söndag 10 november 2019

Veckans handel, Akelius Pref

Ökat lite danskt:

Köpt 25 Novo Nordisk B
Köpt 25 Per Aarsleff

Ökat lite i obligationer. Då aktierna gått upp har vikten i fixed income (ex preffar) blivit väldigt låg.

Köpt 25 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. Treasury Bond UCITS ETF

Minimal ökning i Latour för att snygga till innehavet till 2500.

Köpt 8 Latour B

Ökar lite till i Svolder och Dustin. Svolder vill jag över tid öka till att ha större vikt. Dustin höjde nyligen utdelningen och Axel Johnson-gruppen gjorde nyligen ett rejält insiderköp.

Köpt 25 Svolder B
Köpt 55 Dustin Group

Veckans stora portföljhändelse var naturligtvis Akelius besked om inlösen av preffen. Akelius stod för nästan 5% av mina utdelningar och detta innebär ett rejält tapp. Förmodligen kommer jag köpa in lite mer Volati Pref, NP3 Pref samt nya Akelius D och en del utländska bolag för att försöka täppa igen det här gapet något. Eller så struntar jag i mer preffar nästan helt, har inte bestämt mig. Som jag sagt innan känns det som att alla bra preffar löses in och bara de osäkra/fallerade blr kvar. Känns inte som en långsiktig strategi, dessutom är det en bet på låg inflation/låga räntor för evigt.

söndag 3 november 2019

Trimmat ner antalet innehav lite, utdelningar i november

Gjort en del försäljningar.

Sålt 95 SPDR S&P UK Dividend Aristocrats UCITS ETF (Dist)

Denna köpte jag in på midsommarafton efter Brexitomröstningen. Den har knappt rört sig och verkar ha en samling trötta innehav som det också dras en avgift på 0.3% på. Bättre avgifter och mer riskspridning i de andra GBP-fonderna jag har. Sålt av helt.

Sålt 175 SEB C

Minskat i europeisk bank. Finns risk att det är helt fel sektor att vara i framöver i ett eventuellt scenario med konstant låga räntor, ökad reglering, ökad konkurrens och sämre konjunktur med stigande kreditförluster.

Sålt 100 Alm. Brand A/S

Litet innehav som underpresterar och som inte låg i KF utan i ISK. Har redan stor exponering mot liknande bolag via Tryg. Sålt av helt.

Sålt 20 Nolato B

Skalat ner lite i en del innehav som fått hög vikt. I Nolato såg vi dessutom en insiderförsäljning. Jag ryggar den och minskar lite.

Också skalat ner i Holmen som sett till historiken handlas till extremt dålig direktavkastning. Rätt eller fel så är mitt övergripande mål att få direktavkastning och värdeökningar är sekundärt.

Skalat ner lite i ABB, stor vikt i den och i industri som helhet.

Skalade också ner lite i JNJ. Så evigt trött på dessa rubriker hela tiden. Har man länge sagt en sak och sedan händer motsatsen då rubbas mitt förtroende lite. När kommer nästa stämningsvåg? Bolaget behöver redan nu ägna stor energi och lägga stora kostnader på att bekämpa stämningar. Visst, de är ett stort bolag och har resurserna men man hade ju önskat att de kunde läggas på annat. Fortfarande ett stort innehav precis som ABB, Nolato och Holmen ovan.

Ökat i en del svenska bolag med utdelning sent på året samt en del utländskt. Nytt innehav i Kanadensiska energiförsörjaren Emera.

Ökat lite i Volati pref för att kompensera för att jag tror Akelius kommer lösa in sin pref framöver.

Ökat i Novo, deras fetmapreparat verkar intressanta i framtiden.



Prognosen för november runt 51,000 med stark övervikt i SEK. Svolder har delat ut sent på sistone så den räknar jag nu som en decemberutdelare.


BolagEx UtdDagUtd. DagSumma
Telenor2019-10-102019-10-241,241
Canadian Imperial Bank of Commerce2019-09-262019-10-28785
Bank of Nova Scotia2019-09-302019-10-292,616
Shaw Communications2019-10-152019-10-3172
JPMorgan Chase & Co.2019-10-032019-10-31301
Scandic Hotels Group2019-10-252019-10-31525
Atlas Copco B2019-10-252019-10-31630
Toronto-Dominion Bank2019-10-092019-10-311,301
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-10-252019-10-31164
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-10-252019-10-31208
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-10-212019-10-31240
Verizon Communications2019-10-092019-11-01441
AT&T2019-10-092019-11-01976
General Mills2019-10-092019-11-01141
Diös Fastigheter2019-10-292019-11-041,450
Epiroc B2019-10-292019-11-043,234
NP3 Fastigheter Pref2019-10-302019-11-05640
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-10-242019-11-0642
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-10-242019-11-0695
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-10-242019-11-06104
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-10-242019-11-06112
Atea2019-10-242019-11-06410
NCC B2019-11-042019-11-081,500
Volati Pref2019-11-042019-11-085,000
Akelius Pref2019-11-042019-11-088,575
SPFF ETF2019-11-052019-11-10420
Investor2019-11-082019-11-147,644
WPT Industrial REIT2019-10-302019-11-1591
A.O. Smith Corporation2019-10-302019-11-15115
National Retail Properties2019-10-302019-11-15123
STAG Industrial2019-10-302019-11-15160
Emera Inc2019-10-312019-11-15223
AbbVie2019-10-142019-11-15409
Realty Income2019-10-312019-11-15988
Hennes & Mauritz2019-11-112019-11-154,850
NorthWest Healthcare2019-10-302019-11-15376
Eaton Corporation2019-10-312019-11-15564
Mowi2019-11-082019-11-18985
Paychex2019-10-312019-11-21356
Royal Bank of Canada2019-10-232019-11-221,107
Lazard2019-11-102019-11-221,722
50,932
CAD6,851
NOK2,636
SEK34,048
USD7,397


söndag 13 oktober 2019

Mer små ökningar

Ökat lite i två bolag vars rapporter inte togs emot så väl. Dustin valde i alla fall att höja utdelningen medans SkiStar lät den ligga.

Köpt 7 SkiStar B
Köpt 25 Dustin Group

Lite större köp i energi och danskt bygg.

Köpt 78 Equinor
Köpt 42 Per Aarsleff

Likviderna från Axfoodförsäljningen tryckte jag in i min KF på Nordea. Hade tänkt shoppa ordentligt i lite blandade utländska bolag men så kom den här rusningen uppåt på handelssamtal, BREXIT mm. Surt. Dollarn har dock blivit lite billigare. Får väl bita i det sura äpplet i veckan och handla på mig lite dyrare bara.

söndag 6 oktober 2019

Sålt Axfood, utdelningar oktober


I tisdags valde jag att sälja hela mitt innehav i Axfood på 208,93.



Har ägt den en längre tid med tanken att aldrig sälja. Ju högre värdering ett bolag får desto mer riskabelt blir det att fortsätta äga det. Mig veterligen har Axfood aldrig varit så här högt värderat och aldrig handlats till så låg direktavkastning. Bolagets vinst spås öka måttligt framöver med oförändrad utdelning. Nettokassa har förvandlats till skuld. Finns risk att de investeringar man gjort i onlinehandel inte kommer att ge så mycket tillbaka i form av vinstkronor. Det måste vara nollräntorna som gett oss den här värderingen och det är möjligt att den höga värderingen består. Jag väljer dock att ta hem vinst och letar efter något annat att köpa.

Sålt 810 Axfood

Ett enda köp för inkomna utdelningar:

Köpt 8 Per Aarsleff B

Utdelningsprognos för oktober:


iShares EM Dividend ETF (EUNY)2019-09-122019-09-251,246
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2019-09-122019-09-25606
Shaw Communications2019-09-122019-09-2773
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2019-09-242019-09-27158
Principal Financial Group2019-09-042019-09-27345
Macquarie Global Infrastructure2019-09-202019-09-27413
Sun Life Financial2019-08-272019-09-30543
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-09-242019-09-30203
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-09-242019-09-30168
Cibus Nordic Real Estate2019-09-202019-09-30451
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2019-09-232019-09-30400
Brookfield Infrastructure Partners LP2019-08-292019-09-30668
Brookfield Property REIT2019-08-292019-09-30162
Brookfield Renewable Partners LP2019-08-292019-09-30507
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2019-09-252019-09-301,433
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-09-232019-09-30247
Coca Cola2019-09-152019-10-01197
TELUS Corp2019-09-092019-10-01624
Bonäsudden Holding2019-09-272019-10-0395
Corem Property Group Pref2019-09-272019-10-03500
Kallebäck Property Invest2019-09-272019-10-03195
Klövern2019-09-272019-10-03769
Klövern Pref2019-09-272019-10-033,720
Kungsleden2019-09-272019-10-031,345
Sagax D2019-09-272019-10-035,000
Sagax Pref2019-09-272019-10-03500
Tele2 B2019-10-012019-10-073,300
Lundin Petroleum2019-10-012019-10-073,801
Merck & Co2019-09-132019-10-07438
Diageo2019-08-082019-10-08209
Bråviken2019-10-022019-10-08100
Sydsvenska Hem2019-10-022019-10-0895
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2019-09-262019-10-091,144
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2019-09-262019-10-0924
Heimstaden Pref2019-10-032019-10-09625
Resurs Holding2019-10-032019-10-09900
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2019-09-262019-10-09469
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2019-09-262019-10-09411
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-09-262019-10-09128
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-09-262019-10-09131
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-09-262019-10-09144
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-09-262019-10-0945
Glaxo SmithKline PLC2019-08-082019-10-10366
Thule Group2019-10-042019-10-10900
G4S2019-09-052019-10-11805
SPFF ETF2019-10-032019-10-11424
Ventas2019-09-302019-10-11780
BCE Inc2019-09-132019-10-15914
NorthWest Healthcare2019-09-272019-10-15382
Tryg2019-10-112019-10-153,320
Hemfosa Fastigheter2019-10-092019-10-152,282
Hemfosa Fastigheter Pref2019-10-092019-10-155,000
STAG Industrial2019-09-272019-10-15164
Lexington Realty Trust2019-09-302019-10-1591
Realty Income2019-09-302019-10-151,016
W.P. Carey2019-09-272019-10-151,580
WPT Industrial REIT2019-09-272019-10-1593
Electrolux B2019-10-102019-10-161,169
Husqvarna B2019-10-102019-10-161,419
Total SA ADR2019-09-252019-10-18450
Logistea2019-10-142019-10-1894
Telia Company2019-10-232019-10-291,180
54,962
CAD2,284
DKK3,294
EUR2,290
GBP3,503
JPY24
SEK29,179
USD14,248

Skall försöka behålla lite mer kassa än vanligt nu inför kvartalsrapporterna. Jag tror det kan bli volatilt framöver.