söndag 24 mars 2019

Sålt Clas Ohlson

Sålt av mina Classe med en hårresande förlust. Ser ingen framtid för bolaget.

Sålt 175 Clas Ohlson B

Ner i gruvan:

Köpt 110 Drillcon
Köpt 25 Epiroc B

Handlat mestadels defensivt i mest dolla när den försvagades något efter ett vekt Fed. Varade i typ två dar den försvagningen.

Köpt 15 Fortis
Köpt 35 Orange
Köpt 6 LyondellBasell Industries NV
Köpt 6 Duke Energy Corp
Köpt 10 Equinor
Köpt 25 Archer Daniels Midland

Som av en slump delar alla de här bolagen ut i december.

Också flyttat en del från räntekonto in i obligationer:

Köpt 50 Vanguard USD Emerging Markets Government Bond UCITS ETF (VGEM)

Det här är en ETF som följer Bloomberg Barclays EM USD Sovereign + Quasi-Sovereign Index, ger runt 5% och kostar 0.25. Lite längre ut på riskskalan att låna ut pengar till Argentina, Brasilien, Ryssland mm men det är i alla fall i dollar och inte i deras lokala valutor. Finns även en del stabilare länder här som Kina, Mexico och en del oljeländer.

torsdag 14 mars 2019

Utdelningar i mars, delmål nådda

Då har vi äntligen kommit fram till de tyngre utdelningsmånaderna mars, april och maj allmänt kallad utdelningsäsongen. Arma satar som har säsong i utdelningar. I mars vankas runt 50,000 i utdelningar, lite lägre än förväntat då Nordea sköt fram sin in i april. Då blir det rekord i april istället.


Bank of Montreal2019-01-312019-02-261,048
Shaw Communications2019-02-142019-02-2769
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-02-222019-02-28152
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-02-222019-02-28194
Equinor2019-02-192019-02-28448
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-02-192019-02-28219
Sabra Health Care REIT2019-02-142019-02-28540
Welltower2019-02-222019-02-28810
Fortis2019-02-142019-03-01629
Lazard2019-02-142019-03-012,406
Pfizer2018-01-312019-03-013,873
Mowi2019-02-222019-03-041,016
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-02-212019-03-0659
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-02-212019-03-06121
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-02-212019-03-06134
KONE2019-02-272019-03-07608
Autoliv2019-02-212019-03-072,753
Sonoco Products2019-02-262019-03-08210
United Technologies Corp2019-02-142019-03-10205
LyondellBasell Industries NV2019-03-012019-03-11326
Emerson Electric2019-02-142019-03-11160
3M2019-02-142019-03-12469
Archer Daniels Midland2019-02-182019-03-12342
Johnson & Johnson2018-02-252019-03-121,717
SPFF ETF2019-03-052019-03-13429
Baltic Horizon Fund2019-03-14426
Prudential Financial Inc2019-02-192019-03-14326
NorthWest Healthcare2019-02-282019-03-15326
STAG Industrial2019-02-272019-03-15155
Realty Income2019-02-282019-03-15955
Old Republic International Corp2019-03-042019-03-15437
Manulife Financial Corp2019-02-262019-03-19445
Duke Energy Corp2019-02-142019-03-19216
Dominion Energy2019-02-282019-03-20427
Unilever PLC2019-02-142019-03-201,276
Schweitzer-Mauduit Int.2019-03-012019-03-22205
Weyerhaeuser Co2019-02-282019-03-22475
Eaton Corporation2019-03-072019-03-22430
Novo Nordisk B2019-03-222019-03-261,561
SCA B2019-03-212019-03-275,915
AstraZeneca2019-02-282019-03-27873
Axfood2019-03-222019-03-285,670
Castellum2019-03-222019-03-2811,895
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)730
51,678
CAD2,889
DKK1,566
EUR1,041
NOK1,462
USD19,937
SEK23,480

Kronans fall och en del nya köp har gjort att jag nått delmålen om 30,000 i februari och augusti. Nu bara december som saknar några hundringar.

Flyttat pensionspengar till Nordnet och därmed blivit private bankingkund där. Knappt mätbart bättre courtage dock som erbjuds. Tänker undvika Nordnet framöver om jag kan, tycker deras courtage och avgifter är för höga.

Resurs Bank där jag hade en del reserver undanstoppade sänkte räntan på sparkontot. Inflationen vägrar ta fart och ECB var ute och dödade alla förhoppningar om att de skall höja i närtid. Samtidigt blir vi svenskar fattigare och fattigare mätt i de stora utländska valutorna. Känns rätt hopplöst att ha pengar på 0.5% ränta (med 30% skatt på det) i den miljön så jag har gjort ett större preferensaktieköp.

Köpt 377 Volati Pref

Strax norr om 6% direktavkastning vid köp. Känns som en relativt säker pref och att den är utanför fastighetssektorn är ett plus givet mina innehav i sektorn.

Även gjort ett mer spekulativ köp i Sdiptech Pref som handlas strax över inlösen.

Köpt 50 Sdiptech Pref

Sålt av mina sista AstraZeneca

Sålt 50 AstraZeneca

Övriga köp:

10 Equinor
25 Old Republic International
10 Unilever
40 Epiroc
50 Nobia
175 Drillcon
8 Dustin Grop
10 Thule Group
30 Lundin Petroleum
11 Per Aarsleff Holding B

LUPE och Per Aarsleff nya innehav. Olja och danskt bygg.

Gjort en del nya köp i min tillväxtportfölj. Dock fundersam på om det är så rationellt att ha den här sortens innehav i ISK.


FormPipe och NIBE som är tillskotten.

Kanske dags att ta gråtstoppen i Clas Ohlson? Nästan 50% back. Utdelningen i fara.

Uppköp i Acando också. Tråkigt att bli av med ett bolag med fina kassaflöden som jag hade en yield on cost på 5.9% i. Missade att köpa Knowit innan detta och nu känns det som att tåget gått i sektorn.

söndag 24 februari 2019

Eftersläntrande rapportering


Varit iväg på skidresa och ligger efter i rapporteringen. Följande gjorde jag förrförra veckan den 12:e till den 14:e:

Lite småköp i fastighet och preffar:

Köpt 75 Sagax D
Köpt 25 Cibus Nordic Real Estate
Köpt 40 Kungsleden

Eftersom jag åter allvarligt börjat tvivla på kronans förmåga till att vara värdebevarande har jag flyttat från kassa in i skog. Tidigare har jag köpt en stor post SCA, kompletterar med fler Holmen.

Köpt 1352 Holmen B

Efter AstraZenecas rapportrus valde jag att ta hem lite vinst. Förstår inte deras redovisning och varför de av någon anledning alltid påstår sig ha störande poster. Nu lovar de runt om framtiden. Följer man nyheter om dom är det mest försäljningar av licenser och misslyckade studier. De verkar prioritera utdelningen men är relativt högt skuldsatta, en kombination jag ogillar. Äger redan en del AZ via Investor som är mitt största innehav. Minskar med 25 aktier, behåller 50.

Sålt 25 AstraZeneca

Återinvesterat i Oriflame:

Köpt 15 Oriflame Holding

Under vecka 8 gjorde jag inga affärer.

Också sen med februaris utdelningar, har väntat på några aktier som det visats sig har flyttat fram utdelningen in i mars mm.


Canadian Imperial Bank of Commerce2018-12-272019-01-28726
Bank of Nova Scotia2018-12-312019-01-292,207
Shaw Communications2019-01-152019-01-3070
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-01-172019-01-3038
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-01-172019-01-3081
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-01-172019-01-3090
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-01-252019-01-31155
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-01-252019-01-31197
Toronto-Dominion Bank2019-01-092019-01-31953
JPMorgan Chase & Co.2019-01-032019-01-3175
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-01-222019-01-31208
General Mills2019-01-092019-02-01137
Verizon Communications2019-01-092019-02-01422
AT&T2019-01-092019-02-01953
NP3 Fastigheter Pref2019-01-302019-02-05438
UBS MSCI USA Value UCITS ETF2019-01-312019-02-05474
Volati Pref2019-02-042019-02-08750
Akelius Pref2019-02-042019-02-088,575
BT Group2018-12-282019-02-11138
SPFF ETF2019-02-052019-02-13431
NorthWest Healthcare2019-01-302019-02-15332
National Retail Properties2019-01-302019-02-15117
STAG Industrial2019-01-302019-02-15156
AbbVie2019-01-142019-02-15250
Paychex2019-01-312019-02-15314
Realty Income2019-01-312019-02-15959
Oriflame Holding2019-02-142019-02-201,586
Royal Bank of Canada2019-01-232019-02-22941
Starbucks Corp2019-02-062019-02-22118
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF302

22,192

CAD5,479
EUR2,282
GBP137
SEK9,363
USD5,592

tisdag 12 februari 2019

Förra veckans handel

Förra veckans handel:

Skalat av lite i Latour, den handlades till rejäl premium, jag äger en stor stek samt äger även Securitas direkt som är ett stort innehav för dom. De äger också en del HMS som jag köpt direkt nedan utan att behöva betala premium. Dessutom har de rätt stor exponering mot bygg och anläggning som har visat en del svaghet. Har kvar nästan 2500 st så ingen större minskning.

Sålt 200 Latour

Sålt av HiQ helt. Förstår inte värderingen och de delat ut för mycket. Tanken var att köpa en annan konsult istället som jag glömt namnet på nu, Buildit, Createit,, Breakit, Fuckit,, minns inte, det blev inte av i alla fall för jag väntade på en minusdag som aldrig kom.

Sålt 300 HiQ International AB

Ökat smått:

Köpt 194 Drillcon
Köpt 125 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 45 Coor Service Management Holding

Startat en helt ny portfölj som är en ren tillväxtportfölj där tanken är att utdelningar från bolag där jag är nöjd med vikten i skall flöda in i. Här accepterar jag höga värderingar förutsatt att det är bolag jag tror kan ha en bra framtid. Här är jag ute på hal is. Kan väldigt lite om sådana här bolag. Försöker helst hitta bolag som trots allt delar ut även om det är väldigt lite så att det är lite mognare bolag och inte rena förhoppningsbolag.

Började med HMS som får maskiner att kommunicera. Undrar vad de pratar med varandra om?

Köpte även in lite Lifco efter VD-bytet. Lifco har jag ägt tidigare men sålde dumt nog av för jag tyckte den var dyr. Nu köper jag tillbaka dyrare. Kanske hade den här portföljen vart bättre som ett vanligt aktiekonto och inte en ISK.

Köpt 7 Lifco B
Köpt 50 HMS Networks

lördag 2 februari 2019

Fler delmål nådda

Inte postat nåt på två veckor. Dags att råda bot på det.

Förra veckan:

Gjort två större köp. Sålt av en del förlorare samt utarmat sparkontona och istället köpt:

Köpt 3230 SCA B
Köpt 1500 Hemfosa Pref

Skrev i förra inlägget att jag ville äga mer realtillgångar i form av skog. Sagt och gjort. Köper en stek i SCA. Omräknat i ren skog så blir det ca 10 hektar.

På 165.5 yieldade Hemfosas pref lite över 6%. Mer än Sagax D som tekniskt inte ens är en äkta pref och Akelius. Jag tyckte det kändes attraktivt givet att det är möjligt att vi bara får en till räntehöjning i Sverige. Har man väl vant en ekonomi med nollräntor så kan det vara en seg process att komma tillbaka till ett normalläge. Se på Japan som exempel. Har tillgångar som bank och försäkring som mår OK i högre ränteläge så jag har inte målat in mig i ett hörn om jag nu har fel i den här bedömingen.

Sålt av:

Sålt 250 Telia
Sålt 250 H&M
Sålt 75 General Electric

GE var en katastrofinvestering och ett tydligt exempel på vad som kan hända i ett bolag utan starka huvudägare, dvs att ledningen berikar sig själva på ägarnas bekostnad och kör företaget i botten. Över 70% back. Sålt av helt.

H&M har jag börjat tröttna rejält på att äga. Ständiga bortförklaringar och upprepade "nu har det vänt"-uttalanden från ledningen. Stigande lager och sjunkande marginaler. Tror inte på deras nya koncept och satsningar. Bibehållen utdelning ett bevis på saknad sjukdomsinsikt? Risken här är att HM och nätaktörerna går i klinsch med varandra och bägge förlorar. Och det kan bli en lång fight. Flera år. Över 50% back.Har kvar 1000 aktier.

Telias rapport en besvikelse enligt marknaden. Tar hem en marginell vinst där. Har kvar 1000 aktier.

Denna veckan:

Dippköpt lite fler NCC. Nu måste väl ändå allt elände vara taget och vi kan bara gå åt rätt håll härifrån? Fan vet.

Köpt 50 NCC

Återinvesterat en del, kanske blev lite väl mycket bank där.

Köpt 15 UBS MSCI USA Value ETF
Köpt 6 XACT Högutdelande

Köpt 10 Bank of Nova Scotia
Köpt 10 Royal Bank of Canada
Köpt 10 Toronto Dominion
Köpt 5 JPMorgan Chase
Köpt 15 Vanguard FTSE Emerging Markets ETF

Detta betyder att delmålen för januari och juli på 30,000 i utdelningar är uppnådda. Trodde också först att jag nått målet i december men hade glömt att justera SkiStars utdelning för splitten :)

Roligt med fina rapportreaktioner i Essity där jag har en rejäl stek men även andra som SKF, Lux, Diageo och Merck. Var väl bara NCC och Telia som stack ut och var riktigt dåliga vad jag minns.

Jag har 2000 Volvo och extrautdelningen där kommer ge en rejäl slant i april.


söndag 20 januari 2019

Liten omfördelning

Sålt av en del cykliska ströposter jag samlat på mig på Nordeakontot när jag har dippköpt tidigare under året:

Sålt 50 Electrolux B
Sålt 75 Husqvarna B
Sålt 25 Atlas Copco B

Har en del av dessa redan på Avanza samt indirekt via Investor. Snart dags för rapporter och det kan bli besvikelser. Finns en hel del signaler om inbromsning i den globala ekonomin och sektorvikten för industri har kommit upp en del.  Vill dessutom renodla kontot lite till att ha mer utländskt på Nordea och mer kvartalsutdelare. Tar hem lite vinst i dessa.

Köpt lite mer BIP som om det går rätt kan vara en högutdelare som kan höja utdelningen rätt bra framöver.

Köpt 15 Brookfield Infrastructure Partners (BIP)

En del återinvesteringar samt småposter för inkomna utdelningar:

Köpt 41 Acando B
Köpt 132 Kungsleden
Köpt 5 Holmen B
Köpt 25 Cibus Nordic Real Estate
Köpt 15 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 75 Klövern

Blandade funderingar:

På lite längre sikt vill jag äga mer svensk skog. En fin realtillgång och hedge mot inflation. Mer och mer kan tillverkas av skog som bränsle och kläder. Kan de bara ta fram god öl och sprit av trä också så är det all in.

Vill ni ha god nattsömn, äg inte Oriflame.

Innan ni skrattar, tänk efter, Castellum är en uppköpskandidat.