lördag 14 april 2018

Sålt Dedicare, valutatrubbel

Rensat bort ytterligare ett mindre bolag i portföljen, Dedicare. Utvecklingen sedan den gamle VDn slutat har varit bedrövlig. För mycket risk för min smak, tar hem vinst på runt 50% och köper större bolag istället. Skall man äga bolag med politisk risk så bör man ju också hålla koll på politik men det ids jag inte. Enklare att trycka på säljknappen.

Sålt 125 Dedicare B

Ett större inköp, ökar i Eaton. Bolaget har nyligen höjt utdelningen med 10% och handlas till mycket lågt P/E jämfört med tex ABB i delvis liknande bransch.

Köpt 15 Eaton Corporation

Köpt mer fastigheter i bolag som handlas till rabatt mot substans och som delar ut kvartalsvis.

Köpt 50 Klövern B
Köpt 125 Kungsleden
Köpt 25 Hemfosa Fastigheter

Ökade lite i Dustin inför rapporten som jag tyckte kändes helt OK. Fick köprek efteråt. Skönt man hunnit köpa på sig en del tidigare.

Köpt 25 Dustin Group

Ökat lite mer i preffar:

Köpt 50 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 10 Heimstaden Pref

Liten ökning i Oriflame som tagit lite stryk efter rubelns tapp.

Köpt 5 Oriflame Holding

Återinvesteringar. Essity är mer än så dock, dubblar innehavet. Mycket insiderköp i bolaget känns lovande och det är ett defensivt bolag om vi skulle glida in i lågkonja.

Köpt 75 Telia
Köpt 25 NCC B
Köpt 10 Dometic Group
Köpt 50 Nobia
Köpt 25 Tryg
Köpt 25 Essity

Har också fört över en del pengar från sparkonto till Nordea som jag hade tänkt köpa utländskt för. Tog ett tag innan pengarna kommit över och då hade kronan plötsligt kollapsat så nu vet jag inte vad jag skall göra.



lördag 7 april 2018

Sålt Nobina, ökat i preffar

I ett försök att höja kvaliteten i portföljen har Nobina fått lämna innan rapporten. Har varit för volatil för min smak, har inga ägare av kött och blod samt en affärsmodell som bygger på hög belåning. Känns som jag hade tur att kunna komma ur den med en liten vinst på runt 7%.

Sålt 175 Nobina

Påskdagen så hade vi ett stort ras i USA och jag passade på att öka i en hörnsten i portföljen.

Köpt 10 Johnson & Johnson

Trist att kronan alltid försvagas vid alla ras i USA så att det känns som ett nollsummespel men det är inget att göra något åt. Vill man äga fina bolag som JNJ så måste man växla till dollar.

Kom en liten nedgång i Tryg och jag valde att återinvestera resten av extrautdelningen från dom jag ännu inte petat in.

Köpt 25 Tryg

Lite blandade småköp:

Köpt 5 Investor A
Köpt 15 Bergman & Beving B
Köpt 100 Kungsleden
Köpt 7 Latour B
Köpt 225 Drillcon

För första gången på länge har jag köpt mer preffar då jag vill försöka ligga med en vikt runt 10% i dom.

NP3-preffen är ny i portföljen. Den känns hyfsat stabil. Stamaktien har utdelning och har både David Mindus och Erik Selin i ägarlistan. Delar dessutom ut i fördelaktiga månader för mig. Med så dyr utländsk valuta kan det bli att öka här framöver.

Köpt 500 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 15 Heimstaden Pref
Köpt 15 Volati Pref

Kom också en nyhet att Sagax tänker emittera fler preffar i serie D där nuvarande ägare får förtur. Där ämnar jag teckna fullt.

För nåt inlägg sedan talade jag om att öka andelen tillväxt bolag i portföljen och nu köpte jag alltså istället preffar. Tvärt emot. Känns dock som att sentimentet på börsen har ändrats och nu på fredagkvällen var det mer stök i USA. Kan komma lägen att plocka in fina bolag billigare framöver.


måndag 2 april 2018

April 2018

Redan inne i april. Så här ser förväntade utdelningar ut:


BolagEx UtdDagUtd. DagUtdelning
Shaw Communications2018-03-142018-03-2864
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2018-03-152018-03-28127
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2018-03-152018-03-28153
Sun Life Financial2018-02-282018-03-29103
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-03-232018-03-29133
Brookfield Renewable Partners LP2018-02-272018-03-29159
XDV ETF2018-03-232018-03-29166
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-03-192018-03-29193
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-02-272018-03-29255
Macquarie Global Infrastructure2018-03-152018-03-29309
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2018-03-192018-03-29162
Boston Pizza RIF2018-03-202018-03-3074
Bonäsudden Holding2018-03-282018-04-0295
Coca Cola2018-03-142018-04-02163
TELUS Corp2018-03-082018-04-02164
Sagax Pref2018-03-282018-04-04500
Sagax D2018-03-282018-04-04625
SEB A2018-03-272018-04-041,581
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2018-03-222018-04-04106
Pegroco Invest Pref2018-03-282018-04-0560
Sydsvenska Hem2018-03-282018-04-0594
Bråviken Logistik2018-03-282018-04-05100
Bosjö Fastigheter2018-03-282018-04-05119
Kallebäck Property Invest2018-03-282018-04-05125
Klövern B2018-03-282018-04-05398
SKF B2018-03-282018-04-051,238
Heimstaden Pref2018-04-042018-04-10500
Stora Enso R2018-03-292018-04-101,425
ABB2018-04-042018-04-10749
Delarka Holding2018-04-052018-04-11100
Diageo2018-02-222018-04-11118
General Electric2018-02-232018-04-1275
Glaxo SmithKline PLC2018-02-222018-04-12336
SPFF ETF2018-04-042018-04-12460
Ventas2018-04-012018-04-12659
Electrolux B2018-04-082018-04-12768
Volvo B2018-04-062018-04-121,551
Realty Income2018-04-012018-04-13833
Hemfosa Fastigheter Pref2018-04-092018-04-132,500
BCE Inc2018-03-142018-04-15269
Lexington Realty Trust2018-03-282018-04-16133
STAG Industrial2018-03-282018-04-16138
W.P. Carey2018-03-282018-04-161,058
Gjensidige Forsikring2018-04-062018-04-162,265
Tryg2018-04-122018-04-162,483
NorthWest Healthcare2018-03-292018-04-16216
Essity B2018-04-132018-04-17144
Dometic Group2018-04-112018-04-17256
Husqvarna B2018-04-112018-04-17358
Telia Company2018-04-112018-04-171,179
Holmen B2018-04-112018-04-171,495
Nobia2018-04-112018-04-173,500
NCC B2018-04-122018-04-182,300
Logistea2018-04-132018-04-1994
UPM-Kymmene2018-04-062018-04-19887
ICA Gruppen2018-04-132018-04-192,475
Skanska B2018-04-162018-04-204,125
Hemfosa Fastigheter2018-04-192018-04-253,660
Bank of Nova Scotia2018-04-022018-04-26131
Nederman Holding2018-04-202018-04-26150
Nordic Waterproofing Holding2018-04-232018-04-27938
HiQ International2018-04-05990
46,581

En extrautdelning från Nobia med här. 

Har nu en signifikant överutdelning i mars/april i förhållande till mina långsiktiga mål. Vad portföljen skulle behöva är fler kvartalsutdelare. Problemet är att kronan är så svag. Antar att det blir att bita i det sura äpplet och handla ändå, framför allt i USD eller i CAD. Att köpa något i euro på 10.28 är helt uteslutet. Kanske att man skulle kunna köpa lite fler preffar.