade fonder in i portföljen. En till räntefond som investerar i princip som fonden jag köpte förra veckan fast har kortare instrument och är därmed inte lika känsligt för stigande räntor.

MSCI har index där de delar in sitt huvudindex i två delar, en tillväxtdel (growth) och en värdedel (value). Jag tycker värdedelen känns intressant på framåtblickande P/E runt 14. Fonden kostar 0.2% och delar ut två gånger per år med rätt låg yield (2.4%). Här får man en bred exponering mot amerikanska värdeaktier till en rimlig kostnad tycker jag.

https://www.ubs.com/uk/en/asset_management/etf-private/etf-products/etf-product-detail.gb.en.ie00b78jsg98.indexbaseinfo.html

Köpt 50 Vanguard USD Corporate 1-3 Year Bond UCITS ETF (VUSC)
Köpt 25 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Inte så långt kvar nu till delmålet om 25,000 i alla månader. Bara några hundralappar i tre månader kvar.