söndag 9 februari 2020

Uppgångar och dollarförstärkning

Uppgångar och dollarförstärkning har gjort att portföljen återigen gått norr om 20 miljoner.

Förvånad att vi inte fick se en större sättning. Antar att marknaden kallt räknar med mer stimulanser så fort börsen går ned. Kan inte hålla för evigt detta. Men men, finns i princip inga alternativ.

Veckans köp:

Köpt 50 Cibus Nordic Real Estate
Köpt 17 SEB A
Köpt 10 Merck
Köpt 10 GlaxoSmithKline PLC
Köpt 24 Kungsleden
Köpt 7 Lundin Petroleum

Rapportreaktionerna så här långt verkar ha varit förlåtande i de flesta fall. Utdelningarna som föreslagits hittills var i linje med förväntningarna förutom Skanska och Brookfield Property.

En del högt värderade bolag har fått en del stryk dock. Några av dom har jag sålt av sedan tidigare. Sett lite revansch i sorgebarnet Inwido och till och med ständiga strykpojken Svedbergs hade en uppdag.

Funderar på att ta in lite mer bank i portföljen. De har bevisat att de kan tjäna pengar även med minusränta och det är i bank det fortfarande finns någon direktavkastning kvar att hämta känns det som. Handelsbanken och SEB är de jag tycker känns mest intressanta. Äger redan bägge men har en mindre post i SEB.


söndag 2 februari 2020

Småköp, utdelningar februari

Gjort en del spridda köp samt sålt av Sagax Pref som handlades en bra bit över inlösenkurs. Har varit en del inlösningar på sistone så dumt att riskera att tappa där. Inte köpt något för dom pengarna ännu. 
Känns som att det kan bli en skakig vecka nästa vecka.

Köpt 12 HSBC Euro STOXX 50 UCITS ETF



Preliminära utdelningar för februari. Tyvärr ingen extrautdelning från Lazard den här gången.



Canadian Imperial Bank of Commerce2019-12-262020-01-28964
Total SA ADR2020-01-022020-01-28472
Bank of Nova Scotia2020-01-062020-01-292,619
Shaw Communications2020-01-142020-01-3072
Toronto-Dominion Bank2020-01-092020-01-311,400
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-01-272020-01-31153
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-01-272020-01-31215
JPMorgan Chase & Co.2020-01-032020-01-31303
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-01-212020-01-31247
BT Group2019-12-242020-02-03147
General Mills2020-01-092020-02-03142
Verizon Communications2020-01-092020-02-03444
AT&T2020-01-092020-02-031,002
Per Aarsleff Holding B2020-01-312020-02-041,298
NP3 Fastigheter Pref2020-01-302020-02-054,250
MSC Industrial Direct Co2020-01-212020-02-051,385
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-01-232020-02-0560
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-01-232020-02-05144
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-01-232020-02-05126
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-01-232020-02-05164
Volati Pref2020-02-042020-02-105,000
SPFF ETF2020-02-052020-02-13408
Emera Inc2020-01-302020-02-14290
NorthWest Healthcare2020-01-302020-02-14376
AbbVie2020-01-142020-02-14455
National Retail Properties2020-01-302020-02-14233
Realty Income2020-01-312020-02-141,019
STAG Industrial2020-01-302020-02-18162
SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. T-Bond UCITS ETF2020-02-032020-02-18937
A.O. Smith Corporation2020-01-302020-02-18116
WPT Industrial REIT2020-01-302020-02-1891
Baltic Horizon Fund2020-02-152020-02-19524
Paychex2020-02-022020-02-20358
Starbucks2020-02-052020-02-21138
Royal Bank of Canada2020-01-242020-02-241,184
Lazard2020-02-142020-02-281,852
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF551
UBS MSCI USA Value UCITS ETF1,344
30,645
CAD7,273
DKK1,298
EUR1,547
GBP147
SEK9,250
USD11,130

lördag 25 januari 2020

Utdelningar januari, köpt och sålt


Utdelningarna för januari nästan helt i efterhand denna gången. Över 7,000 mindre än tidigare på grund av uppköpet av Hemfosa/Hemfosa Pref.

Extrautdelning i Tryg.

iShares EM Dividend ETF (EUNY)2019-12-122019-12-27313
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2019-12-232019-12-27157
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2019-12-122019-12-27394
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2019-12-122019-12-27874
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2019-12-122019-12-27169
iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF2019-12-122019-12-27500
Macquarie Global Infrastructure2019-12-192019-12-27398
Principal Financial Group2019-12-022019-12-27332
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2019-12-122019-12-27211
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2019-12-122019-12-27103
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-12-122019-12-2796
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-12-122019-12-2793
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-12-122019-12-2786
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-12-122019-12-2730
Westpac Banking Corp2019-11-082019-12-30784
Shaw Communications2019-12-122019-12-3072
Sun Life Financial2019-11-262019-12-31559
Brookfield Infrastructure Partners LP2019-11-272019-12-31714
Brookfield Property REIT2019-11-272019-12-31469
Brookfield Renewable Partners LP2019-11-272019-12-31566
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-12-232019-12-31242
TELUS Corp2019-12-102020-01-02634
Bonäsudden Holding2019-12-272020-01-0395
Bråviken2019-12-202020-01-03100
Corem Property Group Pref2019-12-272020-01-03500
Klövern2019-12-272020-01-03846
Klövern Pref2019-12-272020-01-033,720
Sydsvenska Hem2019-12-202020-01-0395
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-12-302020-01-06208
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-12-302020-01-06163
Kallebäck Property Invest2019-12-272020-01-06195
Kungsleden2019-12-272020-01-071,418
Sagax D2019-12-272020-01-075,000
Sagax Pref2019-12-272020-01-07500
Heimstaden Pref2020-01-022020-01-08625
Merck & Co2019-12-152020-01-08578
SPFF ETF2019-12-302020-01-08401
Glaxo SmithKline PLC2019-11-142020-01-09396
Lundin Petroleum2020-01-022020-01-093,659
Cibus Nordic Real Estate2019-12-302020-01-10446
Ventas2019-12-312020-01-13751
BCE Inc2019-12-132020-01-15898
NorthWest Healthcare2019-12-302020-01-15375
National Grid2019-11-272020-01-151,264
Lexington Realty Trust2019-12-302020-01-1587
Realty Income2019-12-312020-01-15981
STAG Industrial2019-12-302020-01-15158
W.P. Carey2019-12-302020-01-151,770
WPT Industrial REIT2019-12-302020-01-1590
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)2020-01-032020-01-17731
Logistea2020-01-142020-01-2094
Cisco Systems2020-01-022020-01-2250
Tryg2020-01-232020-01-275,904
39,894
AUD784
CAD2,275
DKK5,904
EUR916
GBP2,926
JPY169
SEK13,189
USD13,724

Skalat ner lite i Castellum och SBB D samt sålt av K-Fast. Köpt lite Akelius D.

Sålt 150 Castellum
Sålt 50 K-Fast Holding B
Sålt 458 SBB D

Köpt 750 Akelius D

Strököp:

Köpt 7 SEB A

Ytterligare en rätt stor del av Hemfosalikviderna har satts in på börsen igen i form av börshandlade fonder. Inte bekväm med att dega in så stora summor i ett bolag vid ett tillfälle just nu.

Köpt 250 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF GBP (Dist)
Köpt 1882 Xact Högutdelande