lördag 22 september 2018

Veckans handel och vandel


Husqvarnas vinstvarning var väl redan inprisad? Trodde jag i alla fall. Ökade lite på dippen. Aktien har återhämtat sig sedan dess.

5 Hemfosa för att få ett jämnt antal inför avknoppningen av Nyfosa.

Lite mer Kinnevik på Zalandodippen.

Oriflame. Suck. 

Ökat lite i SEB som jag har liten vikt i. Tanken är eventuellt att skala ned i Handelsbanken framöver.

Ökar till 1000 Dustin samt ett strököp i Acando.




Castellum utan utdelning. Jag är inte sugen på att köpa runt substans utan köper mer Kungsleden istället som handlas till rabatt och delar ut oftare. Castellum är dessutom redan mitt största innehav.

Ökar en del i Scandic också där jag haft ett litet innehav sedan tidigare bara. Borde finnas gott om utlänningar som vill turista i Sverige och njuta av vår bananrepubliksvaluta.

Kronan har stärkts en del på sistone mot CAD, EUR och USD så jag har tagit från kassan och ökat på mig lite.

Ökar ockå i Northwest Healthcare som haft en mycket behagligare resa än sina amerikanska kusiner. I den slipper man den ständiga oron för vad den oberäknelige amerikanske presidenten skall hitta på för nya konstigheter dvs mindre politisk risk. De har dock en del exponering mot Brasilien vilket känns lite osäkert även om den exponeringen minskat över tid.

Köpt 125 BlackRock iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

Dom här köpen innebär att delmålet om 25,000 i utdelningar för augusti är nått och jag har nu bara tre månader under det målet.

lördag 15 september 2018

Man kan ju inte äga 470 Svolder

Man kan ju inte äga 470 Svolder. Allmän OCD antar jag. Lite som att jag har svårt att låta bli att räkna steg när jag går i trappor.

Köpt 30 Svolder

Sålde ju en del Hemfosa pref för ett tag sedan och ökar nu upp i en lite mer riskfylld pref istället:

Köpt 50 Corem Property Group Pref

Ökade i Bell Canada en dag innan den handlades utan utdelning. Den kanadensiska dollarn har kommit ner lite till under 7 igen så.

Köpt 25 BCE

Ett nytt bolag i franska oljejätten Total. Brukar inte i regel handla på mig råvarubolag men värderingen kändes lockande och jag är gravt underviktad energi. Total verkar ta det här med utdelning på allvar. De har inte sänkt på 35 år och har som uttalat mål att höja till 2.72 euro 2020.

Köpt 17 Total SA ADR

Återinvestering i Unilever. Dyrt. Kvalitet kostar säger de. Hoppas att det är det jag betalar för.

Köpt 15 Unilever

Köpt en del fonder. Dels lite Japan som jag saknat då mina andra fonder i regionen är ex-Japan. Den här fonden följer FTSE Japan index som är stora och medelstora bolag. Japanska bolag är inga högutdelare direkt (1.6%)  så det här får väl mest ses som ett värdeköp då fonden handlas i P/E 13.5, mycket lågt jämfört med andra utvecklade marknader som är mycket dyrare. Avgift 0.19%. Köpte den på Euronext via Nordea.

Köpt 75 Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)

Ökade i emerging markets igen på grund av den stora skillnaden i utveckling vi sett på senare tid:



Köpt 25 BlackRock iShares EM Dividend UCITS ETF (EUNY)
Köpt 50 Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF (VFEM)

Den senare är en ny fond för mig. Det är inte en renodlad utdelningsfond utan ett vanligt index, FTSE Emerging Markets index. Den kostar 0.25% och för detta får man en fond med över 1,000 bolag. De största innehaven är kinesiska internetbolag som Tencent och Alibaba, den sortens bolag jag aldrig hade köpt utanför en fond så där får jag lite exponering mot rena tillväxtbolag. Fonden delar ut 2.5%, rätt magert.

Dustin har gått lite svagt på sistone, förmodligen för att den gått för starkt tidigare. Ökat måttligt. Kom nyhet om nyemission efter mina köp. Känns som en trend detta. Det är en offensiv emission så jag tänker vara med. Alla de emissioner som jag varit med i har blivit lyckade, hoppas på liknande utveckling här.

Köpt 75 Dustin Group

I min portfölj med preffar och småfastighetsbolag finns en del enfastighetsbolag. Både Simon Blecher och Jens Engwall har sagt att de inte har på börsen att göra. Jag är högst medveten om att de är riskabla i längden och när det kom en nyhet om att Ellos har problem så beslöt jag mig för att ta hem vinsten i ett av dom. Bolag som har problem med sina hyresgäster har jag varit med om förut i HCP, Omega, Delarka och Sabra. Orkar inte med en till utan hoppar av med en kursvinst på runt 18% och åtta utdelningar utöver det. Inga stora summor i denna. På sikt skall jag göra mig av med alla de här enfastighetsbolagen. Innan Ingves höjer räntan så någon gång runt 2025.

Sålt 50 Bosjö Fastigheter

Önskar jag kunde säga att jag köpte dessa på grund av låg värdering men egentligen, om jag skall rannsaka mig själv, köpte jag dom nog mest för att dom gått ned och jag har svårt att låta bli att snitta ner mig i sådant som lyser rött i portföljen.

Köpt 25 Electrolux B
Köpt 10 Oriflame Holding

Ökat upp till 100 Indutrade. Fin historik har det bolaget. I princip alltid dyrt precis som med liknande bolag som AddTech, Lagercrantz och Lifco.

Köpt 10 Indutrade

Ströslantar:

Köpt 32 Kungsleden

Blivit intervjuad här också för ett tag sedan: https://t.co/C6Hyp5jREK

söndag 9 september 2018

Ökat i Kina mm

Veckans köp. Lite blandade köp men en större post i en lite för dyr ETF med fokus på asien.

Köpt 5 Atlas Copco B

Köpt 54 Kungsleden

Köpt 14 Acando B

Köpt 5 Oriflame Holding

Köpt 8 Indutrade

Köpt 200 WisdomTree Emerging Asia Equity ETF (WTEA)

Köpt 500 Sagax D

Köpt 50 Equinor

Köpt 25 Marine Harvest

Köpt 20 Autoliv

Köpt 25 Addtech B

söndag 2 september 2018

Utländska inköp och utdelningar i september

Små inköp från inkomna utdelningar:

Köpt 27 Acando
Köpt 14 Kungsleden

Köpt mycket utländsk bank på sistone. Skalar ner lite i svensk bank. Känns som att Handelsbanken inte längre är vad de varit, men jag kan ha fel. Skalar ner marginellt till 2,000 aktier.

Sålt 50 Handelsbanken A

Sen har jag aktiverat kassan och köpt på mig en hel del utländskt trots den svaga kronan. Lätt att bli negativ så här i valtider men ser hur man kronan har presterat över tid så är trenden oroväckande. Nivåer har passerats som jag aldrig tror vi kommer tillbaka till. Tror aldrig man kommer att kunna köpa en dollar för 6.5 igen tex. Kommer inte hänga läpp om jag har fel utan bara utnyttja tillfället. Min strategi med spridda utdelningar kräver utländska innehav om jag inte skall bli storägare i SkiStar och Dustin.

Vi har två kraftförsörjare, en sektor som inte går att köpa i Sverige några småbolag undantagna.

Inte gjort någon djupare analys av dom utan har bara köpt de som väger stort i olika kvalitets-ETFer.

Är underviktad råvaror och har initierat innehav i två bolag i sektorn.

En skogs-REIT i WY som är en av världens största privata skogsägare. Skog är ett bra inflationsskydd som till skillnad från guld ger utdelning medans man sitter på tillgången.

UTX är en industrikoncern med hissar (Otis), flygmotorer, värme/kyla mm. Dyr och med dålig direktavkastning men man måste köpa lite sådana med ibland. De har höjt utdelningen 25 år i rad och kan alltså titulera sig utdelningsaristokrat, Prat om en uppdelning av bolaget i tre delar. Det hade ju varit fruktansvärt, jag som satsar på en portfölj med få innehav.

LYB som är ett bolag inom kemisk industri, lågt värderat med ett framåtblickande P/E på under 10, OK belåning, låg utdelningsdel samt har höjt utdelningen 7 år i rad med en mycket fin utdelningstillväxt och dubblat utdelningen på 5 år.

Sen har jag köpt Prudential Financial som erbjuder livförsäkringar och olika finansiella produkter. Bolaget handlas till rabatt på eget kapital, har lågt framåtblickande P/E på 7.6, har höjt utdelningen 9 år i rad efter finanskrisen och har en helt OK utdelningsandel. Ser väldigt billigt ut och jag förstår inte vad jag inte ser här. Kanske en potentiell värdefälla? Någon som har en åsikt?

Så här ser utdelningsprognosen ut för september:


BolagEx UtdDagUtd. DagUtd. Summa
Bank of Montreal2018-07-312018-08-281,009.73
Equinor2018-08-212018-08-30218.38
Bergman & Beving B2018-08-242018-08-30687.50
Shaw Communications2018-08-142018-08-3069.24
Sabra Health Care REIT2018-08-162018-08-31531.09
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-08-202018-08-31207.22
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-08-272018-08-31154.26
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-08-272018-08-31186.06
Fortis2018-08-202018-09-03596.02
Pfizer2018-08-022018-09-031,446.44
Unilever PLC2018-08-022018-09-051,181.43
Addtech B2018-08-312018-09-06900.00
Autoliv2018-08-212018-09-06709.04
Baltic Horizon Fund2018-08-312018-09-07398.71
AstraZeneca2018-08-092018-09-10594.00
BT Group2018-08-092018-09-10325.24
Emerson Electric2018-08-162018-09-10155.30
Sonoco Products2018-08-092018-09-10206.31
Marine Harvest2018-08-312018-09-10584.68
Johnson & Johnson2018-08-272018-09-111,564.46
3M2018-08-232018-09-12311.06
LyondellBasell Industries NV2018-09-042018-09-12228.72
Clas Ohlson2018-09-102018-09-141,093.75
Realty Income2018-08-312018-09-14915.80
SPFF ETF2018-09-062018-09-14463.16
Old Republic International Corp2018-08-312018-09-14419.25
STAG Industrial2018-08-302018-09-17151.57
NorthWest Healthcare2018-08-302018-09-17233.74
Manulife Financial Corp2018-08-202018-09-19393.37
Dominion Energy2018-09-062018-09-20190.98
Schweitzer-Mauduit Int.2018-08-232018-09-21196.70
Castellum2018-09-212018-09-2710,335.00
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)105.67
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)943.89
27,708

Castellum som är den stora pjäsen här. Nytt för den här månaden är att jag sammanställt valutabidraget så att jag vet hur mycket utländskt jag kan köpa och vara valutaneutral.


SEK13,016
CAD2,642
NOK800
USD10,522
GBP325
EUR399
Siktar på ett mål om att portföljen vid årets slut skall ha årliga utdelningar på en halv miljon före skatter, ligger nu på runt 472 tusen.

lördag 25 augusti 2018

Sålt av Betsson och lite preffar

Ryckt plåstret och sålde av Betsson i måndags. Krånglat mig ur med vad jag tror är en liten förlust med utdelningar inräknat. Orkar inte kolla exakt och det spelar egentligen ingen roll om jag är back eller ej, en riktigt dålig investering har det varit i vilket fall som helst och jag tror inte på dom framåt heller. Anledningarna jag säljer är många. Etik brukar jag inte blanda in men det här är ju helt klart det ofräschaste innehavet i min portfölj ur det perspektivet. Efter avregleringen är det nog bara en tidsfråga innan skatten höjs. En trygg och säker skatt att höja för staten utan att någon förutom bolagen klagar. Samtidigt kommer Svenska Spel konkurrera mot Betsson och de små utländska ickelicensierade aktörerna kommer väl att idka krypskytte med fortsatt reklam på nätet. Bolaget verkar ständigt hamna i problem, är det inte Turkiet så är det böter mm. Också innerligt trött på all spelreklam och det känns skönt att inte längre äga något i sektorn. Guldåldern är nog sedan länge över för det här bolaget och jag var dum som köpte dippen. Så nu kommer väl snart budet..

Också minskat ytterligare i Hemfosa pref som jag tycker känns fortsatt dyr relativt alternativen. Intressant nu att när Nyfosa skall delas ut får Hemfosa lägre soliditet och högre belåningsgrad som följd samt sitta kvar med  alla utestående preffar i böckerna. Det har väl mindre betydelse kanske ur ett riskperspektiv men jag är inte köpsugen på 190 kronor i vilket fall som helst.

Sålt 350 Betsson B
Sålt 250 Hemfosa Fastigheter Pref

Gjort lite återinvesteringar här:

Köpt 50 Bergman & Beving B
Köpt 5 Autoliv
Köpt 35 Pfizer

Dyrt att köpa dollar. Har nu 500 Pfizer och det är ju en jämn och fin nivå att ligga kvar på ett tag tror jag. Har gått väldigt bra på sistone framför allt i SEK.

Ökat så jag har 100 BIP och 100 BEP:

Köpt 35 Brookfield Infrastructure Partners
Köpt 50 Brookfield Renewable Partners

Ökat i industrigrossisterna. Fina bolag som delar ut på hösten vilket är lite ovanligt. I princip aldrig billiga.

Köpt 75 Addtech
Köpt 150 Lagercrantz B

Ökat i telebolaget Telus mest för att jag hade så liten vikt där samt köpte en post Svolder i måndags på 100 kronor jämnt. De släpper substansvärdet på måndagar och jag tyckte rabatten kändes oskäligt hög. Order på 100 men bara 70 gick till avslut.

Köpt 50 Telus Corp
Köpt 70 Svolder B

lördag 18 augusti 2018

Sålt av lite high yield

Lite små affärer från utdelningar som återinvesteras i mest andra innehav. Sålde av de MTG jag fick från Kinnevik. Meningslöst med ett så litet innehav och jag vill inte öka det till ett större. Som mestadels utdelningsinvesterare frågar jag mig också vad Kinnevik kommer att kunna dela ut framöver och om det inte ur ett rent utdelningsperspektiv är bättre att äga Tele2 och Millicom direkt istället.

Köpt 13 Latour B
Köpt 15 Epiroc B
Köpt 7 Indutrade
Köpt 5 Oriflame Holding
Köpt 39 Acando B
Sålt 5 Modern Times Group B

Växlat lite i preffarna där jag tycker det är bättre yield i Sagax än i Hemfosa utan att det skulle vara ett markant mer riskfyllt innehav.

Sålt 250 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 500 Sagax D

Har sålt av lite high yield för att höja kvaliteten i portföljen. Min erfarenhet av att köpa high yield är:

1. Glad i hågen och lockad av hög yield så köper man något man inte förstår och framför allt inte förstår risken i.
2. Utdelningarna tickar in och allt är frid och fröjd men kursen tickar mest nedåt.
3. Kursen tickar vidare nedåt och man köper dippen.
4. Något elände inträffar och kursen rasar. Man vågar inte köpa mer men vill heller inte sälja med förlust.
5. Efter ett tags miserabel utveckling har kursen äntligen tickat upp så att man med utdelningar inräknat gått plus minus noll och man säljer av till någon som börjar om på punkt ett.

Sålt 100 Boston Pizza Royalties Income Fund
Sålt 100 Omega Health Care Investors

Halverar i OHI och säljer ut Boston helt.




Lite större i köp i mestadels kanadensisk bank och försäkring.

Köpt 25 Lazard
Köpt 50 Bank of Nova Scotia
Köpt 50 Svolder B
Köpt 65 Sun Life Financial
Köpt 40 Canadian Imperial Bank of Commerce

lördag 11 augusti 2018

Sålt Veoneer

Minskar lite i Skanska för att undvika att ha bolaget i flera konton och för att optimera Nordeakontot och bättre utnyttja att man får tillbaka utländsk källskatt så fort där.

Sålt 50 Skanska

Veoneer har gått starkt efter avknoppningen från Autoliv. Det är om man skall vara krass ett förhoppningsbolag utan vinst och utdelning. Jag hoppar av den då det är emot min investeringsfilosofi att äga den typen av bolag. Förmodligen kommer jag att få ångra den försäljningen i framtiden precis som man brukar få ångra de flesta försäljningar man gör. Köpte Autoliv istället.

Sålt 75 Veoneer
Köpt 25 Autoliv

Blandade köp:

Köpt 65 Westpac Banking Corp
Köpt 250 Baltic Horizon
Köpt 7 Latour B
Köpt 10 Volvo B
Köpt 50 Nobia

Dippköpt bolag som dykt på sina rapporter:

Köpt 20 Novo Nordisk B
Köpt 25 Oriflame Holding

Vill framöver få upp vikten i utilities, har börjat kika närmare på BIP, Duke Energy, Dominion Energy, NextEra Energy mm. Någon som äger den typen av bolag förutom Fortum då?