söndag 1 maj 2022

Sköna maj välkommen

Nytt innehav, högutdelande energibolaget Vår Energi. I princip samma investeringstes som i Lundin, dvs utdelande energiexponering med bas i politiskt stabila Norge och tillgångar i Nordsjön. Vår Energi har dock lite mer gas än Lundin. Menar Europa allvar med att isolera Ryssland måste gasen rimligtvis bland annat komma härifrån. Ett möjligt scenario är ett långt utdraget krig med potentiellt fortsatt höga energipriser som följd.  

Köpt 675 Vår Energi

Två lite större köp:

Köpt 30 National Retail Properties

Köpt 65 Kesko A

Småköp:

Köpt 119 Corem Property Group B

Köpt 33 Diös Fastigheter

Köpt 15 Fabege

Köpt 7 Sandvik

Köpt 54 Dustin Group

Köpt 19 Castellum

Utdelningsprognos för maj:

Ingredion2022-03-312022-04-26319
MSC Industrial Direct Co2022-04-112022-04-26516
Bank of Nova Scotia2022-04-042022-04-273,445
Cisco Systems2022-04-052022-04-27374
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-04-142022-04-2771
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-04-142022-04-27174
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-04-142022-04-27240
AQ Group2022-04-222022-04-28250
Canadian Imperial Bank of Commerce2022-03-252022-04-281,232
Concentric2022-04-222022-04-28293
Shaw Communications2022-04-132022-04-28113
Amdocs Ltd2022-03-302022-04-29136
Cibus Nordic Real Estate2022-04-212022-04-291,398
Macquarie Global Infrastructure2022-04-212022-04-2998
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-04-182022-04-29231
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-04-252022-04-29217
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-04-252022-04-29159
JPMorgan Chase & Co.2022-04-052022-04-30492
Toronto-Dominion Bank2022-04-072022-04-301,908
AT&T2022-04-132022-05-02546
Bristol-Myers Squibb2022-03-312022-05-021,062
Epiroc B2022-04-262022-05-024,620
General Mills2022-04-072022-05-02501
Verizon Communications2022-04-072022-05-02944
Atlas Copco B2022-04-272022-05-03992
Thule Group2022-04-272022-05-031,528
Fastpartner D2022-04-282022-05-045,000
NP3 Fastigheter Pref2022-04-282022-05-045,000
Sandvik2022-04-282022-05-046,056
SBB B2022-04-282022-05-041,100
Swedish Match2022-04-282022-05-04465
Volati Pref2022-04-282022-05-045,000
Nordic Waterproofing Holding2022-04-292022-05-052,550
Resurs Holding2022-04-292022-05-051,310
Tele2 B2022-04-292022-05-0524,600
Coor Service Mgmt2022-05-022022-05-062,400
Exsitec Holding2022-05-022022-05-06330
General Dynamics Corp2022-04-072022-05-06310
Atea2022-04-292022-05-09352
XACT Norden Högutdelande2022-05-032022-05-0923,017
Investor2022-05-042022-05-1016,539
Nolato2022-05-042022-05-1012,462
Gränges2022-05-052022-05-111,249
Akelius Residential D2022-05-042022-05-125,183
CombinedX2022-05-082022-05-12750
Enterprise Products Partners LP2022-04-282022-05-12709
Inwido2022-05-062022-05-122,448
Nobia2022-05-062022-05-122,068
Peab2022-05-062022-05-124,670
SPFF ETF2022-05-042022-05-12417
Wästbygg Gruppen B2022-05-062022-05-12910
Vår Energi2022-05-052022-05-12598
Realty Income2022-04-292022-05-131,212
AbbVie2022-04-142022-05-161,566
A.O. Smith Corporation2022-04-282022-05-16206
Emera Inc2022-04-292022-05-16634
National Retail Properties2022-04-282022-05-161,615
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-04-282022-05-16523
STAG Industrial2022-04-282022-05-16286
SL Green Realty Corp2022-04-282022-05-16189
Texas Instruments2022-05-062022-05-17237
Carrier Global Corp2022-04-282022-05-1952
Cibus Nordic Real Estate2022-05-122022-05-202,360
Lazard2022-05-062022-05-203,086
Baltic Horizon Fund2022-05-132022-05-20236
Kopparbergs2022-05-182022-05-24834
Royal Bank of Canada2022-04-222022-05-241,516
Veidekke2022-05-122022-05-25746
Coloplast B209
162,856

Det här flödet skall återinvesteras för att arbeta vidare mot mina nyligen höjda utdelningsmål med bibehållet fokus på sektor och valutabalans.

På mitt ISK hos Skandia där jag har många stora svenska innehav har det nu under april byggts upp en hel del kassa. Förmodligen kommer jag köpa Xact Norden Högutdelande för de pengarna.




13 kommentarer:

  1. Hej, suveränt stort kassaflöde du har!
    Jag brukar jämföra de aktier vi har gemensamt och tänka; aha, han har 1000 XXX när jag har 585 st. men jag har 1350 XXX när du har 990 st.... roligt att jämföra bara.

    Mot nya investeringshöjder!

    SvaraRadera
  2. Lite nyfiken på Vår Energi, finns ingen utdelningshistorik. Ser att bolaget är nytt på börsen så inget konstigt i sig. Intressant också att de har ett relativt högt börsvärde, inget pluttbolag. Har du läst något om att de har för avsikt att vara en utdelare, årsvis? Kvartalsvis kanske? Jag ska läsa på om det här bolaget men tänkte om du kunde dela med dig lite översiktligt om de huvudpunkter som fick dig att nappa på bolaget, utöver det uppenbara att norsk gas kommer vara viktigare än någonsin för Europa?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kvartal.

      Bra genomgång här:

      https://www.youtube.com/watch?v=y7oOwn9ktek

      Radera
  3. Tyckte Vår Energi verkade spännande så köpte lite idag. Verkar fortsätta ned dock… Hur stor del av din planerade långsiktiga size var ditt första köp? Köper du mer nu när den faller? Hälsar Lars D

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har ingen målvikt i den. Avvaktar och ser hur saker och ting utvecklar sig.

      Radera
  4. Hur tänker du kring SBB B? Aktien har mer än halverats sen årsskiftet, under 30 kr, och DA runt 4.5%. Månadsutdelning.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den är svår. Omöjlig att överblicka för en lekman. Jag har cirka 2% exponering mot SBB via stam och D. Jag nöjer mig där och ökar inte.

      Radera
    2. SBB är verkligen oklart. Ena stunden tänker jag att det borde vara en riktigt bra långsiktig investering och ena stunden känns det som att hela företaget är en scam. Vet inte vad jag ska tro, sålde tack och lov allt runt 55 kr och nu får jag chansen att köpa tillbaka till rabatt. Så länge den håller sig under 30 kr fortsätter jag att ackumulera, om det är klokt eller ej får tiden utvisa.

      Radera
  5. SBB B går verkligen bara ner och ner, men nån gång borde det väl bottna? 27 kr idag. Riktkurser på 60+ kr varvat med 30+ kr gör en minst sagt fundersam. Samtidigt borde de väl ha en stabil fastighetsportfölj med stabila intäckter? Gamla Hemfosa finns ju där i bakrgrunden. Jag har köpt under hela nedgången. Men bara för <600 kr i stöten. Ja, framtiden får utvisa om det var klokt.

    SvaraRadera
  6. Hej,

    Hur presterar din portfölj gentemot dj world index?

    Mvh P

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej,

      Jag vet inte. Innehaven är spridda på flera olika konton hos flera olika aktörer. Förmodligen går jag som index förutom då tech var hett, jag har väldigt lite tech. Tror inte jag har någon edge direkt. Jag har inte som mål att slå något index.

      Radera
    2. Hej,

      Tack, kan också tänka mig att den går likt index då du har mängder av innehav.

      Om jag får fråga, vad är det som gör att du äger enskilda innehav ist för tex vanguard all world high div kombinerat med Xact och liknande Etfer?

      Mvh P

      Radera
    3. Har man köpt en aktie en gång så är den avgiftsfri sen för evigt. ETF:er och fonder kostar varje år. Sen är ju det här min hobby och vissa år har jag slagit index. Men tröttnar jag så är ju börshandlade fonder ingen dum idé.

      Radera