söndag 28 april 2019

Vilka drömmar har Riksbanken raserat för dig i veckan?


Acando har blivit inlösta. Det gav 40,730 kronor. April gav mer än 125,000 i utdelningar och återbetald utländsk källskatt. Beslutet att vänta in inlösen för att spara lite i courtage visade sig vara ett dåligt beslut då börsen gått som en raket. Skulle köpt Knowit direkt istället som jag var inne på.

Blandade köp:

Köpt 90 Orange
Köpt 13 Pfizer
Köpt 950 BlackRock iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)
Köpt 16 Oriflame Holding

Återinvesterat i Husqvarna:

Köpt 25 Husqvarna B

Tre storköp. Risk att dessa var feltajmade men känner att pengarna inte gör någon nytta på ett sparkonto. I maj rullar det in runt 108,000 till i utdelningar som jag kan välja att fylla på kassan med.

Köpt 2705 Epiroc B

Köpt 805 Lundin Petroleum

Köpt 744 Klövern Pref

Ett av Pegrocos portföljbolag, Flexenclosure, har ansökt om rekonstruktion och jag sålde av mitt lilla innehav som jag haft sen 2016.

Sålt 25 Pegroco Invest Pref

Alla de här affärerna i princip gjordes innan den stora kronförsvagningen i samband med Riksbankens räntebeslut. Den svaga kronan har tidigare varit något man kunnat skratta lite åt. Nu fastnar skrattet i halsen. Har tidigare dagdrömt lite om att kanske köpa ett boende utomlands. Fortsätter den här trenden kan man ju glömma det. Vilka drömmar har Riksbanken raserat för dig i veckan? Floda istället för Florens, Alingsås istället för Alicante, Flen istället för Florida eller Lässebo istället för Lissabon?

söndag 14 april 2019

Skalat lite G4S, köpt Nolato

Under veckan har följande hänt:

Köpt 28 Unilever

Köpt 75 FormPipe Software

Köpt 25 Epiroc B

Köpt 25 Dustin Group

Köpt 25 SkiStar

Efter att uppköpsrykten på G4S bekräftats skalade jag ner lite. Jag har en stor post Securitas i sektorn som jag bedömer ha mycket högre kvalitet. G4S köptes som en turnaround, frågan är om de är värda att behålla. De har stor skuldsättning och har problem med tillväxten. Kan bli att jag säljer av hela innehavet här. Om det inte blir något bud så kommer aktien rasa och uppsidan känns inte stor.

Sålt 500 G4S

Fört över en del kassa till att investera i korta amerikanska statsobligationer istället. In the dollar we trust. Denna köpte jag i vanligt konto och inte i ISK/KF.

Köpt 100 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. Treasury Bond UCITS ETF (SYBW)

En större summa jag har haft inlåst på räntekonto har använts för att öka Nolato till en betydlig post. Nolato är ett stabilt företag och har om jag inte har fel för mig bara gått med förlust ett år sedan starten 1939. Den här lägger vi i byrålådan.

Köpt 600 Nolato

Nu säger magkänslan att den senast tidens otroligt starka V-formade återhämtning i år måste ta en paus snart. Kanske kommer den stundande rapportsäsongen innebära att många aktier som gått starkt kommer att få sig en del törnar. Jag har en del ackumulerade utdelningar som väntar på att sättas i arbete då.


söndag 7 april 2019

Sålt Delarka


Ökat i energisektorn:

Köpt 19 Equinor
Köpt 83 Lundin Petroleum

Strököp:

Köpt 12 Kungsleden

Då jag fått utelning i ISK och vill öka i utländskt har jag köpt lite bolag med låg eller ingen källskatt där. Köper lite BIP då Avanza meddelat att de plockar bort den från utbudet. Blir till att köpa den i Nordea framöver om inte de också plockar bort den.

Köpt 20 Brookfield Infrastructure Partners LP
Köpt 20 Lazard Ltd

Sålt Delarka för att förbättra kvaliteten i portföljen. För stor risk med sin hyresgäst och eventuella ombyggnationer för att kunna hyra ut till ny även om det ligger långt in i framtiden. Tillräckligt med problembolag i portföljen som det är.

Sålt 50 Delarka Holding


söndag 31 mars 2019

Utdelningsfest i april, delmål nått

Affärer i veckan:

Köpt 8 Kungsleden
Köpt 50 Epiroc
Köpt 5 Thule Group
Köpt 25 SkiStar
Köpt 15 Unilever PLC
Köpt 30 Manulife Financial Corp
Köpt 5 Autoliv
Köpt 5 Pfizer

Inte återinvesterat i Castellum, SCA och Axfood där merparten av de här pengarna kom ifrån. Svensk fastighetssektor känns generellt inte attraktivt att köpa i nu.

Delmålet om 30,000 i december (och för alla månader) är nu nått. Sätter nya delmål på 35,000 för de månader där slutmålet om 50,000 inte redan är nådda.

Blickar vi in i april så blir det en riktig utdelningsfest, bland annat på grund av att Nordea flyttat sin utdelning in i månaden samt att Volvo har extrautdelning.


iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2019-03-142019-03-27453
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2019-03-142019-03-27232
Shaw Communications2019-03-152019-03-2869
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2019-03-252019-03-28142
Brookfield Renewable Partners LP2018-02-272019-03-29479
Sun Life Financial2019-02-282019-03-29488
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-02-272019-03-29537
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-03-252019-03-29151
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-03-252019-03-29193
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2019-03-182019-03-29198
Principal Financial Group2019-03-012019-03-29326
Macquarie Global Infrastructure2019-03-212019-03-29391
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-03-182019-03-29220
Coca Cola2019-03-142019-04-01186
TELUS Corp2019-03-082019-04-01569
SEB2019-03-272019-04-023,738
Pegroco Invest Pref2019-03-282019-04-0360
Sydsvenska Hem2019-03-282019-04-0395
Bråviken2019-03-282019-04-03100
Corem Property Group Pref2019-03-282019-04-03500
Sagax Pref2019-03-282019-04-03500
Klövern2019-03-282019-04-03694
Sagax D2019-03-282019-04-031,820
Handelsbanken A2019-03-282019-04-0311,138
Bonäsudden Holding2019-03-292019-04-0495
Kallebäck Property Invest2019-03-292019-04-04125
Beijer Alma B2019-03-292019-04-041,173
SKF B2019-03-292019-04-041,410
Skanska B2019-03-292019-04-043,000
Swedbank2019-03-292019-04-047,100
Cibus Nordic Real Estate2019-03-282019-04-05313
Lundin Petroleum2019-04-012019-04-05103
Merck & Co2019-03-142019-04-05384
Total SA ADR2019-03-192019-04-05434
Nordea Bank2019-03-292019-04-0818,015
Gjensidige Forsikring2019-03-292019-04-092,296
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2019-03-282019-04-10632
Delarka Holding2019-04-042019-04-10100
Heimstaden Pref2019-04-042019-04-10625
Volvo B2019-04-042019-04-1020,000
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-03-282019-04-1093
Essity B2019-04-052019-04-117,389
SPFF ETF2019-04-032019-04-11415
Glaxo SmithKline PLC2019-02-212019-04-11444
Ventas2019-03-292019-04-12737
BCE Inc2019-03-142019-04-15800
NorthWest Healthcare2019-03-292019-04-15325
Tryg2019-04-112019-04-153,113
Hemfosa Fastigheter2019-04-092019-04-152,282
Hemfosa Fastigheter Pref2019-04-092019-04-155,038
Lexington Realty Trust2019-03-282019-04-1586
STAG Industrial2019-03-282019-04-15155
Realty Income2019-03-292019-04-15956
W.P. Carey2019-03-282019-04-151,487
Dometic Group2019-04-102019-04-16376
Husqvarna B2019-04-102019-04-16596
NCC B2019-04-102019-04-161,430
Diageo2019-02-282019-04-16127
UPM-Kymmene2019-04-052019-04-171,018
Electrolux B2019-04-112019-04-171,063
Telia Company2019-04-112019-04-171,180
Sampo2019-04-102019-04-182,232
Logistea2019-04-122019-04-1894
ICA Gruppen2019-04-122019-04-182,588
Holmen B2019-04-122019-04-1810,847
Industrivärden C2019-04-182019-04-269,746
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)20
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)59
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)99
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)134
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)468
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)133
134,615
CAD3,027
DKK3,110
EUR21,676
GBP1,280
JPY20
NOK2,288
SEK94,900
USD8,223

Tråkigt med allt stök i Swedbank även om jag bara har en mindre post där. Roligt att se att HM äntligen lyckas leverera något. Har vi sett en vändning nu eller var det bara ett tillfällig lättnadsrally relativt lågt ställda förväntningar?

söndag 24 mars 2019

Sålt Clas Ohlson

Sålt av mina Classe med en hårresande förlust. Ser ingen framtid för bolaget.

Sålt 175 Clas Ohlson B

Ner i gruvan:

Köpt 110 Drillcon
Köpt 25 Epiroc B

Handlat mestadels defensivt i mest dolla när den försvagades något efter ett vekt Fed. Varade i typ två dar den försvagningen.

Köpt 15 Fortis
Köpt 35 Orange
Köpt 6 LyondellBasell Industries NV
Köpt 6 Duke Energy Corp
Köpt 10 Equinor
Köpt 25 Archer Daniels Midland

Som av en slump delar alla de här bolagen ut i december.

Också flyttat en del från räntekonto in i obligationer:

Köpt 50 Vanguard USD Emerging Markets Government Bond UCITS ETF (VGEM)

Det här är en ETF som följer Bloomberg Barclays EM USD Sovereign + Quasi-Sovereign Index, ger runt 5% och kostar 0.25. Lite längre ut på riskskalan att låna ut pengar till Argentina, Brasilien, Ryssland mm men det är i alla fall i dollar och inte i deras lokala valutor. Finns även en del stabilare länder här som Kina, Mexico och en del oljeländer.

torsdag 14 mars 2019

Utdelningar i mars, delmål nådda

Då har vi äntligen kommit fram till de tyngre utdelningsmånaderna mars, april och maj allmänt kallad utdelningsäsongen. Arma satar som har säsong i utdelningar. I mars vankas runt 50,000 i utdelningar, lite lägre än förväntat då Nordea sköt fram sin in i april. Då blir det rekord i april istället.


Bank of Montreal2019-01-312019-02-261,048
Shaw Communications2019-02-142019-02-2769
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-02-222019-02-28152
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-02-222019-02-28194
Equinor2019-02-192019-02-28448
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-02-192019-02-28219
Sabra Health Care REIT2019-02-142019-02-28540
Welltower2019-02-222019-02-28810
Fortis2019-02-142019-03-01629
Lazard2019-02-142019-03-012,406
Pfizer2018-01-312019-03-013,873
Mowi2019-02-222019-03-041,016
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-02-212019-03-0659
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-02-212019-03-06121
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-02-212019-03-06134
KONE2019-02-272019-03-07608
Autoliv2019-02-212019-03-072,753
Sonoco Products2019-02-262019-03-08210
United Technologies Corp2019-02-142019-03-10205
LyondellBasell Industries NV2019-03-012019-03-11326
Emerson Electric2019-02-142019-03-11160
3M2019-02-142019-03-12469
Archer Daniels Midland2019-02-182019-03-12342
Johnson & Johnson2018-02-252019-03-121,717
SPFF ETF2019-03-052019-03-13429
Baltic Horizon Fund2019-03-14426
Prudential Financial Inc2019-02-192019-03-14326
NorthWest Healthcare2019-02-282019-03-15326
STAG Industrial2019-02-272019-03-15155
Realty Income2019-02-282019-03-15955
Old Republic International Corp2019-03-042019-03-15437
Manulife Financial Corp2019-02-262019-03-19445
Duke Energy Corp2019-02-142019-03-19216
Dominion Energy2019-02-282019-03-20427
Unilever PLC2019-02-142019-03-201,276
Schweitzer-Mauduit Int.2019-03-012019-03-22205
Weyerhaeuser Co2019-02-282019-03-22475
Eaton Corporation2019-03-072019-03-22430
Novo Nordisk B2019-03-222019-03-261,561
SCA B2019-03-212019-03-275,915
AstraZeneca2019-02-282019-03-27873
Axfood2019-03-222019-03-285,670
Castellum2019-03-222019-03-2811,895
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)730
51,678
CAD2,889
DKK1,566
EUR1,041
NOK1,462
USD19,937
SEK23,480

Kronans fall och en del nya köp har gjort att jag nått delmålen om 30,000 i februari och augusti. Nu bara december som saknar några hundringar.

Flyttat pensionspengar till Nordnet och därmed blivit private bankingkund där. Knappt mätbart bättre courtage dock som erbjuds. Tänker undvika Nordnet framöver om jag kan, tycker deras courtage och avgifter är för höga.

Resurs Bank där jag hade en del reserver undanstoppade sänkte räntan på sparkontot. Inflationen vägrar ta fart och ECB var ute och dödade alla förhoppningar om att de skall höja i närtid. Samtidigt blir vi svenskar fattigare och fattigare mätt i de stora utländska valutorna. Känns rätt hopplöst att ha pengar på 0.5% ränta (med 30% skatt på det) i den miljön så jag har gjort ett större preferensaktieköp.

Köpt 377 Volati Pref

Strax norr om 6% direktavkastning vid köp. Känns som en relativt säker pref och att den är utanför fastighetssektorn är ett plus givet mina innehav i sektorn.

Även gjort ett mer spekulativ köp i Sdiptech Pref som handlas strax över inlösen.

Köpt 50 Sdiptech Pref

Sålt av mina sista AstraZeneca

Sålt 50 AstraZeneca

Övriga köp:

10 Equinor
25 Old Republic International
10 Unilever
40 Epiroc
50 Nobia
175 Drillcon
8 Dustin Grop
10 Thule Group
30 Lundin Petroleum
11 Per Aarsleff Holding B

LUPE och Per Aarsleff nya innehav. Olja och danskt bygg.

Gjort en del nya köp i min tillväxtportfölj. Dock fundersam på om det är så rationellt att ha den här sortens innehav i ISK.


FormPipe och NIBE som är tillskotten.

Kanske dags att ta gråtstoppen i Clas Ohlson? Nästan 50% back. Utdelningen i fara.

Uppköp i Acando också. Tråkigt att bli av med ett bolag med fina kassaflöden som jag hade en yield on cost på 5.9% i. Missade att köpa Knowit innan detta och nu känns det som att tåget gått i sektorn.