lördag 7 december 2019

Låg aktivitet, K-Fast och utdelningar i december

Låg aktivitet för mig på börsen på sistone. Har inte ens satt in nya pengar den här månaden. Känner att porföljvärdet blivit väldigt stort och att viljan att trycka in mer pengar inte riktigt vill infinna sig.

Kronan har underligt nog stärkts lite och jag har köpt på mig lite euroaktier. Svårt att hitta något köpvärt så blev lite fonder:

Köpt 18 HSBC EURO STOXX 50 UCITS ETF

Ökat lite i räntor med som av naturliga själ har väldigt låg vikt. Om börsen rusar vidare blir räntevikten än lägre om jag inte petar in mer där.

Köpt 25 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. Treasury Bond UCITS ETF

Minskat lite i Tryg som blivit ett väldigt stort innehav samt att jag hade den här posten i en ISK och inte en KF.

Sålt 100 Tryg

Köpte lite Peab sen kom massa rekar och kursen stack uppåt så känns inte lika attraktivt längre:

Köpt 75 Peab

Fick 50 K-Fast i IPO-lottot. Behåller tills vidare. Ingen aning hur den skall värderas. Förmodligen tröttnar jag snart på att den inte delar ut och så säljer jag ur mig och får stå vid sidan och titta på medans den rusar vidare.

Erhållit 50 K-Fast Holding B

Preliminära decemberutdelningar:



BolagEx UtdDagUtd. DagUtd. Kronor
Bank of Montreal2019-10-312019-11-261,107
Svolder B2019-11-202019-11-261,559
MSC Industrial Direct Co2019-11-082019-11-26178
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2019-11-142019-11-273,972
Equinor2019-11-182019-11-27988
Shaw Communications2019-11-142019-11-2871
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-11-262019-11-29161
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-11-262019-11-29205
Starbucks2019-11-122019-11-29136
Sabra Health Care REIT2019-11-142019-11-29551
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-11-182019-11-29242
Fortis2019-11-182019-12-02770
Pfizer2019-11-072019-12-024,054
Unilever PLC2019-10-312019-12-041,894
Orange SA2019-11-272019-12-04945
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-11-212019-12-0441
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-11-212019-12-0480
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-11-212019-12-0493
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-11-212019-12-04104
Autoliv2019-11-192019-12-052,943
Parker-Hannifin Corp2019-11-072019-12-0684
LyondellBasell Industries NV2019-11-292019-12-09479
Coloplast B2019-12-062019-12-10506
Emerson Electric2019-11-142019-12-10166
Snap-on2019-11-192019-12-10205
Sonoco Products2019-11-072019-12-10225
United Technologies Corp2019-11-142019-12-10244
Johnson & Johnson2019-11-252019-12-101,624
Prudential Financial Inc2019-11-252019-12-12332
Archer Daniels Midland2019-11-202019-12-12432
SPFF ETF2019-12-042019-12-12402
3M2019-11-212019-12-12547
NorthWest Healthcare2019-11-282019-12-13370
Realty Income2019-11-292019-12-13981
Coca Cola2019-11-292019-12-16190
Duke Energy Corp2019-11-142019-12-16449
STAG Industrial2019-11-272019-12-16158
WPT Industrial REIT2019-11-272019-12-1690
Old Republic International Corp2019-12-052019-12-16494
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2019-12-122019-12-171,155
Sdiptech Pref2019-12-122019-12-18300
Dustin Group2019-12-122019-12-184,050
Manulife Financial Corp2019-11-182019-12-19510
SkiStar B2019-12-162019-12-202,625
Schweitzer-Mauduit Int.2019-11-272019-12-20209
Dominion Energy2019-12-052019-12-20436
Weyerhaeuser Co2019-12-052019-12-20549
37,906
CAD3,194
DKK506
EUR6,811
SEK6,975
USD18,861

söndag 24 november 2019

Hemfosa, fler köp

Låg mycket tungt i Hemfosa. Direkt när budet kom sålde jag av en post utifall budet skulle falla eller SBBs aktie sjunka i värde.

Sålt 304 Hemfosa

Äger nu 3500 Hemfosa och 2000 Hemfosa Pref.

Har fortfarande inte bestämt mig för hur jag skall göra. Jag äger nog hellre stamaktier i det nya bolaget än D-aktier i alla fall. Att försöka utnyttja mix & matchebjudandet och få mer kontanter och mindre aktier tror jag inte är någon idé.

Övriga affärer:

Köpt 15 National Retail Properties
Köpt 7 Canadian Imperial Bank of Commerce
Köpt 148 Baltic Horizon Fund
Köpt 26 Lazard
Köpt 220 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 59 Klövern
Köpt 10 GlaxoSmithKline
Köpt 19 Peab
Köpt 25 Svolder
Köpt 30 SkiStar
Köpt 19 Unilever
Köpt 50 Equinor
Köpt 5 3M
Köpt 25 W.P. Carey
Köpt 25 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. Treasury Bond UCITS ETF

Även tecknat en del K-fastigheter.

söndag 10 november 2019

Veckans handel, Akelius Pref

Ökat lite danskt:

Köpt 25 Novo Nordisk B
Köpt 25 Per Aarsleff

Ökat lite i obligationer. Då aktierna gått upp har vikten i fixed income (ex preffar) blivit väldigt låg.

Köpt 25 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. Treasury Bond UCITS ETF

Minimal ökning i Latour för att snygga till innehavet till 2500.

Köpt 8 Latour B

Ökar lite till i Svolder och Dustin. Svolder vill jag över tid öka till att ha större vikt. Dustin höjde nyligen utdelningen och Axel Johnson-gruppen gjorde nyligen ett rejält insiderköp.

Köpt 25 Svolder B
Köpt 55 Dustin Group

Veckans stora portföljhändelse var naturligtvis Akelius besked om inlösen av preffen. Akelius stod för nästan 5% av mina utdelningar och detta innebär ett rejält tapp. Förmodligen kommer jag köpa in lite mer Volati Pref, NP3 Pref samt nya Akelius D och en del utländska bolag för att försöka täppa igen det här gapet något. Eller så struntar jag i mer preffar nästan helt, har inte bestämt mig. Som jag sagt innan känns det som att alla bra preffar löses in och bara de osäkra/fallerade blr kvar. Känns inte som en långsiktig strategi, dessutom är det en bet på låg inflation/låga räntor för evigt.

söndag 3 november 2019

Trimmat ner antalet innehav lite, utdelningar i november

Gjort en del försäljningar.

Sålt 95 SPDR S&P UK Dividend Aristocrats UCITS ETF (Dist)

Denna köpte jag in på midsommarafton efter Brexitomröstningen. Den har knappt rört sig och verkar ha en samling trötta innehav som det också dras en avgift på 0.3% på. Bättre avgifter och mer riskspridning i de andra GBP-fonderna jag har. Sålt av helt.

Sålt 175 SEB C

Minskat i europeisk bank. Finns risk att det är helt fel sektor att vara i framöver i ett eventuellt scenario med konstant låga räntor, ökad reglering, ökad konkurrens och sämre konjunktur med stigande kreditförluster.

Sålt 100 Alm. Brand A/S

Litet innehav som underpresterar och som inte låg i KF utan i ISK. Har redan stor exponering mot liknande bolag via Tryg. Sålt av helt.

Sålt 20 Nolato B

Skalat ner lite i en del innehav som fått hög vikt. I Nolato såg vi dessutom en insiderförsäljning. Jag ryggar den och minskar lite.

Också skalat ner i Holmen som sett till historiken handlas till extremt dålig direktavkastning. Rätt eller fel så är mitt övergripande mål att få direktavkastning och värdeökningar är sekundärt.

Skalat ner lite i ABB, stor vikt i den och i industri som helhet.

Skalade också ner lite i JNJ. Så evigt trött på dessa rubriker hela tiden. Har man länge sagt en sak och sedan händer motsatsen då rubbas mitt förtroende lite. När kommer nästa stämningsvåg? Bolaget behöver redan nu ägna stor energi och lägga stora kostnader på att bekämpa stämningar. Visst, de är ett stort bolag och har resurserna men man hade ju önskat att de kunde läggas på annat. Fortfarande ett stort innehav precis som ABB, Nolato och Holmen ovan.

Ökat i en del svenska bolag med utdelning sent på året samt en del utländskt. Nytt innehav i Kanadensiska energiförsörjaren Emera.

Ökat lite i Volati pref för att kompensera för att jag tror Akelius kommer lösa in sin pref framöver.

Ökat i Novo, deras fetmapreparat verkar intressanta i framtiden.



Prognosen för november runt 51,000 med stark övervikt i SEK. Svolder har delat ut sent på sistone så den räknar jag nu som en decemberutdelare.


BolagEx UtdDagUtd. DagSumma
Telenor2019-10-102019-10-241,241
Canadian Imperial Bank of Commerce2019-09-262019-10-28785
Bank of Nova Scotia2019-09-302019-10-292,616
Shaw Communications2019-10-152019-10-3172
JPMorgan Chase & Co.2019-10-032019-10-31301
Scandic Hotels Group2019-10-252019-10-31525
Atlas Copco B2019-10-252019-10-31630
Toronto-Dominion Bank2019-10-092019-10-311,301
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-10-252019-10-31164
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-10-252019-10-31208
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-10-212019-10-31240
Verizon Communications2019-10-092019-11-01441
AT&T2019-10-092019-11-01976
General Mills2019-10-092019-11-01141
Diös Fastigheter2019-10-292019-11-041,450
Epiroc B2019-10-292019-11-043,234
NP3 Fastigheter Pref2019-10-302019-11-05640
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-10-242019-11-0642
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-10-242019-11-0695
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-10-242019-11-06104
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-10-242019-11-06112
Atea2019-10-242019-11-06410
NCC B2019-11-042019-11-081,500
Volati Pref2019-11-042019-11-085,000
Akelius Pref2019-11-042019-11-088,575
SPFF ETF2019-11-052019-11-10420
Investor2019-11-082019-11-147,644
WPT Industrial REIT2019-10-302019-11-1591
A.O. Smith Corporation2019-10-302019-11-15115
National Retail Properties2019-10-302019-11-15123
STAG Industrial2019-10-302019-11-15160
Emera Inc2019-10-312019-11-15223
AbbVie2019-10-142019-11-15409
Realty Income2019-10-312019-11-15988
Hennes & Mauritz2019-11-112019-11-154,850
NorthWest Healthcare2019-10-302019-11-15376
Eaton Corporation2019-10-312019-11-15564
Mowi2019-11-082019-11-18985
Paychex2019-10-312019-11-21356
Royal Bank of Canada2019-10-232019-11-221,107
Lazard2019-11-102019-11-221,722
50,932
CAD6,851
NOK2,636
SEK34,048
USD7,397