måndag 15 juni 2020

Uppdatering portfölj samt utdelningar i juni

Sen sist har följande handlats:

Köpt 35 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Köpt 725 Akelius Residential D

Köpt 7 Raytheon Technologies

Köpt 25 SL Green Realty Corp

SL Green nytt innehav, Manhattans största hyresvärd för kontorsfastigheter.

Köpt 7 Sonoco Products

Sålt 867 Latour
Sålt 280 Lundbergföretagen B

Latour handlades till nästan 40% premium mot substans. Det känns för mycket och jag valde att sälja av. Liknande med Lundbergs fast inte lika hög premium. Bättre köpa Industrivärden istället till rabatt än Lundbergs till premium i min bok. Speciellt om man tar hänsyn till hur mycket de delar ut vilket är av intresse för mig framgent. Rätt stor försljning det där som än så länge inte återinvesterats i annat. Det känns som det finns en risk för att börsen har tagit ut för mycket positivt i förskott och kommer att vara känslig för dåliga nyheter framöver.

Köpt 100 Dustin Group

Förmodade utdelningar i juni. Problem med jämförbarheten då innehav som Investor och Sampo delar ut försenat mot brukligt. Störst bidrag är låtsasutdelningen från Xact Sverige.

Bank of Montreal2020-04-302020-05-261,093
Sanofi ADR2020-04-302020-05-26662
Kopparbergs Bryggeri2020-05-202020-05-26546
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2020-05-152020-05-271,973
Shaw Communications2020-05-142020-05-2868
Welltower2020-05-182020-05-28570
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-05-222020-05-29153
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-05-222020-05-29254
Eaton Corporation2020-05-132020-05-29628
Equinor2020-05-152020-05-29308
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-05-182020-05-29240
Sabra Health Care REIT2020-05-152020-05-29362
Enbridge Inc2020-05-142020-06-01139
Fortis2020-05-142020-06-01738
Unilever PLC2020-05-142020-06-042,078
Orange SA2020-06-022020-06-04631
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-05-212020-06-04168
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-05-212020-06-04199
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-05-212020-06-04330
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-05-212020-06-0432
Parker-Hannifin Corp2020-05-072020-06-05206
Pfizer2020-05-072020-06-054,267
Johnson & Johnson2020-05-222020-06-091,700
Otis Worldwide Corp2020-05-212020-06-1034
Snap-on2020-05-202020-06-10252
Archer Daniels Midland2020-05-192020-06-10468
Emerson Electric2020-05-142020-06-10327
Sampo2020-06-032020-06-111,183
SPFF ETF2020-06-032020-06-11396
3M2020-05-212020-06-12687
PPG Industries2020-05-082020-06-12119
Sonoco Products2020-05-072020-06-12221
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-05-282020-06-15355
Stora Enso R2020-06-052020-06-154,484
XACT Sverige UCITS ETF2020-06-092020-06-1526,567
WPT Industrial REIT2020-05-282020-06-1589
STAG Industrial2020-05-282020-06-15157
Old Republic International Corp2020-06-042020-06-15510
Realty Income2020-05-292020-06-15991
LyondellBasell Industries NV2020-06-052020-06-15540
Duke Energy Corp2020-05-142020-06-16530
Stanley Black & Decker2020-06-012020-06-16116
Sdiptech Pref2020-06-112020-06-17350
Prudential Financial Inc2020-05-222020-06-18514
Raytheon Technologies Corp2020-05-142020-06-18155
Manulife Financial Corp2020-05-182020-06-19702
Schweitzer-Mauduit Int.2020-05-212020-06-19206
Dominion Energy2020-06-042020-06-20439
Diös Fastigheter2020-06-172020-06-241,733
Investor2020-06-182020-06-2518,081
77,552
CAD3,502
EUR11,011
SEK47,276
USD15,763

7 kommentarer:

  1. ” Störst bidrag är låtsasutdelningen från Xact Sverige”
    Ja jag hade önskat att dem enbart skyfflar vidare mottagen utdelning.
    Skärpning Xact!
    Mvh

    SvaraRadera
  2. Inga dåliga utdelningar trots Coronatider! Är intresserad att höra mer om varför du köpte in fler Dustin?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Mycket svagt momentum i den här aktien den har inte alls hängt med annat uppåt. Min förhoppning är att de kommer klara COVID bättre än många andra bolag. Läste en köprek från Nordea där den ser intressant ut värderingsmässigt på några års sikt om prognoserna håller.

      Radera
    2. Intressant, jag har inte hört att de hängt med på denna hemmafixar-köpvåg som svept över landet då folk inte kan ut och resa. Det har mest varit snack om Byggmax, Clas Olsson osv.

      På lång sikt borde Dustin ligga bra till, och DA baserat på förra årets prognoser är inte helt fel. Finns väl en risk för sänkning beroende på hur Q1 och Q2 har gått.

      Radera
    3. Får dom ordning på torpet, får upp marginalerna samt lite tillväxt borde detta vara bra nivåer att gå in på. Får dom inte det ja då blir det nog fortsatt resa söderut.

      Radera
  3. Jag inser att jag inte är så insatt...men " låtsasutdelning " ?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den här våren har ju i princip alla utom en handfull bolag ställt in utdelningen så fondens utdelning representeras inte av faktiska utdelningar de fått under året som de sedan slussar vidare utan kommer från att de sålt av aktier för att kunna dela ut. Försäljningar som kostat fonden courtage och som vi andelsägare indirekt får betala.

      Radera