fredag 16 juli 2021

Liten uppdatering

Snyggat till antalet Heimstaden till 2000:

Köpt 125 Heimstaden Pref

Samma i Corem D:

Köpt 42 Corem Property Group D

Ökat i stam Corem. En av få svenska fastighetsaktier som fortfarande handlas under substans och enligt mig en chans att komma över logistikfastigheter till rimligt pris jämfört med andra mer högt värderade bolag.

Köpt 306 Corem Property Group B

Har egentligen lite för stor exponering mot Corem nu efter sammanslagningen med Klövern.

Diös föll tillbaka och jag ökade lite:

Köpt 104 Diös Fastigheter

Mindre ökningar i tre bolag: 

Köpt 41 Gränges

Köpt 45 Dustin Group

Köpt 53 Resurs Holding

Ökat i Peab efter rapportnedgången:

Köpt 50 Peab B

Har haft en del likvider på Avanza på räntekonton där räntan i omgångar nu sänkts ner mot i princip noll med tanke på att det är 30% skatt på ränteintäkterna. Tröttnat och istället köpt på mig en hel del fonder samt mer preffar. Dollarn har börjat ticka upp igen och jag vill uttnyttja den fortsatt relativt svaga dollarn och pundet.

Fastpartner D nytt innehav: 

Köpt 3000 Fastpartner D

Amerikanska försvarsjätten Lockheed Martin nytt innehav. Värderingen ser attraktiv ut och jag tror inte att USA kommer att vilja vika ner sig militärt mot Ryssland och Kina.

Köpt 15 Lockheed Martin Corp

Fondköp:

Köpt 1015 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (IUSZ)

Köpt 119 Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)

Även ökat i Realty Income till 500 aktier och en månatlig utdelning från dom på över 1,000 kronor vilket känns bra. Högt värderade sett till P/FFO men det här är onekligen ett kvalitetsbolag med bra rating och tillgång till kapital och fin historik. Ofta när man talar om skalbarhet tänker man på digitala bolag men Realty Incomes affärsmodell är också väldigt skalbar. Det är en av världens 10 största REITs och de har bara strax över 200 anställda.

Köpt 45 Realty Income

Trevlig sommar gott folk och smält inte bort i värmen.





onsdag 23 juni 2021

Målet nått

Då var slutmålet nått. 50,000 i månaden, varje månad. Förutsätter dock att dollarn inte backar igen, att SkiStar återgår till normalare utdelning samt att Avanza klarar att ge tillbaka källskatt i februari som de gjort förr om åren. Lite mer säkerhetsmarginal skadar inte så jag köttar vidare. 

Köpt två bolag som på papperet ser lågt värderade ut. Kanske är de det av en anledning. Vi får se.

Köpt 71 Gränges

Köpt 109 Resurs Holding

Ökat i dessa för att nå min målvikt i dom om 250,000 i vardera.

Köpt 25 W.P. Carey

Köpt 44 UPM-Kymmene

Merparten av likviden efter uppköpet av Tre Kronor har jag lagt i den här ETF:en då jag inte hittade något jag vill investera så mycket i på ett bräde. 

Köpt 1862 Xact Norden Högutdelande

Utdelningsprognosen för juli, långt över målet dopat av extrautdelningar i Volvo och Tele2. Konvertering från Corem pref till Corem D bidrar också.

Glädjande att se att en hel del av mina Vanguard ETF:er nu höjt utdelningarna igen efter en rejäl svacka under pandemin. Mig veterligen är inte de här fonderna som Xact som delar ut mer än den får in.

Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2021-06-212021-06-24314
Macquarie Global Infrastructure2021-06-172021-06-2564
Principal Financial Group2021-06-022021-06-25337
Westpac Banking Corp2021-05-132021-06-25573
Shaw Communications2021-06-142021-06-29102
Brookfield Infrastructure Corp2021-05-272021-06-3069
Brookfield Renewable Partners Corp2021-05-272021-06-30113
Brookfield Renewable Partners LP2021-05-272021-06-30449
Sun Life Financial2021-05-252021-06-30531
Brookfield Infrastructure Partners LP2021-05-272021-06-30649
Cibus Nordic Real Estate2021-06-222021-06-301,838
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2021-06-172021-06-301,912
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2021-06-172021-06-301,926
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-06-172021-06-3059
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2021-06-172021-06-30298
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2021-06-172021-06-30222
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-06-172021-06-30149
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2021-06-172021-06-30177
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-06-172021-06-30146
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2021-06-172021-06-301,224
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2021-06-172021-06-30658
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2021-06-172021-06-301,723
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-06-242021-06-30131
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-06-212021-06-30169
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-06-242021-06-30202
Coca Cola2021-06-142021-07-01178
TotalEnergies2021-06-242021-07-01969
TELUS Corp2021-06-092021-07-02698
Sydsvenska Hem2021-06-292021-07-0595
Kallebäck Property Invest2021-06-292021-07-05285
SBB D2021-06-292021-07-051,750
Kungsleden2021-06-292021-07-051,835
SBB B2021-06-292021-07-052,500
Tele2 B2021-06-292021-07-054,500
Corem Property Group D2021-06-292021-07-059,800
Volvo2021-06-302021-07-0619,000
Merck & Co2021-06-142021-07-071,627
Lundin Energy2021-07-012021-07-074,862
Sagax D2021-06-292021-07-075,000
Glaxo SmithKline PLC2021-05-202021-07-08447
Heimstaden Pref2021-07-022021-07-08938
SPFF ETF2021-07-062021-07-14360
Ventas2021-06-302021-07-14382
Tryg2021-07-122021-07-143,213
Portland General Electric Co2021-06-242021-07-15182
STAG Industrial2021-06-292021-07-15245
Algonquin Power & Utilities Corp2021-06-292021-07-15507
BCE Inc2021-06-142021-07-151,177
STORE Capital Corp2021-06-292021-07-1592
Lexington Realty Trust2021-06-292021-07-15205
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-06-292021-07-15471
Realty Income2021-06-302021-07-15909
SL Green Realty Corp2021-06-292021-07-15126
WPT Industrial REIT2021-06-292021-07-15269
W.P. Carey2021-06-292021-07-153,565
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2021-06-232021-06-28172
Schwab International Equity ETF (SCHF)2021-06-232021-06-28289
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2021-06-232021-06-281,374
82,055



onsdag 2 juni 2021

Utdelningar i juni

Sen sist har följande gjorts:

Accepterat bytet från Corem Pref till Corem D

Köpt 76 UPM-Kymmene

Köpt 28 Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)

Tecknar 625 Heimstaden Pref

Köpt 21 Gränges

Köpt 65 National Retail Properties

Köpt 27 Per Aarsleff Holding B

Köpt 195 UBS S&P Dividend Aristocrats ESG UCITS ETF

Likviderna från uppköpet av Tre Kronor har kommit in på kontot men jag har inte köpt något för de pengarna än. 

Prognos för utdelningar i juni:

Sanofi ADR2021-05-032021-05-26645
Bank of Montreal2021-04-302021-05-261,091
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2021-05-132021-05-266,463
Paychex2021-05-112021-05-27328
Equinor2021-05-132021-05-27476
Shaw Communications2021-05-132021-05-28102
Eaton Corporation2021-05-132021-05-28579
Macquarie Global Infrastructure2021-05-202021-05-2862
Sabra Health Care REIT2021-05-142021-05-28321
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-05-212021-05-28130
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-05-212021-05-28201
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-05-242021-05-28156
Cibus Nordic Real Estate2021-05-212021-05-311,831
Intel Corp2021-05-062021-06-01216
Kroger2021-05-132021-06-01268
Canadian Utilities2021-05-052021-06-01452
Fortis2021-05-142021-06-01779
Enbridge Inc2021-05-132021-06-01430
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-05-202021-06-0287
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-05-202021-06-02193
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-05-202021-06-02276
Parker-Hannifin Corp2021-05-062021-06-04213
Pfizer2021-05-062021-06-044,845
Telenor2021-05-282021-06-071,591
Mowi2021-05-282021-06-07276
Amgen2021-05-142021-06-08292
Johnson & Johnson2021-05-242021-06-081,712
Archer Daniels Midland2021-05-182021-06-09460
Otis Worldwide Corp2021-05-202021-06-1036
Sonoco Products2021-05-072021-06-10231
Snap-on2021-05-202021-06-10357
Unilever PLC2021-05-202021-06-102,152
Emerson Electric2021-05-132021-06-10293
PPG Industries2021-05-072021-06-11112
SPFF ETF2021-06-032021-06-11351
Epiroc2021-05-142021-06-119,240
3M2021-05-202021-06-12609
LyondellBasell Industries2021-06-042021-06-12515
XACT Sverige UCITS ETF2021-06-082021-06-1427,635
Autoliv2021-05-272021-06-142,568
Consolidated Edison2021-05-182021-06-15160
STAG Industrial2021-05-272021-06-15239
SL Green Realty Corp2021-05-272021-06-15123
WPT Industrial REIT2021-05-272021-06-15262
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-05-272021-06-15469
Old Republic International Corp2021-06-032021-06-15747
Realty Income2021-05-282021-06-15886
Duke Energy Corp2021-05-132021-06-16480
Raytheon Technologies Corp2021-05-202021-06-17211
Orange SA2021-06-152021-06-172,521
SalMar2021-06-092021-06-17994
Prudential Financial Inc2021-05-242021-06-17810
Sdiptech Pref2021-06-142021-06-18350
Schweitzer-Mauduit Int.2021-05-202021-06-18273
Weyerhaeuser Co2021-06-032021-06-18310
Dominion Energy2021-06-032021-06-20261
Manulife Financial Corp2021-05-172021-06-21787
Stanley Black & Decker2021-06-072021-06-22104
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)282
78,842

Största posten här, XACT Sverige har jag kikat lite närmare på och det blir ingen återinvestering i den. De större innehaven där är högt värderade och ingår dessutom i Investorsfären som också har en stor vikt i fonden och i min portfölj. Extrautdelningar från Epiroc och Orange samt Autolivs återgång till utdelning bidrar också.