söndag 16 december 2018

Kort Veckorapport

Ökat lite i fonder:

Köpt 25 HSBC EURO STOXX 50 UCITS ETF
Köpt 75 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF

Dippköpt skog i hopp om att den senaste tidens korrektion är överdriven:

Köpt 50 Stora Enso R

Återinvesterat i Autoliv som haft det tufft kursmässigt:

Köpt 5 Autoliv SDB

För utdelningar från andra bolag köpt lite mer svenska fastigheter:

Köpt 17 Kungsleden
Köpt 12 Hemfosa Fastigheter

Bland bolagsnyheter sticker naturligtvis JNJs stora ras ut. Det är inget nytt de här anklagelserna att babypuder har innehållit asbest och har orsakat cancer. Mycket tråkigt dock på alla sätt och jag hoppas att bolaget har rent samvete här som de säger. Återigen visar det sig hur viktigt det är att divserifiera sig. JNJ är ett stort innehav för mig och dippen till trots tänker jag inte öka pga all ökad osäkerhet här.

Bland mer positiva nyheter har jag sett höjda utdelningar i Pfizer, AT&T och Dominion Energy.

söndag 9 december 2018

Stödköpt

Stödköpt lite i raset här. SCA nytt feltajmat innehav i väskan. Vill äga mer svensk skog. Fint med en realtillgång som växer år efter år och som säljs i dollar och euro.

I övrigt ökat i relativt små poster i existerande innehav spritt över lite olika sektorer.

Intressant med raset i USA i fredags. Mycket negativt sentiment nu även om några av mina defensiva innehav som JNJ och Pfizer står emot väl samtidigt som tex Autoliv och Volvo blir fullständigt slaktade.

Köpt 15 Volvo B
Köpt 10 SKF B
Köpt 13 SEB A
Köpt 25 Peab B
Köpt 16 Epiroc B
Köpt 25 SHB A
Köpt 5 Investor A
Köpt 5 Indutrade
Köpt 35 Acando B
Köpt 28 Oriflame Holding
Köpt 150 SCA B
Köpt 150 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Sun Life Financial
Köpt 25 UBS MSCI USA VALUE (USD) A-DIS ETF
Köpt 35 Sampo
Köpt 75 Stora Enso R
Köpt 125 Kungsleden
Köpt 259 Klövern B
Köpt 15 Lazard
Köpt 20 Atea

söndag 2 december 2018

Två nya innehav samt utdelningar i december

Rätt lite affärer den här veckan.

Återinvesterat lite. Alla dessa tre har av olika anledningar kommit ner ordentligt i pris.

Köpt 25 Equinor
Köpt 15 Lazard
Köpt 8 Oriflame Holding

Två nya innehav. Tagit in bolag med (förhoppningsvis) lite mer tillväxt. Bägge värderas lågt och här borde man ha en "margin of safety" tycker jag.

Proact sysslar med datalagring och molnlösningar. Kvalitetsaktiepdden har sålt in mig på denna. Kolla upp den podden för mer info om bolaget.

Sbanken är Skandiabankens norska del och är en ren internetbank med god kundnöjdhet. Till och med Bråse på DI är positiv till aktien det hör inte till vanligheterna att han är positiv. Låg värdering och potentiellt en uppköpskandidat.

Ingen av dessa är någon högutdelare utan här handlar det mer om att vara med på en höjningsresa framöver hoppas jag.

Köpt 50 Proact IT Group
Köpt 100 Sbanken

Så här ser det preliminära kassaflödest ut inför december. Den här månaden är lite speciell då det bara är två svenska innehav som bidrar, resten är i utländska valutor och jag har alltså gott om utrymme att valutaneutralt köpa mycket utländskt för pengarna.


Bank of Montreal2018-10-312018-11-27986
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2018-11-152018-11-281,813
Shaw Communications2018-11-142018-11-2968
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-11-272018-11-30152
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-11-272018-11-30182
Equinor2018-11-212018-11-30318
Starbucks Corp2018-11-142018-11-30115
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-11-192018-11-30207
Sabra Health Care REIT2018-11-142018-11-30529
Fortis2018-11-192018-12-01616
Pfizer2018-11-082018-12-033,578
Unilever PLC2018-11-012018-12-051,266
Orange SA2018-12-042018-12-06541
Autoliv2018-11-202018-12-062,664
Coloplast B2018-12-062018-12-10456
Emerson Electric2018-11-152018-12-10156
United Technologies Corp2018-11-152018-12-10167
Sonoco Products2018-11-082018-12-10205
Johnson & Johnson2018-11-262018-12-111,680
3M2018-11-222018-12-12371
Prudential Financial Inc2018-11-232018-12-13287
SPFF ETF2018-12-052018-12-13447
Coca Cola2018-11-292018-12-14178
Archer Daniels Midland2018-11-222018-12-14320
Old Republic International Corp2018-12-032018-12-14417
Realty Income2018-11-302018-12-14913
STAG Industrial2018-11-292018-12-17151
Duke Energy Corp2018-11-152018-12-17211
LyondellBasell Industries NV2018-12-072018-12-17228
NorthWest Healthcare2018-12-17320
Dustin Group2018-12-122018-12-183,618
Manulife Financial Corp2018-11-192018-12-19437
Dominion Energy2018-12-062018-12-20380
SkiStar B2018-12-172018-12-212,100
Schweitzer-Mauduit Int.2018-11-292018-12-21200
Weyerhaeuser Co2018-11-292018-12-21464
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)42
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)83
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)106
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)942
27,914
CAD2,760
DKK456
EUR2,352
NOK318
SEK5,718
USD16,308


söndag 25 november 2018

Hemfosa/Nyfosa mm

Har köpt på mig lite mer fonder för ökad riskspridning och för att minska snedsteg i enskilda bolag.

Lite Europa och lite USA. Köpt på Nordea och Nordnet.

Köpt 25 HSBC EURO STOXX 50 UCITS ETF
Köpt 25 Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF Dist (HDLV)

Stora nyheten i portföljen den här veckan var uppdelningen av Hemfosa och Nyfosa. Nyfosa kommer inte att ge någon utdelning på flera år och Hemfosa kommer behöva sänka sin. Förmodligen kommer vi att få se nyemissioner i Nyfosa längs resans gång så det får man nog vara beredd på. Jag väljer att behålla bägge tills vidare även om det påverkar mina utdelningsmål negativt. Portföljgrafen är missvisande nu också då jag har en rätt stor post och Avanza inte hunnit justera.

Erhållit 3350 Nyfosa

Köpte på mig lite mer Hemfosa precis innan delningen då den var ner kraftigt då. Ökar lite försiktigt i Stora Enso som kan ha framtiden för sig om användandet av trä och papper ökar och plast minskar. En del mindre strököp i kursmässigt svaga bolag.




Köpt 65 Sagax D
Köpt 25 Stora Enso R
Köpt 36 Acando B

Även utnyttjat Avanzas erbjudande om räntekonto och låst upp lite av mina reserver på sex månader.

Nästa vecka finns det lön på kontot att investera. Lite kluven till vad jag vill köpa. Finns många tecken på inbromsning i ekonomin nu kombinerat med världspolitiska risker.

söndag 18 november 2018

Allmänt raljerande samt två nya mål

Veckans affärer:

Nordea

Ryggat Buffett i JPM, ökat lite mer i kanadensisk bank med exponering mot USA samt ett litet stödköp i Nederman.

Köpt 10 JPMorgan Chase & Co
Köpt 15 Toronto Dominion
Köpt 25 Nederman Holding

Avanza

Minskat lite i Telia. Osäkert om det här draget att gå mot att äga innehåll skulle vara så briljant och nu var man ute i köptagen igen. SF? Då kan man pumpa gamla Jönssonliganfilmer och Sällskapsresan i all evighet i sina skräpkanaler det lär ju inte konkurrera ut Netflix eller HBO om man säger så. Äg nätet och låt andra producera dyr content. Det är Telenors filosofi till skillnad mot Telia och AT&T. Kanske borde öka i dom istället?

Ökat i lite blandade värdefällor samt ett kvalitetsbolag i Thule.


Nordnet

Köpt 17 Acando B

Nytt mål att bli private bankingkund på Nordnet och Nordea (om det inte kostar något, jag är allergisk mot avgifter till banker). Anledningen är att komma bort från Nordnets svindyra courtage och på Nordea kanske få en kontaktperson som har mindre än 30 minuters telefonkö och faktiskt kan lösa problem eller halleluja ta i trä kanske en email så man slipper köa i telefon?

söndag 11 november 2018

Sålt OHI och Leröy


Nordnet:

Köpt 50 G4S
Köpt 5 Latour B
Köpt 100 Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VGTY)

Flyttat lite från räntekonton in i amerikanska statsobligationer. Man skulle kunna tro att jag är sponsrad av Vanguard så mycket av deras produkter jag köper.

Avanza:




Tecknat Dustin. Tagit hem vinst och sålt av hela mitt lilla innehav i Leröy med runt 95% vinst. Har andra bolag i sektorn som också gått starkt och vill säkra lite vinster. Känns som att det finns en gräns för hur mycket folk är villiga att betala för lax och sektorn har tidigare vägt över en procent av portföljen.

Också sålt av hela innehavet i Omega Healthcare efter den senaste tidens uppgång. För mycket risk för min smak även om jag gått plus. Operatörerna har problem vilket inte lär förbättras av stigande räntor och löner. Det finns också en politisk risk och den nuvarande administrationen i vita huset har inte gjort sig känd för fingertoppskänsla. Dessutom kommer de förmodligen sälja nya aktier i 2019 med utspädning och kursnedgång som följd. Troligtvis kommer jag även dumpa Sabra i samma bransch förr eller senare.


Nordea:


Ökat i en del spridda mest defensiva bolag på andra sidan atlanten.

Ökat i Latour som föll på säljråd och G4S som gav sämre guidance än vad som låg i estimaten.

lördag 3 november 2018

Veckan samt utdelningar november

Veckans handel:

Köpt 25 Bergman & Beving B
Köpt 25 Addtech B
Köpt 15 Total SA ADR
Köpt 25 Corem Property Group Pref
Köpt 100 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (IUSZ)
Sålt 25 Handelsbanken A

Köpt 25 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 26 Kungsleden
Köpt 20 Oriflame Holding
Sålt 28 Inwido

Köpt 125 Klövern
Köpt 25 Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF Dist

Sålde en del småposter jag köpte nyligen med liten vinst.

Jobbig månad. Svårt att förbli oberörd då man tappar 15,000 i värde om dagen. Utdelningarna tickar på dock även om jag fick en sänkning i min horribla felinvestering i General Electric. Den får jag skriva mer om vid tillfälle.

Utdelningar för november:


Canadian Imperial Bank of Commerce2018-09-272018-10-29704.54
Bank of Nova Scotia2018-10-012018-10-291,966.85
Shaw Communications2018-10-142018-10-3068.21
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-10-252018-10-31153.69
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-10-252018-10-31235.95
Toronto-Dominion Bank2018-10-092018-10-31694.18
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-10-222018-10-31207.11
Telenor2018-10-182018-11-011,245.10
Diös Fastigheter2018-10-252018-11-011,450.00
General Mills2018-10-092018-11-01133.22
Verizon Communications2018-10-092018-11-01409.52
AT&T2018-10-092018-11-01906.27
Scandic Hotels Group2018-10-292018-11-02510.00
NP3 Fastigheter Pref2018-10-302018-11-05317.50
Atea2018-10-192018-11-06351.72
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2018-10-252018-11-0786.85
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2018-10-252018-11-0783.41
Volati Pref2018-11-022018-11-08750.00
NCC B2018-11-022018-11-082,600.00
Akelius Pref2018-11-022018-11-128,575.00
Svedbergs2018-11-072018-11-13575.00
SPFF ETF2018-11-052018-11-13458.80
NorthWest Healthcare2018-10-302018-11-15322.36
Investor2018-11-092018-11-157,164.00
National Retail Properties2018-10-302018-11-15108.75
STAG Industrial2018-10-302018-11-15150.14
AbbVie2018-10-122018-11-15217.50
Paychex2018-10-312018-11-15304.51
Omega Healthcare Investors2018-10-302018-11-15598.14
Realty Income2018-10-312018-11-15909.24
Hennes & Mauritz2018-11-122018-11-166,062.50
Eaton Corporation2018-11-012018-11-16388.79
Lazard Ltd2018-11-042018-11-16976.96
Marine Harvest2018-11-092018-11-191,012.96
Oriflame Holding2018-11-142018-11-201,341.74
Welltower2018-11-092018-11-21788.45
Svolder B2018-11-162018-11-221,000.00
Baltic Horizon Fund2018-11-182018-11-22387.04
44,215.99

En del tunga pjäser här som Akelius, Investor och H&M som trycker upp totalen.

Rätt dålig valutaspridning pga dom:

SEK29,004
CAD4,196
NOK2,626
USD6,813
EUR1,639