lördag 6 maj 2017

Några små affärer

Varit hemma sjuk i några dagar och inte orkat skriva något. Mest sippat honungsvatten. Otroligt trist.

Några små affärer har jag gjort.

Realty Income dippade med 4% för att en annan REIT, Spirit Realty Capital fått problem med sin största hyresgäst. Det är tydligt att amerikansk retail har problem men jag tror att Realty Incomes uttalade strategi att undvika hyresgäster som hotas av internet samt att de har stabilare hyresgäster gör dom säkrare. Brad Thomas som jag följer på Seeking Alpha var dagen efter ute med samma budskap.

Köpt 10 Realty Income

Även återinvesterat i två konsulter:

Köpt 50 Avega Group
Köpt 25 Acando B

Konsulter som grupp utgör nu nästan 1% av mina utdelningar. Dom är små och svängiga dom här så jag vill inte ha för stor vikt i något enskilt bolag utan siktar på 1% som grupp.

Även köpt en till slatt i danska Tryg, ett kvartalsutdelande försäkringsbolag:

Köpt 25 Tryg

Prickade in tre av fem nedan häromdan. Svårt att motivera sig till att återinvestera efter sådana här uppgångar.





måndag 1 maj 2017

Utdelningar i maj

Några affärer från i fredags:

Köpt 25 NCC B
Köpt 10 Nordic Waterproofing
Köpt 10 Stora Enso R

Då har vi kommit in i maj. Angenämt dels för att vädret äntligen blivit bättre efter ett antal sorgliga veckor, men också för att detta är min bästa utdelningsmånad.

Så här ser det ut preliminärt:


BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utd.SummaÅterinvestera
Boston Pizza RIF2017-04-286.481000.11575
XDV ETF2017-04-212017-04-286.482100.07463102
General Mills2017-04-062017-05-018.85200.4885
Toronto-Dominion Bank2017-04-062017-05-016.48250.697
Verizon Communications2017-04-062017-05-018.85550.5775281
AT&T2017-04-062017-05-018.851600.48680
Dedicare B2017-04-252017-05-02122581,800
Hemfosa Fastigheter2017-04-262017-05-03129001.13,190X
Wallenstam B2017-04-272017-05-0411000.8585
Indutrade2017-04-272017-05-041503.2160
Alfa Laval2017-04-272017-05-041754.25319
Atlas Copco B2017-04-272017-05-0411253.4425
Thule Group2017-04-272017-05-041501.7460
Besqab2017-04-272017-05-0411256.5813
Diös Fastigheter2017-04-272017-05-041250025,000
Nordic Waterproofing2017-04-282017-05-0512253.75844X
Resurs Holding2017-05-022017-05-0811003300
Sampo2017-04-282017-05-099.65252.3555
Avega Group2017-05-032017-05-0914501.3585X
Stora Enso R2017-04-282017-05-0913003.51,050X
Oscar Properties Holding Pref2017-05-042017-05-101205100
Volati Pref2017-05-042017-05-1011010100
SPFF ETF2017-05-012017-05-108.855500.0735358
SAS Pref2017-05-042017-05-10110012.51,250
Akelius Pref2017-05-042017-05-101100055,000
Investor A2017-05-042017-05-1112511275
Gränges2017-05-052017-05-1111752.4420X
Acando B2017-05-052017-05-1114001.3520X
Coor Service Mgmt2017-05-052017-05-11175032,250X
CellaVision2017-05-082017-05-1211251.5188
STAG Industrial2017-04-262017-05-158.851150.1167119
NorthWest Healthcare2017-05-156.485000.06667216
Kinnevik B2017-05-092017-05-151758600X
Omega Healthcare Investors2017-04-272017-05-158.852350.631,311
Realty Income2017-04-272017-05-158.852950.211551
Inwido2017-05-102017-05-1611103.5385X
Tele2 B2017-05-102017-05-16117505.239,153?
Byggmax Group2017-05-112017-05-1712502.4600?
Peab2017-05-112017-05-1712503.6900X
Hennes & Mauritz2017-05-112017-05-17112504.9/4.856,125?
Baltic Horizon Fund2017-05-18112500.23148289
Ratos Pref2017-05-122017-05-181175305,250
Lazard Ltd2017-05-042017-05-198.85300.41109
Welltower2017-05-052017-05-228.85900.87693
Genova Property Group Pref2017-05-182017-05-241252.62/2.6366
Royal Bank of Canada2017-04-212017-05-246.48350.87197
Paychex2017-05-082017-05-258.85350.46143
Starbucks Corp8.85350.2577
54,148

Den här månaden blir det en del tuffa beslut kring vilka innehav jag skall återinvestera i. Jag tänker inte öka i Diös eller preffarna och inte heller i en del av småinnehaven. Den stora frågan är hur jag skall göra med H&M och Tele2. Förmodligen återinvesterar jag i annat. Sampo hade jag velat öka i men hade inte kredit på rätt konton.

torsdag 27 april 2017

Kort lägesrapport

Igår:

Återinvesterat i Hemfosa:

Köpt 50 Hemfosa Fastigheter

Har nu 2950 stycken och det blir 3000 efter nästa köp.

Ökat i försäkring:

Köpt 15 Gjensidige Forsikring

Lazard klämde till med en utdelningshöjning på 7.9%.

Idag:

Massa av mina bolag handlades ex utdelning idag men inget gick ned lika mycket som utdelningen så jag avvaktade. Många av de här bolagen som Thule och Indutrade har gått väldigt starkt på sistone efter sina rapporter. Tar emot att köpa i dom och i Volvo och Atlas Copco nu.

Insiderköp i Dometic. Tar lite rygg på dom.

Kinneviks corner i Com Hem gillades inte av marknaden. Jag vill mest åt Zalando och köper lite på dippen.

Köpt 25 Dometic Group
Köpt 15 Kinnevik B

Lite drama i Kanada med Home Capital Group, ett finansbolag i trubbel. Flera av mina banker ned rätt ordentligt. Får se hur det här utvecklar sig.

Betsson gick faktiskt först upp lite på rapporten men sen blev det nedåt som vanligt. Inget roligt innehav den sista tiden.

Novo Nordisk starkt uppåt idag. Längesedan den drog.

Ingves fortsätter att försöka släcka brasan med bensin. Trevligt för fastighetsaktier, trist för HM.


tisdag 25 april 2017

Skalar ner Tele2, en till 1%-are

Fortsätter att skala ned lite i Tele2, runt 10% plus på dom. Den här nyhetsflashen om kartellverksamhet bekräftar min tes om att inte vara för tung ett enskilt bolag eller sektor. Rätt tröttsamt detta med böter och skit.

Sålt 250 Tele2

Ökade lite i bank, har nu 500 Swedbank samt ökat upp Unilever så att de nu representerar 1% av mina utdelningar.

Köpt 75 Swedbank
Köpt 12 Unilever PLC

Hade eventuellt tänkt återinvestera i Dedicare men aktien bara ned 3.50 med en utdelning på 8.

Avvaktar.

Bra drag i Volvo idag. Där har jag missat att återinvestera. Om vinsterna kommer in fortsatt bra så känns inte börsen så dyr som man tyckt ett tag.

Brukar inte kika på portföljens värde så ofta utan mest utdelningarna men en milstolpe har passerats med de senaste dagarnas uppgång då värdet passerat 6 miljoner.

måndag 24 april 2017

Tele2

Dagens rapport från Tele2 gav tillfälle att minska lite. Även om jag räknar med att Ratos löser in sin preferensaktie så är jag överviktad i maj efter att jag var med i Tele2:s nyemission. Minskar beroendet av Tele2 och har nu 2000 aktier jämnt.

Sålt 200 Tele2

Kronan stärktes och REITs dippade så jag passade på att köpa lite utländskt:

Köpt 15 Realty Income
Köpt 40 iShares S&P/TSX Canada Select Dividend Index Fund (XDV)

Även ökat lite i HiQ som var ner idag:

Köpt 30 HiQ International

söndag 23 april 2017

ABB mm

Sen rapport om fredagens handel.

Återinvesterat i ABB:

Köpt 10 ABB

ABBs stora företagsköp nyligen känns spännande. Automation var en av anledningarna till att jag köpte in mig i ABB från början och nu stärker de sin position där.

Ökat lite smått i Pfizer och Klövern:

Köpt 5 Pfizer
Köpt 125 Klövern B

Blir inga mer Pfizer nu på ett tag.

Sålde av mina inlösenrätter i HiQ, orkar inte vänta längre.

Sålt 205 HiQ International IL

Sen kan vi notera en trevlig utdelningshöjning i Unilever, 12% höjning, Sugen på att öka i denna och få up den till 1% av utdelningarna. Ligger mycket nära nu.

I och med restskatten blir det inte mycket till nysparande förrän nästa lön. Trist.





onsdag 19 april 2017

Sonoco Products, Axfood, skatteplanering

Börjar bli väldigt tomt i ladorna. Köpte lite igår för det lilla som fanns kvar på kontona:

Köpt 25 Axfood

Det här trycker upp Axfood till 1% i utdelningsvikt. Har köpt på mig lite väl fort för min smak här egentligen. Får se om det kommer att straffa sig.

De svenska bankerna är i ett internationellt perspektiv mycket intressanta rent utdelningsmässigt.

Köpt 15 Swedbank

Ökar marginellt i lite fulverkstad. Tycker A-laget med Atlas och Alfa Laval har mycket inprisat.

Köpt 5 SKF B

Idag meddelade Sonoco Products en utdelningshöjning med 5.4%. En får tacke. Dom tillverkar bland annat sånt här. Förpackningen alltså, inte jordgubbarna. Vansinnigt osexigt bolag.



Snott från Sonocos websida.


Och så avslutar vi i moll. Mitt lilla bidrag till Magdalena Anderssons lador. 19,476 i kvarskatt. Roligt värre. Blir lika förvånad varje gång jag hör om folk som får tillbaka på skatten. Förstår inte hur man gör. Får skatteplanera bättre inför nästa år, det är ju ISK-schablonskatten som biter mig i baken här.