tisdag 17 januari 2023

Köpt Blackstone, sålt Nobia och Telia

Inför Kinas återöppnande köpte jag den här fonden. Vill inte investera direkt i Kina.

Köpt 65 Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan ETF USD Dist

För att delvis ersätta Lazard har jag köpt in mig i världens största alternativa placerare, Blackstone. Fastigheter är en stor del i deras utbud och den har pressats av den anledningen. De investerar dock väldigt lite i sina egna fonder utan lever på avgifterna så jag hoppas de kan komma tillbaka värderingsmässigt på några års sikt. För den som är intresserad kan jag reka den här podden där bolaget gås igenom:

https://open.spotify.com/episode/779CCMbCFol6Zwa64EzcWL?si=a9da15c2445147c6

Köpt 65 Blackstone

Blandade stödköp:

Köpt 39 Nyfosa

Köpt 40 Diös Fastigheter

Köpt 43 Bilia A

Köpt 11 Inwido

Sålt av två bolag jag har haft allt för långt tålamod med.

Sålt 827 Nobia

Sålt 1,000 Telia Company

Resurs och NCC är två ytterligare säljkandidater som också underpresterat.

Utdelningar för januari: 

BolagEx UtdDagUtd. DagBelopp
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-12-192022-12-23246
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-12-152022-12-28239
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-12-152022-12-28239
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-12-152022-12-28303
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2022-12-152022-12-28362
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2022-12-152022-12-28306
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2022-12-152022-12-28430
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2022-12-152022-12-281,145
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2022-12-152022-12-281,928
Shaw Communications2022-12-142022-12-29115
Brookfield Infrastructure Corp/LP2022-11-292022-12-30560
Macquarie Global Infrastructure2022-12-222022-12-30135
Brookfield Renewable Partners Corp/LP2022-11-292022-12-30395
Sun Life Financial2022-11-222022-12-30781
Cibus Nordic Real Estate2022-12-212022-12-302,110
TELUS Corp2022-12-082023-01-03870
Nyfosa2022-12-292023-01-04179
Kallebäck Property Invest2022-12-292023-01-04285
Emilshus Pref2022-12-292023-01-041,000
SBB B2022-12-292023-01-041,108
Corem Property Group B2022-12-292023-01-042,504
Sagax D2022-12-292023-01-045,000
SBB D2022-12-292023-01-045,000
Corem Property Group D2022-12-292023-01-0410,000
Castellum2022-12-292023-01-0410,467
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-12-292023-01-05263
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-12-292023-01-05248
PepsiCo2022-12-012023-01-06131
SPFF ETF2022-12-302023-01-09440
Merck & Co2022-12-142023-01-092,537
National Grid2022-11-232023-01-112,032
GSK PLC2022-11-172023-01-12278
Diös Fastigheter2023-01-062023-01-121,557
Fabege2023-01-062023-01-121,972
Bilia A2023-01-062023-01-124,832
TotalEnergies2023-01-022023-01-121,127
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-12-302023-01-13529
Algonquin Power & Utilities Corp2022-12-292023-01-13656
Realty Income2022-12-302023-01-131,289
W.P. Carey2022-12-292023-01-134,419
BCE Inc2022-12-142023-01-161,389
iShares Dow Jones U.S. Select Dividend ETF (EXX5)2023-01-162023-01-16112
Orion Office REIT2022-12-292023-01-1751
SL Green Realty Corp2022-12-292023-01-17174
Portland General Electric Co2022-12-232023-01-17235
LXP Industrial Trust2022-12-292023-01-17292
STAG Industrial2022-12-292023-01-17302
Ventas2022-12-302023-01-19467
Ingredion2022-12-292023-01-24368
MSC Industrial Direct Co2023-01-092023-01-24820
Equinor2023-01-092023-01-254,883
Cisco Systems2023-01-042023-01-25394
Tryg2023-01-265,346
82,850


3 kommentarer:

  1. Ja vissa bolag förvånas, till exempel Telia. Behåller den ett tag till, så får vi se. Resurs väntar jag bara på att nån ska köpa upp så att jag åtminstone gör break even.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kände att jag väntat länge nog. Man behöver inte ta tillbaka en förlust i samma bolag.

      Radera
  2. Bra köp i Blackstone. Tror också på dom och tänker köpa. Bra utdelning!

    SvaraRadera