lördag 28 maj 2022

Septembermålet nått

Sålt Solid. Har nog med bolag att hålla koll på. Liten post. 

Sålt 100 Solid Försäkring

Blandade köp:

Köpt 14 Dustin Group

Köpt 26 Atlas Copco B

Köpt 15 Thule Group

Köpt 26 Per Aarsleff Holding B

Köpt 84 Diös Fastigheter

Köpt 56 Castellum

Köpt 26 Peab

Köpt 31 Volvo B

Köpt 31 SKF B

Köpt 193 NP3 Fastigheter Pref

Köpt 45 Fabege

Köpt 37 HSBC Euro Stoxx 50 UCITS ETF

Köpt 15 Inwido

Köpt 90 Nolato

Köpt 50 Tele2 B

Köpt 9 Texas Instruments

Köpt 74 SBB B

Större köp i Xact. 

Köpt 1987 Xact Norden Högutdelande

Med det köpet är Septembermålet nått.

Sålt liten post i KF på Avanza inför extrautdelningen. Vill inte vänta på källskatt tillbaka i 3.5 år där. 

Sålt 40 Sampo Oyj A

Jag har en stor del av mitt innehav i Lundin Energy hos Skandiabanken. De stöder inte norska innehav så jag har påbörjat en flytt av dem till KF hos Nordea som drar noll norsk källskatt. Jag ökar i både AKER BP och Vår Energi för att bibehålla min vikt mot råvaror och nordsjöolja mer specifikt. För att få likvider har jag:

Sålt 500 Swedish Match 

Sålt 796 Investor A

Och:

Köpt 300 AKER BP

Köpt 325 Vår Energi

Sålt 245 Lundin Energy

Utdelningsprognos för juni, boostat av extrautdelningar från Atlas och LYB:

Telenor2022-05-122022-05-241,658
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2022-05-122022-05-255,532
Sanofi ADR2022-05-032022-05-26699
Paychex2022-05-112022-05-26463
Bank of Montreal2022-04-292022-05-261,533
Equinor2022-05-122022-05-271,897
Macquarie Global Infrastructure2022-05-192022-05-27127
Eaton Corporation2022-05-122022-05-27729
Shaw Communications2022-05-122022-05-30114
Sampo2022-05-192022-05-301,512
Sabra Health Care REIT2022-05-132022-05-31378
Mowi2022-05-202022-05-31727
Welltower2022-05-232022-05-31596
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-05-242022-05-31159
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-05-242022-05-31218
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-05-232022-05-31230
Intel Corp2022-05-052022-06-01268
Kroger2022-05-122022-06-01370
Pinnacle West Capital Corp2022-04-292022-06-01406
Enbridge Inc2022-05-122022-06-01496
Fortis2022-05-162022-06-01925
Canadian Utilities2022-05-042022-06-01512
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-05-192022-06-01141
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-05-192022-06-01242
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-05-192022-06-01318
Parker-Hannifin Corp2022-05-122022-06-03325
SBB B2022-05-302022-06-031,108
Johnson & Johnson2022-05-232022-06-072,155
Amgen2022-05-162022-06-08948
Archer Daniels Midland2022-05-172022-06-08587
Orange SA2022-06-072022-06-092,107
Otis Worldwide Corp2022-05-192022-06-1051
PPG Industries2022-05-092022-06-10144
Sonoco Products2022-05-092022-06-10297
Emerson Electric2022-05-122022-06-10352
Snap-on2022-05-192022-06-10486
Pfizer2022-05-122022-06-105,867
3M2022-05-192022-06-12728
Atlas Copco B2022-05-132022-06-132,192
SPFF ETF2022-06-032022-06-13414
Autoliv2022-05-232022-06-133,129
LyondellBasell Industries2022-06-032022-06-133,436
Consolidated Edison2022-05-172022-06-15193
SL Green Realty Corp2022-05-272022-06-15188
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-05-272022-06-15525
Realty Income2022-05-312022-06-151,208
Old Republic International Corp2022-06-022022-06-15922
Raytheon Technologies Corp2022-05-192022-06-16269
STAG Industrial2022-05-272022-06-16284
Organon2022-05-132022-06-1677
Duke Energy Corp2022-05-122022-06-16578
Prudential Financial Inc2022-05-232022-06-16997
Unilever PLC2022-05-192022-06-162,248
Viatris2022-05-232022-06-16334
SalMar2022-06-092022-06-171,036
Weyerhaeuser Co2022-06-022022-06-17387
XACT Sverige UCITS ETF2022-06-132022-06-2037,936
Dominion Energy2022-06-022022-06-20326
Sdiptech Pref2022-06-142022-06-20350
Manulife Financial Corp2022-05-242022-06-201,268
Stanley Black & Decker2022-06-062022-06-21178
Lockheed Martin Corp2022-05-312022-06-24411
Schweitzer-Mauduit Int.2022-05-192022-06-24323
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)332
94,946







6 kommentarer:

  1. Bra att du inte slår ned på takten så att mitt föredöme då försvinner!

    Hur tycker du det funkar med Nordea? Har själv inget engagemang där men visst ingen källskatt på norska aktier lockar ju.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Här köpts det i vått som torrt.

      Tycker Nordea fungerar utmärkt givet vad man får.

      Fördelar:

      Analyser
      0% norsk källskatt
      Källskatt tillbaka varje månad
      Lågt courtage utan courtageklass
      Andra europeiska marknadsplatser än AV/NN

      Nackdelar:

      Uteblivna utdelningar ibland, mest för utomnordiskt
      Bara telefonsupport
      Ful sida utan möjlighet att mäta sin utveckling
      Kontokostnad (som man kan säga upp)
      Dyr minimiavgift för nordamerikanskt

      Så summa summarum, utmärkt för nordiska aktier.

      Radera
    2. Tar Nordea avgift bara för att man har ett ISK-konto hos dem?

      Jag undrar också över det du skrev om Lundin Energy, det är väll ett kanadensiskt bolag med säte i Stockholm? Du nämner dem i samband med norsk källskatt, jag ser inte kopplingen. Eller är det något uppköp på gång så att det snart är en norsk-noterad aktie?

      Radera
    3. De tar ut en avgift för att ha ett konto/internetbank hos dom men det gick att säga upp.

      Lundin Energy är svenskt och det kommer man få aktier i AKER BP för och det är norskt. Du kanske tänker på Lundin Mining det är kanadensiskt.

      Radera
    4. Förlåt men jag måste ställa en motfråga, hur gjorde du för att säga upp denna avgift som Nordea tar ut? Jag har ett ISK på Nordea men just nu använder jag enbart Nordnet och Avanza för aktie/fond/etf köp. Tycker det ser ut som att Nordea tar ut en avgift på ca 0,6% av behållningen på ISK när jag är inne på kontot och kollar, dock lämnar hemsidan mycket att önska så säker är jag inte.

      Radera
    5. Det är den avgiften på 30 kronor i månaden (eller vad det nu var) för konto man kan slippa. Jag har KF, inte ISK så vet inte hur det fungerar med ISK hos dom. Har man KF drar de skatt varje månad.

      Radera