måndag 21 december 2020

God jul!

Köpt 30 Tryg

Köpt 35 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Köpt 50 HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF

Köpt 405 Akelius Residential Properties D

Köpt 10 MSC Industrial Direct

Köpt 8 Canadian Imperial Bank of Commerce

J.P. Morgans VD sade i en intervju att de gärna köper en asset manager. Fint, köp Lazards asset management tack.

Köpt 24 Lazard

Tecknat fullt i nyemissionerna i Klövern och Gränges samt köpte 90 extra Klövern utan teckningsföreträde.

Köpt 1873 Klövern + 90 Klövern

Köpt 108 Gränges

Har möjlighet att kvitta förluster i år och enda jag har på vanlig aktiedepå med förlust är den här räntefonden som tappat med dollarn. Då ryker den, räntor är en meningslös tillgång nu ändå.

Sålt 200 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. T-Bond UCITS ETF

Bud på G4S, blev en rätt dålig affär över tid tyvärr. De blev extra drabbade av pandemin.

Sålt 1865 G4S

Amgen nytt läkemedelsinnehav. Stort stabilt bolag och förhoppningsvis ett köp och glömbolag.

Köpt 20 Amgen

Köpt 68 Dustin

Hade 42 Raytheon, så kan vi inte ha det.

Köpt 8 Raytheon Technologies

Köpt 15 Bank of Nova Scotia

Köpt 50 Per Aarslef

Prognos för december månads utdelningar:

Svolder B2020-11-172020-11-23891
MSC Industrial Direct Co2020-11-092020-11-24247
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2020-11-122020-11-252,533
Equinor2020-11-122020-11-25349
Bank of Montreal2020-10-302020-11-261,021
Macquarie Global Infrastructure2020-11-192020-11-2762
Shaw Communications2020-11-122020-11-2795
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-11-242020-11-30120
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-11-242020-11-30163
Cibus Nordic Real Estate2020-11-202020-11-301,833
Otis Worldwide Corp2020-11-192020-11-3030
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-11-232020-11-30208
Sabra Health Care REIT2020-11-132020-11-30319
Canadian Utilities2020-11-042020-12-01210
Enbridge Inc2020-11-122020-12-01130
Fortis2020-11-172020-12-01730
Intel Corp2020-11-052020-12-01204
Pfizer2020-11-052020-12-013,761
Atlas Copco B2020-11-272020-12-03875
Parker-Hannifin Corp2020-11-052020-12-04181
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-11-192020-12-04105
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-11-192020-12-04144
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-11-192020-12-04219
Epiroc B2020-11-302020-12-043,696
LyondellBasell Industries2020-11-272020-12-07476
Coloplast B2020-12-042020-12-08529
Johnson & Johnson2020-11-232020-12-081,623
Telia Company2020-12-032020-12-09650
Orange SA2020-12-072020-12-091,211
Snap-on2020-11-192020-12-10253
Archer Daniels Midland2020-11-182020-12-10445
Emerson Electric2020-11-122020-12-10291
Sonoco Products2020-11-092020-12-10220
PPG Industries2020-11-092020-12-11111
SPFF ETF2020-12-032020-12-11349
3M2020-11-192020-12-12606
Kopparbergs Bryggeri2020-12-092020-12-15201
MSC Industrial Direct Co2020-11-302020-12-151,154
Stanley Black & Decker2020-11-302020-12-15104
Veidekke2020-12-042020-12-152,151
WPT Industrial REIT2020-11-272020-12-15261
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2020-12-102020-12-15604
Schwab International Equity ETF (SCHF)2020-12-102020-12-15605
STAG Industrial2020-11-272020-12-15173
Coca Cola2020-11-302020-12-15169
Consolidated Edison2020-11-172020-12-15158
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-11-272020-12-15364
Realty Income2020-11-302020-12-15877
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2020-12-102020-12-151,487
SL Green Realty Corp2020-11-272020-12-15122
Old Republic International Corp2020-12-032020-12-15536
Concentric2020-12-102020-12-16254
Duke Energy Corp2020-11-122020-12-16477
Securitas B2020-12-102020-12-168,688
SalMar2020-12-072020-12-16621
Prudential Financial Inc2020-11-232020-12-17453
Raytheon Technologies Corp2020-11-122020-12-17164
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2020-12-102020-12-17244
StoraEnso2020-12-092020-12-174,164
Schweitzer-Mauduit Int.2020-11-252020-12-18272
Weyerhaeuser Co2020-12-032020-12-18308
Sdiptech Pref2020-12-142020-12-18350
Dominion Energy2020-12-032020-12-20260
Principal Financial Group2020-12-012020-12-21300
Dustin Group2020-12-152020-12-214,015
Manulife Financial Corp2020-11-202020-12-21656
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2020-12-212020-12-24165
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2020-12-102020-12-23641
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2020-12-102020-12-23444
56,334

En rejäl slant och över mitt mål om 50,000 men tyvärr dopade av extrautdelningar och försenade utdelningar. 

Vill passa på att önska eventuella läsare en under omständigheterna riktigt god jul.

13 kommentarer:

  1. En definitiv läsare önskar detsamma. :)

    SvaraRadera
  2. God jul Sorken önskar Kalkyl!

    Alltid lika inspirerande och imponerande att få ta del av dina köp- och säljlistor!

    SvaraRadera
  3. Inspiration!
    Mackan

    SvaraRadera
  4. God Jul sorken!
    Länge sedan jag skrev något på din sida men det är mest månadsredovisningar även om det är mycket imponerande sådana.
    Men saknar dina gamla sköna inlägg med ironi och sarkasm och glimten i öga.

    Mvh // PP

    SvaraRadera
  5. God Jul, Sorken!
    Grymma siffror! Ligger ett ansenligt antal långsjalar efter dig i utdelningar...... Men jag ger inte tappt!

    SvaraRadera
  6. En riktigt god jul tillönskas dig, kära vän!

    Jag hoppas att du får en sådan fin och avkopplande jul(ledighet?) som möjligt och att du kan vara med dina närmaste!

    Högaktningsfullt,
    Cristofer

    SvaraRadera
  7. God jul Krösus! Tack för en bra blogg, jag hoppas på fler inlägg 2021.

    SvaraRadera
  8. God Jul Krösus! Fina affärer du gör. Har portföljen återhämtat sig värdemässigt sen fallet i Mars?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fokuserar väldigt lite på portföljvärdet. Jag tror inte den har det då kronan har stärkts en hel del i år.

      Radera