söndag 29 mars 2020

Köpt i nedgången

Minns ni historien om han som inte gav The Beatles skivkontrakt? Eller chefen på datortillverkaren som sade något i stil med "ingen kommer någonsin vilja ha en dator hemma"? Min initiala bedömning om virusets effekter ligger i paritet känner jag. Nåväl, köper man bara inte hel fel bolag så brukar aktiemarknaden vara förlåtande på riktigt lång sikt.

Aktiverat kassa och köpt följande:





Nya bolag är lilla industriföretaget AQ Group samt två amerikanska aristokrater, PPG och Stanley Black & Decker samt General Dynamics. PPG gör olika sorters ytskikt, färg mm. Black & Decker är väl mer välkänt och gör verktyg.  GD är en försvarskoncern vilka brukar klara sig hyfsat i dåliga tider. Alla dessa tre har stabila finanser, något som känns motiverat i nuläget.

lördag 21 mars 2020

Försenad rapport

Ojoj nu ligger jag efter igen. Får dela upp det här i mindre delar.

Gjorde en del alldeles för tidiga dippköp för en tid sedan innan skiten träffade fläkten på riktigt. Jag som många andra underskattade effekten av viruset men framför allt kunde jag inte föreställa mig de undantagstillståndsliknande åtgärder som västvärlden har anammat.

Köpt 10 Bristol-Myers Squibb
Köpt 15 Merck
Köpt 15 Cisco Systems

Köpt 200 Akelius Residential Prop. D

Köpt 40 Sbanken




Utdelningsprognosen för mars stämmer hyfsat fortfarande även om StoraEnso skjutit upp sin stämma.

Bank of Montreal2020-02-022020-02-261,113
Shaw Communications2020-02-132020-02-2769
Equinor2020-02-182020-02-271,100
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-02-242020-02-28147
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-02-242020-02-28207
Sabra Health Care REIT2020-02-132020-02-28546
Welltower2020-02-212020-02-28818
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-02-242020-02-28245
Enbridge Inc2020-02-132020-03-01142
Fortis2020-02-142020-03-01752
Mowi2020-02-212020-03-02951
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-02-202020-03-0438
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-02-202020-03-0489
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-02-202020-03-0479
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-02-202020-03-04110
KONE2020-02-262020-03-05631
Archer Daniels Midland2020-02-122020-03-05440
Autoliv2020-02-192020-03-052,914
Parker-Hannifin Corp2020-02-062020-03-0683
Pfizer2020-01-302020-03-064,236
LyondellBasell Industries NV2020-02-282020-03-09474
Emerson Electric2020-02-132020-03-10164
Snap-on2020-02-232020-03-10203
Sonoco Products2020-02-252020-03-10222
United Technologies Corp2020-02-132020-03-10242
Johnson & Johnson2020-02-242020-03-101,607
SPFF ETF2020-03-042020-03-12398
Prudential Financial Inc2020-02-142020-03-12362
3M2020-02-132020-03-12553
Realty Income2020-02-282020-03-13994
NorthWest Healthcare2020-02-272020-03-16362
STAG Industrial2020-02-272020-03-16158
Duke Energy Corp2020-02-132020-03-16444
WPT Industrial REIT2020-02-282020-03-1689
Old Republic International Corp2020-03-062020-03-16513
Unilever PLC2020-02-202020-03-182,123
Sdiptech Pref2020-03-122020-03-18350
Manulife Financial Corp2020-02-242020-03-19617
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2020-03-122020-03-19287
Dominion Energy2020-02-272020-03-20442
Weyerhaeuser Co2020-03-052020-03-20543
Schweitzer-Mauduit Int.2020-03-032020-03-20207
Stora Enso R2020-03-202020-03-2614,587
Castellum2020-03-202020-03-2612,188
Eaton Corporation2020-03-122020-03-27643
53,409
CAD3,472
EUR17,169
NOK955
SEK12,538
USD19,397

lördag 29 februari 2020

Taskig timing

Tyckte bank relativt verkstad såg intressant ut och jag gjorde ett större köp precis innan vi kraschade. Köpte runt hundringen. Nu kostar den runt 91,5. Tasking timing.

Köpt 2533 SEB A

Köp mest under kraschen nedan. Sålde av den lilla sista posten i Nyfosa innan vi gick nedåt. Tyckte hela sektorn kändes lite väl het och jag ville inte vara med i den kommande nyemissionen.

Så här i efterhand känns den här sättningen rätt naturlig. Allting framstår som så självklart med vacit i hand. Börsen har gått starkt på sistone med en del darlings som ser ut att ha gått upp varenda dag vecka ut och vecka in och handlats upp till tokiga värderingar.

Min tes nu är att den här virusskräcken kommer att lägga sig framåt våren och att aktier återigen kommer att framstå som det enda realistiska alternativet att placera i givet ränteläget. Därför köper jag på mig mer.

Blandade köp, en del riktiga kvalitetsbolag som Atlas och Indutrade, en del bolag som känns billiga som Gränges och ADM samt lite investmentbolag som jag gillar.

Köpt 20 Equinor

Köpt 16 Per Aarsleff B


Nytt litet innehav i pumptillverkaren Concentric som verkar vara ett välskött bolag som ibland ger extrautdelningar.

Också gjort ytterligare ett rejält köp för att ersätta den inlösta Akelius Pref. D-aktien handlas nu om utdelningen blir som jag förväntar mig runt 6% och detta i Euro, inte skvalpiga kronor. Det tycker jag känns rätt attraktivt i nuvarande ränteläge.

Köpt 12750 Akelius Residential D

söndag 9 februari 2020

Uppgångar och dollarförstärkning

Uppgångar och dollarförstärkning har gjort att portföljen återigen gått norr om 20 miljoner.

Förvånad att vi inte fick se en större sättning. Antar att marknaden kallt räknar med mer stimulanser så fort börsen går ned. Kan inte hålla för evigt detta. Men men, finns i princip inga alternativ.

Veckans köp:

Köpt 50 Cibus Nordic Real Estate
Köpt 17 SEB A
Köpt 10 Merck
Köpt 10 GlaxoSmithKline PLC
Köpt 24 Kungsleden
Köpt 7 Lundin Petroleum

Rapportreaktionerna så här långt verkar ha varit förlåtande i de flesta fall. Utdelningarna som föreslagits hittills var i linje med förväntningarna förutom Skanska och Brookfield Property.

En del högt värderade bolag har fått en del stryk dock. Några av dom har jag sålt av sedan tidigare. Sett lite revansch i sorgebarnet Inwido och till och med ständiga strykpojken Svedbergs hade en uppdag.

Funderar på att ta in lite mer bank i portföljen. De har bevisat att de kan tjäna pengar även med minusränta och det är i bank det fortfarande finns någon direktavkastning kvar att hämta känns det som. Handelsbanken och SEB är de jag tycker känns mest intressanta. Äger redan bägge men har en mindre post i SEB.


söndag 2 februari 2020

Småköp, utdelningar februari

Gjort en del spridda köp samt sålt av Sagax Pref som handlades en bra bit över inlösenkurs. Har varit en del inlösningar på sistone så dumt att riskera att tappa där. Inte köpt något för dom pengarna ännu. 
Känns som att det kan bli en skakig vecka nästa vecka.

Köpt 12 HSBC Euro STOXX 50 UCITS ETF



Preliminära utdelningar för februari. Tyvärr ingen extrautdelning från Lazard den här gången.



Canadian Imperial Bank of Commerce2019-12-262020-01-28964
Total SA ADR2020-01-022020-01-28472
Bank of Nova Scotia2020-01-062020-01-292,619
Shaw Communications2020-01-142020-01-3072
Toronto-Dominion Bank2020-01-092020-01-311,400
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-01-272020-01-31153
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-01-272020-01-31215
JPMorgan Chase & Co.2020-01-032020-01-31303
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-01-212020-01-31247
BT Group2019-12-242020-02-03147
General Mills2020-01-092020-02-03142
Verizon Communications2020-01-092020-02-03444
AT&T2020-01-092020-02-031,002
Per Aarsleff Holding B2020-01-312020-02-041,298
NP3 Fastigheter Pref2020-01-302020-02-054,250
MSC Industrial Direct Co2020-01-212020-02-051,385
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2020-01-232020-02-0560
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-01-232020-02-05144
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-01-232020-02-05126
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-01-232020-02-05164
Volati Pref2020-02-042020-02-105,000
SPFF ETF2020-02-052020-02-13408
Emera Inc2020-01-302020-02-14290
NorthWest Healthcare2020-01-302020-02-14376
AbbVie2020-01-142020-02-14455
National Retail Properties2020-01-302020-02-14233
Realty Income2020-01-312020-02-141,019
STAG Industrial2020-01-302020-02-18162
SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. T-Bond UCITS ETF2020-02-032020-02-18937
A.O. Smith Corporation2020-01-302020-02-18116
WPT Industrial REIT2020-01-302020-02-1891
Baltic Horizon Fund2020-02-152020-02-19524
Paychex2020-02-022020-02-20358
Starbucks2020-02-052020-02-21138
Royal Bank of Canada2020-01-242020-02-241,184
Lazard2020-02-142020-02-281,852
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF551
UBS MSCI USA Value UCITS ETF1,344
30,645
CAD7,273
DKK1,298
EUR1,547
GBP147
SEK9,250
USD11,130