måndag 11 januari 2021

Då lägger vi äntligen 2020 bakom oss

Då lägger vi äntligen 2020 bakom oss och ser framåt.

Färska pengar in i portföljen och nya köp.

Två större trender i köpen, det mesta utländskt:

Fonder:

Köpt 18 Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)

Köpt 150 Germany All Cap UCITS ETF (VGER)

Nytt innehav, bred utdelande tysk fond med låg avgift.

Köpt 9 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Realtillgångar:

Köpt 533 Klövern B

Köpt 125 UPM-Kymmene

Köpt 17 Enbridge

Köpt 200 Orange

Köpt 25 Emera

Köpt 50 W.P. Carey

Blandat:

Köpt 10 Snap-on

Köpt 10 Prudential Financial

Försäljningar:

Skalat ned lite i Securitas som jag ökade i under coronakrisen. Det var redan innan ett rätt stort innehav.

Sålt 100 Securitas B

Prognos för utdelningar i januari:

Macquarie Global Infrastructure2020-12-172020-12-2861
Westpac Banking Corp2020-11-092020-12-28268
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2020-12-172020-12-3071
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-12-172020-12-3088
Shaw Communications2020-12-142020-12-3095
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2020-12-172020-12-30138
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2020-12-172020-12-30151
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-12-172020-12-30157
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-12-172020-12-30230
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2020-12-172020-12-30464
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2020-12-172020-12-30718
Cibus Nordic Real Estate2020-12-182020-12-301,846
Brookfield Infrastructure Corp2020-11-272020-12-3163
Brookfield Renewable Partners Corp2020-11-272020-12-31104
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-12-212020-12-31208
Brookfield Renewable Partners LP2020-11-272020-12-31411
Sun Life Financial2020-11-242020-12-31496
Brookfield Infrastructure Partners LP2020-11-272020-12-31595
Brookfield Property REIT2020-11-272020-12-31679
TELUS Corp2020-12-102021-01-04642
Sydsvenska Hem2020-12-292021-01-0595
Klövern2020-12-292021-01-061,231
Kungsleden2020-12-292021-01-061,573
SBB D2020-12-292021-01-061,750
Klövern Pref2020-12-292021-01-063,750
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-12-302021-01-06158
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-12-302021-01-06163
Kallebäck Property Invest2020-12-292021-01-07285
Corem Property Group Pref2020-12-292021-01-074,320
Sagax D2020-12-292021-01-075,000
SPFF ETF2020-12-302021-01-08346
Heimstaden Pref2021-01-042021-01-08625
Merck & Co2020-12-142021-01-081,195
Lundin Energy2020-12-302021-01-082,600
National Grid2020-11-252021-01-131,753
Glaxo SmithKline PLC2020-11-122021-01-14380
Tre Kronor Property Investment2021-01-082021-01-144,295
STORE Capital Corp2020-12-302021-01-1588
Logistea2021-01-112021-01-1594
SL Green Realty Corp2020-12-142021-01-15124
Portland General Electric Co2020-12-242021-01-15167
Lexington Realty Trust2020-12-112021-01-15198
STAG Industrial2020-12-302021-01-15216
WPT Industrial REIT2020-12-302021-01-15259
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-12-302021-01-15408
Algonquin Power & Utilities Corp2020-12-302021-01-15464
Realty Income2020-12-312021-01-15872
BCE Inc2020-12-142021-01-151,046
W.P. Carey2020-12-302021-01-152,137
Old Republic International Corp2021-01-042021-01-152,534
Cisco Systems2021-01-042021-01-20294
Ventas2020-12-312021-01-20368
46,272

Nästan uppe i målet 50,000 här, bara att jobba vidare.



måndag 21 december 2020

God jul!

Köpt 30 Tryg

Köpt 35 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Köpt 50 HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF

Köpt 405 Akelius Residential Properties D

Köpt 10 MSC Industrial Direct

Köpt 8 Canadian Imperial Bank of Commerce

J.P. Morgans VD sade i en intervju att de gärna köper en asset manager. Fint, köp Lazards asset management tack.

Köpt 24 Lazard

Tecknat fullt i nyemissionerna i Klövern och Gränges samt köpte 90 extra Klövern utan teckningsföreträde.

Köpt 1873 Klövern + 90 Klövern

Köpt 108 Gränges

Har möjlighet att kvitta förluster i år och enda jag har på vanlig aktiedepå med förlust är den här räntefonden som tappat med dollarn. Då ryker den, räntor är en meningslös tillgång nu ändå.

Sålt 200 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. T-Bond UCITS ETF

Bud på G4S, blev en rätt dålig affär över tid tyvärr. De blev extra drabbade av pandemin.

Sålt 1865 G4S

Amgen nytt läkemedelsinnehav. Stort stabilt bolag och förhoppningsvis ett köp och glömbolag.

Köpt 20 Amgen

Köpt 68 Dustin

Hade 42 Raytheon, så kan vi inte ha det.

Köpt 8 Raytheon Technologies

Köpt 15 Bank of Nova Scotia

Köpt 50 Per Aarslef

Prognos för december månads utdelningar:

Svolder B2020-11-172020-11-23891
MSC Industrial Direct Co2020-11-092020-11-24247
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2020-11-122020-11-252,533
Equinor2020-11-122020-11-25349
Bank of Montreal2020-10-302020-11-261,021
Macquarie Global Infrastructure2020-11-192020-11-2762
Shaw Communications2020-11-122020-11-2795
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-11-242020-11-30120
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-11-242020-11-30163
Cibus Nordic Real Estate2020-11-202020-11-301,833
Otis Worldwide Corp2020-11-192020-11-3030
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-11-232020-11-30208
Sabra Health Care REIT2020-11-132020-11-30319
Canadian Utilities2020-11-042020-12-01210
Enbridge Inc2020-11-122020-12-01130
Fortis2020-11-172020-12-01730
Intel Corp2020-11-052020-12-01204
Pfizer2020-11-052020-12-013,761
Atlas Copco B2020-11-272020-12-03875
Parker-Hannifin Corp2020-11-052020-12-04181
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-11-192020-12-04105
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-11-192020-12-04144
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-11-192020-12-04219
Epiroc B2020-11-302020-12-043,696
LyondellBasell Industries2020-11-272020-12-07476
Coloplast B2020-12-042020-12-08529
Johnson & Johnson2020-11-232020-12-081,623
Telia Company2020-12-032020-12-09650
Orange SA2020-12-072020-12-091,211
Snap-on2020-11-192020-12-10253
Archer Daniels Midland2020-11-182020-12-10445
Emerson Electric2020-11-122020-12-10291
Sonoco Products2020-11-092020-12-10220
PPG Industries2020-11-092020-12-11111
SPFF ETF2020-12-032020-12-11349
3M2020-11-192020-12-12606
Kopparbergs Bryggeri2020-12-092020-12-15201
MSC Industrial Direct Co2020-11-302020-12-151,154
Stanley Black & Decker2020-11-302020-12-15104
Veidekke2020-12-042020-12-152,151
WPT Industrial REIT2020-11-272020-12-15261
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2020-12-102020-12-15604
Schwab International Equity ETF (SCHF)2020-12-102020-12-15605
STAG Industrial2020-11-272020-12-15173
Coca Cola2020-11-302020-12-15169
Consolidated Edison2020-11-172020-12-15158
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-11-272020-12-15364
Realty Income2020-11-302020-12-15877
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2020-12-102020-12-151,487
SL Green Realty Corp2020-11-272020-12-15122
Old Republic International Corp2020-12-032020-12-15536
Concentric2020-12-102020-12-16254
Duke Energy Corp2020-11-122020-12-16477
Securitas B2020-12-102020-12-168,688
SalMar2020-12-072020-12-16621
Prudential Financial Inc2020-11-232020-12-17453
Raytheon Technologies Corp2020-11-122020-12-17164
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2020-12-102020-12-17244
StoraEnso2020-12-092020-12-174,164
Schweitzer-Mauduit Int.2020-11-252020-12-18272
Weyerhaeuser Co2020-12-032020-12-18308
Sdiptech Pref2020-12-142020-12-18350
Dominion Energy2020-12-032020-12-20260
Principal Financial Group2020-12-012020-12-21300
Dustin Group2020-12-152020-12-214,015
Manulife Financial Corp2020-11-202020-12-21656
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2020-12-212020-12-24165
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2020-12-102020-12-23641
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2020-12-102020-12-23444
56,334

En rejäl slant och över mitt mål om 50,000 men tyvärr dopade av extrautdelningar och försenade utdelningar. 

Vill passa på att önska eventuella läsare en under omständigheterna riktigt god jul.