söndag 8 september 2019

Lite portföljförändringar

Sålt av ICA helt. Helt vansinnig värdering tycker jag. Kan förstå att marknaden är villig att köpa defensiva tillgångar men det finns ju en gräns för hur högt värderat även defensiva bolag skall vara. Inte rimligt att bolaget handlas till högre P/E än Atlas Copco och till ungefär samma direktavkastning. Ur led är tiden.

Sålt 175 ICA

Minskat i en del svenska bolag jag tyckte fått för stor vikt. Inget fel på de här bolagen men jag ville passa på och utnyttja den senaste tidens kronförstärkning att köpa utländskt för bättre spridning av mina utdelningsflöden.

Sålt 150 SCA
Sålt 200 Securitas
Sålt 150 Essity

Köpt blandade bolag. Ett nytt, Snap-on som erbjuder verktyg och mätinstrument. Bolaget har lågt P/E, låg skuldsättning och utdelningsgrad men även rätt låg utdelning samt tillväxt. Bolaget hat delat ut kvartalsvis sedan 1939 utan sänkningar. Lägger i byrålådan.

Köpt 11 Duke Energy
Köpt 15 A.O. Smith
Köpt 15 Snap-on
Köpt 11 BCE
Köpt 10 Fortis
Köpt 118 Klövern
Köpt 65 G4S

onsdag 28 augusti 2019

Utdelningar september, delmål nått


Följande affärer har gjorts:

En del likvider från nedskalningen i ICA har placerats i bolag utan utländsk källskatt då jag hade dom i ISK:

Köpt 30 Lazard
Köpt 8 Unilever

Unilever är precis som ICA också defensiv och dyr men har exponering mot hela världen inklusive växande utvecklingsländer vilket ICA inte har om man inte räknar Sverige som ett U-land. Det var ju standardskämtet på 90-talet att Sverige var som en bananrepublik då vi hade en svag valuta, usla statsfinanser, en statminister som mördats samt ett fotbollslag i världsklass.

På KF hos Nordea har jag mest tankat på mig amerikanskt innan dollarn går över tian:

Tagit in ytterligare ett Brookfieldbolag, BPR. Finns en del jag inte gillar med det här bolaget som retailexponering, avgifter till Brookfield och hög skuldsättning men men,, lite risk får man ta om man vill ha yield i det här klimatet.

Skalar ner mig i WY och LYB som jag hamnat väldigt snett i samt mer danskt bygg. Återinvesterar i Merck det var längesen. De har mig veterligen inte problem som i princip alla  mina andra läkemedelsbolag har som Pfizer, JNJ och AbbVie vilket återspeglas i priset. Också ökat i en fond med amerikanska värdeaktier. Kanske kan de komma att få en liten revansch gentemot galna bolag som Uber, Tesla, Lyft, Beyond Meat och WeWork förr eller senare. Fortsätter öka i AOS.




Med de här köpen, en del utdelningshöjningar i kanadensiska banker samt, behöver jag skriva det, ytterligare kronförsvagning, så är delmålet om 35,000 i utdelningar i februari nu nått. Då höjer vi ribban till 40,000 i de månader som ännu inte uppnått slutmålet om 50,000.

Prognos för utdelningar i september:

Bank of Montreal2019-07-312019-08-271,129
Equinor2019-08-192019-08-27784
Shaw Communications2019-08-142019-08-2972
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-08-262019-08-30166
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-08-262019-08-30201
Sabra Health Care REIT2019-08-192019-08-30564
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-08-192019-08-31245
Fortis2019-08-192019-09-01707
Bergman & Beving B2019-08-272019-09-021,050
Lagercrantz Group B2019-08-282019-09-031,375
Pfizer2019-08-012019-09-034,109
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-08-222019-09-0446
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-08-222019-09-04100
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-08-222019-09-04101
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-08-222019-09-04108
Addtech B2019-08-302019-09-051,500
Autoliv2019-08-202019-09-053,014
Mowi2019-08-302019-09-091,006
Emerson Electric2019-08-152019-09-10167
Sonoco Products2019-08-082019-09-10230
United Technologies Corp2019-08-152019-09-10250
Johnson & Johnson2019-08-262019-09-101,893
Unilever PLC2019-08-082019-09-111,819
LyondellBasell Industries NV2019-09-032019-09-11419
Archer Daniels Midland2019-08-212019-09-12442
Prudential Financial Inc2019-08-192019-09-12340
3M2019-08-152019-09-12490
SPFF ETF2019-09-052019-09-13427
Parker-Hannifin Corp2019-08-272019-09-1386
Realty Income2019-08-302019-09-131,002
NorthWest Healthcare2019-08-292019-09-16377
BT Group2019-08-082019-09-16346
STAG Industrial2019-08-292019-09-16162
Duke Energy Corp2019-08-152019-09-16285
WPT Industrial REIT2019-08-292019-09-1631
Old Republic International Corp2019-09-052019-09-163,033
Sdiptech Pref2019-09-122019-09-18300
Manulife Financial Corp2019-08-192019-09-19520
Dominion Energy2019-09-052019-09-20446
Schweitzer-Mauduit Int.2019-08-222019-09-20214
Weyerhaeuser Co2019-09-052019-09-20562
Castellum2019-09-202019-09-2611,895
42,013
CAD3,172
EUR1,819
GBP346
NOK1,006
SEK16,120
USD19,551

Rätt OK valutafördelning även om Castellum drar upp kronsumman rejält mot slutet av månaden. Fint med en tusenlapp i månaden från Realty Income nu också den har varit irriterande nära länge men jag har inte velat öka dumt nog.

söndag 18 augusti 2019

Senaste affärerna

Summering av affärerna sedan den 5 augusti:

KF hos Nordea:

Ökar i AOS, alldeles för liten vikt än så länge.

Köpt 10 A. O. Smith Corp

Nordnet depå:

Ökade i Eaton som gick ned över 5% på en dag. Återinvestering av utdelningar kan vi kalla det.

När det började storma köpte jag på mig i princip det enda på räntefronten som fortfarande yieldar något. Långa amerikanska statspapper.

Köpt 750 iShares $ Treasury Bond 20+yr UCITS ETF
Köpt 7 Eaton Corp

Avanza:

En del blandade småköp. Skalat ner i ICA pga värdering och låg förväntad ökning av utdelningen.

Sålt av Dometic helt. Vinsthemtagning. Tror att det finns bättre papper att vara investerad i om vi är på väg in i sämre konjunktur. Dessutom har jag alldeles för stor vikt i svenska bolag, vill öka i amerikanskt.


söndag 4 augusti 2019

Nya köp och utdelningsprognos för augusti

Doppat tårna i ett nytt amerikanskt innehav:

Köpt 5 A.O. Smith Corp

Lite NIBE-feeling på dom. Gör varmvattenberedare och system för vattenrening. Primärt USA-försäljning men om jag minns rätt ca 10% Kina och 10% Indien. Låg direktavkastning strax under 2% men även låg utdelningsandel samt god historik av höjningar. P/E runt 18.

Aktiverat kassa och köpt en stor post ABB i hopp om att bolaget skall få in ny bra ledning och att det splittas upp i mindre delar så att värderingen kan komma upp jämfört med sina konkurrenter. Det här är ett turn around case i princip eftersom ABB i åratal varit dåligt skött. Återköp av aktier samt direktavkastningen borde begränsa nedsidan.

Köpt 1375 ABB

Mindre köp:

Köpt 5 Investor A
Köpt 10 Husqvarna B
Köpt 12 Pfizer
Köpt 22 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 69 Equinor

Utdelningsprognosen säger ca 43,000 dopat av extrautdelning från Tele2 samt som vanligt, kronförsvagning.


BolagEx UtdDagUtd. DagSumma
Canadian Imperial Bank of Commerce2019-06-272019-07-29765
Bank of Nova Scotia2019-07-012019-07-292,440
Shaw Communications2019-07-152019-07-3072
Toronto-Dominion Bank2019-07-092019-07-311,197
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-07-252019-07-31166
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-07-252019-07-31200
JPMorgan Chase & Co.2019-07-032019-07-31116
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-07-222019-07-31239
Verizon Communications2019-07-012019-08-01435
AT&T2019-07-092019-08-01983
General Mills2019-07-102019-08-01142
NP3 Fastigheter Pref2019-07-302019-08-05533
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-07-252019-08-0744
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-07-252019-08-07107
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-07-252019-08-07105
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-07-252019-08-07114
Volati Pref2019-08-022019-08-084,670
Akelius Pref2019-08-022019-08-088,575
SPFF ETF2019-08-052019-08-13423
National Grid2019-05-302019-08-142,440
NorthWest Healthcare2019-07-302019-08-15376
AbbVie2019-07-122019-08-15412
SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. T-Bond UCITS ETF2019-08-012019-08-15469
WPT Industrial REIT2019-07-312019-08-1530
STAG Industrial2019-07-302019-08-15161
A.O. Smith Corporation2019-07-302019-08-1528
Realty Income2019-07-312019-08-15993
National Retail Properties2019-07-302019-08-15124
Eaton Corporation2019-08-012019-08-16513
Lazard2019-08-022019-08-161,429
Baltic Horizon Fund2019-08-172019-08-21418
Paychex2019-07-312019-08-22358
Welltower2019-08-142019-08-22889
Starbucks2019-08-072019-08-23121
Tele22019-08-222019-08-299,000
Novo Nordisk B968
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF1,978
UBS MSCI USA Value UCITS ETF692
42,724
CAD5,215
DKK968
EUR2,397
SEK22,788
USD11,367