söndag 17 oktober 2021

Köpt i svackan

Under den senaste tidens nedgång har följande transaktioner genomförts:

Ökat lite i Inwido. Inte dyr och flera tecken i tiden som ökade behov av energibesparingar, EUs taxonomi med mera talar för aktien.

Köpt 45 Inwido

Investmentbolagens rabatter har ökat och jag med:

Köpt 149 Investor

Köpt 90 Industrivärden C

Lite mer preffar:

Köpt 1,000 Emilshus Pref

Köpt 325 Fastpartner D

Mitt intåg i Sandvik fick en riktig dålig start, snittar ner mig lite. 

Köpt 134 Sandvik

Blandade småköp bland annat lite mer fastigheter som inflationsskydd:

Köpt 25 AQ Group

Köpt 14 Gränges

Köpt 40 Peab

Köpt 174 Corem Property Group

Köpt 58 Diös Fastigheter

Köpt 105 STORE Capital Corp

En av mina favorit-ETF:er sett till inriktning är SCHD som tyvärr inte går att köpa längre så jag köpte två av dess större innehav jag inte redan ägde i sektorer jag var underviktade i:

Köpt 11 PepsiCo

Köpt 10 Texas Instruments

Inte billigt men hög kvalitet.

Slutligen köpte jag för Nordeautdelningen den här fonden som följer samma index som SCHD. Här missade jag tyvärr att det var en tyskreggad fond så det borde innebära källskatt på utdelningarna men det blir småsummor. Får köpa i KF om jag vill fortsätta öka i den.

Köpt 20 iShares Dow Jones U.S. Select Dividend ETF (EXX5)

En uppmärksam läsare såg också att jag råkat dela en kopia av mitt utdelningsark som alltså inte har uppdaterats på flera månader. Detta är nu korrigerat.

Lycka till med era investeringar.



onsdag 29 september 2021

Lite svagare period

Varit lite nedgångar på börsen i olika omgångar vilket känns rimligt. Hösten brukar vara svag och vi har en mycket stark period bakom oss. Jag ser fortfarande inga realistiska alternativ till aktier. Det talas om ränteuppgångar, men från vilka nivåer? För pessimisten finns det alltid 1,000 anledningar att sälja aktier men aktier som tillgångsslag brukar gå upp över tid. Jag känner mig trygg i att äga vinstdrivande bolag till i huvudsak rimliga värderingar. 

Har köpt lite mer fonder och fastigheter:

Köpt 27 XACT Norden Högutdelande

Köpt 135 Corem Property Group B

Köpt 18 Diös Fastigheter

Volvo har kommit ned en hel del och eventuella halvledarproblem och lägre marginaler pga högre insatsvarupriser är eventuellt inprisat.

Köpt 12 Volvo B

Peab ser inte dyr ut:

Köpt 25 Peab B

Tecknat en del i det lite mer spekulativa Emilshus. Stabila huvudägare dock så jag tror det här är en OK deal.

Tecknat 5,000 Emilshus Pref

Har blivit lite underviktad i REITs och ökar lite i NNN. En situation där inflationen ökar men räntorna hålls konstlat låga borde gynna fastigheter.

Köpt 75 National Retail Properties

Utdelningsprognos för oktober:

Extrautdelningar från Weyerhaeuser, Electrolux och Old Republic drar upp siffrorna och utöver det kan det även bli utdelning från Handelsbanken i form av 31 aktier i Industrivärden.

Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2021-09-202021-09-23171
Lockheed Martin Corp2021-08-312021-09-24340
Macquarie Global Infrastructure2021-09-162021-09-2487
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2021-09-222021-09-271,537
Brookfield Infrastructure Corp2021-08-302021-09-2971
Shaw Communications2021-09-142021-09-29102
Brookfield Renewable Partners Corp2021-08-302021-09-29117
Brookfield Renewable Partners LP2021-08-302021-09-29461
Sun Life Financial2021-08-242021-09-29531
Brookfield Infrastructure Partners LP2021-08-302021-09-29668
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-09-162021-09-2950
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-09-162021-09-29153
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-09-162021-09-29225
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2021-09-162021-09-29535
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2021-09-162021-09-2997
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2021-09-162021-09-29692
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2021-09-162021-09-291,538
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2021-09-162021-09-292,010
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2021-09-162021-09-2927
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2021-09-162021-09-292,293
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2021-09-162021-09-293,036
Cibus Nordic Real Estate2021-09-222021-09-301,852
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2021-09-202021-09-30184
Coca Cola2021-09-142021-10-01183
TELUS Corp2021-09-092021-10-01698
TotalEnergies2021-09-212021-10-01976
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-09-242021-10-01134
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-09-242021-10-01208
Electrolux B2021-09-282021-10-041,300
Kallebäck Property Invest2021-09-292021-10-05285
SBB D2021-09-292021-10-051,750
Kungsleden2021-09-292021-10-051,835
SBB B2021-09-292021-10-052,500
Sagax D2021-09-292021-10-055,000
Corem Property Group D2021-09-292021-10-0510,000
Old Republic International Corp2021-09-142021-10-065,369
Glaxo SmithKline PLC2021-08-192021-10-07460
Thule Group2021-10-012021-10-07900
Merck & Co2021-09-142021-10-071,958
Coor Service Mgmt2021-10-012021-10-072,160
Lundin Energy2021-10-012021-10-075,374
Heimstaden Pref2021-10-042021-10-081,000
Tele2 B2021-10-042021-10-084,500
Diageo2021-08-262021-10-13216
SPFF ETF2021-10-052021-10-13370
Portland General Electric Co2021-09-242021-10-15188
Algonquin Power & Utilities Corp2021-09-292021-10-15521
BCE Inc2021-09-142021-10-151,177
Tryg2021-10-132021-10-153,237
STAG Industrial2021-09-292021-10-15252
STORE Capital Corp2021-09-292021-10-15101
Ventas2021-09-302021-10-15393
Realty Income2021-09-302021-10-151,030
SL Green Realty Corp2021-09-292021-10-15130
Lexington Realty Trust2021-09-292021-10-15211
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-09-292021-10-15471
W.P. Carey2021-09-292021-10-153,673
Weyerhaeuser Co2021-10-062021-10-191,043
Husqvarna B2021-10-152021-10-211,600
Electrolux B2021-10-042021-10-285,525
83,506

onsdag 15 september 2021

Tre nya innehav

Ökat i fonder, USA känns dyrt så lite EM och Europa:

Köpt 85 Vanguard Germany All Cap UCITS ETF (VGER)

Köpt 55 Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)

Köpt 60 Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)

Köpt Sandvik och SKF som såg relativt billiga ut jämfört med dyrare verkstad. 

Köpt 1123 Sandvik

Köpt 41 SKF B

Ökat i fastigheter:

Köpt 22 Corem Property Group

Köpt 75 National Retail Properties

Nytt innehav, EPD, högutdelande infrastruktur inom olja/gas. Detta är vad jag har förstått ett kvalitetsbolag i sektorn som har höjt utdelningen över 20 år i sträck. Den här sortens tillgångar är inte på modet men behovet lär inte försvinna i rödaste rappet och några fler ledningar lär inte få byggas.

Köpt 155 Enterprise Products Partners L.P.

Ingredion, också nytt innehav. De tillverkar tillsatser till matproduktion som stärkelse och sötningsmedel mm. Kändes också rimligt värderad på en högt värderad börs.  

Köpt 50 Ingredion

Tecknade fullt i Fastp D:

Tecknat 93 Fastpartner D

Utdelningsprognos för september

Bank of Montreal2021-08-022021-08-261,077
Equinor2021-08-112021-08-27617
Macquarie Global Infrastructure2021-08-192021-08-2786
Shaw Communications2021-08-122021-08-30100
Sabra Health Care REIT2021-08-162021-08-31333
Lagercrantz Group B2021-08-252021-08-311,650
Cibus Nordic Real Estate2021-08-232021-08-311,844
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-08-252021-08-31132
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2021-08-232021-08-31180
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-08-252021-08-31205
Intel Corp2021-08-052021-09-01224
Kroger2021-08-122021-09-01325
Pinnacle West Capital Corp2021-07-302021-09-01357
Enbridge Inc2021-08-122021-09-01424
Canadian Utilities2021-08-042021-09-01447
Fortis2021-08-182021-09-01770
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-08-192021-09-0156
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-08-192021-09-01176
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-08-192021-09-01271
Addtech B2021-08-272021-09-021,440
Bergman & Beving B2021-09-012021-09-071,575
Johnson & Johnson2021-08-232021-09-071,776
Pfizer2021-07-292021-09-075,027
LyondellBasell Industries2021-08-272021-09-07534
Amgen2021-08-162021-09-08756
Archer Daniels Midland2021-08-172021-09-08477
Unilever PLC2021-08-052021-09-082,167
Raytheon Technologies Corp2021-08-192021-09-09219
Otis Worldwide Corp2021-08-192021-09-1037
PPG Industries2021-08-102021-09-10127
Sonoco Products2021-08-092021-09-10240
Emerson Electric2021-08-122021-09-10304
Snap-on2021-08-192021-09-10370
Parker-Hannifin Corp2021-08-262021-09-10221
3M2021-08-202021-09-12632
AstraZeneca2021-08-122021-09-132,154
Organon2021-08-202021-09-1367
Mowi2021-09-032021-09-13705
SPFF ETF2021-09-032021-09-14364
Consolidated Edison2021-08-172021-09-15166
STAG Industrial2021-08-302021-09-15248
Old Republic International Corp2021-08-312021-09-15775
SL Green Realty Corp2021-08-302021-09-15128
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-08-302021-09-15463
Realty Income2021-08-312021-09-151,012
Duke Energy Corp2021-08-122021-09-16508
Prudential Financial Inc2021-08-232021-09-16840
Weyerhaeuser Co2021-09-022021-09-17321
Raytheon Technologies Corp2021-08-192021-09-20219
Dominion Energy2021-09-022021-09-20271
Sdiptech Pref2021-09-142021-09-20350
Manulife Financial Corp2021-08-162021-09-20949
XACT Norden Högutdelande2021-09-142021-09-2011,670
Stanley Black & Decker2021-09-062021-09-21122
Schweitzer-Mauduit Int.2021-08-192021-09-24284
Lockheed Martin Corp2021-08-312021-09-24335
Principal Financial Group2021-08-312021-09-24352
Autoliv2021-09-082021-09-242,664
Castellum2021-09-242021-09-3012,938
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)250
63,328