onsdag 23 juni 2021

Målet nått

Då var slutmålet nått. 50,000 i månaden, varje månad. Förutsätter dock att dollarn inte backar igen, att SkiStar återgår till normalare utdelning samt att Avanza klarar att ge tillbaka källskatt i februari som de gjort förr om åren. Lite mer säkerhetsmarginal skadar inte så jag köttar vidare. 

Köpt två bolag som på papperet ser lågt värderade ut. Kanske är de det av en anledning. Vi får se.

Köpt 71 Gränges

Köpt 109 Resurs Holding

Ökat i dessa för att nå min målvikt i dom om 250,000 i vardera.

Köpt 25 W.P. Carey

Köpt 44 UPM-Kymmene

Merparten av likviden efter uppköpet av Tre Kronor har jag lagt i den här ETF:en då jag inte hittade något jag vill investera så mycket i på ett bräde. 

Köpt 1862 Xact Norden Högutdelande

Utdelningsprognosen för juli, långt över målet dopat av extrautdelningar i Volvo och Tele2. Konvertering från Corem pref till Corem D bidrar också.

Glädjande att se att en hel del av mina Vanguard ETF:er nu höjt utdelningarna igen efter en rejäl svacka under pandemin. Mig veterligen är inte de här fonderna som Xact som delar ut mer än den får in.

Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2021-06-212021-06-24314
Macquarie Global Infrastructure2021-06-172021-06-2564
Principal Financial Group2021-06-022021-06-25337
Westpac Banking Corp2021-05-132021-06-25573
Shaw Communications2021-06-142021-06-29102
Brookfield Infrastructure Corp2021-05-272021-06-3069
Brookfield Renewable Partners Corp2021-05-272021-06-30113
Brookfield Renewable Partners LP2021-05-272021-06-30449
Sun Life Financial2021-05-252021-06-30531
Brookfield Infrastructure Partners LP2021-05-272021-06-30649
Cibus Nordic Real Estate2021-06-222021-06-301,838
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2021-06-172021-06-301,912
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2021-06-172021-06-301,926
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-06-172021-06-3059
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2021-06-172021-06-30298
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2021-06-172021-06-30222
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-06-172021-06-30149
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2021-06-172021-06-30177
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-06-172021-06-30146
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2021-06-172021-06-301,224
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2021-06-172021-06-30658
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2021-06-172021-06-301,723
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-06-242021-06-30131
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-06-212021-06-30169
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-06-242021-06-30202
Coca Cola2021-06-142021-07-01178
TotalEnergies2021-06-242021-07-01969
TELUS Corp2021-06-092021-07-02698
Sydsvenska Hem2021-06-292021-07-0595
Kallebäck Property Invest2021-06-292021-07-05285
SBB D2021-06-292021-07-051,750
Kungsleden2021-06-292021-07-051,835
SBB B2021-06-292021-07-052,500
Tele2 B2021-06-292021-07-054,500
Corem Property Group D2021-06-292021-07-059,800
Volvo2021-06-302021-07-0619,000
Merck & Co2021-06-142021-07-071,627
Lundin Energy2021-07-012021-07-074,862
Sagax D2021-06-292021-07-075,000
Glaxo SmithKline PLC2021-05-202021-07-08447
Heimstaden Pref2021-07-022021-07-08938
SPFF ETF2021-07-062021-07-14360
Ventas2021-06-302021-07-14382
Tryg2021-07-122021-07-143,213
Portland General Electric Co2021-06-242021-07-15182
STAG Industrial2021-06-292021-07-15245
Algonquin Power & Utilities Corp2021-06-292021-07-15507
BCE Inc2021-06-142021-07-151,177
STORE Capital Corp2021-06-292021-07-1592
Lexington Realty Trust2021-06-292021-07-15205
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-06-292021-07-15471
Realty Income2021-06-302021-07-15909
SL Green Realty Corp2021-06-292021-07-15126
WPT Industrial REIT2021-06-292021-07-15269
W.P. Carey2021-06-292021-07-153,565
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2021-06-232021-06-28172
Schwab International Equity ETF (SCHF)2021-06-232021-06-28289
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2021-06-232021-06-281,374
82,055



20 kommentarer:

  1. Stort grattis! Hoppas du inte slutar blogga, då du är en stor källa till inspiration. Resurs ser trevligt ut, men vågar man köpa på sig mer? Marknaden verkar inte gilla denna aktie. jag fick också Corem D, och noterade att Avanza inte alls anser denna har lika hög kreditvärdighet (0%) som Klövern Pref (60%). Väldigt trist, men hoppas att det rättar till sig.

    Kul även att du investerar en hel del i statspapper inte inte går all in i aktier.

    SvaraRadera
    Svar
    1. De här nischbankerna har ju svikit en del historiskt. En liten slatt kan jag tänka mig men inget jag vill satsa allt för mycket i. Nu jobbar inte jag med belåning men har för mig Avanza sätter de där nivåerna vid fasta datum?

      De obligationerna jag köpt har haft en bedrövlig utveckling i svenska kronor mätt. Får trösta mig med att det är riskspridning.

      Radera
  2. Snyggt! Det var ju en del tveksamheter du räknade upp i början så det är bara att knyta näven i fickan och jobba vidare mot nästa mål om inte annat.

    SvaraRadera
  3. Stort grattis. Ja sluta inte blogga nu. Jag (vi) behöver inspirationskällor!

    SvaraRadera
  4. Stort grattis! Inget annat än imponerande. BRA jobbat!

    Trevlig midsommar!

    /Cristofer

    SvaraRadera
  5. Stort grattis Krösus. Mycket jobb och slit för att nå denna utdelningsnivå.

    Önskar dig en glad midsommar :-)

    Mvh Slimis

    SvaraRadera
  6. Mycket tid, beslutsamhet och ett konsekvent sparande ligger bakom. Stark resa du gjort!
    /Arbetsplanen

    SvaraRadera
  7. Hur länge har du sparat?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Sedan jag började få veckopeng för sisådär 38 år sedan.

      Radera
  8. Rik och rolig. Fortsätt med bloggandet. Glad midsommar

    SvaraRadera
  9. Outstanding - Grattis och glad midsommar!

    SvaraRadera
  10. Tjena Sorken,
    Lyfter på kepsen, hatt 🎩 name it men otroligt imponerad av vad du/ni lyckats med.

    Jag tycker att jag harven riktigt bra lön men det får ni i utdelning varje månad, hittar inte alla superlativ men är enormt imponerad.

    Säger som övriga, fortsätt med bloggen, du inspirerar många, även mig som är 54👍

    Glad midsommar till dig, din familj och alla andra.

    // Malte

    SvaraRadera
  11. Fy fasiken vad ballt, denna snöboll kan nu bli hur stor som helst.

    Denna siffra är också mitt mål och min dröm. Jag har räknat ut när det sker och vägen är lång.

    Men när jag ser att det är möjligt kan jag med avund och vördnad bara säga tack för att du delar med dig.

    SvaraRadera
  12. Imponerande grymt jobbat!

    Sån inspiration att här kommer en inspirationsfråga. Hypotetiskt, du är 30 bast med 1M och du ska nå ditt utd mål med 50 lax var börjar du?

    /P

    SvaraRadera
    Svar
    1. Otroligt svårt att arbeta sig till de summor som krävs pga högt skattetryck. Det är nog i princip bara möjligt genom företagande. Antingen att starta själv eller bli delägare. Att investera i högutdelande bolag direkt är nog inte heller att rekommendera utan fokusera mer på tillväxt för att sedan växla över. 50 tusen är väldigt mycket också, beroende på hur man vill leva långt mer än vad som egentligen behövs.

      Radera
    2. Tack, jag tänkte något liknande.

      Nu är ju hälften mer relevant då jag håller med att 50 är väldigt högt, man får väldigt bra standard även på halva summan så det är mer realistiskt att satsa på för dem flesta.

      Jag upplever själv att det är svårt att välja mellan tillväxt och hög utd om man vill nå sitt mål inom rimlig tid och inte 20-30 år bort.

      Det är är visserligen time om the marker som gäller för att komma fram :)

      /P

      Radera
    3. Börsen är högt värderad nu också och yieldar lågt. Svårt. Tror inte att rätt väg är att köpa Telia och bank dock det krävs något med mer tillväxt.

      Radera