torsdag 8 april 2021

Utdelningsregn i april

Senaste transaktionerna:

Ökat i NWH som verkar tugga på utan de alarmerande nyheter som annars brukar kunna attribueras till high yield.

Köpt 75 NorthWest Healthcare Properties REIT

Köpt en rejäl stek i SBB. Tog kontanter när SBB köpte Hemfosa som var ett stort innehav då. Köper tillbaka nu. Om man försöker se bortom den omtalade VD:n så har de stabila fastigheter, godkänd rating, kända ägare och en OK utdelning. Ett relativt spekulativt köp men de har gjort mycket rätt de senaste åren. 

Köpt 10,000 SBB B

Fortsätter att öka i skog med målet 250,000 investerat i UPM.

Köpt 125 UPM-Kymmene

Sålt ut Brookfield Property som är under uppköp. Blev en liten förlust där tyvärr som så ofta med high yield. Högt belånade fastigheter med en hel del retail mådde inte så bra under corona. Kunde blivit mycket värre dock än minus 2000 kronor.

Sålt 250 Brookfield Property REIT

Pfizer känns relativt lågt värderat och bör kunna höja marginalerna efter att de spunnit av lågmarginaldelen Viatris. Bolagets covidvaccin verkar vara ett av det bättre och även om de inte kommer tjäna några pengar på detta så kan arbetet de lagt ned på forskningen kanske framgångsrikt appliceras på annat. 

Köpt 49 Pfizer

Ökar i Novo igen. Nog inte billigt på kort sikt men kanske på lång. Ser stor potential i deras medel mot fetma.

Köpt 43 NovoNordisk

Ökat i europeiska bolag:

Köpt 75 HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF

Gillar fina kassaflöden i bolag jag investerar i. Om man visualiserar ordet är det som en flod av pengar. Eller ett regn. Kassaflöden genererar utdelningar och för april är prognosen en månad som nog blir mycket svårslagen framöver, hårt dopat av så många extrautdelningar att jag kanske missat någon. Kronan på verket är 30,000 från Volvo.

iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2021-03-112021-03-241,104
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2021-03-112021-03-24378
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2021-03-222021-03-25116
Macquarie Global Infrastructure2021-03-182021-03-2664
Principal Financial Group2021-02-262021-03-26311
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2021-03-242021-03-291,288
Eaton Corporation2021-03-152021-03-30597
Novo Nordisk B2021-03-262021-03-303,419
Shaw Communications2021-03-122021-03-30101
Brookfield Infrastructure Corp2021-02-252021-03-3170
Brookfield Infrastructure Partners LP2021-02-252021-03-31653
Brookfield Property REIT2021-02-252021-03-31710
Brookfield Renewable Partners Corp2021-02-252021-03-31114
Brookfield Renewable Partners LP2021-02-252021-03-31451
Cibus Nordic Real Estate2021-03-232021-03-311,617
Handelsbanken A2021-03-252021-03-318,303
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-03-222021-03-31199
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-03-252021-03-31184
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-03-252021-03-31127
Sun Life Financial2021-02-262021-03-31523
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2021-03-182021-03-31490
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2021-03-182021-03-31902
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2021-03-182021-03-31509
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2021-03-182021-03-3163
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2021-03-182021-03-3125
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2021-03-182021-03-3180
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-03-182021-03-31123
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-03-182021-03-31189
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-03-182021-03-31252
ABB2021-03-302021-04-0111,091
Castellum2021-03-262021-04-0112,938
Coca Cola2021-03-122021-04-01179
Electrolux B2021-03-262021-04-011,300
Essity B2021-03-262021-04-017,661.25
SKF B2021-03-262021-04-011,625
Swedbank2021-03-262021-04-011,450
TELUS Corp2021-03-102021-04-01676
Total SA2021-03-252021-04-01974
Klövern2021-03-302021-04-051,300
Klövern Pref2021-03-302021-04-053,750
Sagax D2021-03-302021-04-055,000
SBB B2021-03-302021-04-051,436
SBB D2021-03-302021-04-051,750
Corem Property Group Pref2021-03-302021-04-075,000
Gjensidige Forsikring2021-03-252021-04-072,236
Kallebäck Property Invest2021-03-302021-04-07285
Merck & Co2021-03-122021-04-071,637
Glaxo SmithKline PLC2021-02-182021-04-08397
Heimstaden Pref2021-03-312021-04-08625
Lundin Energy2021-03-312021-04-084,803
NCC B2021-03-312021-04-081,875
SEB A2021-03-312021-04-0812,829
Skanska B2021-03-312021-04-084,988
Volvo B2021-04-012021-04-0930,000
UPM-Kymmene2021-03-312021-04-126,616
Diageo2021-02-252021-04-13130
SPFF ETF2021-04-052021-04-13362
Ventas2021-03-312021-04-14384
Algonquin Power & Utilities Corp2021-03-302021-04-15466
BCE Inc2021-03-122021-04-151,159
Lexington Realty Trust2021-03-302021-04-15207
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-03-302021-04-15464
Portland General Electric Co2021-03-242021-04-15174
Realty Income2021-03-312021-04-15913
SL Green Realty Corp2021-03-302021-04-15127
STAG Industrial2021-03-302021-04-15247
STORE Capital Corp2021-03-302021-04-1592
W.P. Carey2021-03-302021-04-153,132
WPT Industrial REIT2021-03-302021-04-15270
Telia Company2021-04-132021-04-191,000
Diös Fastigheter2021-04-142021-04-201,733
Indutrade2021-04-142021-04-20729
Husqvarna B2021-04-152021-04-212,400
SCA B2021-04-162021-04-226,460
Sydsvenska Hem2021-04-162021-04-2295
Cisco Systems2021-04-052021-04-28316
Industrivärden C2021-04-222021-04-2814,644
Concentric2021-04-232021-04-29273
Holmen B2021-04-232021-04-2916,125
Kungsleden2021-04-232021-04-291,835
Tele2 B2021-04-232021-04-294,500
Thule Group2021-04-232021-04-292,588
Carrier Global Corp36
Tryg3,170
209,410



8 kommentarer:

  1. Vid Gud, herre min je, åh fy... Vilken månad! Grattis. Har också gått in mer i Sbb nyss, samma tankar, en konstig kombination av vad som ska vara ett stabilt tråkbolag men med en skvatt galen kapten vid rodret. Eller så är han inte det. Jag lägger en del ägg i den korgen och hoppas på det bästa.

    SvaraRadera
  2. Hatten av för 200.000 kr i månadsutdelning för April. Det är ungefär vad jag själv genererar på ett år. I denna takt behöver du ju inte tillföra något nytt kapital, utan kan gott och väl fortsätta bygga pengamaskinen enkom genom återinvesterade utdelningar.

    SvaraRadera
  3. Gissade att du skulle nå över 150 tkr för april. Med denna redovisning krävs räkning, varför inte månadsvis men ca 180 tkr. Så skulle varje månad se ut, riktigt härligt inflöde!

    SvaraRadera
  4. Säger vad andra sagt, du får lika mycket, eller mer, i utdelning på en månad än vad jag får på ett år. Är det inte svårt att hålla uppe fokusen nu när maskinen verkligen rullar på av sig själv? Eller är det därför du har dina månadsmål?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo lite lurigt är det att behålla fokuset. Månadsmålen hjälper. Får mig att se över en del av innehaven och se om jag kan förbättra något. Håller koll på fördelning av sektorer/valutor också.

      Radera
  5. Kul och läsvärd blogg!

    Mvh Lars

    SvaraRadera