lördag 14 april 2018

Sålt Dedicare, valutatrubbel

Rensat bort ytterligare ett mindre bolag i portföljen, Dedicare. Utvecklingen sedan den gamle VDn slutat har varit bedrövlig. För mycket risk för min smak, tar hem vinst på runt 50% och köper större bolag istället. Skall man äga bolag med politisk risk så bör man ju också hålla koll på politik men det ids jag inte. Enklare att trycka på säljknappen.

Sålt 125 Dedicare B

Ett större inköp, ökar i Eaton. Bolaget har nyligen höjt utdelningen med 10% och handlas till mycket lågt P/E jämfört med tex ABB i delvis liknande bransch.

Köpt 15 Eaton Corporation

Köpt mer fastigheter i bolag som handlas till rabatt mot substans och som delar ut kvartalsvis.

Köpt 50 Klövern B
Köpt 125 Kungsleden
Köpt 25 Hemfosa Fastigheter

Ökade lite i Dustin inför rapporten som jag tyckte kändes helt OK. Fick köprek efteråt. Skönt man hunnit köpa på sig en del tidigare.

Köpt 25 Dustin Group

Ökat lite mer i preffar:

Köpt 50 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 10 Heimstaden Pref

Liten ökning i Oriflame som tagit lite stryk efter rubelns tapp.

Köpt 5 Oriflame Holding

Återinvesteringar. Essity är mer än så dock, dubblar innehavet. Mycket insiderköp i bolaget känns lovande och det är ett defensivt bolag om vi skulle glida in i lågkonja.

Köpt 75 Telia
Köpt 25 NCC B
Köpt 10 Dometic Group
Köpt 50 Nobia
Köpt 25 Tryg
Köpt 25 Essity

Har också fört över en del pengar från sparkonto till Nordea som jag hade tänkt köpa utländskt för. Tog ett tag innan pengarna kommit över och då hade kronan plötsligt kollapsat så nu vet jag inte vad jag skall göra.



lördag 7 april 2018

Sålt Nobina, ökat i preffar

I ett försök att höja kvaliteten i portföljen har Nobina fått lämna innan rapporten. Har varit för volatil för min smak, har inga ägare av kött och blod samt en affärsmodell som bygger på hög belåning. Känns som jag hade tur att kunna komma ur den med en liten vinst på runt 7%.

Sålt 175 Nobina

Påskdagen så hade vi ett stort ras i USA och jag passade på att öka i en hörnsten i portföljen.

Köpt 10 Johnson & Johnson

Trist att kronan alltid försvagas vid alla ras i USA så att det känns som ett nollsummespel men det är inget att göra något åt. Vill man äga fina bolag som JNJ så måste man växla till dollar.

Kom en liten nedgång i Tryg och jag valde att återinvestera resten av extrautdelningen från dom jag ännu inte petat in.

Köpt 25 Tryg

Lite blandade småköp:

Köpt 5 Investor A
Köpt 15 Bergman & Beving B
Köpt 100 Kungsleden
Köpt 7 Latour B
Köpt 225 Drillcon

För första gången på länge har jag köpt mer preffar då jag vill försöka ligga med en vikt runt 10% i dom.

NP3-preffen är ny i portföljen. Den känns hyfsat stabil. Stamaktien har utdelning och har både David Mindus och Erik Selin i ägarlistan. Delar dessutom ut i fördelaktiga månader för mig. Med så dyr utländsk valuta kan det bli att öka här framöver.

Köpt 500 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 15 Heimstaden Pref
Köpt 15 Volati Pref

Kom också en nyhet att Sagax tänker emittera fler preffar i serie D där nuvarande ägare får förtur. Där ämnar jag teckna fullt.

För nåt inlägg sedan talade jag om att öka andelen tillväxt bolag i portföljen och nu köpte jag alltså istället preffar. Tvärt emot. Känns dock som att sentimentet på börsen har ändrats och nu på fredagkvällen var det mer stök i USA. Kan komma lägen att plocka in fina bolag billigare framöver.


måndag 2 april 2018

April 2018

Redan inne i april. Så här ser förväntade utdelningar ut:


BolagEx UtdDagUtd. DagUtdelning
Shaw Communications2018-03-142018-03-2864
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2018-03-152018-03-28127
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2018-03-152018-03-28153
Sun Life Financial2018-02-282018-03-29103
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-03-232018-03-29133
Brookfield Renewable Partners LP2018-02-272018-03-29159
XDV ETF2018-03-232018-03-29166
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-03-192018-03-29193
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-02-272018-03-29255
Macquarie Global Infrastructure2018-03-152018-03-29309
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2018-03-192018-03-29162
Boston Pizza RIF2018-03-202018-03-3074
Bonäsudden Holding2018-03-282018-04-0295
Coca Cola2018-03-142018-04-02163
TELUS Corp2018-03-082018-04-02164
Sagax Pref2018-03-282018-04-04500
Sagax D2018-03-282018-04-04625
SEB A2018-03-272018-04-041,581
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2018-03-222018-04-04106
Pegroco Invest Pref2018-03-282018-04-0560
Sydsvenska Hem2018-03-282018-04-0594
Bråviken Logistik2018-03-282018-04-05100
Bosjö Fastigheter2018-03-282018-04-05119
Kallebäck Property Invest2018-03-282018-04-05125
Klövern B2018-03-282018-04-05398
SKF B2018-03-282018-04-051,238
Heimstaden Pref2018-04-042018-04-10500
Stora Enso R2018-03-292018-04-101,425
ABB2018-04-042018-04-10749
Delarka Holding2018-04-052018-04-11100
Diageo2018-02-222018-04-11118
General Electric2018-02-232018-04-1275
Glaxo SmithKline PLC2018-02-222018-04-12336
SPFF ETF2018-04-042018-04-12460
Ventas2018-04-012018-04-12659
Electrolux B2018-04-082018-04-12768
Volvo B2018-04-062018-04-121,551
Realty Income2018-04-012018-04-13833
Hemfosa Fastigheter Pref2018-04-092018-04-132,500
BCE Inc2018-03-142018-04-15269
Lexington Realty Trust2018-03-282018-04-16133
STAG Industrial2018-03-282018-04-16138
W.P. Carey2018-03-282018-04-161,058
Gjensidige Forsikring2018-04-062018-04-162,265
Tryg2018-04-122018-04-162,483
NorthWest Healthcare2018-03-292018-04-16216
Essity B2018-04-132018-04-17144
Dometic Group2018-04-112018-04-17256
Husqvarna B2018-04-112018-04-17358
Telia Company2018-04-112018-04-171,179
Holmen B2018-04-112018-04-171,495
Nobia2018-04-112018-04-173,500
NCC B2018-04-122018-04-182,300
Logistea2018-04-132018-04-1994
UPM-Kymmene2018-04-062018-04-19887
ICA Gruppen2018-04-132018-04-192,475
Skanska B2018-04-162018-04-204,125
Hemfosa Fastigheter2018-04-192018-04-253,660
Bank of Nova Scotia2018-04-022018-04-26131
Nederman Holding2018-04-202018-04-26150
Nordic Waterproofing Holding2018-04-232018-04-27938
HiQ International2018-04-05990
46,581

En extrautdelning från Nobia med här. 

Har nu en signifikant överutdelning i mars/april i förhållande till mina långsiktiga mål. Vad portföljen skulle behöva är fler kvartalsutdelare. Problemet är att kronan är så svag. Antar att det blir att bita i det sura äpplet och handla ändå, framför allt i USD eller i CAD. Att köpa något i euro på 10.28 är helt uteslutet. Kanske att man skulle kunna köpa lite fler preffar.

lördag 31 mars 2018

Påskhandlat

Har ökat lite i Dustin för att nå lite jämvikt i en del av mina sämre utdelningsmånader.

Köpt 50 Dustin Group

Återinvesterat lite i Tryg:

Köpt 25 Tryg

Liten vikt i råvaror, ökar lite i Statoil där det var längesedan jag återinvesterade något.

Köpt 25 Statoil

Ökat i tre kanadensiska bolag varav två nya. CIBC som väl kan sägas vara Kanadas Swedbank med stor inhemsk exponering har jag hållt mig undan för att jag tyckt att den har haft högst riskprofil av deras stora banker men med ett P/E på 10.5, en yield på 4.75 och en utdelningsandel under 50% kan jag inte hålla mig borta längre. Merparten av utdelningen från Nordea som hamnar där.

Fortis är ett kraftförsörjningsbolag och en utdelningsaristokrat som höjt utdelningen 44 år i rad. Dom yieldar lite över 4% med en utdelningsandel på 73% av vinsten. Det här innehavet lär ju inte göra mycket väsen av sig.

Köpt 25 Fortis
Köpt 15 Canadian Imperial Bank of Commerce
Köpt 30 Manulife Financial Corp

Köpt Kungsleden för en del av utdelningen från Castellum.

Köpt 100 Kungsleden

Ströposter i Oriflame och i Latour:

Köpt 5 Oriflame Holding
Köpt 10 Latour

Ökar i U.K. som handlas till låga P/E relativt andra utvecklade länder.

Köpt 75 BlackRock iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (Dist)

Framgent får jag nog försöka hitta bolag med lite mer tillväxt. Portföljen börjar bli väl defensiv. Med det sagt tycker jag att JNJ ser intressant ut att öka i på P/E 15.

söndag 25 mars 2018

Veckohandlat

Är i ett skede nu där jag känner mig rätt fullinvesterad i en hel del bolag, tex svensk bank, Axfood,  mm. Blir till att försöka hitta något köpvärt utomlands tror jag samt kanske lite mer investmentbolag. De stora utdelningarna kan jag handla för förstnästa vecka så jag har aktiverat lite kassa.

Utländska bolag kommer jag försöka köpa via Nordea. Sent förra året gjorde jag ett experiment och köpet Pfizer precis innan utdelning för att se om källskatten verkligen skulle komma tillbaka så snabbt som det ryktats om, sex veckor, och det gjorde den även om det är svårt att upptäcka det i Nordeas dysfunktionella plattform. Jag har skapat en ny flik i mitt ark där jag kommer hålla koll på källskatt som betalats tillbaka. Framgent kommer det rulla in från Avanza och Nordnet också även om det blir väldigt små summor.

Även nu ökat lite i Pfizer. Får se upp så att vikten inte blir för stor. Så lockande att kunna handla den till lågt courtage på svenska börsen.

Köpt 10 Pfizer

Köpt lite fler Kungsleden istället för att öka i Castellum. Bättre spridning på utdelningarna nu när de skall betala ut kvartalsvis och högre rabatt mot substans, förmodligen med rätta.

Köpt 50 Kungsleden

Småposterna i två investmentbolag utökas.

Köpt 15 Svolder B
Köpt 6 Latour B

Ett lite större köp i två omgångar i Investor.

Köpt 25 Investor A

Handelsbanken gick ned så absurt mycket så jag kunde inte låta bli att ändå öka lite. Frågan är om det som en del sagt kommer bli en belastning med alla kontoren i en mer digital bankvärld.

Köpt 50 Handelsbanken A

Ökar upp till 100 aktier i Thule som faktiskt var det av mina bolag som höjde den ordinarie utdelningen mest i år vilket bör belönas med ett köp.

Köpt 10 Thule

Snyggar till innehavet i Husqvarna till 550 stycken.

Köpt 15 Husqvarna B

Ordföranden i B&B har köpt på sig en jättestek. 17 millar. Jag ryggar.

Köpt 25 Bergman & Beving B

Liten slatt i Lagercrantz som haft en relativ svag period. Lite mer industri man kan ju inte bara äga bank och fastigheter.

Köpt 25 Lagercrantz

Sist en större post i europeiska utdelare. Ville ju helst inte handla mer i euro men Nordeautdelningen är ju i euro indirekt så det blir ett nollsummespel även om euron känns dyr.

Köpt 150 iShares MSCI Europe Quality Dividend ETF (QDVX)

Tror jag fått med allt, inga garantier.


Bortanför paradgatan

Det är en söndag i slutet av mars. Jag behöver köpa vandringskängor inför en tur i sommar. Vägrar handla över internet. Jag vill prova att gå i kängorna, bedöma kvaliteten, tyngden, prova med olika sockor och inlägg.

Måste bege mig till ett köpcentrum. Ett äldre köpcentrum. B-läge? C-läge? Inte Mall of Scandinavia eller Emporia direkt utan ett säkert 20 år gammalt i utkanten av stan.

Hoppar upp på cykeln. Vintern har vägrat släppa sitt grepp. Det är en bra bit. Genom fina områden, sen medelsvenssonområden och sen in i mindre bra kvarter. Bebyggelsen övergår till lätta industrifastigheter. Ser varumärken från bolag jag äger. Husqvarna och Volvo. Skyltar från fastighetsbolag jag äger. Fula slitna lokaler. Några gapar tomma med persienner som hänger på sned. Jag har inte sett en människa på 15 minuter.

Sen är jag framme. En halvt öde parkeringsplats där asfalten vittrar i kanterna. Budgetmärken på bilarna. Ford och Opel. I linje med de kala buskarna runt parkeringen ligger drivor av skräp. Kaffemuggar, McDonaldspapper, cigarettpaket och energidrycksburkar. Billiga skyltar i fula färger på en fyrkantig byggnad täckt av korrigerad plåt. Den största butiken är en slags Dressman fast även för kvinnor och barn. Jag stegar fram mot ingången till butiken jag ska till. Stängt. Men kuken i hjulet, öppnar de 11, klockan är ju fan bara 1030.

Intill ligger fler byggnader med lite större varumärkens skyltar. Jag drar dit. Jag har en halvtimme att bränna. Stödköpa nåt på H&M kanske? Gud vet att de behöver det. Passerar en Mekonomen och en Bilia. Det står trasiga bilar utanför. Runt backspegeln på en BMW fladdrar en bit av polisens blåvita avspärrningsremsa i vinden. Alla rutorna är sönderslagna.

Kommer fram till det närliggande köpcentret. Ställer ifrån mig cykeln. Inga andra cyklar i cykelstället.

Det är öppet. Gråa golv. En kvartett av klädbutiker från årets förlorarlista på börsen. H&M såklart. "Floor filler" nummer 1. MQ, Kappahl och Lindex. REA-skyltar lyser rött överallt. Sunkiga caféer med stolar köpta på JULA. Det lockas med korv för en tia. COOP har öppet.

Pensionärer. Ensamma invandrarkvinnor med barnvagnar och med ungar i ett lämmeltåg efter sig. Lite folk i lokalerna. Dom som syns har blicken i golvet. Folk ser olyckliga ut. Livströtta? Överviktiga. Plockar till mig lite varor, betalar och går. Blev inget stödköp hos H&M. Jag vill bara därifrån.

En stank av friterade munkar slår emot mig när jag kommer ut. Har alltid hatat den lukten. Den får mig att må fysiskt illa. En kväljande sötsliskig lukt. Jag cyklar bort till den andra köpladan och handlar mina kängor.

På vägen ut ser jag en kvinna som står och röker. Hon ser hängig ut. Hostar till. Hon behöver väl den där kicken för att orka sig igenom dagen. Som alla dagar. Hennes son som verkar vara i 6-7 årsåldern säger:

"Mamma du måste sluta röka"
"Vaffö då?"
"Det är inte bra för dig"

Vad kommer den ungen få ärva när hon dött i förtid? En tändare och ett halvt paket Marlboro?

Jag kommer inte besöka den här platsen igen i brådrasket om man säger så. Vem äger den här skiten? Ett utländskt större bolag. Förmodligen kommer de lura på våra AP-fonder de här fastighetsportföljerna innan dom blir helt värdelösa.

lördag 17 mars 2018

Liten veckorapport

Varit helt sänkt av ett virus den här veckan och energin är låg. En vecka liggande i soffan framför eftermiddags-TV är verkligen ingen höjdare.

Sålt av mitt innehav i Intrum som jag tidigare minskat i. Bolaget känns riskfullt med chefsförändringar, hög skuldsättning och hög utdelningsandel. Situationen med stort private equityägande påminner om Resurs där det legat som en våt filt över kursutvecklingen.

Sålt 50 Intrum

Istället ökat i ett gäng existerande innehav:

Köpt 50 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Lazard
Köpt 10 Unilever PLC
Köpt 100 Drillcon

Både Unilever och Nordea har fattad beslut att flytta sätet vilket kommer innebära utländsk källskatt framöver. Inget problem för mig som är skuldfri att fortsatt äga dessa i ISK. Nederländerna som Unilever flyttade till ämnar  fatta beslut om noll källskatt år 2020.

Valt att inte återinvestera i Axfood eller Nordea. Vill öka i utländska innehav istället. Kikat lite på kanadensiska utilities och Fortis ser stabil ut. Funderar även på ABN Amro. Ett annat bolag jag funderar på att köpa för utdelningsslaskpengar är norska Data Respons.