måndag 12 oktober 2020

Utdelningarna är tillbaka

Då var sommaren över men coronaeländet har vi inte blivit av med. Glädjande att se att en hel drös bolag som tidigare skjutit upp utdelningarna åter börjat dela ut. En hel del av mina surdegar som Kopparbergs, G4S, H&M, Inwido och Dustin har också äntligen återhämtat sig något.

Blandade småköp i existerande innehav:

Köpt 121 Kungsleden

Köpt 35 Emera

Köpt 8 SEB A

Köpt 15 Merck

Köpt 25 National Grid

Köpt 11 Per Aarslef Holding B

Köpte lite Dustin inför rapporten vilket blev rätt OK.

Köpt 325 Dustin Group

Sålde lite H&M inför rapporten vilket blev helt fel. Är ändå relativt negativt inställd till H&M. I ett scenario där man över tid behöver krympa antalet butiker känns inte som ett idealt tillfälle att äga den. Den känns inte billig heller och någon större utdelning att tala om lär det inte bli 2021.

Sålt 175 Hennes & Mauritz

Nytt innehav i PGE som hamnat i lite problem jag hoppas är övergående:

Köpt 50 Portland General Electric Co

Satte in en rejäl slant för att teckna Exsitec. Fick en mycket liten tilldelning. Köpte XACT istället för att behålla pengarna på räntekonto.

Köpt 220 Exsitec Holding

Köpt 2085 XACT Norden Högutdelande

Min lilla WisdomTree-fond med Asienfokus blev inlöst:

Sålt 300 WTEA

Ökat i WPC vars direktavkastning känns attraktiv i nuläget.

Köpt 41 W.P. Carey

Ökat i det lilla logistikfastighetsbolaget WPT. Amerikanska tillgångar noterade i Kanada.

Köpt 317 WPT Industrial REIT

Skalt ned i Svolder. I min bok skall inte ett investmentbolag med bara noterade innehav handlas till premium, utan till rabatt. Svolders största innehav GAROs värdering saknar förankring med verkligheten. Att då dessutom indirekt äga den till ytterligare premium känns inte rätt. Tar hem en god vinst och hoppas kunna köpa in mig igen till rabatt någon gång i framtiden.

Sålt 500 Svolder B

Köpt mer ETFs:

Köpt 110 Vanguard World High Dividend Yield UCITS ETF

Köpt 75 UBS MSCI USA Value ETF

Köpt 85 iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

Prognos för utdelningar i oktober, dopade av återinsatta utdelningar utanför ordinarie månader samt en extra från Tele2.

Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2020-09-212020-09-24135
Macquarie Global Infrastructure2020-09-172020-09-2567
Principal Financial Group2020-08-312020-09-25325
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2020-09-232020-09-281,301
Shaw Communications2020-09-142020-09-2999
Brookfield Infrastructure Corp2020-08-282020-09-3069
Brookfield Renewable Partners Corp2020-08-282020-09-30112
Brookfield Renewable Partners LP2020-08-282020-09-30450
Sun Life Financial2020-08-252020-09-30517
Brookfield Infrastructure Partners LP2020-08-282020-09-30650
Brookfield Property REIT2020-08-282020-09-30742
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2020-09-172020-09-30993
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2020-09-172020-09-301,548
Gjensidige Forsikring2020-09-222020-09-303,589
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-09-242020-09-30131
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-09-242020-09-30170
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-09-212020-09-30221
Coca Cola2020-09-142020-10-01183
TELUS Corp2020-09-092020-10-01622
Sydsvenska Hem2020-09-292020-10-0595
Kallebäck Property Invest2020-09-292020-10-05195
SBB D2020-09-292020-10-051,750
Klövern Pref2020-09-292020-10-053,750
Corem Property Group Pref2020-09-292020-10-054,320
Sagax D2020-09-292020-10-055,000
Merck & Co2020-09-142020-10-071,090
Lundin Energy2020-10-012020-10-072,850
Tele2 B2020-10-012020-10-079,375
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2020-09-242020-10-0717
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-09-242020-10-07126
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-09-242020-10-07210
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2020-09-242020-10-07347
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-09-242020-10-07294
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2020-09-242020-10-07377
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2020-09-242020-10-07274
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2020-09-242020-10-07766
Glaxo SmithKline PLC2020-08-132020-10-08415
Heimstaden Pref2020-10-022020-10-08625
SPFF ETF2020-10-052020-10-13379
Ventas2020-09-302020-10-13402
Diageo2020-08-132020-10-14189
Tre Kronor Property Investment2020-10-082020-10-144,192
Portland General Electric Co2020-09-242020-10-15182
STAG Industrial2020-09-292020-10-15188
Algonquin Power & Utilities Corp2020-09-292020-10-15483
BCE Inc2020-09-142020-10-151,090
STORE Capital Corp2020-09-292020-10-1596
SL Green Realty Corp2020-09-292020-10-15132
Lexington Realty Trust2020-09-292020-10-15211
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-09-292020-10-15380
WPT Industrial REIT2020-09-292020-10-15120
W.P. Carey2020-09-292020-10-151,949
Realty Income2020-09-292020-10-15951
Logistea2020-10-122020-10-1694
Total SA ADR2020-09-232020-10-16449
Kungsleden2020-10-132020-10-193,407
Cisco Systems2020-10-012020-10-21322
Skanska B2020-10-232020-10-291,706
Cibus Nordic Real Estate2020-10-222020-10-301,663
Husqvarna B2020-10-262020-10-302,250
Carrier Global Corp25
64,662

onsdag 9 september 2020

Lite närmare målet

En hel del aktivitet i portföljen på sistone. Sålt av alla mina långa amerikanska statsobligationer. Skall de strössla pengar över den amerikanska befolkningen likt konfetti vill jag ha mer betalt än de historiskt låga räntor som nu erbjuds. Räntor är en helt död investeringskategori på de här nivåerna. Det pratas om en bubbla i tech. Det samma gäller obligationer.

Sålt 100 Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF  (VGTY)

Sålt 750 iShares $ Treasury Bond 20+yr UCITS ETF

För likviderna här har jag istället köpt obligationsliknande aktier i form av utilities nedan samt en del ETF:er.

Tagit från kassan för att köpa in större poster i:

Köpt 1920 Tre Kronor Property

Köpt 764 Corem Pref

Blandade köp:

Köpt 9 W.P. Carey

Köpt 33 WPT Industrial Real Estate

Köpt 12 Per Aarslef B

Köpt 173 Klövern

Köpt 225  iShares EM Dividend ETF (EUNY)

Köpt 350 Algonquin Power & Utilities Corp

Köpt 725 iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)

Köpt 160 iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)

Skalat ned i en del bolag jag köpte under det värsta coronaraset som missgynnas av en starkare krona och istället köpt en del amerikanskt/kanadensiskt. 

Minskat i Tryg som jag råkat köpa i ISK och inte KF.

Skalat lite i Castellum som har blivit ett lite för stort innehav.

Intel, Canadian Utilities, Algonquin Power & Utilities Corp och Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield nya innehav.

Lilla Bonäsudden samt VBG får lämna portföljen. Sålt sista lilla restposten i Latour.

Sålt 8 Latour

De här förändringarna samt det faktum att Cibus gått över till månadsutdelning innebär att målet om 50,000 i utdelningar i september och november nu är nådda. 5 månader återstår.




Prognos för septembers utdelningar:

Bank of Montreal2020-08-032020-08-26CAD6.681501.061,062
Macquarie Global Infrastructure2020-08-202020-08-28USD8.851000.07566
Shaw Communications2020-08-132020-08-28CAD6.681500.0987599
Equinor2020-08-142020-08-28USD0.964700.82573374
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-08-252020-08-31CAD6.682500.078130
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-08-252020-08-31CAD6.683050.083169
Sabra Health Care REIT2020-08-142020-08-31USD8.851290.3343
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-08-242020-08-31USD8.851650.14973219
Enbridge Inc2020-08-132020-09-01CAD6.68250.81135
Fortis2020-08-182020-09-01CAD6.682250.4775718
Lagercrantz Group B2020-08-262020-09-01SEK155021,100
Pfizer2020-07-302020-09-01USD8.851,2010.3804,040
Bergman & Beving B2020-08-272020-09-02SEK15251.5788
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-08-202020-09-02USD8.851900.067092113
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-08-202020-09-02USD8.851600.113974161
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-08-202020-09-02USD8.851700.155203234
Addtech B2020-08-312020-09-04SEK130041,200
LyondellBasell Industries2020-08-282020-09-08USD8.85551.05511
Johnson & Johnson2020-08-242020-09-08USD8.851801.011,610
Unilever PLC2020-08-062020-09-09EUR8.855000.46942,078
Otis Worldwide Corp2020-08-202020-09-10USD8.85180.2032
Raytheon Technologies Corp2020-08-132020-09-10USD8.85420.475177
Sonoco Products2020-08-072020-09-10USD8.85620.43236
Snap-on2020-08-192020-09-10USD8.85251.08239
Emerson Electric2020-08-132020-09-10USD8.85700.5310
Archer Daniels Midland2020-08-182020-09-10USD8.851390.36443
PPG Industries2020-08-072020-09-11USD8.85250.56124
Parker-Hannifin Corp2020-08-272020-09-11USD8.85250.88195
3M2020-08-232020-09-12USD8.85501.47651
SPFF ETF2020-09-032020-09-14USD8.857500.0565375
WPT Industrial REIT2020-08-282020-09-15USD8.851830.0633103
Stanley Black & Decker2020-08-312020-09-15USD8.85180.7112
SL Green Realty Corp2020-08-282020-09-15USD8.85500.295131
STAG Industrial2020-08-282020-09-15USD8.851750.12186
Consolidated Edison2020-08-182020-09-15USD8.85250.765169
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-08-282020-09-15CAD6.688500.06667379
Old Republic International Corp2020-09-032020-09-15USD8.853100.21576
Realty Income2020-08-312020-09-15USD8.854550.2335941
Sdiptech Pref2020-09-102020-09-16SEK11752350
Duke Energy Corp2020-08-132020-09-16USD8.85600.965513
Prudential Financial Inc2020-08-242020-09-17USD8.85501.10487
Schweitzer-Mauduit Int.2020-08-202020-09-18USD8.85750.44292
Dominion Energy2020-09-032020-09-20USD8.85500.94416
Manulife Financial Corp2020-08-142020-09-21CAD6.683650.28683
XACT Högutdelande UCITS ETF2020-09-152020-09-21SEK14,6122.611,991
Holmen B2020-09-172020-09-23SEK11,5003.55,250
Castellum2020-09-182020-09-25SEK13,7503.2512,188
Cibus Nordic Real Estate2020-09-222020-09-30EUR12,2702.2685,148
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)USD8.85100283
58,127