måndag 11 januari 2021

Då lägger vi äntligen 2020 bakom oss

Då lägger vi äntligen 2020 bakom oss och ser framåt.

Färska pengar in i portföljen och nya köp.

Två större trender i köpen, det mesta utländskt:

Fonder:

Köpt 18 Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)

Köpt 150 Germany All Cap UCITS ETF (VGER)

Nytt innehav, bred utdelande tysk fond med låg avgift.

Köpt 9 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Realtillgångar:

Köpt 533 Klövern B

Köpt 125 UPM-Kymmene

Köpt 17 Enbridge

Köpt 200 Orange

Köpt 25 Emera

Köpt 50 W.P. Carey

Blandat:

Köpt 10 Snap-on

Köpt 10 Prudential Financial

Försäljningar:

Skalat ned lite i Securitas som jag ökade i under coronakrisen. Det var redan innan ett rätt stort innehav.

Sålt 100 Securitas B

Prognos för utdelningar i januari:

Macquarie Global Infrastructure2020-12-172020-12-2861
Westpac Banking Corp2020-11-092020-12-28268
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2020-12-172020-12-3071
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-12-172020-12-3088
Shaw Communications2020-12-142020-12-3095
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2020-12-172020-12-30138
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2020-12-172020-12-30151
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-12-172020-12-30157
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-12-172020-12-30230
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2020-12-172020-12-30464
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2020-12-172020-12-30718
Cibus Nordic Real Estate2020-12-182020-12-301,846
Brookfield Infrastructure Corp2020-11-272020-12-3163
Brookfield Renewable Partners Corp2020-11-272020-12-31104
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-12-212020-12-31208
Brookfield Renewable Partners LP2020-11-272020-12-31411
Sun Life Financial2020-11-242020-12-31496
Brookfield Infrastructure Partners LP2020-11-272020-12-31595
Brookfield Property REIT2020-11-272020-12-31679
TELUS Corp2020-12-102021-01-04642
Sydsvenska Hem2020-12-292021-01-0595
Klövern2020-12-292021-01-061,231
Kungsleden2020-12-292021-01-061,573
SBB D2020-12-292021-01-061,750
Klövern Pref2020-12-292021-01-063,750
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-12-302021-01-06158
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-12-302021-01-06163
Kallebäck Property Invest2020-12-292021-01-07285
Corem Property Group Pref2020-12-292021-01-074,320
Sagax D2020-12-292021-01-075,000
SPFF ETF2020-12-302021-01-08346
Heimstaden Pref2021-01-042021-01-08625
Merck & Co2020-12-142021-01-081,195
Lundin Energy2020-12-302021-01-082,600
National Grid2020-11-252021-01-131,753
Glaxo SmithKline PLC2020-11-122021-01-14380
Tre Kronor Property Investment2021-01-082021-01-144,295
STORE Capital Corp2020-12-302021-01-1588
Logistea2021-01-112021-01-1594
SL Green Realty Corp2020-12-142021-01-15124
Portland General Electric Co2020-12-242021-01-15167
Lexington Realty Trust2020-12-112021-01-15198
STAG Industrial2020-12-302021-01-15216
WPT Industrial REIT2020-12-302021-01-15259
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-12-302021-01-15408
Algonquin Power & Utilities Corp2020-12-302021-01-15464
Realty Income2020-12-312021-01-15872
BCE Inc2020-12-142021-01-151,046
W.P. Carey2020-12-302021-01-152,137
Old Republic International Corp2021-01-042021-01-152,534
Cisco Systems2021-01-042021-01-20294
Ventas2020-12-312021-01-20368
46,272

Nästan uppe i målet 50,000 här, bara att jobba vidare.



6 kommentarer:

  1. Svar
    1. Nej, irlandsreggad så ingen källskatt där.

      Radera
  2. Tack för en intressant uppdatering! Hur har det gått med alla dian aktier, har portföljen värdemässigt exklusive utdelningar och insättningar återhämtat sig från fallen förra året?

    Ser fram emot den dagen ajg också får nästan 50" i utdelningar per månad. Enligt prognos kommer det att ske om ca 6 år, hehe.

    SvaraRadera
  3. Intressant med Germany All Cap UCITS ETF (VGER), var hittar jag dess utdelning?

    SvaraRadera
    Svar
    1. https://www.vanguardinvestor.co.uk/investments/vanguard-germany-all-cap-ucits-etf-eur-distributing/distributions?intcmpgn=equityeurope_germanyallcapucitsetf_fund_link

      Ibland måste man klicka runt där för att få fram det.. lite skumt.

      Radera
  4. Det vore ju fint med en liten uppdatering från mr sork 😊

    SvaraRadera