tisdag 11 juni 2024

Mål nått eller fusk?

Maj har passerat och bjöd på 175,000 i utdelningar.

Analytikerna förväntar sig att både Castellum och Diös återupptar utdelningar nästa år. Jag räknar med att de av kassaflödeskäl initierar kvartalsutdelningar och med samma utdelningsmånader som förut. Det innebär att på framåtblickande basis så är mitt utdelningsmål om 75,000 i månaden nu åter igen nått även om den första januariutdelningen kommer först 2026.

Fick inte utdelningen att stämma för Investor. Vid kontroll visade det sig att jag bara hade 4,590 st och inte de 5,000 jag hade i mitt ark. Vet inte vad som gått snett exakt. Jag har köpt A och sålt B, det var nån split inblandad också och någonstans längs vägen har det blivit fel. 

Följande transaktioner har genomförts:

Bilia tappade rejält på en reksänkning från Nordea. Jag köpte i hopp om att lägre räntor förr eller senare får fart på bilförsäljningen. Aktien har sedan dess utvecklats väl.

Köpt 120 Bilia A

Fortsätter ackumulera i amerikanska ETF:er jag har tillgång till som professionell kund.

Köpt 20 Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)

Köpt 10 Vanguard Small-Cap Value ETF (VBR)

Nytt stabilt innehav i form av Medtronic som är en tillverkare av medicinsk utrustning. Det är en utdelningsaristokrat med rätt låg tillväxt men med bra balansräkning. Kanske kan de växa via förvärv.

Köpt 56 Medtronic

Ökat i Asien för att få bättre geografisk spridning.

Köpt 145 Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF

Gjort New Wave till ett fullstort innehav. 

Köpt 1,669 New Wave

Ökat i energi som en del fonder väljer bort pga ESG-skäl.

Köpt 74 TotalEnergies

Köpt 200 Vår Energi

Utdelningsprognos för juni. 

BolagEx UtdDagUtd. DagSumma
Welltower2024-05-102024-05-22652
Mandatum2024-05-162024-05-24134
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2024-05-202024-05-24238
Eaton Corporation2024-05-032024-05-24925
Mowi2024-05-162024-05-28906
Bank of Montreal2024-04-262024-05-281,749
Equinor2024-05-152024-05-284,592
XACT Norden Högutdelande2024-05-222024-05-2836,586
Sydsvenska Hem2024-05-232024-05-2950
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2024-05-162024-05-29422
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2024-05-162024-05-29442
Vanguard USD 1-3Y Corp Bond UCITS ETF (VUSC)2024-05-162024-05-29483
Atea2024-05-222024-05-29420
Paychex2024-05-092024-05-30618
Accelleron2024-05-282024-05-30680
Schneider Electric2024-05-282024-05-30998
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2024-05-162024-05-305,184
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2024-05-222024-05-31271
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2024-05-222024-05-31320
Sabra Health Care REIT2024-05-172024-05-31414
abrdn Global Infrastructure Income Fund (ASGI)2024-05-222024-05-31282
Intel Corp2024-05-062024-06-01100
Canadian Utilities2024-05-012024-06-01534
Enbridge Inc2024-05-142024-06-01539
Kroger2024-05-142024-06-01558
Fortis2024-05-162024-06-011,043
Pinnacle West Capital Corp2024-04-302024-06-03471
Cibus Nordic Real Estate2024-05-272024-06-041,980
Johnson & Johnson2024-05-202024-06-042,586
Archer Daniels Midland2024-05-152024-06-05802
Sanofi ADR2024-05-092024-06-06858
Orange SA2024-06-042024-06-062,442
Otis Worldwide Corp2024-05-152024-06-0775
Parker-Hannifin Corp2024-05-092024-06-07436
Amgen2024-05-162024-06-071,166
Unilever PLC2024-05-162024-06-072,394
BondBloxx Bloomberg 6M U.S. Treasury ETF (XHLF)2024-06-032024-06-071,121
Sonoco Products2024-05-092024-06-10345
Emerson Electric2024-05-162024-06-10421
Snap-on2024-05-092024-06-10687
LyondellBasell Industries2024-06-032024-06-10778
PPG Industries2024-05-092024-06-12174
SPFF ETF2024-06-052024-06-12369
Autoliv2024-05-222024-06-123,702
Betsson B2024-05-162024-06-128,291
Organon2024-05-102024-06-1384
RTX Corp2024-05-162024-06-13337
Prudential Financial Inc2024-05-202024-06-131,182
Consolidated Edison2024-05-142024-06-14222
NorthWest Healthcare Properties REIT2024-05-302024-06-14242
Viatris2024-05-232024-06-14366
Weyerhaeuser Co2024-05-312024-06-14471
Old Republic International Corp2024-06-042024-06-141,162
Realty Income2024-06-022024-06-141,417
Pfizer2024-05-092024-06-146,739
STAG Industrial2024-05-312024-06-17315
Duke Energy Corp2024-05-162024-06-17658
SalMar2024-06-072024-06-171,754
XACT Sverige2024-06-112024-06-1736,593
SL Green Realty Corp2024-05-312024-06-17166
Stanley Black & Decker2024-06-042024-06-18199
Sdiptech Pref2024-06-132024-06-19504
Manulife Financial Corp2024-05-212024-06-191,571
Dominion Energy2024-05-302024-06-20357
Invesco S&P 500 High Div Low Vol UCITS ETF (HDLV)2024-06-132024-06-20397
Invesco FTSE EM High Div Low Vol UCITS ETF (EHDL)2024-06-132024-06-20650
Invesco US T-Bond 0-1 Year UCITS ETF (TRD1)2024-06-132024-06-206,366
Mativ Holdings2024-05-232024-06-2180
Franklin LibertyQ Eur Div UCITS ETF (FLXD)2024-06-122024-06-24345
Lundin Mining2024-05-302024-06-252,035
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)560
153,010

14 kommentarer:

  1. Hejsan Krösus Sork!
    Du behåller definitivt rollen som inspiratör, 175 tkr!!!

    Hade en fråga till dig så det slumpade sig bra att du skrev ett nytt inlägg:

    Invesco S&P 500 High Div Low Vol UCITS ETF (HDLV)
    Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)

    UCITS handlar väl om investeringstrategi och antar att det är innehavspåverkande och därav de två ETF:erna med nästan samma namn? SPHD delar ut månadsvis medans den andra kvartalsvis. Har jag förstått ungefär rätt?

    SvaraRadera
    Svar
    1. De är väldigt snarlika. De följer samma index men de har inte exakt samma innehav. HDLV saknar MPLs vad jag kan se, kanske beroende på UCITS, kanske pga skatteregler.

      Radera
  2. HDLV är den europeiska versionen av SPHD, den kan inte vi dödliga köpa utan PRO-stämpeln

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag kom fram till detta också lite senare, trist. Vi får väl tacka EU för detta o liknande ETF hinder...

      Radera
    2. Hej Krösus! Som någon antydde ovan... jag har också tagit in HDLV för ett par veckor sedan i tron att det är en månadsutdelare, men det är alltså en kvartalsutdelare?

      Radera
  3. Jag tror (hoppas?) också att Castellum återupptar utdelningarna nästa år, men ska jag gissa så blir det inte kvartalsutdelning. De hade det inte innan och de nya storägarna och ledningen verkar konservativa så jag tror att de tycker kvartalsutdelning är för nyskapande.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Castellum hade kvartalsutdelning tidigare.

      Radera
    2. Cast har väl meddelat kommande utdelningsandel till låga 25% har jag för mig. Pga kassaflöde gissar jag att det blir kvartalsvis utdelning.

      Radera
    3. Ja de skall dela ut rätt försiktigt men det kompenseras av att jag äger en himla massa aktier i Castellum :)

      Och en låg utdelningsandel, det är ju inte så att pengar som inte delas ut försvinner. Jag har inget problem med detta som en del verkar ha.

      Radera
    4. Håller med, det viktigaste är att de i alla fall börjar skifta ut lite pengar till oss ägare. Hoppas på kvartslsutdelningar och vore märkligt om de återgår till 1/år.

      Radera
    5. Tack för rättningen! De började visst med kvartalsutdelning 2022 men min hjärna verkar fastnat på halvårsutdelningen de hade innan dess.

      Radera
  4. Tjena krösus! Jag bara måste ställa frågan beräknat på dina utdelningar så gissar Jag att din portfölj är värd runt ca 20-30 Mille. och då undrar Jag hur lyckades du få ihop den summan? Jag har själv sparat på börsen sedan 1997 och är inte ens i närheten av din portfölj, ligger själv på ca 3,5 Mille och inser krasst att Jag nog inte kommer att passera 5 mille under min livstid.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Portföljen är publik. Länk under Innehav så du behöver inte gissa.

      Jag är lite hemlighetsfull när det gäller hur jag kommit upp i de här summorna men jag kan säga detta, jag har haft chefspositioner med mycket hög lön kombinerat med sparsamt leverne över 20 år. Via företagande har jag varit med på en mycket lönsam resa.

      Det är ingen tävling det här dock det skall man komma ihåg. 3.5 millar är för väldigt många helt ouppnåbart och det är något du skall vara stolt över.

      Radera