söndag 14 oktober 2018

Skakig vecka

Mycket turbulens på börsen den här veckan. Skrev jag inte för två veckor sedan att det var ett varningstecken att jag hade köpt mina första obligationsfonder? :)

Jag försöker vara långsiktig och tänka mer i termer av vad min portfölj ger i utdelning än vad den för tillfället råkar vara värd. Portföljen minskade i värde med över 425,000 den här veckan. Förväntade utdelningar steg dock då Dustin höjde utdelningen mer än jag väntat mig samt att jag såklart har köpt på mig mer aktier i fallet. Så här ser det ut på Avanza där jag fortfarande har merparten av innehaven:




Känns också bra att ha stabila, utdelande aktier i sådana här tider, någonting att falla tillbaka på. Värre för dom som har köpt aktier utan utdelning där det enda sättet att få avkastning är att hitta någon som är villig att betala mer än du köpte för. Bolag som Unethical Gambling, Suspect Affiliates, Hope Never Dies Cards eller Don't Stop Believing Biotech.

Ökat i två amerikanska kvalitetsbolag:

Köpt 6 Johnson & Johnson
Köpt 5 3M

Ökat i fastigheter:

Köpt 15 W.P. Carey
Köpt 100 Kungsleden

Strököp för inkomna utdelningar:

Köpt 33 Acando B

Ökat i två högutdelande bolag som inte är konjunkturkänsliga i större utsträckning:

Köpt 20 Coor Service Management
Köpt 53 Telia

Ökat i fonder:

Köpt 75 BlackRock iShares Core FTSE 100 UCITS ETF
Köpt 50 Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF Dist (HDLV)

Den senare är en Irländskreggad variant av samma fond jag redan äger på den amerikanska börsen (SPHD) som inte längre går att handla. Den här varianten delar ut kvartalsvis istället för månadsvis och man slipper källskatten.

söndag 7 oktober 2018

Börjar närma sig

Ökat lite i USA, Nordea hade gratis courtage den här veckan så några tior sparade där.

Köpt 9 Johnson & Johnson
Köpt 25 Weyerhaeuser Co
Köpt 10 Unilever

Ökat lite i fastigheter, danska Tryg och återinvesterat i Thule. Klövernköpet var innan affären med Agora. Luktar illa om den affären och det är exakt den sortens fastigheter jag inte vill ha. Får fundera över om jag kanske skall minska lite i Klövern framöver.

Köpt 25 Tryg
Köpt 200 Kungsleden
Köpt 101 Klövern
Köpt 5 Thule Group

Två nya börshandlade fonder in i portföljen. En till räntefond som investerar i princip som fonden jag köpte förra veckan fast har kortare instrument och är därmed inte lika känsligt för stigande räntor.

MSCI har index där de delar in sitt huvudindex i två delar, en tillväxtdel (growth) och en värdedel (value). Jag tycker värdedelen känns intressant på framåtblickande P/E runt 14. Fonden kostar 0.2% och delar ut två gånger per år med rätt låg yield (2.4%). Här får man en bred exponering mot amerikanska värdeaktier till en rimlig kostnad tycker jag.

https://www.ubs.com/uk/en/asset_management/etf-private/etf-products/etf-product-detail.gb.en.ie00b78jsg98.indexbaseinfo.html

Köpt 50 Vanguard USD Corporate 1-3 Year Bond UCITS ETF (VUSC)
Köpt 25 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Inte så långt kvar nu till delmålet om 25,000 i alla månader. Bara några hundralappar i tre månader kvar.

söndag 30 september 2018

Nästan 60 utdelningar i oktober

Återinvesterat ströutdelningar som rullat in:

Köpt 125 Klövern A
Köpt 27 Telia Company

En del lite större köp. Ett nytt bolag, teleoperatören Orange som ger euroexponering samt en relativt hög utdelning i juni/december.

En ny börshandlad fond. Mitt första rena obligationsköp. Tidigare har jag köpt preffar som räntesubstitut då jag tyckt att den potentiella avkastningen i förhållande till risk i obligationer har varit ofördelaktig. Nu har räntorna i USA tickat upp en del och det ger mig läge att börja köpa in mig. Tanken är att få ett dollarflöde som inte är beroende av börsen och bättre riskspridning. Kommer behövas köpas in mer av detta helt klart för att nå dit. Tänkte skriva lite mer detaljerat om den här fonden och obligationsfonder i allmänhet framöver. Se det som ett varningstecken detta att jag köper obligationer. Amerikanska utdelningsbolag känns rejält dyra nu om man jämför vad dom ger i direktavkastning mot vad man kan få från företagsobligationer av relativt hög kvalitet. Den här fonden ger cirka 3.3% yield och delar ut månadsvis utan utländsk källskatt. Avgiften är 0.12%.

Apropå dyrt så har jag ökat marginellt i Coloplast där jag har liten vikt. Fortsätter även att öka i SEB mm och återinvesterar i W.P. Carey som yieldar på bra jämfört med de nu högvärderade svenska alternativen.


Här har vi okotober månads galenskaper, 58 utdelningar, bland annat en extrautdelning från Telenor.


iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2018-09-132018-09-26287
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2018-09-132018-09-261,189
Shaw Communications2018-09-132018-09-2768
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-09-192018-09-28151
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-09-192018-09-28183
Sun Life Financial2018-08-282018-09-28327
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-08-302018-09-28418
Brookfield Renewable Partners LP2018-08-302018-09-28436
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2018-09-202018-09-28322
Principal Financial Group2018-09-052018-09-28236
Weyerhaeuser Co2018-09-132018-09-28302
Macquarie Global Infrastructure2018-09-172018-09-28373
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2018-09-252018-09-28917
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-09-242018-09-28204
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2018-09-262018-10-0199
Coca Cola2018-09-132018-10-01173
TELUS Corp2018-09-072018-10-01365
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2018-09-242018-10-02319
Telenor2018-09-202018-10-021,416
Pegroco Invest Pref2018-09-272018-10-0360
Bonäsudden Holding2018-09-272018-10-0395
Delarka Holding2018-09-272018-10-03100
Corem Property Group Pref2018-09-272018-10-03250
Sagax Pref2018-09-272018-10-03500
Klövern B2018-09-272018-10-03550
Kungsleden2018-09-272018-10-03688
Sagax D2018-09-272018-10-031,750
Kallebäck Property Invest2018-09-282018-10-04125
Merck & Co2018-09-142018-10-05213
Sydsvenska Hem2018-10-032018-10-0995
Bråviken2018-10-032018-10-09100
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2018-09-272018-10-1018
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2018-09-272018-10-10379
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2018-09-272018-10-10964
Thule Group2018-10-042018-10-10300
Heimstaden Pref2018-10-042018-10-10625
Diageo2018-08-092018-10-10189
Glaxo SmithKline PLC2018-08-092018-10-11356
SPFF ETF2018-10-032018-10-11450
Resurs Holding2018-10-082018-10-12825
Electrolux B2018-10-082018-10-121,038
Total SA ADR2018-09-252018-10-12223
Ventas2018-09-282018-10-12702
NorthWest Healthcare2018-09-272018-10-15321
BCE Inc2018-09-132018-10-15650
G4S2018-09-062018-10-15816
Hemfosa Fastigheter Pref2018-10-092018-10-151,250
Hemfosa Fastigheter2018-10-092018-10-153,936
Lexington Realty Trust2018-09-272018-10-15142
STAG Industrial2018-09-272018-10-15147
Realty Income2018-09-282018-10-15892
W.P. Carey2018-09-282018-10-151,145
Tryg2018-10-122018-10-162,933
Husqvarna B2018-10-112018-10-171,008
Logistea2018-10-122018-10-1894
Telia Company2018-10-192018-10-251,409
General Electric2018-09-142018-10-2580
Cibus Nordic Real Estate2018-10-192018-10-29207
33,408

Svag övervikt av utländska utdelningar den här månaden.

SEK14,796
CAD2,512
NOK1,410
USD7,149
GBP2,098
EUR2,254
DKK2,929

lördag 22 september 2018

Veckans handel och vandel


Husqvarnas vinstvarning var väl redan inprisad? Trodde jag i alla fall. Ökade lite på dippen. Aktien har återhämtat sig sedan dess.

5 Hemfosa för att få ett jämnt antal inför avknoppningen av Nyfosa.

Lite mer Kinnevik på Zalandodippen.

Oriflame. Suck. 

Ökat lite i SEB som jag har liten vikt i. Tanken är eventuellt att skala ned i Handelsbanken framöver.

Ökar till 1000 Dustin samt ett strököp i Acando.




Castellum utan utdelning. Jag är inte sugen på att köpa runt substans utan köper mer Kungsleden istället som handlas till rabatt och delar ut oftare. Castellum är dessutom redan mitt största innehav.

Ökar en del i Scandic också där jag haft ett litet innehav sedan tidigare bara. Borde finnas gott om utlänningar som vill turista i Sverige och njuta av vår bananrepubliksvaluta.

Kronan har stärkts en del på sistone mot CAD, EUR och USD så jag har tagit från kassan och ökat på mig lite.

Ökar ockå i Northwest Healthcare som haft en mycket behagligare resa än sina amerikanska kusiner. I den slipper man den ständiga oron för vad den oberäknelige amerikanske presidenten skall hitta på för nya konstigheter dvs mindre politisk risk. De har dock en del exponering mot Brasilien vilket känns lite osäkert även om den exponeringen minskat över tid.

Köpt 125 BlackRock iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

Dom här köpen innebär att delmålet om 25,000 i utdelningar för augusti är nått och jag har nu bara tre månader under det målet.

lördag 15 september 2018

Man kan ju inte äga 470 Svolder

Man kan ju inte äga 470 Svolder. Allmän OCD antar jag. Lite som att jag har svårt att låta bli att räkna steg när jag går i trappor.

Köpt 30 Svolder

Sålde ju en del Hemfosa pref för ett tag sedan och ökar nu upp i en lite mer riskfylld pref istället:

Köpt 50 Corem Property Group Pref

Ökade i Bell Canada en dag innan den handlades utan utdelning. Den kanadensiska dollarn har kommit ner lite till under 7 igen så.

Köpt 25 BCE

Ett nytt bolag i franska oljejätten Total. Brukar inte i regel handla på mig råvarubolag men värderingen kändes lockande och jag är gravt underviktad energi. Total verkar ta det här med utdelning på allvar. De har inte sänkt på 35 år och har som uttalat mål att höja till 2.72 euro 2020.

Köpt 17 Total SA ADR

Återinvestering i Unilever. Dyrt. Kvalitet kostar säger de. Hoppas att det är det jag betalar för.

Köpt 15 Unilever

Köpt en del fonder. Dels lite Japan som jag saknat då mina andra fonder i regionen är ex-Japan. Den här fonden följer FTSE Japan index som är stora och medelstora bolag. Japanska bolag är inga högutdelare direkt (1.6%)  så det här får väl mest ses som ett värdeköp då fonden handlas i P/E 13.5, mycket lågt jämfört med andra utvecklade marknader som är mycket dyrare. Avgift 0.19%. Köpte den på Euronext via Nordea.

Köpt 75 Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)

Ökade i emerging markets igen på grund av den stora skillnaden i utveckling vi sett på senare tid:



Köpt 25 BlackRock iShares EM Dividend UCITS ETF (EUNY)
Köpt 50 Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF (VFEM)

Den senare är en ny fond för mig. Det är inte en renodlad utdelningsfond utan ett vanligt index, FTSE Emerging Markets index. Den kostar 0.25% och för detta får man en fond med över 1,000 bolag. De största innehaven är kinesiska internetbolag som Tencent och Alibaba, den sortens bolag jag aldrig hade köpt utanför en fond så där får jag lite exponering mot rena tillväxtbolag. Fonden delar ut 2.5%, rätt magert.

Dustin har gått lite svagt på sistone, förmodligen för att den gått för starkt tidigare. Ökat måttligt. Kom nyhet om nyemission efter mina köp. Känns som en trend detta. Det är en offensiv emission så jag tänker vara med. Alla de emissioner som jag varit med i har blivit lyckade, hoppas på liknande utveckling här.

Köpt 75 Dustin Group

I min portfölj med preffar och småfastighetsbolag finns en del enfastighetsbolag. Både Simon Blecher och Jens Engwall har sagt att de inte har på börsen att göra. Jag är högst medveten om att de är riskabla i längden och när det kom en nyhet om att Ellos har problem så beslöt jag mig för att ta hem vinsten i ett av dom. Bolag som har problem med sina hyresgäster har jag varit med om förut i HCP, Omega, Delarka och Sabra. Orkar inte med en till utan hoppar av med en kursvinst på runt 18% och åtta utdelningar utöver det. Inga stora summor i denna. På sikt skall jag göra mig av med alla de här enfastighetsbolagen. Innan Ingves höjer räntan så någon gång runt 2025.

Sålt 50 Bosjö Fastigheter

Önskar jag kunde säga att jag köpte dessa på grund av låg värdering men egentligen, om jag skall rannsaka mig själv, köpte jag dom nog mest för att dom gått ned och jag har svårt att låta bli att snitta ner mig i sådant som lyser rött i portföljen.

Köpt 25 Electrolux B
Köpt 10 Oriflame Holding

Ökat upp till 100 Indutrade. Fin historik har det bolaget. I princip alltid dyrt precis som med liknande bolag som AddTech, Lagercrantz och Lifco.

Köpt 10 Indutrade

Ströslantar:

Köpt 32 Kungsleden

Blivit intervjuad här också för ett tag sedan: https://t.co/C6Hyp5jREK

söndag 9 september 2018

Ökat i Kina mm

Veckans köp. Lite blandade köp men en större post i en lite för dyr ETF med fokus på asien.

Köpt 5 Atlas Copco B

Köpt 54 Kungsleden

Köpt 14 Acando B

Köpt 5 Oriflame Holding

Köpt 8 Indutrade

Köpt 200 WisdomTree Emerging Asia Equity ETF (WTEA)

Köpt 500 Sagax D

Köpt 50 Equinor

Köpt 25 Marine Harvest

Köpt 20 Autoliv

Köpt 25 Addtech B

söndag 2 september 2018

Utländska inköp och utdelningar i september

Små inköp från inkomna utdelningar:

Köpt 27 Acando
Köpt 14 Kungsleden

Köpt mycket utländsk bank på sistone. Skalar ner lite i svensk bank. Känns som att Handelsbanken inte längre är vad de varit, men jag kan ha fel. Skalar ner marginellt till 2,000 aktier.

Sålt 50 Handelsbanken A

Sen har jag aktiverat kassan och köpt på mig en hel del utländskt trots den svaga kronan. Lätt att bli negativ så här i valtider men ser hur man kronan har presterat över tid så är trenden oroväckande. Nivåer har passerats som jag aldrig tror vi kommer tillbaka till. Tror aldrig man kommer att kunna köpa en dollar för 6.5 igen tex. Kommer inte hänga läpp om jag har fel utan bara utnyttja tillfället. Min strategi med spridda utdelningar kräver utländska innehav om jag inte skall bli storägare i SkiStar och Dustin.

Vi har två kraftförsörjare, en sektor som inte går att köpa i Sverige några småbolag undantagna.

Inte gjort någon djupare analys av dom utan har bara köpt de som väger stort i olika kvalitets-ETFer.

Är underviktad råvaror och har initierat innehav i två bolag i sektorn.

En skogs-REIT i WY som är en av världens största privata skogsägare. Skog är ett bra inflationsskydd som till skillnad från guld ger utdelning medans man sitter på tillgången.

UTX är en industrikoncern med hissar (Otis), flygmotorer, värme/kyla mm. Dyr och med dålig direktavkastning men man måste köpa lite sådana med ibland. De har höjt utdelningen 25 år i rad och kan alltså titulera sig utdelningsaristokrat, Prat om en uppdelning av bolaget i tre delar. Det hade ju varit fruktansvärt, jag som satsar på en portfölj med få innehav.

LYB som är ett bolag inom kemisk industri, lågt värderat med ett framåtblickande P/E på under 10, OK belåning, låg utdelningsdel samt har höjt utdelningen 7 år i rad med en mycket fin utdelningstillväxt och dubblat utdelningen på 5 år.

Sen har jag köpt Prudential Financial som erbjuder livförsäkringar och olika finansiella produkter. Bolaget handlas till rabatt på eget kapital, har lågt framåtblickande P/E på 7.6, har höjt utdelningen 9 år i rad efter finanskrisen och har en helt OK utdelningsandel. Ser väldigt billigt ut och jag förstår inte vad jag inte ser här. Kanske en potentiell värdefälla? Någon som har en åsikt?

Så här ser utdelningsprognosen ut för september:


BolagEx UtdDagUtd. DagUtd. Summa
Bank of Montreal2018-07-312018-08-281,009.73
Equinor2018-08-212018-08-30218.38
Bergman & Beving B2018-08-242018-08-30687.50
Shaw Communications2018-08-142018-08-3069.24
Sabra Health Care REIT2018-08-162018-08-31531.09
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-08-202018-08-31207.22
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-08-272018-08-31154.26
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-08-272018-08-31186.06
Fortis2018-08-202018-09-03596.02
Pfizer2018-08-022018-09-031,446.44
Unilever PLC2018-08-022018-09-051,181.43
Addtech B2018-08-312018-09-06900.00
Autoliv2018-08-212018-09-06709.04
Baltic Horizon Fund2018-08-312018-09-07398.71
AstraZeneca2018-08-092018-09-10594.00
BT Group2018-08-092018-09-10325.24
Emerson Electric2018-08-162018-09-10155.30
Sonoco Products2018-08-092018-09-10206.31
Marine Harvest2018-08-312018-09-10584.68
Johnson & Johnson2018-08-272018-09-111,564.46
3M2018-08-232018-09-12311.06
LyondellBasell Industries NV2018-09-042018-09-12228.72
Clas Ohlson2018-09-102018-09-141,093.75
Realty Income2018-08-312018-09-14915.80
SPFF ETF2018-09-062018-09-14463.16
Old Republic International Corp2018-08-312018-09-14419.25
STAG Industrial2018-08-302018-09-17151.57
NorthWest Healthcare2018-08-302018-09-17233.74
Manulife Financial Corp2018-08-202018-09-19393.37
Dominion Energy2018-09-062018-09-20190.98
Schweitzer-Mauduit Int.2018-08-232018-09-21196.70
Castellum2018-09-212018-09-2710,335.00
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)105.67
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)943.89
27,708

Castellum som är den stora pjäsen här. Nytt för den här månaden är att jag sammanställt valutabidraget så att jag vet hur mycket utländskt jag kan köpa och vara valutaneutral.


SEK13,016
CAD2,642
NOK800
USD10,522
GBP325
EUR399
Siktar på ett mål om att portföljen vid årets slut skall ha årliga utdelningar på en halv miljon före skatter, ligger nu på runt 472 tusen.