torsdag 9 november 2023

Jag får så mycket mer gjort hemifrån

Gäsp. Vaknar. Blev visst lite sovmorgon idag igen.

Går ut med Coronahunden och ögnar snabbt mailen. Forwardar några. 

Tar en kaffe i trädgården och solar lite. Äter frukost.

Slänger in lite tvätt och fyller diskmaskinen.

Tar en dusch.

Genomlider en telco. Kollar på en TV-serie under tiden.

Plockar ur diskmaskinen.

Hänger upp tvätten.

Lagar lunch och äter den.

Tar ett till varv med hunden. Passar på att handla lite samtidigt.

Tar lite mer kaffe i trädgården och läser några kapitel i en deckare.

Ger mig ut på en liten joggingtur. Duschar efteråt.

Hämtar barnen med lådcykeln. Fixar lite eftermiddagsfika åt dom. 

Tar ett glas vin i trädgården och lyssnar på en ljudbok.

Börjar förbereda middagen så smått.

Telefonen ringer. Det är chefen. Tillbaka till kontoret? Nej jag tror inte det, jag får så mycket mer gjort hemifrån.

tisdag 17 oktober 2023

Utdelningarna rullar in

Längesen jag skrev nu. Har inte haft något större börsintresse och det blev ingen utdelningsprognos för september. En kompis har gått bort i cancer och lusten att följa börsen har inte riktigt infunit sig. En av fördelarna med en relativt passiv strategi är att portföljen i stort sköter sig själv. Jag har ingen koncentrerad portfölj jag måste sitta och följa varje dag. Utdelningarna rullar in. Över 300,000 har nu samlats in som jag inte köpt något för. Börsen har väl ändå långsamt tickat nedåt så kanske bra timing där. Det skall betalas skatt i februari också. Vet inte om jag skall ta ut pengar från portföljen för att betala den eller ta från reserverna.

Gjort lite småköp:

Köpt 25 TotalEnergies

Köpt 10 Coloplast B

Köpt 15 Atlas Copco B

Ett större köp, Japan som ser rimligt värderat ut jämfört med USA (och därmed världen) och där jag haft relativt liten exponering.


Att leta individuella japanska bolag är inte aktuellt så jag köper en ETF.

Köpt 351 Vanguard FTSE Japan UCITS ETF USD Dist

Framgångarna för Novo Nordisk har nu gjort att de gått om Investor som mitt enskilt största innehav.

För första gången på flera år börjar obligationer nu kännas som ett realistiskt alternativ till värdeaktier. Kanske blir det till att öka i det tillgångsslaget. 

Utdelningsprognos oktober:

BolagEx UtdDagUtd. DagBelopp
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2023-09-182023-09-22325
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2023-09-202023-09-252,457
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2023-09-142023-09-2757
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2023-09-142023-09-27318
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2023-09-142023-09-27348
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2023-09-142023-09-27344
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2023-09-142023-09-27332
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2023-09-142023-09-27918
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2023-09-142023-09-271,350
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2023-09-142023-09-271,517
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2023-09-142023-09-271,877
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2023-09-142023-09-272,744
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2023-09-142023-09-273,650
Brookfield Infrastructure Corp2023-08-302023-09-2997
PepsiCo2023-08-312023-09-29153
Brookfield Renewable Partners Corp2023-08-302023-09-29164
abrdn Global Infrastructure Income Fund (ASGI)2023-09-212023-09-29174
Brookfield Asset Management2023-08-302023-09-29264
Principal Financial Group2023-09-062023-09-29458
Sun Life Financial2023-08-292023-09-29843
Cibus Nordic Real Estate2023-09-292023-10-091,977
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2023-09-252023-09-29269
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2023-09-252023-09-29301
Coca Cola2023-09-142023-10-02253
TELUS Corp2023-09-072023-10-02934
Betsson B2023-09-072023-10-035,749
Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)2023-09-282023-10-03102
Nyfosa2023-09-282023-10-04188
Emilshus Pref2023-09-282023-10-041,250
Corem Property Group B2023-09-282023-10-042,504
Corem Property Group D2023-09-282023-10-0410,000
Sagax D2023-09-282023-10-0410,000
engcon B2023-09-292023-10-0521
Haleon2023-08-242023-10-0551
Kallebäck Property Invest2023-09-292023-10-05285
Resurs Holding2023-09-292023-10-05910
Fabege2023-09-292023-10-051,183
Merck & Co2023-09-142023-10-062,693
BondBloxx Bloomberg 6M U.S. Treasury ETF (XHLF)2023-10-022023-10-06969
Coor Service Mgmt2023-10-032023-10-092,400
Thule Group2023-10-042023-10-101,196
Husqvarna B2023-10-052023-10-112,512
GSK PLC2023-08-172023-10-12318
TotalEnergies2023-09-202023-10-121,719
Bilia A2023-10-062023-10-125,500
Ventas2023-09-292023-10-12495
Algonquin Power & Utilities Corp2023-09-272023-10-13418
Tele2 B2023-10-092023-10-135,440
SPFF ETF2023-10-042023-10-13396
Realty Income2023-09-292023-10-131,409
Orion Office REIT2023-09-282023-10-1654
Portland General Electric Co2023-09-222023-10-16261
LXP Industrial Trust2023-09-282023-10-16310
STAG Industrial2023-09-282023-10-16322
BCE Inc2023-09-142023-10-161,515
SL Green Realty Corp2023-09-282023-10-16185
NorthWest Healthcare Properties REIT2023-09-282023-10-16247
W.P. Carey2023-09-282023-10-164,717
iShares Dow Jones U.S. Select Dividend ETF (EXX5)2023-10-162023-10-16117
Diageo2023-08-242023-10-17276
Tryg2023-10-162023-10-186,356
Ingredion2023-10-012023-10-24429
Diös Fastigheter2023-10-192023-10-25905
Atlas Copco B2023-10-192023-10-251,725
Telenor2023-10-192023-10-311,412
98,663

fredag 25 augusti 2023

Köpt Betsson igen

Gjort ett intåg i Betsson igen. Köpte turligt in mig med en liten post dagen innan en omvänd vinstvarning men merparten köpte jag efteråt. Skall prova den ovana strategin att snitta upp mig i bolag som går bra istället för att snitta ner mig i bolag som går dåligt både kursmässigt och operationellt.

Betssons avkastning på eget kapital är i paritet med några av våra högst värderade verkstadsstjärnor fast värderas till P/E under 10. Jag gillar beslutet att inte försöka vinna marknad i USA och istället leta upp andra marknader där konkurrensen om kunderna är mindre. 

Finns en del risker i Betsson men den låga värderingen hoppas jag är en kudde.

Köpt 2,211 Betsson B

Köpt mer fonder med fokus österut där jag har tycker jag har för liten exponering.

Köpt 146 Vanguard FTSE Japan UCITS ETF USD Dist

Köpt 289 Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)

Blandade köp:

Köpt 50 Mowi

Köpt 34 Equinor

Köpt 28 Beijer Alma B

Köpt 22 ASSA Abloy B

Köpt 38 Atlas Copco B

Köpt 20 Lagercrantz Group B

Ökade i bolag med kraftigt negativa rapportreaktioner:

Köpt 19 Essity B

Köpt 58 Addtech B

Utdelningsprognos för augusti:

BolagEx UtdDagUtd. DagSum
MSC Industrial Direct Co2023-07-102023-07-25852
Cisco Systems2023-07-052023-07-26421
AkerBP2023-07-182023-07-265,322
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2023-07-132023-07-26326
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2023-07-132023-07-26331
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2023-07-132023-07-26326
Bank of Nova Scotia2023-07-032023-07-273,834
Amdocs Ltd2023-06-292023-07-28164
Canadian Imperial Bank of Commerce2023-06-272023-07-281,399
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2023-07-242023-07-28281
JPMorgan Chase & Co.2023-07-052023-07-31539
Cibus Nordic Real Estate2023-07-212023-07-312,016
Toronto-Dominion Bank2023-07-072023-07-312,122
abrdn Global Infrastructure Income Fund (ASGI)2023-07-212023-07-31171
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2023-07-252023-07-31270
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2023-07-252023-07-31301
AT&T2023-07-072023-08-01599
General Mills2023-07-072023-08-01636
Verizon Communications2023-07-072023-08-011,056
Bristol-Myers Squibb2023-07-062023-08-011,230
Fastpartner D2023-07-282023-08-035,000
NP3 Fastigheter Pref2023-07-282023-08-035,188
Blackstone2023-07-282023-08-07554
BondBloxx Bloomberg 6M U.S. Treasury ETF (XHLF)2023-08-012023-08-071,066
National Grid2023-06-012023-08-094,807
Volati Pref2023-08-032023-08-095,000
Carrier Global Corp2023-06-222023-08-10200
General Dynamics Corp2023-07-062023-08-11356
SPFF ETF2023-08-032023-08-11388
Akelius Residential D2023-08-032023-08-115,921
Vår Energi2023-08-042023-08-142,728
AbbVie2023-07-132023-08-151,804
A.O. Smith Corporation2023-07-282023-08-15243
STAG Industrial2023-07-282023-08-15316
Realty Income2023-07-312023-08-151,378
NorthWest Healthcare Properties REIT2023-07-282023-08-15549
Emera Inc2023-07-312023-08-15693
NNN REIT2023-07-282023-08-151,889
SL Green Realty Corp2023-07-282023-08-15181
Texas Instruments2023-07-282023-08-15401
SPDR S&P EM Dividend Aristocrats UCITS ETF (SPYV)2023-08-012023-08-151,142
Novo Nordisk B2023-08-182023-08-224,767
Royal Bank of Canada2023-07-252023-08-241,790
Eaton Corporation2023-08-242023-08-25853
UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)3,369
UBS MSCI USA Value UCITS ETF3,940
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF6,054
82,773