lördag 1 augusti 2020

Utdelningar i juli och affärer sen sist

Låg aktivitet på sistone. Känner att börsen tagit ut mycket i förskott och att det kan komma sättningar och besvikelser framöver. Har sparat på mig en hel del kassa då jag tycker att portföljen är rätt stor nu, fortsätter det gå upp, bra, jag har mycket investerat, går det ner, bra, jag har en del kassa att använda. Så jag resonerar nu.

Gjort följande i portföljen:

Köpt 15 Novo Nordisk B
Köpt 15 Merck

Mer läkemedel. 

Köpt 125 Tre Kronor Property Investment

Nytt innehav. Äger matvarufasigheter och systembolag. Går in i high yieldkontot. Lägre kvalitet, högre yield. Lär mig aldrig.

Köpt 75 Lexington Realty Trust

Räntan spås vara låg länge. Borde gynna REITs. Håller mig undan retail här.

Sålt 35 Starbucks

USA verkar inte ha Corona under kontroll. Vid fler nedstängningar är Starbucks en eventuell förlorare. I sämre tider borde folk skippa dyrt kaffe. Känner att det inte finns någon säkerhetsmarginal här. Köpt mina i början av 2016 för runt 57 USD säljer för 75. De har lånat för att köpa tillbaka aktier på höga nivåer samt för att kunna behålla utdelningen. De har negativt eget kapital. Känns som att bolaget har sin största tillväxt bakom sig. Kanske har jag fel. Vem vet. Vad jag däremot vet är att om ett bolag värderas som ett tillväxtbolag och inte levererar så är det inte roligt att äga. Mindre innehav som jag sålt av helt. 

Köpt 125 UPM-Kymmene
Köpt 199 Lundin Energy

Känns som att Dalio hade rätt när han sade att "cash is trash". Mycket tillgångsinflation på sistone. Ökar i råvaror som inflationshedge. Har sedan tidigare investerat 750,000 lika fördelat på SCA, Stora Enso och Holmen. Vill egentligen även köpa upp mig likadant i UPM.

Köpt 25 Consolidated Edison

Nytt innehav. Stabil tråkaktie som kommit ner i yield på sistone.

Köpt 50 Old Republic International Corp

Mer försäkringar om räntan trots allt går upp.

En hel del av köpen ovan är i utländska valutor vilket jag delvis gör för att kronan har stärkts men även för att de inte dragit in utdelningar i samma utsträckning som i Sverige. Kan bli värre här med. Kanske inser Maggan & co snart att utdelningar baseras på förra årets vinst? Varför skall företag som tagit emot stöd 2020 få dela ut i 2021?

Utdelningarna för juli. Rejält lägre än samma period förra året då jag erhöll nästan 50,000. En del sänkningar från ETF:er, uteblivna utdelningar från bla Westpac, Tryg och Kungsleden, starkare krona samt att Hemfosa och Hemfosa Pref är uppköpta påverkar negativt.

iShares EM Dividend ETF (EUNY)2020-06-112020-06-24600
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2020-06-112020-06-24369
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2020-06-112020-06-24376
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2020-06-112020-06-24172
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2020-06-112020-06-24150
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-06-112020-06-2420
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-06-112020-06-24119
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-06-112020-06-24137
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2020-06-112020-06-24149
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-06-112020-06-24168
iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF2020-06-112020-06-24378
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2020-06-222020-06-25152
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2020-06-182020-06-25299
Macquarie Global Infrastructure2020-06-182020-06-2666
Principal Financial Group2020-05-292020-06-26319
Shaw Communications2020-06-152020-06-2965
Cibus Nordic Real Estate2020-06-172020-06-294,824
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2020-06-242020-06-2994
Schwab International Equity ETF (SCHF)2020-06-242020-06-29209
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2020-06-242020-06-291,163
Sun Life Financial2020-05-262020-06-30503
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-06-242020-06-30145
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-06-242020-06-30241
Brookfield Infrastructure Corp2020-05-282020-06-3068
Brookfield Renewable Partners LP2020-05-282020-06-30552
Brookfield Infrastructure Partners LP2020-05-282020-06-30638
Brookfield Property REIT2020-05-282020-06-30729
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-06-222020-06-30221
Coca Cola2020-06-122020-07-01180
Diös Fastigheter2020-06-262020-07-021,733
TELUS Corp2020-06-092020-07-02818
Bonäsudden Holding2020-06-292020-07-0395
Sydsvenska Hem2020-06-292020-07-0395
Kallebäck Property Invest2020-06-292020-07-03195
Corem Property Group Pref2020-06-292020-07-03500
SBB D2020-06-292020-07-031,750
Klövern Pref2020-06-292020-07-033,720
Sagax D2020-06-292020-07-035,000
FormPipe Software2020-07-012020-07-07170
Heimstaden Pref2020-07-022020-07-08625
Lundin Energy2020-07-022020-07-082,305
Glaxo SmithKline PLC2020-05-142020-07-09407
Merck & Co2020-06-122020-07-09936
SPFF ETF2020-07-062020-07-14372
Ventas2020-06-302020-07-14395
BCE Inc2020-06-122020-07-15980
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-06-292020-07-15338
Tre Kronor Property2020-07-092020-07-15256
WPT Industrial REIT2020-06-292020-07-1583
SL Green Realty Corp2020-06-292020-07-15129
Lexington Realty Trust2020-06-292020-07-15138
STAG Industrial2020-06-292020-07-15147
Realty Income2020-06-302020-07-15932
W.P. Carey2020-06-292020-07-151,645
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)2020-07-022020-07-17319
Logistea2020-07-142020-07-2094
Carrier Global Corp2020-06-252020-07-2025
Cisco Systems2020-07-022020-07-22316
Total SA ADR2020-06-252020-07-23455
38,082
CAD2,272
EUR6,350
GBP1,152
JPY172
SEK14,383
USD13,910

måndag 15 juni 2020

Uppdatering portfölj samt utdelningar i juni

Sen sist har följande handlats:

Köpt 35 UBS MSCI USA Value UCITS ETF

Köpt 725 Akelius Residential D

Köpt 7 Raytheon Technologies

Köpt 25 SL Green Realty Corp

SL Green nytt innehav, Manhattans största hyresvärd för kontorsfastigheter.

Köpt 7 Sonoco Products

Sålt 867 Latour
Sålt 280 Lundbergföretagen B

Latour handlades till nästan 40% premium mot substans. Det känns för mycket och jag valde att sälja av. Liknande med Lundbergs fast inte lika hög premium. Bättre köpa Industrivärden istället till rabatt än Lundbergs till premium i min bok. Speciellt om man tar hänsyn till hur mycket de delar ut vilket är av intresse för mig framgent. Rätt stor försäljning det där som än så länge inte återinvesterats i annat. Det känns som det finns en risk för att börsen har tagit ut för mycket positivt i förskott och kommer att vara känslig för dåliga nyheter framöver.

Köpt 100 Dustin Group

Förmodade utdelningar i juni. Problem med jämförbarheten då innehav som Investor och Sampo delar ut försenat mot brukligt. Störst bidrag är låtsasutdelningen från Xact Sverige.

Bank of Montreal2020-04-302020-05-261,093
Sanofi ADR2020-04-302020-05-26662
Kopparbergs Bryggeri2020-05-202020-05-26546
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2020-05-152020-05-271,973
Shaw Communications2020-05-142020-05-2868
Welltower2020-05-182020-05-28570
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-05-222020-05-29153
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-05-222020-05-29254
Eaton Corporation2020-05-132020-05-29628
Equinor2020-05-152020-05-29308
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-05-182020-05-29240
Sabra Health Care REIT2020-05-152020-05-29362
Enbridge Inc2020-05-142020-06-01139
Fortis2020-05-142020-06-01738
Unilever PLC2020-05-142020-06-042,078
Orange SA2020-06-022020-06-04631
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-05-212020-06-04168
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-05-212020-06-04199
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-05-212020-06-04330
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-05-212020-06-0432
Parker-Hannifin Corp2020-05-072020-06-05206
Pfizer2020-05-072020-06-054,267
Johnson & Johnson2020-05-222020-06-091,700
Otis Worldwide Corp2020-05-212020-06-1034
Snap-on2020-05-202020-06-10252
Archer Daniels Midland2020-05-192020-06-10468
Emerson Electric2020-05-142020-06-10327
Sampo2020-06-032020-06-111,183
SPFF ETF2020-06-032020-06-11396
3M2020-05-212020-06-12687
PPG Industries2020-05-082020-06-12119
Sonoco Products2020-05-072020-06-12221
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-05-282020-06-15355
Stora Enso R2020-06-052020-06-154,484
XACT Sverige UCITS ETF2020-06-092020-06-1526,567
WPT Industrial REIT2020-05-282020-06-1589
STAG Industrial2020-05-282020-06-15157
Old Republic International Corp2020-06-042020-06-15510
Realty Income2020-05-292020-06-15991
LyondellBasell Industries NV2020-06-052020-06-15540
Duke Energy Corp2020-05-142020-06-16530
Stanley Black & Decker2020-06-012020-06-16116
Sdiptech Pref2020-06-112020-06-17350
Prudential Financial Inc2020-05-222020-06-18514
Raytheon Technologies Corp2020-05-142020-06-18155
Manulife Financial Corp2020-05-182020-06-19702
Schweitzer-Mauduit Int.2020-05-212020-06-19206
Dominion Energy2020-06-042020-06-20439
Diös Fastigheter2020-06-172020-06-241,733
Investor2020-06-182020-06-2518,081
77,552
CAD3,502
EUR11,011
SEK47,276
USD15,763