onsdag 2 juni 2021

Utdelningar i juni

Sen sist har följande gjorts:

Accepterat bytet från Corem Pref till Corem D

Köpt 76 UPM-Kymmene

Köpt 28 Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)

Tecknar 625 Heimstaden Pref

Köpt 21 Gränges

Köpt 65 National Retail Properties

Köpt 27 Per Aarsleff Holding B

Köpt 195 UBS S&P Dividend Aristocrats ESG UCITS ETF

Likviderna från uppköpet av Tre Kronor har kommit in på kontot men jag har inte köpt något för de pengarna än. 

Prognos för utdelningar i juni:

Sanofi ADR2021-05-032021-05-26645
Bank of Montreal2021-04-302021-05-261,091
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2021-05-132021-05-266,463
Paychex2021-05-112021-05-27328
Equinor2021-05-132021-05-27476
Shaw Communications2021-05-132021-05-28102
Eaton Corporation2021-05-132021-05-28579
Macquarie Global Infrastructure2021-05-202021-05-2862
Sabra Health Care REIT2021-05-142021-05-28321
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-05-212021-05-28130
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-05-212021-05-28201
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-05-242021-05-28156
Cibus Nordic Real Estate2021-05-212021-05-311,831
Intel Corp2021-05-062021-06-01216
Kroger2021-05-132021-06-01268
Canadian Utilities2021-05-052021-06-01452
Fortis2021-05-142021-06-01779
Enbridge Inc2021-05-132021-06-01430
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-05-202021-06-0287
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-05-202021-06-02193
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-05-202021-06-02276
Parker-Hannifin Corp2021-05-062021-06-04213
Pfizer2021-05-062021-06-044,845
Telenor2021-05-282021-06-071,591
Mowi2021-05-282021-06-07276
Amgen2021-05-142021-06-08292
Johnson & Johnson2021-05-242021-06-081,712
Archer Daniels Midland2021-05-182021-06-09460
Otis Worldwide Corp2021-05-202021-06-1036
Sonoco Products2021-05-072021-06-10231
Snap-on2021-05-202021-06-10357
Unilever PLC2021-05-202021-06-102,152
Emerson Electric2021-05-132021-06-10293
PPG Industries2021-05-072021-06-11112
SPFF ETF2021-06-032021-06-11351
Epiroc2021-05-142021-06-119,240
3M2021-05-202021-06-12609
LyondellBasell Industries2021-06-042021-06-12515
XACT Sverige UCITS ETF2021-06-082021-06-1427,635
Autoliv2021-05-272021-06-142,568
Consolidated Edison2021-05-182021-06-15160
STAG Industrial2021-05-272021-06-15239
SL Green Realty Corp2021-05-272021-06-15123
WPT Industrial REIT2021-05-272021-06-15262
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-05-272021-06-15469
Old Republic International Corp2021-06-032021-06-15747
Realty Income2021-05-282021-06-15886
Duke Energy Corp2021-05-132021-06-16480
Raytheon Technologies Corp2021-05-202021-06-17211
Orange SA2021-06-152021-06-172,521
SalMar2021-06-092021-06-17994
Prudential Financial Inc2021-05-242021-06-17810
Sdiptech Pref2021-06-142021-06-18350
Schweitzer-Mauduit Int.2021-05-202021-06-18273
Weyerhaeuser Co2021-06-032021-06-18310
Dominion Energy2021-06-032021-06-20261
Manulife Financial Corp2021-05-172021-06-21787
Stanley Black & Decker2021-06-072021-06-22104
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)282
78,842

Största posten här, XACT Sverige har jag kikat lite närmare på och det blir ingen återinvestering i den. De större innehaven där är högt värderade och ingår dessutom i Investorsfären som också har en stor vikt i fonden och i min portfölj. Extrautdelningar från Epiroc och Orange samt Autolivs återgång till utdelning bidrar också.


6 kommentarer:

  1. Rejäl summa Krösus! Bra att du inspirerar till högre summor! Blev tillslut corem D för mig också.

    SvaraRadera
  2. Grattis som vanligt till rejäla summor. Har spanat länge på Orange, kursen är fortsatt nedtryckt verkar det som. De har tappat en hel del på roamingen nu när ingen reser.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Köpt telecom för diversifiering. De flesta har gått riktigt dåligt.

      Radera
  3. Hej, är UBS S&P Dividend Aristocrats ESG UCITS ETF utdelande?

    Med vänlig hälsning, P

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja här kan du läsa mer:

      https://www.ubs.com/nl/en/asset-management/etf-private/etf-products/etf-product-detail.nl.en.ie00bmp3hg27.distribution.html

      Radera