söndag 3 juli 2022

Målet för mars nått

Under den här bedrövliga börsperioden har följande gjorts:

Sålde av en rejäl del Lundin Energy för att jag inte vill äga norskt i ISK och trodde att den resterande delen skulle rasa. Köpte istället en hel del Lundin Mining då jag inte har någon exponering mot koppar. Det visade sig vara horribel timing. Nåväl, nu har jag i alla fall exponering.

Sålt 560 Lundin Energy

Köpt 2955 Lundin Mining

Resten av det som blev över i Lundin Energy sålde jag av. Dröjer innan den delen kommer dela ut och det är ju mitt huvudfokus, utdelande bolag.

Sålt 609 Orrön Energy

För resten av likviden från Lundin Energyförsäljningen köpte jag mer XACT Norden Högutdelande. Det är stökiga tider och så stora belopp vill jag inte lägga i ett bolag och åka på en vinstvarning eller liknande.

Köpt 1988 XACT Norden Högutdelande

Har också spekulerat i Swedish Match-budet men det ligger utanför utdelningsportföljen. Swedish Match är nu mitt enskilt största innehav med en ingångskurs runt 101 kronor. 

Blandade köp:

Köpt 64 NP3 Fastigheter Pref

Köpt 200 UBS S&P Div. Aristocrats ESG UCITS ETF (UBUM)

Köpt 8 Fabege

Köpt 12 Diös Fastigheter

Köpt 120 Dustin Group

Köpt 10 Coloplast B

Köpt 46 Vår Energi

Köpt 12 Husqvarna B

Köpt 5 Thule Group

Köpt 7 Electrolux B

Köpt 25 Atlas Copco B

Köpt 11 Lundin Energy

Köpt (IPO) 50 Engcon

Köpt 10 Per Aarsleff Holding B

Köpt 16 Aker BP

Med de här köpen samt valutaförändringar och lite utdelningshöjningar är nu marsmålet om 75,000 i utdelningar nått.

Så här ser utdelningsprognosen för juli ut:

BolagExUtdBelopp
Macquarie Global Infrastructure2022-06-162022-06-24134
Schwab EM Equity ETF (SCHE)2022-06-222022-06-2778
Schwab International Equity ETF (SCHF)2022-06-222022-06-27285
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2022-06-222022-06-272,182
Shaw Communications2022-06-142022-06-28119
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-06-162022-06-29132
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-06-162022-06-29199
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-06-162022-06-29263
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2022-06-162022-06-29489
Kesko2022-06-212022-06-29560
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2022-06-162022-06-29804
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2022-06-162022-06-291,144
Vanguard Germany All Cap UCITS EFT (VGER)2022-06-162022-06-291,573
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2022-06-162022-06-291,950
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2022-06-162022-06-292,064
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2022-06-162022-06-293,452
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2022-06-162022-06-294,243
Brookfield Infrastructure Corp2022-05-272022-06-30103
PepsiCo2022-06-022022-06-30131
Brookfield Renewable Partners Corp2022-05-272022-06-30145
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-06-242022-06-30166
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-06-242022-06-30227
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-06-212022-06-30242
Brookfield Renewable Partners LP2022-05-272022-06-30575
Sun Life Financial2022-05-312022-06-30774
Brookfield Infrastructure Partners LP2022-05-272022-06-301,004
Cibus Nordic Real Estate2022-06-212022-06-302,026
Coca Cola2022-06-142022-07-01227
GSK PLC2022-05-192022-07-01361
TELUS Corp2022-06-092022-07-04869
TotalEnergies2022-06-172022-07-041,035
Kallebäck Property Invest2022-06-292022-07-05285
SBB B2022-06-292022-07-051,108
Corem Property Group B2022-06-292022-07-052,504
Sagax D2022-06-292022-07-055,000
SBB D2022-06-292022-07-055,000
Corem Property Group D2022-06-292022-07-0510,000
Castellum2022-06-292022-07-0511,913
Fabege2022-06-302022-07-061,962
Merck & Co2022-06-142022-07-082,388
Emilshus Pref2022-07-022022-07-09917
Diös Fastigheter2022-07-062022-07-121,388
SPFF ETF2022-07-062022-07-14438
Ventas2022-06-302022-07-14465
Bilia A2022-07-082022-07-144,618
Orion Office REIT2022-06-292022-07-1551
SL Green Realty Corp2022-06-292022-07-15199
Portland General Electric Co2022-06-242022-07-15232
LXP Industrial Trust2022-06-292022-07-15279
STAG Industrial2022-06-292022-07-15301
STORE Capital Corp2022-06-292022-07-15537
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-06-292022-07-15548
Algonquin Power & Utilities Corp2022-06-292022-07-15654
Realty Income2022-06-302022-07-151,279
BCE Inc2022-06-142022-07-151,438
W.P. Carey2022-06-292022-07-154,377
Tryg2022-07-132022-07-154,953
iShares Dow Jones U.S. Select Dividend ETF (EXX5)119
90,509

Lycka till där ute. Fortsätt köpa varje månad även om det känns tungt. När börsen går dåligt tappar man ofta intresset och risken är att inget blir köpt i tider som i efterhand visar sig ha vart bra köplägen. Känner man att man inte orkar sätta sig in i enskilda bolag är det en bra idé att köpa börshandlade fonder.

Trevlig sommar! 

lördag 28 maj 2022

Septembermålet nått

Sålt Solid. Har nog med bolag att hålla koll på. Liten post. 

Sålt 100 Solid Försäkring

Blandade köp:

Köpt 14 Dustin Group

Köpt 26 Atlas Copco B

Köpt 15 Thule Group

Köpt 26 Per Aarsleff Holding B

Köpt 84 Diös Fastigheter

Köpt 56 Castellum

Köpt 26 Peab

Köpt 31 Volvo B

Köpt 31 SKF B

Köpt 193 NP3 Fastigheter Pref

Köpt 45 Fabege

Köpt 37 HSBC Euro Stoxx 50 UCITS ETF

Köpt 15 Inwido

Köpt 90 Nolato

Köpt 50 Tele2 B

Köpt 9 Texas Instruments

Köpt 74 SBB B

Större köp i Xact. 

Köpt 1987 Xact Norden Högutdelande

Med det köpet är Septembermålet nått.

Sålt liten post i KF på Avanza inför extrautdelningen. Vill inte vänta på källskatt tillbaka i 3.5 år där. 

Sålt 40 Sampo Oyj A

Jag har en stor del av mitt innehav i Lundin Energy hos Skandiabanken. De stöder inte norska innehav så jag har påbörjat en flytt av dem till KF hos Nordea som drar noll norsk källskatt. Jag ökar i både AKER BP och Vår Energi för att bibehålla min vikt mot råvaror och nordsjöolja mer specifikt. För att få likvider har jag:

Sålt 500 Swedish Match 

Sålt 796 Investor A

Och:

Köpt 300 AKER BP

Köpt 325 Vår Energi

Sålt 245 Lundin Energy

Utdelningsprognos för juni, boostat av extrautdelningar från Atlas och LYB:

Telenor2022-05-122022-05-241,658
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2022-05-122022-05-255,532
Sanofi ADR2022-05-032022-05-26699
Paychex2022-05-112022-05-26463
Bank of Montreal2022-04-292022-05-261,533
Equinor2022-05-122022-05-271,897
Macquarie Global Infrastructure2022-05-192022-05-27127
Eaton Corporation2022-05-122022-05-27729
Shaw Communications2022-05-122022-05-30114
Sampo2022-05-192022-05-301,512
Sabra Health Care REIT2022-05-132022-05-31378
Mowi2022-05-202022-05-31727
Welltower2022-05-232022-05-31596
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2022-05-242022-05-31159
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2022-05-242022-05-31218
Invesco S&P 500 High Div Low Vol (SPHD)2022-05-232022-05-31230
Intel Corp2022-05-052022-06-01268
Kroger2022-05-122022-06-01370
Pinnacle West Capital Corp2022-04-292022-06-01406
Enbridge Inc2022-05-122022-06-01496
Fortis2022-05-162022-06-01925
Canadian Utilities2022-05-042022-06-01512
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2022-05-192022-06-01141
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2022-05-192022-06-01242
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2022-05-192022-06-01318
Parker-Hannifin Corp2022-05-122022-06-03325
SBB B2022-05-302022-06-031,108
Johnson & Johnson2022-05-232022-06-072,155
Amgen2022-05-162022-06-08948
Archer Daniels Midland2022-05-172022-06-08587
Orange SA2022-06-072022-06-092,107
Otis Worldwide Corp2022-05-192022-06-1051
PPG Industries2022-05-092022-06-10144
Sonoco Products2022-05-092022-06-10297
Emerson Electric2022-05-122022-06-10352
Snap-on2022-05-192022-06-10486
Pfizer2022-05-122022-06-105,867
3M2022-05-192022-06-12728
Atlas Copco B2022-05-132022-06-132,192
SPFF ETF2022-06-032022-06-13414
Autoliv2022-05-232022-06-133,129
LyondellBasell Industries2022-06-032022-06-133,436
Consolidated Edison2022-05-172022-06-15193
SL Green Realty Corp2022-05-272022-06-15188
NorthWest Healthcare Properties REIT2022-05-272022-06-15525
Realty Income2022-05-312022-06-151,208
Old Republic International Corp2022-06-022022-06-15922
Raytheon Technologies Corp2022-05-192022-06-16269
STAG Industrial2022-05-272022-06-16284
Organon2022-05-132022-06-1677
Duke Energy Corp2022-05-122022-06-16578
Prudential Financial Inc2022-05-232022-06-16997
Unilever PLC2022-05-192022-06-162,248
Viatris2022-05-232022-06-16334
SalMar2022-06-092022-06-171,036
Weyerhaeuser Co2022-06-022022-06-17387
XACT Sverige UCITS ETF2022-06-132022-06-2037,936
Dominion Energy2022-06-022022-06-20326
Sdiptech Pref2022-06-142022-06-20350
Manulife Financial Corp2022-05-242022-06-201,268
Stanley Black & Decker2022-06-062022-06-21178
Lockheed Martin Corp2022-05-312022-06-24411
Schweitzer-Mauduit Int.2022-05-192022-06-24323
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)332
94,946