söndag 16 januari 2022

Snedköp i Bilia

Gjort ett större köp i Bilia. Strax efter fick vi en sättning så timingen där lämnade en del att önska. 

Köpt 1559 Bilia A

Ökat en del i fonder i en del av världen jag är underinvesterad i:

Köpt 95 Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)

Ökat lite i Emilshuspreffen. Målet här är att öka upp denna. Litet bolag men man har starka huvudägare och det här är en riktig preff och ingen D-aktie. Tycker den yieldar OK.

Köpt 274 Emilshus Pref

Återigen rabatt i Industrivärden. Ökar.

Köpt 60 Industrivärden C

Litet köp i SKF som aldrig kommer bort från sin fulverkstadsvärdering.

Köpt 10 SKF B

Prognosen för utdelningar i januari ser ut som följer.

Lockheed Martin Corp2021-11-302021-12-27379
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-12-162021-12-2964
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2021-12-162021-12-29166
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-12-162021-12-29178
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-12-162021-12-29246
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2021-12-162021-12-29432
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2021-12-162021-12-29477
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2021-12-162021-12-29951
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2021-12-162021-12-292,063
Shaw Communications2021-12-142021-12-30107
Cibus Nordic Real Estate2021-12-212021-12-301,871
Brookfield Infrastructure Corp2021-11-292021-12-3174
Brookfield Renewable Partners Corp2021-11-292021-12-31121
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2021-12-202021-12-31203
Macquarie Global Infrastructure2021-12-222021-12-31237
Brookfield Renewable Partners LP2021-11-292021-12-31478
Westpac Banking Corp2021-11-082021-12-31611
Sun Life Financial2021-11-232021-12-31665
Brookfield Infrastructure Partners LP2021-11-292021-12-31691
TELUS Corp2021-12-092022-01-04754
Kallebäck Property Invest2021-12-292022-01-05285
Emilshus Pref2021-12-292022-01-05500
SBB B2021-12-292022-01-052,500
Sagax D2021-12-292022-01-055,000
SBB D2021-12-292022-01-055,000
Corem Property Group D2021-12-292022-01-0510,000
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-12-302022-01-06146
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-12-302022-01-06231
PepsiCo2021-12-022022-01-07107
SPFF ETF2021-12-302022-01-07383
Merck & Co2021-12-142022-01-072,088
Lundin Energy2022-01-042022-01-115,673
Glaxo SmithKline PLC2021-11-182022-01-13473
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-12-302022-01-14492
Algonquin Power & Utilities Corp2021-12-292022-01-14539
Realty Income2021-12-312022-01-141,113
W.P. Carey2021-12-292022-01-143,812
BCE Inc2021-12-142022-01-151,228
Portland General Electric Co2021-12-232022-01-18194
Lexington Realty Trust2021-12-302022-01-18244
STAG Industrial2021-12-302022-01-18261
STORE Capital Corp2021-12-302022-01-18470
SL Green Realty Corp2021-12-142022-01-181217
Ventas2021-12-302022-01-19407
National Grid2021-12-022022-01-191,986
Cisco Systems2022-01-042022-01-26334
iShares Dow Jones U.S. Select Dividend ETF (EXX5)85
55,536


Har för mig någon bad om en årsgraf också så här kommer den:




måndag 3 januari 2022

Sista affärerna 2021

Ett mycket kort inlägg för att komma ikapp.

För likviden för försäljningen av Securitas köpta jag XACT Norden Högutdelande. Stabila tråkiga innehav som matchar försäljningen men utan samma bolagsrisk. Det här är nu mitt största innehav.

Köpt 1785 XACT Norden Högutdelande

Blandade småköp:

Köpt 22 SkiStar B

Köpt 54 Swedish Match

Köpt 8 Lundin Energy

Köpt 230 Bilia A

Köpt 5 Stanley Black & Decker

Köpt 14 SL Green Realty Corp

Bilia nytt innehav. Stabilitet och kvartalsvis utdelningar lockar.

lördag 11 december 2021

En miljon

Fortsatt att skala ned Investor A:

Sålt 1135 Investor A

Ökat en hel del i XACT Norden istället för att få lite mer riskspridning och mer löpande utdelningar att leva för.

Köpt 1,768 XACT Norden Högutdelande

Lite blandade köp de flesta gjorda den dagen vi var ner 4% pga Omicronvarianten.

Köpt 99 Industrivärden C

Köpt 446 Swedish Match

Köpt 150 Wästbygg Gruppen B

Köpt 47 Investor B

Köpt 103 Handelsbanken A

Köpt 38 SEB A

Köpt 50 Volvo B

Köpt 49 SKF B

Köpt 100 Coor Service Management Holding

Swedish Match är ett nytt innehav som kändes attraktivt värderat givet tillväxt- och uppköpsmöjligheter. 

Wästbygg också ny. Ser billigt ut och de bygger en del i egen regi vilket givet hur fastighetsbolag går nu för tiden nog är en vinnande strategi.

Årets sista utdelningsprognos vilket summerar till över en miljon i utdelning totalt för året.

Equinor2021-11-112021-11-24782
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2021-11-112021-11-245,636
Bank of Montreal2021-10-292021-11-261,134
Macquarie Global Infrastructure2021-11-182021-11-2691
Paychex2021-10-292021-11-29359
Shaw Communications2021-11-122021-11-29106
Cibus Nordic Real Estate2021-11-222021-11-301,859
Eaton Corporation2021-11-102021-11-30634
MSC Industrial Direct Co2021-11-152021-11-30476
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-11-232021-11-30228
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-11-232021-11-30144
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2021-11-222021-11-30198
Sabra Health Care REIT2021-11-152021-11-30351
Canadian Utilities2021-11-032021-12-01471
Enbridge Inc2021-11-122021-12-01447
Fortis2021-11-162021-12-01859
Intel Corp2021-11-042021-12-01236
Kroger2021-11-122021-12-01343
Pinnacle West Capital Corp2021-11-152021-12-01376
Unilever PLC2021-11-042021-12-012,185
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-11-182021-12-0167
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-11-182021-12-01184
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-11-182021-12-01283
Parker-Hannifin Corp2021-11-102021-12-03233
Pfizer2021-11-042021-12-065,303
LyondellBasell Industries2021-11-262021-12-06563
Coloplast B2021-12-032021-12-07578
Johnson & Johnson2021-11-222021-12-071,874
Amgen2021-11-152021-12-08798
Archer Daniels Midland2021-11-162021-12-08503
Emerson Electric2021-11-102021-12-10327
Otis Worldwide Corp2021-11-182021-12-1039
PPG Industries2021-11-092021-12-10134
Snap-on2021-11-182021-12-10451
Sonoco Products2021-11-092021-12-10253
3M2021-11-182021-12-13666
Autoliv2021-11-252021-12-132,901
SPFF ETF2021-12-032021-12-13384
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2021-08-122021-12-13573
Schwab International Equity ETF (SCHF)2021-08-122021-12-13773
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2021-08-122021-12-131,686
Realty Income2021-11-302021-12-141,115
Coca Cola2021-11-302021-12-15190
Consolidated Edison2021-11-162021-12-15176
Orange SA2021-12-132021-12-151,536
STAG Industrial2021-11-292021-12-15262
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-11-292021-12-15487
SL Green Realty Corp2021-11-292021-12-15135
Old Republic International Corp2021-12-032021-12-15818
Duke Energy Corp2021-11-102021-12-16536
Organon2021-11-192021-12-1671
Prudential Financial Inc2021-11-222021-12-16886
Raytheon Technologies Corp2021-11-182021-12-16231
Viatris2021-11-222021-12-16284
SkiStar B2021-12-132021-12-171,313
Weyerhaeuser Co2021-12-022021-12-17339
Schweitzer-Mauduit Int.2021-11-242021-12-17299
Dominion Energy2021-12-022021-12-20286
Manulife Financial Corp2021-11-302021-12-201,177
Sdiptech Pref2021-12-142021-12-20350
Principal Financial Group2021-12-022021-12-21377
Stanley Black & Decker2021-11-302021-12-21129
Dustin Group2021-12-162021-12-224,997
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2021-12-162021-12-20267
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)171
51,917