tisdag 30 mars 2021

Säker prognos

Sålt av lite danskt jag råkat köpa i ISK. Tanken med Novo var att köpa tillbaka i KF billigare efter att utdelningen dragits. Det gick sådär med den planen.

Sålt 100 Novo Nordisk

Sålt 225 Tryg

Sålt 1575 Tryg T-ret

Blev en rejäl ökning i Tryg då jag sammanställde i DKK och råkade glömma den lilla detaljen att en DKK inte kostar en krona.

I emission tecknat 1201 Tryg Nye

Blandade köp, en del läkemedel som jag tycker verkar värderas lågt jämfört med mycket annat.

Köpt 50 Merck

Köpt 25 AbbVie

Köpt 50 W.P. Carey

Köpt 25 st Bristol-Myers Squibb

Köpt 50 Lazard

Köpt 50 Old Republic

Köpt 33 Enbridge

Ansökt om att flytta Nordea och Stora från ISK hos Avanza till Nordnet då de har bättre hantering av finsk källskatt.

Prognosen för utdelningar i mars relativt säker (haha) då jag postar så sent.

Shaw Communications2021-02-112021-02-25103
Bank of Montreal2021-01-292021-02-261,102
Cibus Nordic Real Estate2021-02-182021-02-261,628
Macquarie Global Infrastructure2021-02-182021-02-2665
Sabra Health Care REIT2021-02-112021-02-26338
Welltower2021-02-212021-02-26532
Equinor2021-02-112021-02-26451
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2021-02-222021-02-26130
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2021-02-222021-02-26188
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2021-02-222021-02-26222
Intel Corp2021-02-062021-03-01227
Enbridge Inc2021-02-112021-03-01243
Fortis2021-02-122021-03-01787
Canadian Utilities2021-02-032021-03-01229
Kroger2021-02-112021-03-01283
Nordea Bank2021-02-192021-03-011,796
Archer Daniels Midland2021-02-082021-03-02484
Lazard2021-02-182021-03-022,412
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2021-02-182021-03-0379
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2021-02-182021-03-03154
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2021-02-182021-03-03224
Pfizer2021-01-282021-03-054,088
Parker-Hannifin Corp2021-02-092021-03-05192
Amgen2021-02-112021-03-08307
Mowi2021-02-262021-03-08117
Johnson & Johnson2021-02-222021-03-091,719
Emerson Electric2021-02-112021-03-10309
Otis Worldwide Corp2021-02-112021-03-1031
Sonoco Products2021-02-232021-03-10243
Snap-on2021-02-222021-03-10376
Sbanken2021-03-012021-03-10371
KONE2021-03-032021-03-11807
SPFF ETF2021-03-032021-03-11370
Prudential Financial Inc2021-02-122021-03-11602
PPG Industries2021-02-182021-03-12118
3M2021-02-112021-03-12646
Consolidated Edison2021-02-162021-03-15169
STAG Industrial2021-02-252021-03-15232
NorthWest Healthcare Properties REIT2021-02-252021-03-15439
SL Green Realty Corp2021-02-252021-03-15132
Realty Income2021-02-262021-03-15931
WPT Industrial REIT2021-02-252021-03-15276
LyondellBasell Industries2021-03-052021-03-15504
Old Republic International Corp2021-03-082021-03-15691
Duke Energy Corp2021-02-112021-03-16505
Unilever PLC2021-02-252021-03-172,048
Sdiptech Pref2021-03-122021-03-18350
Weyerhaeuser Co2021-03-042021-03-19326
Manulife Financial Corp2021-02-222021-03-19795
Dominion Energy2021-03-042021-03-20275
XACT Högutdelande UCITS ETF2021-03-162021-03-229,175
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2021-03-182021-03-22237
Stanley Black & Decker2021-03-082021-03-23110
Raytheon Technologies Corp2021-02-252021-03-25207
Schweitzer-Mauduit Int.2021-03-112021-03-26288
Stora Enso R2021-03-222021-03-308,455
Beijer Alma B2021-03-242021-03-30900
49,021


10 kommentarer:

  1. På vilket sätt har Nordnet bättre hantering av finsk källskatt? Gäller det all källskatt?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nordnet är registrerad förvarare hos skatteverket i Finland. Det innebär att det i ISK dras 15% och inte 35% och jag kan i och med att jag är obelånad kvitta detta mot schablonskatten för ISKn. Därmed slipper jag ligga ute med källskatten i tre år.

      Radera
    2. Bra info, är Nordnet registrerade förvarare för fler länder?

      Radera
    3. Det vet jag inte. Vet inte om andra länder gör detta möjligt. Antar man måste ha en filial i landet så Norge och Danmark då men där dras det vad jag sett mer än 15%. Tröttsamt att vi inte kan ha 0 källskatt inom norden..

      Radera
    4. Ja verkligen, personligen hatar jag allt med o kring källskatten, ett riktigt dåligt skämt är vad den är för mig.

      Radera
  2. Tack för svar! Drar Nordnet 15 % även på KF?

    SvaraRadera
  3. Alltid lika inspirerande att läsa om dina utdelningar. 50 lakan på en månad, det skojar man inte bort hur som helst. Glad Påsk!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Glad påsk själv. Vänta tills april,, det blir något utöver det vanliga det :)

      Radera
  4. Grattis!

    Mackan

    SvaraRadera