söndag 1 maj 2022

Sköna maj välkommen

Nytt innehav, högutdelande energibolaget Vår Energi. I princip samma investeringstes som i Lundin, dvs utdelande energiexponering med bas i politiskt stabila Norge och tillgångar i Nordsjön. Vår Energi har dock lite mer gas än Lundin. Menar Europa allvar med att isolera Ryssland måste gasen rimligtvis bland annat komma härifrån. Ett möjligt scenario är ett långt utdraget krig med potentiellt fortsatt höga energipriser som följd.  

Köpt 675 Vår Energi

Två lite större köp:

Köpt 30 National Retail Properties

Köpt 65 Kesko A

Småköp:

Köpt 119 Corem Property Group B

Köpt 33 Diös Fastigheter

Köpt 15 Fabege

Köpt 7 Sandvik

Köpt 54 Dustin Group

Köpt 19 Castellum

Utdelningsprognos för maj:

Ingredion2022-03-312022-04-26319
MSC Industrial Direct Co2022-04-112022-04-26516
Bank of Nova Scotia2022-04-042022-04-273,445
Cisco Systems2022-04-052022-04-27374
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-04-142022-04-2771
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-04-142022-04-27174
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-04-142022-04-27240
AQ Group2022-04-222022-04-28250
Canadian Imperial Bank of Commerce2022-03-252022-04-281,232
Concentric2022-04-222022-04-28293
Shaw Communications2022-04-132022-04-28113
Amdocs Ltd2022-03-302022-04-29136
Cibus Nordic Real Estate2022-04-212022-04-291,398
Macquarie Global Infrastructure2022-04-212022-04-2998
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-04-182022-04-29231
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-04-252022-04-29217
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-04-252022-04-29159
JPMorgan Chase & Co.2022-04-052022-04-30492
Toronto-Dominion Bank2022-04-072022-04-301,908
AT&T2022-04-132022-05-02546
Bristol-Myers Squibb2022-03-312022-05-021,062
Epiroc B2022-04-262022-05-024,620
General Mills2022-04-072022-05-02501
Verizon Communications2022-04-072022-05-02944
Atlas Copco B2022-04-272022-05-03992
Thule Group2022-04-272022-05-031,528
Fastpartner D2022-04-282022-05-045,000
NP3 Fastigheter Pref2022-04-282022-05-045,000
Sandvik2022-04-282022-05-046,056
SBB B2022-04-282022-05-041,100
Swedish Match2022-04-282022-05-04465
Volati Pref2022-04-282022-05-045,000
Nordic Waterproofing Holding2022-04-292022-05-052,550
Resurs Holding2022-04-292022-05-051,310
Tele2 B2022-04-292022-05-0524,600
Coor Service Mgmt2022-05-022022-05-062,400
Exsitec Holding2022-05-022022-05-06330
General Dynamics Corp2022-04-072022-05-06310
Atea2022-04-292022-05-09352
XACT Norden Högutdelande2022-05-032022-05-0923,017
Investor2022-05-042022-05-1016,539
Nolato2022-05-042022-05-1012,462
Gränges2022-05-052022-05-111,249
Akelius Residential D2022-05-042022-05-125,183
CombinedX2022-05-082022-05-12750
Enterprise Products Partners LP2022-04-282022-05-12709
Inwido2022-05-062022-05-122,448
Nobia2022-05-062022-05-122,068
Peab2022-05-062022-05-124,670
SPFF ETF2022-05-042022-05-12417
Wästbygg Gruppen B2022-05-062022-05-12910
Vår Energi2022-05-052022-05-12598
Realty Income2022-04-292022-05-131,212
AbbVie2022-04-142022-05-161,566
A.O. Smith Corporation2022-04-282022-05-16206
Emera Inc2022-04-292022-05-16634
National Retail Properties2022-04-282022-05-161,615
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-04-282022-05-16523
STAG Industrial2022-04-282022-05-16286
SL Green Realty Corp2022-04-282022-05-16189
Texas Instruments2022-05-062022-05-17237
Carrier Global Corp2022-04-282022-05-1952
Cibus Nordic Real Estate2022-05-122022-05-202,360
Lazard2022-05-062022-05-203,086
Baltic Horizon Fund2022-05-132022-05-20236
Kopparbergs2022-05-182022-05-24834
Royal Bank of Canada2022-04-222022-05-241,516
Veidekke2022-05-122022-05-25746
Coloplast B209
162,856

Det här flödet skall återinvesteras för att arbeta vidare mot mina nyligen höjda utdelningsmål med bibehållet fokus på sektor och valutabalans.

På mitt ISK hos Skandia där jag har många stora svenska innehav har det nu under april byggts upp en hel del kassa. Förmodligen kommer jag köpa Xact Norden Högutdelande för de pengarna.




måndag 18 april 2022

Nya mål!

Investerandet har inte känts så roligt på sista tiden. Till stor del beror det nog på det meningslösa kriget i Ukraina som nog alltid ligger och mal någonstans i bakhuvudet och stjäl energi men även kanske för att jag inte satt upp något nytt mål efter att det gamla nåddes. Så, nytt mål, 75,000 i utdelningar alla månader. Det målet är nått för sju månader men det finns en hel del att jobba på på de resterande fem.

Fick tillbaka lite över 6,000 i källskatt från Avanza. Är inte sugen på att vänta tre och ett halvt år så framgent kommer utdelningarna återinvesteras enligt följande om möjligt:

Aktier med mer än 15% källskatt: Nordea

Svenska aktier och andra aktier med 0% källskatt: KF på Nordnet och Avanza

Aktier med 15% källskatt: ISK på Avanza

Finska aktier: ISK på Nordnet


Xact Norden Högutdelande har blivit en stor del av min portfölj och är nu mitt största innehav. Att sätta den till 100% SEK i min valutaexponeringsuträkning blir skevt. Har uppdaterat enligt senaste årsredovisningen:

6% DKK, 25% EUR, 19% NOK och 50% SEK.


Har sålt av min lilla post SLP med 43% vinst. Jag har redan stor fastighetsexponering och i en stigande räntemiljö, även om jag är tveksam till uthålligheten i den, känns det inte rätt att äga ett bolag med över 100% premie mot substans.

Sålt 200 Swedish Logistic Property


Ökat en del i Texas Instruments. Jag är underviktad IT och det här bolaget har en fantastisk historik. Tror inte de försvinner i första taget. För den som står ut med en timmes hyllningskör kan jag rekommendera https://open.spotify.com/episode/63RhDXCtQ8iwq3xaZvcaJ7?si=9002cd61f5e244c5

Köpt 11 Texas Instruments

Sorgebarnet AT&T har spunnit av Warner Bros. Discovery. Det bolaget borde kunna utvecklas bättre undr ny ledning och jag väljer att behålla tills vidare trots att det inte blir ett utdelande bolag.

Blandade småköp:

Köpt 80 Corem Property Group

Köpt 7 Fabege

Köpt 12 Dustin Group

Köpt 15 Kesko A

Köpt 13 Bilia



söndag 17 april 2022

Lagen om avtagande marginalnytta i praktiken

Jag minns när jag läste nationalekonomi. För er som inte gjort det så är det något förenklat ett antal regler som en slags idealmänniska kallad the economic man, den ekonomiske mannen (ni som läser nu vad heter det nu, den ekonomiske hennen?) påstås följa. Det handlar om rationella beslut, perfekta informationsunderlag och nyttomaximerande. En medelbegåvad femåring, någon som beställt in en GT på krogen klockan 0200 eller någonsin gjort ett impulsköp vet att de här reglerna inte fungerar i verkligheten. Sen ritar man lite streck för utbud och efterfrågan, påstår att allt är i jämvikt, applicerar lite gymnasiematte och låtsas att det är en vetenskap. Inget som satte djupare spår. Men en sak som jag ändå minns är lagen om avtagande marginalnytta. Det handlar om att ens första Rolls Royce gav en mer glädje än ens trettiofjärde. Den första miljonen är mer minnesvärd än den sextionde. Nu till detta i praktiken, baserat på en självupplevd historia.

En helgmorgon (läs förmiddag) en sommar för två år sedan satt jag på balkongen, lapade kaffe med en bok i knät och njöt av ett av de få tillfällen som solen behagar visa sig i det här landet. Nedan börjar ett mekaniskt oväsen. Min granne håller på och sätter upp en metallställning på uteplatsen. För i hvete, han tänker väl inte piska mattor där och förstöra helgfriden? Hissen väsnas och jag ser att han kommer tillbaka med famnen full av kavajer. Aha, vädring, det var väl en herrans nåd. Hissen väsnas ett antal gånger och jag minns jag räknade till 21 stycken kavajer. Det var här som högskoletiden gjorde sig påmind och mer specifikt lagen om avtagande marginalnytta. Vem faen behöver 21 kavajer? Jag har tre kostymer varav en har sett bättre dagar och en är för stor. Hur gick tankarna när han köpte den 19:de? Hmm, jag har ingen grågrön med ränder? Har jag en beige? Kanske bra med en till i reserv?

Förra året återupprepades proceduren och jag lyckades då fånga spektaklet på bild vilket nu gör att eventuella tvivlare kan motbevisas:



Vän av ordning ser att det nu faktiskt bara är 18 kavajer på bilden. Kanske minns jag fel, kanske har han runt 40 stycken och vädrar 20 varannat år?

När jag kom tillbaka på eftermiddagen var det dags att vädra hans frus åtta äkta pälsar..