lördag 16 juni 2018

Utdelningar juni och veckans handel

Helt glömt att publicera denna:


BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utdelning
Bank of Montreal2018-04-302018-05-286.65250.93155
Marine Harvest2018-05-182018-05-291.08335939
Shaw Communications2018-05-142018-05-306.651000.0987566
Equinor2018-05-162018-05-301.081101.89224
Boston Pizza RIF2018-05-202018-05-316.651000.11577
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-05-252018-05-316.652500.085141
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-05-252018-05-316.653050.079160
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-05-212018-05-318.79165197
Sabra Health Care REIT2018-05-182018-05-318.791290.45510
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2018-05-172018-05-3110.217751,003
Fortis2018-05-082018-06-016.65250.42571
Pfizer2018-05-102018-06-01145031,350
Leroy Seafood Group2018-05-242018-06-041.081001.5162
Sanofi ADR2018-05-092018-06-048.79401.86654
Unilever PLC2018-05-032018-06-068.792600.47891,094
Archer Daniels Midland2018-05-162018-06-078.791050.335309
Autoliv2018-05-222018-06-071755.1111383
Sonoco Products2018-05-102018-06-088.79550.41198
Norway Royal Salmon2018-06-012018-06-111.08755.2421
Emerson Electric2018-05-102018-06-118.79350.485149
Johnson & Johnson2018-05-252018-06-128.791750.91,384
SPFF ETF2018-06-052018-06-138.797500.0701462
Betsson B2018-05-222018-06-1513502.84994
STAG Industrial2018-05-302018-06-158.791400.118333146
NorthWest Healthcare2018-05-302018-06-156.655000.06667222
Old Republic International Corp2018-06-042018-06-158.792350.195403
Realty Income2018-05-312018-06-158.794550.2195877
G4S2018-05-032018-06-151.3720000.5097/0.29481,396
SalMar2018-06-062018-06-151.0850191,024
Manulife Financial Corp2018-05-142018-06-196.651050.22154
OMXSB Utd.2018-06-132018-06-19120015.713,142
Schweitzer-Mauduit Int.2018-05-242018-06-228.79500.43189
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2018-06-152018-06-218.79300873
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)8.7950341
19,868

Gjort en del större köp i veckan.

Lite småpetande på Nordnet

Köpt 18 Latour B

Tryckt upp innehavet i Klövern till 5,000 stycken till slut.

Köpt 47 Klövern B

Köpt 15 Inwido

Avanza:



Minskat lite i Nordea då jag ökat i utländsk bank och vill dra ner bankexponeringen lite. Valde Nordea för jag har rätt stor post där och efter att ha varit kund hos dom är det tydligt att det är en bank som har andra prioriteringar än sina kunder. Fortsätter öka i Investor och Oriflame.

Ökat lite i (nya) Atlas Copco. Rent psykologiskt kändes den ju billigare nu efter att Epiroc delats ut :)

Hos Nordea har jag ökat i utländskt. Vill minska min vikt i svenska kronor, kosta vad det kosta vill.


Nytt bolag, ikoniska 3M. Aldrig billig men köper hellre ett kvalitetsbolag dyrt än ett dåligt bolag. Nog med problembolag i portföljen redan. Ökar lite i preffar också då det känns som att räntorna i vår närhet kommer förbli låga ett tag till. Ibland känns det som att de aldrig kommer att kunna höjas och att man flytta över sina innehav mot de länder som har lyckats behålla räntorna över noll. Dålig timing i Sagax D, köpte precis innan en riktad nyemission där :(

lördag 9 juni 2018

Ligger efter

Ligger efter ordentligt i rapporteringen här. Rullat in en del pengar och jag har nu en kassa på runt 17% igen så nu vill jag gärna se lite ordentlig nedåtresa på börsen.

Följande har köpts på Avanza. Inga försäljningar utan det är flytt mellan konton.

Återinvesterat i lite mer Kinnevik, ökat i investmentbolagen. Struntat i den svaga kronan och köpt lite utländskt, återinvesteringar i existerande innehav. Ökat i Resurs efter insiderköp. Fick 4! Sagax D extra tilldelat utan täckningsrätter, hurra, samt 229 nya via nyteckning.





Utöver detta jobbar jag mig upp mot 5,000 st Klövern på Nordnet.

Köpt 386 Klövern B

På Nordea har jag:

Köpt 50 Essity B
Köpt 50 Fortis

Framöver tycker jag SEB ser intressant ut och jag överväger att öka det innehavet. Essity likaså. Sen är en våt dröm att fler svenska bolag börjar dela ut flera gånger per år. Bankerna tex.

torsdag 31 maj 2018

Läsarfråga: Moraliska Investeringar

Jag har fått en läsarfråga här jag skall försöka besvara efter bästa förmåga:

Krösus Sork,

Jag läser PK-linjen (240p) på SH och för mig är det av yttersta vikt att vant kunna slänga mig med begrepp som intersektionalitet, normkritik och kulturell appropriering.

Ett område där kursplanen sviker är etiska investeringar. Värdegrund är av yttersta vikt.

Jag kräver att du belyser ämnet.

Hedda Snöflinga


Jaha, eh, tack Hedda för din fråga. Jag förstår inte termerna du nämner men etik och investeringar har jag ett hum om. Då kör vi. Jag börjar med att plocka bort de mest uppenbart oetiska sektorerna så får vi se vad som blir kvar.

Helt uppenbart är att bolag som tillverkar produkter vars avsikt är att döda faller bort. Krigsindustri som SAAB och vapentillverkare. Bolag som har en civil och en militär del som tex flygplanstillverkaren Boeing går förstås också bort.

Bolag som medvetet säljer produkter som leder till grövre missbruk tex alkohol, betting eller cigaretter går naturligtvis bort. Bolag som bidrar till mindre uppmärksammade beroenden som tex dataspel går också bort.

Bolag som förstör miljön går förstås bort som gruvor tex Boliden, oljebolag som Lundin Petroleum, fiskodlare som Marine Harvest och gödningsmedelstillverkare som Yara. Skogsskövlare som Stora Enso och Holmen, flygbolag som SAS och transporter som UPS eller Maersk. Kraftbolag ingår naturligtvis här. Så kallad "ren" energi är inget undantag. Vatten- och vindkraft är också miljöbovar som gör intrång i annars orörda miljöer.

Läkemedelsbolag som ju profiterar på andras olycka går bort.

Alla välfärdsbolag parasiterar på skattesystemet och går bort.

Bolag som Coca-Cola, Unilever och Pepsi som säljer onyttiga produkter som chips, glass och läsk går bort.

Bolag som ertappats med att utnyttja billig utländsk arbetskraft kan man inte investera i. Byggbolag går bort.

Bolag som via sin reklam saluför ett ohälsosamt kroppsideal går bort. Klädbolag som H&M, och kosmetika som Oriflame.

Bolag som ger krediter och bidrar till ett låneberoende, framför allt konsumentkrediter som Resurs Holding tex men även banker går bort. Även Avanza som ständigt gör reklam för sina lån går bort. Vissa investeringsprodukter är mer att betrakta som betting än något annat.

Stora IT-bolag som Facebook och Google säljer vidare användarnas uppgifter utan minsta tanke på moral och etik.

Då har vi blivit av med de värsta förövarna men vi behöver titta ett steg längre ner till bolag som levererar till ovanstående sektorer eller aktivt eller passivt bidrar.

Elektronik- och chiptillverkare är underleverantörer till krigsindustrin. Eftersom leverantörerna hålls hemliga måste alla bolag som tillverkar komponenter som kan ingå i tex styrsystem eller bidrar med kodning (IT-konsulter) undvikas.

Underleverantörer till bettingbolag som Catena Media eller till nikotinindustrin som Nolato går bort.

Bolag som lever på att sälja reklam från något av bolagen som nämnts ovan går bort. Alla tidningar och TV-bolag.

Ingen onlinebetting utan telebolagen. Bort.

Livsmedelsbolag som vidaresäljer onyttiga varor och tobak går bort, ICA och Axfood tex.

Bolag som har aktieslag som är olika röststarka (A och B-aktier etc) är odemokratiska och går bort.

Alla bolag som har försäljning, tillverkning eller inköp till/från odemokratiska länder som Kina går bort.

Fonder, investmentbolag och försäkringsbolag som investerar i något av ovan går bort.

Övriga bolag går det utmärkt att investera i.


söndag 27 maj 2018

Fler fjuttköp

Fler fjuttköp. Märks att man inte fått lön och att det gapar tomt i kassan.

Ökar upp med lite mer decemberutdelningar, lite mer investmentbolag och fastigheter.

Köpt 25 Svolder B
Köpt 100 Kungsleden
Köpt 25 Dustin
Köpt 10 Latour
Köpt 15 SkiStar B
Köpt 5 Investor A

Tecknade utan företräde i Sagax D. Lär ju inte ge nåt kanske men kostar inget att prova förutom någon dags ränta. Får jag tilldelning så minskar jag i Hemfosas pref förmodligen.

söndag 20 maj 2018

Köpt lite smått och gott

Får bli ytterligare ett kort inlägg. Varit upptagen på sistone. Öl i solen alltså.

Köpt på mig lite smått och gott och sålt av Atlas Copcos IL. Köpt lite investmentbolag, lite Pfizer mm. Kass timing i B&B:







Valde att inte återinvestera i H&M. Tecknat fullt i Sagax D.

Den 14:de så stärktes kronan lite så jag slog till på lite mer JNJ, man vet aldrig när dollarn står över 9 igen.

Köpt 15 Johnson & Johnson

Blev så glad när jag såg att jag fått tillbaka källskatt från Tryg så att köpte några till:

Köpt 30 Tryg

Köpt mer Klövern för utdelningar som rullat in:

Köpt 172 Klövern B

Snart dags för ny lön och lite större utdelning från Tele2 så snart mer köp.

söndag 13 maj 2018

Mer småköp

Inte mycket att rapportera den här veckan. Har haft rätt tomt på kontona och de utdelningar som rullat in har jag återinvesterat.

Köpt 10 Inwido

Köpt 10 Latour B

Köpt 11 Svolder B

Köpt 175 Drillcon

Köpt 5 Oriflame Holding

Köpt 5 Investor A

Köpt 5 Pfizer

En del investmentbolag den här gången. När andra frågar mig om aktier brukar jag alltid reka investmentbolag men själv är jag underviktad. Dags att börja leva som man lär framöver kanske?




söndag 6 maj 2018

Småköp och en rejäl fadäs

Lite blandade småköp:

Köpt 145 Klövern B
Köpt 15 Inwido
Köpt 5 Investor A
Köpt 15 NCC B

Återinvesterat utdelningar:

Köpt 5 Telenor
Köpt 50 Svedbergs B

Köper lite mer SkiStar. Den svaga kronan borde gynna dom då deras utländska anläggningar genererar mer i kronor mätt samt att de svenska anläggningarna kan locka till sig mer utländska gäster. Fast mest är det ju för att öka utdelningarna i december, inget att sticka under stol med.

Köpt 10 SkiStar B

Köpt Oriflame på dippen. Inte ovanligt att den är stökig på rapporterna. Blir en återinvestering av utdelningen i förtid.

Köpt 10 Oriflame Holding

Ett nytt bolag. Liknande princip som med de halvsunkiga enfastighetsbolagen. High yield. Väldigt spekulativt och råder absolut ingen att köpa denna. Det jag tycker mig märkt med den här typen av bolag efter att de börsintroducerats är att kursen är väldigt sömnig och lätt negativ tills det att utdelningarna annonserats. Kan löna sig att vara långsiktig med andra ord. Kursen har inte heller hängt med euron upp. De äger fastigheter i Finland som hyrs ut till matbutiker. Handelsfastigheter har jag försökt undvika pga internethandeln men livsmedelhandeln tror jag fortfarande har en framtid och även  om den flyttar ut på nätet så kommer det ta sin tid och man borde i stor mån använda butikerna som bas och inte bygga upp dubbla system.

Köpt 75 Cibus Nordic Real Estate

Så har jag klantat mig i VMID som jag trodde handlades i pence men som visade sig handlas i pund i slutändan. Kontentan är alltså att jag köpt för 130,000. Oops. Så vad är det jag har köpt då?

FTSEs U.K. index fungerar som så att large+mid+small summerar till totalen. Large är 100, mid 250 och small cap resten. De hundra största bolagen äger jag redan en del i dels direkt (AstraZeneca, G4S och GSK) men också via andra ETFs.  Via den här fonden får man alltså 250 bolag i mellanstorleksklassen till en avgift på 0.1%. Kvartalsvis utdelning på runt 3% och ingen källskatt.

Inte så tokigt tycker jag. Värderingsmässigt så ligger indexet runt 13.5 i P/E vilket är signifikant billigare än vad andra utvecklade länder handlas i.

Köpt 300 Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)

Det lite ofrivilliga köpet gör att delmålet om 20,000 i utdelningar i juli är nått samt att snittet nu är över 30,000 i månaden.