lördag 1 augusti 2020

Utdelningar i juli och affärer sen sist

Låg aktivitet på sistone. Känner att börsen tagit ut mycket i förskott och att det kan komma sättningar och besvikelser framöver. Har sparat på mig en hel del kassa då jag tycker att portföljen är rätt stor nu, fortsätter det gå upp, bra, jag har mycket investerat, går det ner, bra, jag har en del kassa att använda. Så jag resonerar nu.

Gjort följande i portföljen:

Köpt 15 Novo Nordisk B
Köpt 15 Merck

Mer läkemedel. 

Köpt 125 Tre Kronor Property Investment

Nytt innehav. Äger matvarufasigheter och systembolag. Går in i high yieldkontot. Lägre kvalitet, högre yield. Lär mig aldrig.

Köpt 75 Lexington Realty Trust

Räntan spås vara låg länge. Borde gynna REITs. Håller mig undan retail här.

Sålt 35 Starbucks

USA verkar inte ha Corona under kontroll. Vid fler nedstängningar är Starbucks en eventuell förlorare. I sämre tider borde folk skippa dyrt kaffe. Känner att det inte finns någon säkerhetsmarginal här. Köpt mina i början av 2016 för runt 57 USD säljer för 75. De har lånat för att köpa tillbaka aktier på höga nivåer samt för att kunna behålla utdelningen. De har negativt eget kapital. Känns som att bolaget har sin största tillväxt bakom sig. Kanske har jag fel. Vem vet. Vad jag däremot vet är att om ett bolag värderas som ett tillväxtbolag och inte levererar så är det inte roligt att äga. Mindre innehav som jag sålt av helt. 

Köpt 125 UPM-Kymmene
Köpt 199 Lundin Energy

Känns som att Dalio hade rätt när han sade att "cash is trash". Mycket tillgångsinflation på sistone. Ökar i råvaror som inflationshedge. Har sedan tidigare investerat 750,000 lika fördelat på SCA, Stora Enso och Holmen. Vill egentligen även köpa upp mig likadant i UPM.

Köpt 25 Consolidated Edison

Nytt innehav. Stabil tråkaktie som kommit ner i yield på sistone.

Köpt 50 Old Republic International Corp

Mer försäkringar om räntan trots allt går upp.

En hel del av köpen ovan är i utländska valutor vilket jag delvis gör för att kronan har stärkts men även för att de inte dragit in utdelningar i samma utsträckning som i Sverige. Kan bli värre här med. Kanske inser Maggan & co snart att utdelningar baseras på förra årets vinst? Varför skall företag som tagit emot stöd 2020 få dela ut i 2021?

Utdelningarna för juli. Rejält lägre än samma period förra året då jag erhöll nästan 50,000. En del sänkningar från ETF:er, uteblivna utdelningar från bla Westpac, Tryg och Kungsleden, starkare krona samt att Hemfosa och Hemfosa Pref är uppköpta påverkar negativt.

iShares EM Dividend ETF (EUNY)2020-06-112020-06-24600
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2020-06-112020-06-24369
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2020-06-112020-06-24376
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2020-06-112020-06-24172
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2020-06-112020-06-24150
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-06-112020-06-2420
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-06-112020-06-24119
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-06-112020-06-24137
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2020-06-112020-06-24149
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-06-112020-06-24168
iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF2020-06-112020-06-24378
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2020-06-222020-06-25152
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2020-06-182020-06-25299
Macquarie Global Infrastructure2020-06-182020-06-2666
Principal Financial Group2020-05-292020-06-26319
Shaw Communications2020-06-152020-06-2965
Cibus Nordic Real Estate2020-06-172020-06-294,824
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2020-06-242020-06-2994
Schwab International Equity ETF (SCHF)2020-06-242020-06-29209
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2020-06-242020-06-291,163
Sun Life Financial2020-05-262020-06-30503
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-06-242020-06-30145
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-06-242020-06-30241
Brookfield Infrastructure Corp2020-05-282020-06-3068
Brookfield Renewable Partners LP2020-05-282020-06-30552
Brookfield Infrastructure Partners LP2020-05-282020-06-30638
Brookfield Property REIT2020-05-282020-06-30729
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-06-222020-06-30221
Coca Cola2020-06-122020-07-01180
Diös Fastigheter2020-06-262020-07-021,733
TELUS Corp2020-06-092020-07-02818
Bonäsudden Holding2020-06-292020-07-0395
Sydsvenska Hem2020-06-292020-07-0395
Kallebäck Property Invest2020-06-292020-07-03195
Corem Property Group Pref2020-06-292020-07-03500
SBB D2020-06-292020-07-031,750
Klövern Pref2020-06-292020-07-033,720
Sagax D2020-06-292020-07-035,000
FormPipe Software2020-07-012020-07-07170
Heimstaden Pref2020-07-022020-07-08625
Lundin Energy2020-07-022020-07-082,305
Glaxo SmithKline PLC2020-05-142020-07-09407
Merck & Co2020-06-122020-07-09936
SPFF ETF2020-07-062020-07-14372
Ventas2020-06-302020-07-14395
BCE Inc2020-06-122020-07-15980
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-06-292020-07-15338
Tre Kronor Property2020-07-092020-07-15256
WPT Industrial REIT2020-06-292020-07-1583
SL Green Realty Corp2020-06-292020-07-15129
Lexington Realty Trust2020-06-292020-07-15138
STAG Industrial2020-06-292020-07-15147
Realty Income2020-06-302020-07-15932
W.P. Carey2020-06-292020-07-151,645
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)2020-07-022020-07-17319
Logistea2020-07-142020-07-2094
Carrier Global Corp2020-06-252020-07-2025
Cisco Systems2020-07-022020-07-22316
Total SA ADR2020-06-252020-07-23455
38,082
CAD2,272
EUR6,350
GBP1,152
JPY172
SEK14,383
USD13,910

2 kommentarer:

  1. Hallå Krösus, tänkvärda tankar där bland köpen. Nej, vilka tokigheter som komma skall från politikerna när alla frikostigheter ska betalas vet ingen och det gör mig orolig inför framtiden.

    SvaraRadera
  2. Kul med en liten uppdatering! Ja vi får väl se vad som händer med ekonomin i framtiden, inget verkar vara som det är, och som vanligt är det vi som är ansvarsfulla och frugala som ska straffas och betala för kalaset, ungefär som med hela EU.

    Cevians Gardell kallade ju detta med att hindra utdelningar för "rena dumheter".

    SvaraRadera