tisdag 20 september 2022

Tre trisslotter

De där trisslottsvinsterna, 25,000 i månaden i 25 år, har varit lite av en inspiration till att bygga den här portföljen. Nu representerar den tre sådana vinster.

Har reflekterat över det här med "buy and hold" som jag i stor utsträckning försökt hålla mig till. Anledningen till att jag valde den strategin var att minska risken att sälja vinnare och köpa förlorare som är en vanlig fälla. Med facit i hand borde jag dock agerat när nästan alla mina fastighetsaktier handlades till höga premier och evigt låga räntor kändes diskonterade i kurserna. Även i fallet Thule som var en riktig coronavinnare, där var värderingen och framtida tillväxtförväntningar orealistiska. Det är svårt att sätta upp regler dock för att hantera sådant här. 

Följande köp utan något direkt tema har gjorts:

Köpt 825 Dustin Group

Köpt 10 Coloplast B

Köpt 21 Kesko A

Köpt 7 Castellum

Köpt 52 Mowi

Köpt 81 Diös Fastigheter

Köpt 8 Per Aarsleff Holding B

Köpt 12 Aker BP

Köpt 9 Autoliv SDB

Köpt 5 XACT Sverige

Köpt 30 Sandvik

Köpt 5 Thule Group

Köpt 30 Volvo B

Köpt 36 Swedbank A

Köpt 14 Bilia A

Köpt 20 Atlas Copco B

Köpt 6 SKF B

Köpt 14 Husqvarna B

Köpt 5 Concentric

Köpt 60 Inwido

Köpt 283 Investor B

Köpt 11 Handelsbanken A

Köpt 11 Nyfosa

Köpt 16 Nolato B

Har också via Sandvik erhållit 254 Alleima som jag valt att behålla.

3M har jag bytt ut mot 339 Neogen Corp som jag måste undersöka mer i detalj innan jag bestämmer mig för om jag sälja dom eller inte då de inte ger någon utdelning. 3M har en längre tid brottats med dålig tillväxt och har haft en hög utdelningsgrad. Utöver det har de nu en gigantisk stämning emot sig för sina hörselskydd. När jag köpte bolaget så tyckte jag att dess mängd av produkter var en styrka. När något sånt här sedan händer, där en enda liten produkt riskerar hela bolagets framtid så kan man fråga sig om det inte snarare är en nackdel. Tråkig historia det där, 18% back i skrivande stund där.

Utdelningsprognos för september:

BolagExUtdBelopp
Paychex2022-08-102022-08-25511
Bank of Montreal2022-08-012022-08-261,694
Equinor2022-08-112022-08-262,093
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-08-222022-08-26250
Macquarie Global Infrastructure2022-08-182022-08-26140
Shaw Communications2022-08-122022-08-30120
Bergman & Beving B2022-08-252022-08-311,785
Cibus Nordic Real Estate2022-08-232022-08-312,014
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-08-252022-08-31248
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-08-252022-08-31221
Sabra Health Care REIT2022-08-162022-08-31418
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-08-182022-08-31218
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-08-182022-08-31279
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-08-182022-08-31361
Addtech B2022-08-262022-09-012,160
Canadian Utilities2022-08-032022-09-01541
Enbridge Inc2022-08-122022-09-01524
Fortis2022-08-182022-09-01978
Intel Corp2022-08-042022-09-01295
Kroger2022-08-122022-09-01505
Pinnacle West Capital Corp2022-07-292022-09-01459
Unilever PLC2022-08-042022-09-012,295
SBB B2022-08-302022-09-051,108
Johnson & Johnson2022-08-222022-09-062,377
Lagercrantz Group B2022-08-312022-09-062,184
Pfizer2022-07-282022-09-066,473
LyondellBasell Industries2022-08-262022-09-06706
Archer Daniels Midland2022-08-162022-09-07647
Amgen2022-08-172022-09-081,046
Raytheon Technologies Corp2022-08-182022-09-08297
Emerson Electric2022-08-112022-09-09417
Parker-Hannifin Corp2022-08-262022-09-09359
Snap-on2022-08-182022-09-09536
Sonoco Products2022-08-092022-09-09328
Otis Worldwide Corp2022-08-182022-09-1056
PPG Industries2022-08-092022-09-10167
3M2022-08-192022-09-12804
AstraZeneca2022-08-112022-09-122,648
Mowi2022-09-022022-09-12871
SPFF ETF2022-09-062022-09-14457
Consolidated Edison2022-08-162022-09-15213
Lundin Mining2022-09-012022-09-152,035
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-08-302022-09-15555
Old Republic International Corp2022-08-312022-09-155,441
Organon2022-08-122022-09-1585
Prudential Financial Inc2022-08-122022-09-151,100
Realty Income2022-08-312022-09-151,335
SL Green Realty Corp2022-08-302022-09-15208
STAG Industrial2022-08-302022-09-15314
Duke Energy Corp2022-08-112022-09-16651
Viatris2022-08-232022-09-16369
Weyerhaeuser Co2022-09-012022-09-16427
Manulife Financial Corp2022-08-222022-09-191,340
XACT Norden Högutdelande2022-09-132022-09-1934,530
Dominion Energy2022-09-012022-09-20360
Kesko2022-09-122022-09-20639
Sdiptech Pref2022-09-142022-09-20504
Stanley Black & Decker2022-09-022022-09-20199
Autoliv2022-09-062022-09-223,452
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2022-09-152022-09-22301
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2022-09-192022-09-22117
Lockheed Martin Corp2022-08-312022-09-23453
Mativ Holdings2022-08-182022-09-23324
Principal Financial Group2022-08-072022-09-30449
Franklin LibertyQ European Dividend UCITS ETF (FLXD)166
95,158.69

torsdag 4 augusti 2022

Augustimålet nått

Har njutit av sommaren och inte varit så aktiv på sistone. Därmed har en del kassa byggts upp som behöver sättas i arbete för eller senare.

Ökat lite i preffar då de kommit ned. I ett scenario med en inte alltför djup lågkonjunktur och där inflationen hålls i shack kan det vara ett vettigt alternativ till vanliga aktier.

Köpt 166 Fastighetsbolag. Emilshus Pref

Köpt 77 Sdiptech Pref

Köpt 77 NP3 Fastigheter Pref

Blandade köp:

Köpt 454 Vår Energi

Köpt 21 Atlas Copco B

Köpt 86  Diös Fastigheter

Köpt 170 Dustin Group

Köpt 13 Per Aarsleff Holding B

Köpt 122 Nyfosa

Köpt 10 Fabege

Köpt 80 Nolato

Köpt 11 Handelsbanken A

Köpt 6 Castellum

Köpt 6 Bilia A

Ett lite större fondköp:

Köpt 400 UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)

Med de här köpen är augustimålet nått och prognosen ser ut som följer:


BolagExUtdBelopp
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-07-172022-07-22236
Ingredion2022-06-302022-07-26331
MSC Industrial Direct Co2022-07-112022-07-26535
Bank of Nova Scotia2022-07-012022-07-273,680
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-07-142022-07-27160
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-07-142022-07-27219
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-07-142022-07-27278
Cisco Systems2022-07-052022-07-28387
Canadian Imperial Bank of Commerce2022-06-272022-07-281,318
Shaw Communications2022-07-142022-07-28118
Macquarie Global Infrastructure2022-07-012022-07-29132
Amdocs Ltd2022-06-292022-07-29141
Cibus Nordic Real Estate2022-07-212022-07-291,941
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-07-252022-07-29216
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-07-252022-07-29242
JPMorgan Chase & Co.2022-07-052022-07-31509
Toronto-Dominion Bank2022-07-072022-07-311,978
General Mills2022-07-072022-08-01550
AT&T2022-07-082022-08-01565
Verizon Communications2022-07-072022-08-01978
Bristol-Myers Squibb2022-06-302022-08-011,100
SBB B2022-07-282022-08-031,108
Fastpartner D2022-07-282022-08-035,000
NP3 Fastigheter Pref2022-07-282022-08-035,168
General Dynamics Corp2022-06-302022-08-05321
Carrier Global Corp2022-06-222022-08-1053
Volati Pref2022-08-042022-08-105,000
SPFF ETF2022-08-032022-08-11432
Vår Energi2022-08-042022-08-111,538
Enterprise Products Partners LP2022-07-282022-08-12750
Akelius Residential D2022-08-042022-08-125,182
A.O. Smith Corporation2022-07-282022-08-15214
Emera Inc2022-07-292022-08-15657
AbbVie2022-07-142022-08-151,623
STAG Industrial2022-07-282022-08-15296
National Retail Properties2022-07-282022-08-151,736
SL Green Realty Corp2022-07-282022-08-15196
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-07-282022-08-15543
Realty Income2022-07-292022-08-151,260
Texas Instruments2022-07-292022-08-16351
SPDR S&P EM Dividend Aristocrats UCITS ETF (SPYV)2022-08-022022-08-161,144
Baltic Horizon Fund2022-08-112022-08-16236
Novo Nordisk B2022-08-122022-08-162,959
National Grid2022-06-032022-08-174,050
Lazard2022-08-052022-08-193,402
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF2022-07-282022-08-195,299
AkerBP2022-08-162022-08-244,886
Royal Bank of Canada2022-07-252022-08-241,677
Welltower621
Eaton Corporation759
UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)2,903
UBS MSCI USA Value UCITS ETF3,307
78,285