söndag 21 januari 2018

Två nya bolag i portföljen

Delvis baserat på intressanta Kvalitetsaktiepodden som jag vill reka: https://kvalitetsaktiepodden.podbean.com/ så har jag köpt in lite Nederman.
Ett av Latours innehav som man kan köpa billigare via börsen än via Latour. Ingen högutdelare utan mer ett tillväxtcase.

Köpt 17 Nederman Holding

Även börjat köpa in mig i tråkbolaget Essity. Enligt Nordea betalar man nu P/E 15 för 2019 års vinst och får då en direktavkastning på 3.5%. Låter lite för bra för att vara sant men även om de prognoserna inte slår in så får man ett kvalitetsbolag och en trygg men låg direktavkastning.

Köpt 13 Essity

Investerat lite mer i USD:

Köpt 10 Welltower

Mitt supertråkiga försäkringsinnehav Old Republic har handlats utan en extrautdelning på 1 dollar så jag återinvesterar den direkt.

Köpt 35 Old Republic International Corp

Vill också passa på att tipsa om "facit" över handlingsbara ETFer med låg avgift från Griphook Imvest: http://griphookinvest.blogspot.se/2018/01/oversyn-etfer_5.html

torsdag 18 januari 2018

Mina nyårslöften

Populärt att lova saker den här tiden på året och jag vill inte vara sämre.

Här är mina nyårslöften:

1. Växa upp och sluta leta efter aktier som delar ut en viss månad. Aktier kan köpas av olika      anledningar men när de delar ut skall aldrig vara ett kriterium.

2. Öka mina utdelningar i februari, augusti och december.

3. Sluta upp att köpa i de aktier där jag har ett udda antal som i Pfizer tex där jag har 413 st eller i Esssity där jag 13. Genom att fokusera på sådant trams så kanske jag missar bättre köplägen.

4. Öka i Pfizer och Essity.

5 Sluta jaga yield. Aktier med hög direktavkastning har det av en anledning. Sluta jaga dogs och köpa aktier med lägre direktavkastning istället.

6. Öka mina utdelningar genom att köpa aktier med god direktavkastning.

7. Höja nivån på bloggen genom att publicera mer analyser och genomlysta investeringsbeslut.

8. Minska tiden jag lägger på bloggen genom att inte skriva onödigt långa inlägg. Tex analyser.

9. Bara köpa kvalitetsbolag.

10. Omvärdera vilka bolag jag klassificerar som kvalitetsbolag till att inkludera fler bolag av lite lägre kvalitet.


onsdag 17 januari 2018

Lite svenskt, lite fond och lite amerikanskt


Snyggat till antalen lite, Telia till 1000 och Lagercrantz till 300.

Köpt 100 Telia Company
Köpt 10 Lagercrantz Group B

Köpt en ny ETF på Nordnet, Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF (VGEJ). En utdelande fond som investerar i utvecklade marknader i asien utom i Japan. Stor vikt i Australien, Korea och Hong Kong. Anledningen är helt enkelt att ett starkt Kina som motor kan höja hela regionen. Vill satsa lite mer i asien, vi har en galning i vita huset och Europa har svåra problem. Har sedan innan lite emerging asia nu kompletterar jag med utvecklade länder där borta också. Dom är svårköpta de där bolagen. Yieldar runt 3% med en avgift på 0.22%.

Köpt 50 Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF (VGEJ)

Förra gången dollarn närmade sig 8 kr förbannade jag mig själv för att jag inte utnyttjade tillfället. Nu har jag köpt lite den här gången så nu lär ju dollarn fortsätta ner.

Blev lite Paychex. Dyrt som poker. Borde gynnas av stigande räntor men fortsatt OK amerikansk arbetsmarknad men det är ju ingen unik analys direkt och det är redan avspeglat i priset.

Köpt 10 Paychex Inc

Även ökat i lite REITs som tagit en del stryk på grund av förväntningar om stigande räntor. Inga vård-REITs dock dom verkar vara inne i en mycket dålig period nu.

Köpt 25 STAG Industrial
Köpt 20 Realty Income

Ökar lite i Leröy också för där har jag en fjuttpost och kan snitta ner mig lite nu.

Köpt 50 Leröy Seafood Group

Lite trist med Skanskas vinstvarning idag och frysta utdelning. Jag hade räknat med en ökning. Nåväl, jag sitter still i båten och hade redan en övervikt av aprilutdelare så ingen större skada skedd. Lite tråkigare för dom som har få innehav och förlitar sig på dom.

lördag 13 januari 2018

Liten uppdatering

Precis i början av det nya året så köpte jag in ett nytt bolag. Tyckte jag var lite dåligt diversiferad. Blev danska Coloplast. Mer stomipåsar åt folket. Påminner lite om Novo Nordisk rent kursutvecklingsmässigt, ett fint bolag som kommit ner lite på grund av minskad förväntad tillväxt. Runt 3% i förväntad direktavkastning och delar ut två gånger per år.

Köpt 10 Coloplast B

Alm. Brand tog en del stryk efter vad jag tror vad nån säljrek. Gått väldigt starkt sedan jag köpte och passar på att göra en liten ökning för att snygga till antalet aktier lite.

Köpt 25 Alm. Brand A/S

Liten ökning i SEB för lite ströslantar:

Köpt 17 SEB A

Återinvesterat i Klövern:

Köpt 125 Klövern B

Vill öka den defensiva delen av portföljen samt anpassa mig lite till ett eventuellt högre ränteläge. Den preffen som handlas till lägst yield, Hemfosa har jag fortsatt att ta hem vinst i. Har istället köpt in sunkbolaget Telia igen som till skillnad mot preffarna i alla fall har en teoretisk möjlighet att över tid höja utdelningen samt lite mer National Grid.

Sålt 140 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 900 Telia
Köpt 25 National Grid

Nästa vecka funderar jag på att antingen köpa Securitas eller att köpa något i USA/Kanada då kronan av någon anledning hittat styrka och pressat ner mina förväntade utdelningar. I Simon Blechers senaste fondrapport nämner han att han dragit ned lite på industribolag och köpt in just Securitas. Tänkvärt.

måndag 1 januari 2018

Portföljrapport 2017

En snabb summering av 2017.

Först förra årets sista köp, lite mer SEB som jag tycker känns rätt attraktiv och är den svenska bank jag har minst investerat i. Småpengar bara som jag ville göra slut på.

Köpt 8 SEB A

Hur gick 2017 då? Med en så här bred portfölj borde den väl ha gått ungefär som index? Stämmer rätt bra och nu blir det rörigt.

Mina Avanzainnehav där jag har merparten av mitt kapital gick upp 8.93% sammanlagt, preffportföljen upp 16.2, mitt största konto svenska aktier upp 10%. Mitt konto amerikanska aktier ned 0.85% drivet av dålig avkastning i en del räntekänsliga papper samt en del bottennapp som GE. Mitt KF upp 8.65% och mitt konto med kanadensiska aktier upp 8.7%.

Mitt Nordeakonto är så nytt så det är i princip oförändrat. Mina konton på Nordnet upp 15 respektive 17.5%. Anledningen att de gått bättre än mitt stora svenska konto är att jag saknar riktiga bottennapp där som H&M och NCC som dragit ned avkastningen.


KontoVärde 2016-12-31Värde 2017-12-29
ISK Avanza Svenska Aktier 2,833,8163,484,284
ISK Avanza Amerikanska Aktier 822,4841,073,047
ISK Avanza Kanadensiska Aktier 105,799192,518
ISK Avanza Preffar & Småfastigheter1,112,619683,594
KF Avanza414,263779,028
ISK Nordnet21,997134,860
KF Nordnet190,539642,895
Nordea-55,188
5,501,5176,990,226


Portföljen har ökat rejält i storlek främst drivet av rejäla insättningar. Den stora minskningen i preffarna beror på att jag sålt av en hel del i Hemfosa pref och fört över till de andra kontona.




Avkastning i all ära, jag fokuserar mer på stigande utdelningssumma.

Fokus för 2018 är lite oklart. Vi får se vad året har att erbjuda. Sätter inte upp några direkta mål men en rätt intressant outtalad nivå kan komma att nås. Guldstjärna till den som kommer på vad det är.

fredag 29 december 2017

Ökat i ETFs samt ny månad

I natt rullade årets sista utdelning in och alla utdelningar för 2017 kan nu summeras. Det gör jag väl i ett sånt där tråkigt rapportinlägg i början av nästa år.

Också gjort en hel del affärer precis innan årsskiftet för att kunna komma åt en del ETFs från USA/Kanada som tas bort från handel, förhoppningsvis temporärt. Utbudet kommer att minska drastiskt. Mycket tråkigt. Fanns massa intressanta och billiga fonder som nu snart är borta. Framför allt dåligt med utdelande fonder här i Europa. Aktiverat lite kassa som nu är nere i 12%.

Växlat över ytterligare från Hemfosa Pref till Sagax D

Sålt 75 Hemfosa Pref
Köpt 600 Sagax D

Köpt in ett nytt bolag i Lerøy. Hade lite småslantar över och NOK handlades i 1:1. Den såg rätt billig ut och är inte ett rent laxbolag utan har också en del vit fisk, så en liten hedge mot laxpriset. Om lax blir för dyrt så köper man vit fisk istället.

Köpt 50 Lerøy Seafood Group

Liten återinvestering i Dustin:

Köpt 15 Dustin Group

Och så ETFs:


Ett nytt innehav där i Schwab International. Den är internationell utifrån ett amerikanskt perspektiv, alltså världen utanför USA och delar ut i december.

Så här ser utdelningarna ut preliminärt för januari:


Shaw Communications2017-12-142017-12-2865
Boston Pizza RIF2017-12-202017-12-2975
Sun Life Financial2017-11-282017-12-29104
Brookfield Renewable Partners LP2017-11-302017-12-29153
PowerShares S&P500 High Div Low Vol2017-12-182017-12-29158
Brookfield Infrastructure Partners LP2017-11-302017-12-29233
Macquarie Global Infrastructure2017-12-152017-12-29304
Telus Corp2017-12-102018-01-02151
Westpac Banking Corp2017-11-102018-01-02297
Pegroco Invest Pref2017-12-282018-01-0459
Bonäsudden Holding2017-12-282018-01-0494
Sydsvenska Hem2017-12-282018-01-0494
Bråviken Logistik2017-12-282018-01-04100
Delarka Holding2017-12-282018-01-04100
Kallebäck Property Invest2017-12-282018-01-04125
Klövern B2017-12-282018-01-04300
Sagax Pref2017-12-282018-01-04500
Sagax D2017-12-282018-01-04625
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2017-12-282018-01-0466
XDV ETF2017-12-282018-01-04168
SPFF ETF2017-12-282018-01-09453
National Grid2017-11-222018-01-10419
Heimstaden Pref2018-01-042018-01-10500
Glaxo SmithKline PLC2017-11-092018-01-11331
Ventas2017-12-292018-01-12650
Realty Income2017-12-292018-01-12760
BCE Inc2017-12-142018-01-15179
NorthWest Healthcare2017-12-282018-01-15219
Hemfosa Fastigheter Pref2018-01-092018-01-152,850
Hemfosa Fastigheter2018-01-092018-01-153,300
STAG Industrial2017-12-282018-01-16111
Lexington Realty Trust2017-12-282018-01-16131
W.P. Carey2017-12-282018-01-16831
Logistea2018-01-122018-01-1894
General Electric2017-12-262018-01-2574
iShares Core FTSE 100 UCITS ETF112
iShares EM Dividend UCITS ETF182
14,968

Vill passa på att önska alla ett Gott Nytt År.

söndag 17 december 2017

Kaptenen på Titanic

Återigen glest mellan inläggen. Har lite tappat lusten både för blogg och aktier. Nu blir det ju en paus över jul och nyår och friska pengar in i portföljen först efter årsskiftet.

Ökat i SkiStar efter att utdelningen särskiljts:

Köpt 50 SkiStar B

Även ökat lite i Unilever. Stabilt och tråkigt.

Köpt 15 Unilever PLC

Scotiabank har varit en riktig fin investering för mig och det tar emot lite att öka men de har fin historik och har till skillnad från de svenska bankerna möjlighet att växa genom sin verksamhet i sydamerika.

Köpt 15 Bank of Nova Scotia

Även ökat lite i preffar. Det blir svårt att nå mina mål utan att göra det.

Köpt 150 Sagax D

Även ökat i Skanska efter det stora tappet i fredags:

Köpt 25 Skanska B

Apropå tapp, H&M. Mätt i kronor och ören min sämsta investering någonsin. Skönt i alla fall att jag inte har ökat i nedgången och att jag har en bred portfölj. Nedgången för mig var i linje med index i fredags.

Intervjun med Stefan Persson i DI får mig att undra över hur mycket hans insiderköp egentligen är värda som signal. Många luttrade aktieägare ser ju hans köp som trösterika. Frågan är om han har sjukdomsinsikt eller bara baserar sina köp på samma hopp om återgång till det normala som vi andra.
Ett citat från BBC's originalversion av House of Cards gör sig påminnt, fritt ur minnet, hittade inget klipp, seriens huvudperson Francis Urquhart säger:

"If you were the captain of the Titanic you wouldn't be saying steady as she goes, would you?"