lördag 18 november 2017

Delmål för oktober nått

Då kan jag bocka av ytterligare ett delmål.

Genom följande köp:

Köpt 25 Husqvarna B
Köpt 75 iShares EM Dividend UCITS ETF

Är utdelningarna för oktober nu över 20,000.

Framöver gäller det balansera innehaven lite så att jag har en någorlunda jämn bas. Det är framför allt december och augusti som sticker ut i negativ bemärkelse men jag vill inte köpa på mig för mycket i enskilda bolag under kort tid. Med det sagt har jag ändå ökat lite i två decemberutdelare:

Köpt 125 Dustin Group
Köpt 10 SkiStar

En stor del av de här köpen finansierades med utdelning från H&M som jag alltså valde att inte återinvestera i. För mycket osäkerhet där och ingen verkar tro på aktien eller på bolagets framtid.

tisdag 14 november 2017

GE, Nordea Investor

Nu har man varit lat och inte skrivit på ett tag. Dags för en liten lägesrapport.

General Electric sänker utdelningen med 50% och där sitter man förstås med en liten post. Låg kanske i farans riktning. Jag köpte på mig en del industribolag som jag hoppades på en vändning i. ABB, Emerson, Volvo, Atlas Copco mm och så GE då. De andra har ju gått utomordentligt och kompenserar mer än väl snedsteget i GE. Jag behåller aktierna. Ser ingen anledning att dumpa dom på de här nivåerna. Inget större innehav. Framför allt inte efter de senaste två dagarna.

Har även petat in lite pengar på Nordea Investor och börjat handla där. Lågt courtage och ett rykte om snabb återbetalning av källskatt lockar. Källskatten får vi se hur det blir med den har jag inga större förhoppningar om men om det stämmer kommer det att förändra var jag handlar vissa aktier framöver. Deras sajt är skit men det finns inget som förhindrar att man använder en annan sajt och sen bara loggar in och handlar på Nordea Investor. Dom skickar pappersavräkningsnotor och jag var tvungen att sitta i 15 minuters telefonkö för att kunna aktivera värdepappershandel. Dom är helt klart en modern bank.

Betar av affärerna i kronologisk ordning:

Lyssnade på Erik Selin i EFN Börslunch som rekade Hemfosa och jag blev påmind att jag inte återinvesterat utdelningen där. Det här var innan rapporten och informationen om en eventuell uppdelning som fick kursen att stiga.

Köpt 50 Hemfosa Fastigheter

Återinvesterar i mina hårt prövade NCC.

Köpt 25 NCC B

Ökat i G4S och Tryg.

Köpt 400 G4S
Köpt 50 Tryg

Testar Nordea med källskatten genom att köpa lite mer Pfizer precis innan utdelningen.

Köpt 13 Pfizer

Fortsätter att öka i Dustin.

Köpt 100 Dustin Group

Samma i SkiStar.

Köpt 25 SkiStar B

QDVX kommer dela ut i juni/december med vad jag antar en större utdelning i juni i linje med europeiska bolag som brukar dela ut i maj och en ströutdelning för eftersläpare i december. Passar mig väldigt bra.

Köpt 175 iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

fredag 3 november 2017

November! Delmål nått!


Då var vi inne i november och utdelningarna har redan börjat rulla in. Så här ser förväntade utdelningar ut.


Ex UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.November
Bank of Nova Scotia2017-10-022017-10-276.601100.79574
Shaw Communications2017-10-122017-10-306.601000.0987565
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2017-10-252017-10-316.601000.08153
Toronto-Dominion Bank2017-10-052017-10-316.60250.699
PowerShares S&P500 High Div Low Vol2017-10-232017-10-318.44165141
XDV ETF2017-10-252017-10-316.603050.084169
Boston Pizza RIF2017-10-192017-10-316.601000.11576
General Mills2017-10-062017-11-018.44300.49124
Verizon Communications2017-10-092017-11-018.44550.59274
Atea2017-10-202017-11-011.031003.25335
AT&T2017-10-092017-11-018.442000.48810
Resurs Holding2017-10-302017-11-0312751.5413
Atlas Copco B2017-10-272017-11-0311253.4425
Telenor2017-10-272017-11-071.032503.5903
Volati Pref2017-11-022017-11-0811010100
Akelius Pref2017-11-022017-11-081100055,000
NCC B2017-11-032017-11-09152552,625
SPFF ETF2017-11-012017-11-108.447500.0735465
National Retail Properties2017-10-302017-11-158.44250.475100
STAG Industrial2017-10-302017-11-158.441150.1175114
AbbVie2017-10-122017-11-158.44250.64135
Paychex2017-10-312017-11-158.44500.5211
Marine Harvest2017-11-102017-11-151.033203.41,123
NorthWest Healthcare2017-10-302017-11-156.605000.06667220
Realty Income2017-10-312017-11-158.444350.212778
Omega Healthcare Investors2017-10-302017-11-158.442000.651,097
Hennes & Mauritz2017-11-132017-11-17112504.856,063
Eaton Corporation2017-11-022017-11-178.44350.6177
Lazard Ltd2017-11-032017-11-178.441250.41433
Baltic Horizon Fund2017-11-142017-11-189.7912500.020245
Oriflame Holding2017-11-142017-11-2011702.5425
Welltower2017-11-062017-11-208.44900.87661
Royal Bank of Canada2017-10-252017-11-246.60350.91210
24,644

Inte så illa pinkat av en trähäst. 

Har satsat litepå juniutdelare, SEK har försvagats och jag har därmed nått delmålet om 20,000! 

Följande har inhandlats sedan sist:

Köpt 125 iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF
Köpt 125 G4S
Köpt 25 Telenor
Köpt 10 Unilever PLC
Köpt 25 SkiStar
Köpt 50 Dustin Group
Köpt 125 Klövern B

Nästa delmål att bocka av blir oktober. Bara 414 spänn som saknas där. 

Sluta plinga på dörren ungjävlar! Jag har inget godis, det åt jag upp själv igår.

Köpte Nolato för en tid sedan på 333 kronor. Hur vettig känns den här utvecklingen?

Skål och trevlig helg!

söndag 29 oktober 2017

Småköp, sålt lite Clas

Köpt på mig lite småposter:

Köpt 10 Lagercrantz B
Köpt 50 Dustin Group
Köpt 25 Gränges
Köpt 5 Oriflame Holding

Tagit mig en funderare kring Clas Ohlson och om det verkligen är någonting att behålla eller ha så stor vikt i som nu. Problemet är som jag ser det följande:

ECB var ute och snackade om att att räntan förmodligen kommer vara låg länge. Detta kommer leda till en fortsatt stark dollar.

Sen har vi elefanten i rummet, Amazon och butiksdöden. Är det orimligt att tro att marknaden sätter ett P/E på Clas på 14-15 framöver?

Varifrån skall tillväxten komma? Clas har en del misslyckade utlandssatsningar i bagaget och nu har man en ny VD som varit expansionschef för IKEA. Tänker på talessättet en hammare ser varje problem som en spik.

Allt detta mynnade ut i att jag tog lite vinst i Clas och sålde av lite.

Sålt 75 Clas Ohlson

Uppdatering snålutmaningen:

Blev sjukt sugen på godis. Kikade förbi soprummet i hopp om en jackpott och jajemen, fick ihop en 14-15 burkar. Tyvärr hade någon grannjävel knycklat ihop dom och jag var tvungen att sitta och veckla ut dom. Räckte till en del lösgodis och 25 kronor över. Kikade i pappersinsamlingen också. Ibland slänger folk böcker. Såg den månadstidningen från ICA. Den hade jag inte fått den här månaden för att jag uppenbarligen spenderat för lite. Snålt av dom. Ingen värdecheck där heller med andra ord då.

Hade tänkt göra slut på mitt sista ris och göra vegetariska kåldolmar men jag orkade inte. Gjorde istället en rissoppa med broccoli. Skitäckligt. Sämsta jag ätit under hela utmaningen. Började vid det här laget bli riktigt trött på utmaningen och att inte unna sig något. Lönen hade kommit in på kontot också. Ännu en snål helg trots pengar på kontot? Såg att julölen släpps snart. Den brukar jag inte vilja missa. Är man sen där finns det bara fulöl kvar efter ett tag. Typ Kopparbergs julöl. Så jag bestämde mig helt enkelt för att avsluta utmaningen för den här gången. Stod inte ut längre. Köpte en hämtlunch för 70 spänn. Kändes ovant att spendera så mycket på en och samma gång. Gled förbi bolaget och handlade lite fina IPAs och stouts. Köpte chips, jordnötter och groggvirke på ICA. Färskt kött och lösviktste på Willys.

Varit några tuffa veckor men nu är dom över. Får se vad nästa utmaning blir.

tisdag 24 oktober 2017

Avega Group, en till ETF

Avega Group har fått lämna portföljen. Mitt tredje uppköp. Standardrådet för en utdelningsinvesterare är att sälja vid bud och köpa något nytt för att få snöbollen i rullning igen. Tror chansen för en budhöjning är låg. 500 Avega såldes till en vinst på 9200 eller nästan 90%. 49.38 i courtage på den affären är ju skandal. Gillar inte dom här courtageklasserna utan funderar att börja en ny portfölj på Nordea.

Sålt 500 Avega Group B

Ökat lite i Inwido på rapportbesvikelsen.

Köpt 25 Inwido

Min önskan om en skitstart i SkiStar föll in efter en säljrek. Ökade lite.

Köpt 15 SkiStar

Byggrelaterade aktier tar stryk nu. Får ta det lite lugnt framöver i den här sektorn. Man bör ju dock ta i beaktning att det behövs byggas mer i landet än bostäder tex daghem, skolor, vuxenutbildningar, socialkontor, arbetsförmedlingar, domstolar, ungdomsvårdsanstalter och fängelser.

Köpt 100 Svedbergs B

Rätt stora rapportreaktioner nu som i dagens Dedicare tex som var en trist rapport för mig. Då jag alltid köper varje månad oavsett värdering så känns det rätt att öka i ETFer och undvika mer individuell bolagsrisk nu. Har rätt lite exponering mot Europa och har hittat en vettig ETF där. Den här fonden investerar i högutdelande europeiska bolag utifrån kvalitetskriterier där bolagen också är cappade så att ingen får för stor vikt. Bra riskspridning helt enkelt. Bland innehaven finns många försäkringsbolag som Allianz, AXA mm. Avgiften är 0.28%, den har över 50 innehav och jag har fått Nordnet att lägga upp den för handel. Då den är Irlandsreggad utgår ingen källskatt. Den kommer dela ut två gånger per år, den är relativt nystartad så jag vet varken nivå eller utdelningsmånader men sett till indexet den trackar så borde direktavkastningen hamna en bit över 4.5%.

Köpt 100 iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF

Länk för den som vill kolla innehav mm. Även om man inte köper fonden så kan det ge bra tips på kvalitativa utdelande bolag.

https://www.ishares.com/se/individual/sv/produkter/288021/ishares-msci-europe-quality-dividend-ucits-etf-fund

På tal om försäkringsbolag så har jag också ökat lite till i Tryg även om den gått upp en del på sistone.

Köpt 35 Tryg

Uppdatering snålutmaningen:

I lördags morse kunde jag inte längre motstå ölsuget utan köpte 5 öl på bolaget. Pantade mina sista två kassar med burkar och flaskor för att ha råd med detta. Fanns en del påskmustsflaskor där så dom har legat ett tag. Lyckades även trolla fram kycklingenchiladas med hjälp av fryst kyckling, barbequesås, ris, burkmajs, picklad egenodlad chili och frusen ost. Fantastiskt gott smakade detta med ölen till.

Inhandlat vitkål, potatis och creme fraiche med kort datum på Lidl. Kassan är nu 18 kronor.

torsdag 19 oktober 2017

Nya highs och lows

Nya highs i portföljen och nya lows i snålutmaningen.

Hade lite småslantar i Nordnetportföljen och köpte:

Köpt 50 G4S
Köpt 100 Klövern B

Husqvarna dippade på minskad försäljning i USA, förmodligen att dom inte vill sälja till konkurshotade Sears. I längden ett bra beslut tror jag och jag tyckte det stora tappet var en överreaktion.

Köpt 75 Husqvarna

Återigen minskat i preffarna.

Sålt 75 Hemfosa Fastigheter Pref

Hade intitialt tänkt köpa Sagax pref istället men valde att ha lite cash utifall att det kommer något stort kursras nu under rapportperioden.

Fortsätter att öka i SkiStar. Nästan så att jag vill att den skall rasa så att jag kan sätta inläggsrubriken SkitStart i SkiStar.

Köpt 35 SkiStar

Dustin kom med en rapport jag tyckte var bra och jag ökade efter en liten uppgång. Behöver mer decemberutdelare.

Köpt 50 Dustin Group

På decembertemat så ökar jag också i Svedbergs som tagit lite stryk på sistone tillsammans med byggare och leverantörer.

Köpt 50 Svedbergs B

Uppdatering snålutmaningen:

Det börjar bli rätt jobbig mentalt.

Vi har fruktkorg på jobbet och det som blir över efter en vecka slängs. Jag sparade skrapet i en kyl och tänkte ta hem det men någon hade slängt det i komposten. Jag plockade upp det, sköljde bort all kaffesump, tog hem och kokade fruktkompott på som jag åt med mjölk.

Plockade upp 12 burkar ur en stinkande tunna i soprummet. Gick in på ICA, pantade, tog mina 12 kronor kontant, köpte inget och gick därifrån. Kassörskans nedvärderande min gladde mig inte.

Smet in på Lidl och köpte 1.384kg lök och 1.5l mjölk. 24 kronor. Ett stort hål i min magra kassa som nu består av 78 kronor.

Man känner sig låg med den här livsstilen. All respekt till dom som utstår detta.

Trött på soppor, grytor och knäckebröd så lyxade till det i helgen med stekt kycklingfilé, potatisklyftor i ugn och bearnaisesås som sköljdes ned med min sista vinare.

Hade en fryst tårta i frysen som jag fått av ICA när jag fyllde år. Grisade i mig den i veckan. Satt riktigt fint den.

Mycket börjar ta slut. Alla mejerivaror förutom nyinköpt mjölk och lite smör är sedan länge slut. Slut på te, jordnötter, russin och potatis. Har inget att dricka till mat förutom vatten.

Snart är allt fryst protein slut och då återstår att äta vegetariskt. Vegetarisk mat tycker jag har likheter med lesbisk älskog. Det saknas nåt. Typ korv.

.

onsdag 11 oktober 2017

Snålar vidare

Fick tilldelat 100 Handicare jag sålde direkt. Vill inte ha ytterligare ett litet innehav och orkar inte vänta på att bolaget skall börja dela ut.

Sålt 100 Handicare

Kollat igenom sektorviktningarna och kommit fram till att det är teleoperatörer och kraftförsörjning jag bör öka i för att få lite jämnare fördelning mellan sektorerna. 

Ett nytt bolag in i portföljen.

Brittiska National Grid passar in fint. Ingen utländsk källskatt, bolaget har höjt utdelningen 25 år i sträck (i pund) och delar ut två gånger per år i för mig svaga månader, januari och augusti. Tyvärr tillkommer en ADR-avgift men det är som det är.

Köpt 25 National Grid (NGG)

Även ökat i kanadensiska teleoperatören BCE och ökat i Tryg som gick ex utdelning:

Köpt 15 BCE
Köpt 30 Tryg

Dubblat innehavet i ETF:en XEI. Valutan kanske inte är så gynnsam men jag behöver spridning av utdelningarna och det är svårt att få i bara svenska innehav.

Köpt 50 iShares S&P TSX Composite High Dividend Index ETF

Noterar också Per Nuder-effekten i SkiStar, minus 3% :)

Uppdatering snålutmaningen:

Inte spenderat en krona sedan den 5:e.

Blev en snål helg. Potatis och purjolökssoppa med bacon. Sköljdes ned med en av två flaskor rödtjut jag hade hemma. I sann miljonär innan 30-stil har jag också plundrat soprummet på pantburkar. Där jag bor är folk för lata för att gå 500 meter för att panta. 10 burkar ger ett litet bidrag till min fortsatta snållevnad.

Idag blev det fiskgryta med kokosmjölk, torsk, spenat och broccoli från frysen och ris. Riktigt gott faktiskt.

Att inte spendera får en att fundera på vad man inte skulle kunna vara utan och vilka produkter/sektorer som är defensiva. Mat kan man ju snåla in på men elnätet, tandkräm och toalettpapper där har du sektorer som är defensiva på riktigt.