torsdag 14 september 2017

Sanofi och Autoliv

Litet köp som gått igenom som jag missat själv. Köptes 2017-09-06:

Köpt 5 Investor A

2017-09-12

Mer prefväxling. Hemfosas pref känns inte prisvärd. Yielden är nära min yield on cost i stamaktien på de här nivåerna.

Sålt 100 Hemfosa Pref
Köpt 300 Sagax Pref

Inwido känns otroligt billig. Verkar som att bara för att man har svårt att sälja tre dyra lägenheter bredvid en motorväg i Stockholm så skall Europas största fönsterleverantör ner i dyn?

Köpt 25 Inwido.

Fortsätter fånga den fallande kniven:

Köpt 25 Oriflame Holding

Placing i BIP. Aktien ner över 4%. Ökar.

Köpt 15 Brookfield Infrastructure Partners LP

Ökar i pundfonder, pundet verkar ha vänt men ändå historiskt sett mycket lågt.

Köpt 65 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF GBP (Dist)

2017-09-13

Ger mig inte.

Köpt 10 Oriflame Holding

Idag 2017-09-14:

Återinvesterar i EM-fonder som gick ex idag.

Köpt 25 iShares EM Dividend UCITS ETF USD (Dist) (EUNY)

Överväger ett köp i franska läkemedelsbolaget Sanofi. Frankrike är ju känt för sin hårt arbetande befolkning och för sina modesta fackföreningar så vad kan gå fel? Ser att Avanza har 216 registrerade ägare av ADRen. Nån i läsekretsen som äger?

Intressant med Autolivs info om uppdelning. För mig dock känns det lite tveeggat. En tråkig del som kommer dela ut antar jag och en high techdel som inte kommer göra det. Jag vill inte äga delen som inte kommer att dela ut. Funderar lite på säljknappen. Hur tänker ni andra?

Disclaimer: Äger inte Sanofi men överväger köp. Som att jag skulle kunna påverka kursen, lol @ FI.

torsdag 7 september 2017

Tre nya innehav


Köpt på mig lite.

Ökar i Eaton, gått ner sen jag köpte den, är ju ingen anledning att köpa men men.

Köpt 10 Eaton Corp

Mer säkerhet. Behovet lär inte minska. Minusräntor och politik skapar klyftor i samhället.

Köpt 125 G4S

Fonder. Känner att det inte finns så många enskilda bolag jag vill öka i för tillfället och då blir det lite fonder. USA och Kanada mest på grund av valutan. Ökar i SCHD, de andra två är nya.

Köpt 50 XACT Högutdelande
Köpt 15 SCHD
Köpt 50 iShares S&P TSX High Dividend Index ETF (XEI)

En till vända med preffrotation:

Sålt 75 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 325 Sagax Pref

Och så tar jag ta in en till decemberutdelare. Går inte att nå mina mål utan att köpa bolag som delar ut i udda månader. Rent värderingsmässigt är det här nog inget bra köp just nu men det är ett litet köp.

Köpt 25 SkiStar B

måndag 4 september 2017

Småköp och liten preffrotation

Snyggat till antalet aktier i Gjensidige. Klarar inte att se 263 st i portföljen längre.

Köpt 7 Gjensidige Forsikring

Mitt intåg i Oriflame har utlöst en stark säljsignal. Det brukar ju bli så när jag går in i ett nytt bolag.

Fortsätter tröstlöst att snitta ned mig.

Köpt 15 Oriflame Holding

Gjort en liten rotation i preffarna. Har stor total exponering mot Hemfosa och dess pref yieldar nu dessutom bara 5.55%, lägst av alla de jag bevakar. Sagax pref yieldar 5.94% med lösen på 35 kronor. Jag tror att Sagax vill bli av med de preffarna de inte lyckades konvertera till D-aktier förr eller senare och att det kan utgöra ett stöd för kursen även om räntorna skulle ticka uppåt.

Sålt 150 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 375 Sagax Pref


fredag 1 september 2017

September

Ny månad, så här ser det ut preliminärt med utdelningarna. Lite spridda skurar och sen en rejäl dos från Castellum mot slutet.




Ett köp idag, återinvestering av utdelningar i Addtech. Som vanligt köpte jag några extra vid ex-datum.

Köpt 25 Addtech B

Valde att inte återinvestera i Marine Harvest. Tillräcklig vikt där som det ser ut nu.

onsdag 30 augusti 2017

Ökar i vått och torrt

Börsen har varit svag de senaste dagarna och jag har aktiverat lite kassa och inhandlat lite småposter i aktier.

Måndags

Byggarna har gått väldigt dåligt och jag trycker upp vikten lite. Trots att Skanska gick upp ordentligt idag ligger jag back i både Skanska och NCC.

Köpt 25 Skanska
Köpt 20 NCC

Danske Bank gick ut och sänkte skogsaktierna. Rekar är bara brus för den långsiktige investeraren. Tack för tillfället att få öka 5% billigare. Snyggar till antalet aktier lite.

Köpt 30 Stora Enso R

Ökar i Dustin inför utdelningen senare i vinter.

Köpt 50 Dustin Group

Tisdags

Att köpa inför utdelningar så kallad "dividend capture" är ju något jag inte brukar ägna mig åt och också något jag ondgjort mig över om jag minns rätt. Tycker det gått ned tillräckligt mycket på kort tid för att det kan vara värt att göra lite små köp inför några av utdelningarna ändå.

Köpt 15 Addtech
Köpt 250 G4S

Inwido har fallit som en sten efter rapporten och handlas till ett förväntat P/E på strax över 10 för 2019. Det är inte dyrt. Analytikerna kan ju ha fel förstås.

Köpt 25 Inwido

Tryg som aldrig brukar röra sig så mycket har också gått ned lite. Kanske att hela sektorn säljs av efter stormen i USA?

Köpt 25 Tryg

Ökat i Bergman & Beving efter ett insiderköp.

Köpt 25 Bergman & Beving

Och så lite blandade småköp.

Köpt 10 Electrolux B
Köpt 10 Oriflame Holding
Köpt 50 Husqvarna B
Köpt 25 Resurs Holding

Idag

Idag återhämtade ju börsen sig och jag vill inte köpa i uppgång. Bara ett köp, återinvesterad utdelning i Lagercrantz Group.

Köpt 25 Lagercrantz Group B

För övrigt anser jag att Avanzas ändring så att man blir utloggad efter en timme är förbannat irriterande.

lördag 26 augusti 2017

Fint med lite lön på helgen

Sitter här med kopp te och fyller i utdelningarna som kom fredag natt. Fint med lite lön på helgen.

De senaste dagarna har jag gjort följande affärer:

Säljer av min sista exponering mot rena fastighetsutvecklare. Spretig småpost.

Sålt 20 Oscar Properties Holding Pref

NCC har fortsatt ned och jag ökar lite.

Köpt 15 NCC B

Bergman & Beving handlades utan rätt till utdelning och jag ökar.

Köpt 25 Bergman & Beving B

Ökar i Oriflame där jag över sikt vill bygga upp en större position.

Köpt 50 Oriflame Holding

Marine Harvest föll på rapporten och jag köpte en småpost inför utdelningen.

Köpt 10 Marine Harvest

Lite mer Tryg i en satsning på att få upp vikten.

Köpt 25 Tryg

Med en dollar under 8 kronor igen och ett pund nära 10 är det kanske läge att öka upp lite där.

tisdag 22 augusti 2017

Mer fonder trots allt, ett nytt bolag

Igår köpte jag lite mer kanadensiska börshandlade fonder. Mina tankar om att kunna köpa individuella aktier istället för den här fonden måste bli ett längre projekt. Jag kan inte sätta mig in i så här många bolag på kort tid. Man kan köpa i blindo bara baserat på fondens innehav men jag köper hellre mer i fonden för att få bättre riskspridning. På sikt kan jag sälja av fonden och slippa avgifterna. Tills dess kör jag på.

Köpt 25 XDV

Köpte också en första post i ytterligare ett svenskt bolag, Nolato. Bolaget uppfyller alla kraven på bra bolag som jag staplade upp häromdagen. God historik, stabila ägare, lång historia av utdelningar och nyliga insiderköp.

Långsiktig Investering har gjort en väldigt fin genomgång av bolaget här:

http://langsiktiginvestering.se/2017/06/nolato-fran-nischad-komponenttillverkare-till-en-diversiferad-global-hogteknologisk-partner.html

Bolaget är dyrt såklart med ett P/E på över 20 men kvalitet kostar och det är det jag tycker att jag får här.

Idag ökade jag i Kinnevik. Dom äger en del spännande bolag som förhoppningsvis har framtiden för sig. Spännande bolag är inte min grej och jag överlåter pengarna till Kinnevik som jag tror har kompetens att förvalta dom.

Köpt 25 Kinnevik




söndag 20 augusti 2017

Lite investeringskriterier

I ett ogenomtänkt ögonblick lovade jag en läsare att speca lite vad jag tittar på när jag väljer aktier. Har funderat en del på detta och det kommer nog inte att gå att få ihop på ett inlägg. Skriver av mig lite här så får vi se hur långt jag kommer. Dom här råden är utifrån ett kapitalbevaringsperspektiv och handlar alltså mer om att inte förlora pengar än att hitta kursvinnare.

1. Välj bolag som handlas på en stor lista.

Genom att välja bort Aktietorget, Small Cap, NGM mm så har man rensat bort massa förhoppningsbolag, rena lurendrejerier, bolag som kommer att behöva stöd via massa nyemissioner mm.

2. Välj bolag som har utdelning.

Genom detta urval har man enkelt sållat bort bolag som inte klarar av att generera ett överskott och ge tillbaka något till sina aktieägare. Man sållar också bort rena tillväxtaktier. Det behöver ju inte vara något fel i den sortens aktier men det är inte min inriktning. Jag köper hellre in mig i dom då de börjar dela ut och har bevisat sin stabilitet.

3. Välj bolag som delat ut länge och har höjt utdelningarna över tid

Sållar ytterligare. Vill man vara hård här så skall man sälja bolag som inte klarar att höja sin utdelning. Då hade man tex sluppit äga H&M under nedgången. Men är man så här hård så finns det inte många bolag kvar och de som finns är alltid dyra. Det finns dessutom godtagbara anledningar tex att man gjort ett stort förvärv och behöver betala av på lån innan man kan öka utdelningarna igen.

4. Se hur bolaget gick under finanskrisen

Klarade bolaget att höja eller bibehålla utdelningen under krisen? Hur gick kursen? Hur hade det känts att äga bolaget om du tittar på kurvan under den här perioden? Risken är att vi kommer hamna där igen.

5. Välj bolag med ägare av kött och blod

Försök hitta bolag som ägs av individer eller familjer och inte av olika fonder. Behöver inte vara något fel på fondägda bolag men får jag välja vill jag hellre se ägare med ett tydligt engagemang och intresse för att bolaget skall gå bra än ett gäng trötta fonder.

6. Välj bolag där insiders köper

Att ägare eller ledning köper aktier för egna pengar (ej via optionsprogram mm) är en tydlig och bra signal. Att tala varmt om sitt bolag är en sak att satsa egna pengar en annan."Put your money where your mouth is".

Insiderköp brukar nämnas i nyheter på Avanza och kan kollas upp här:

http://www.fi.se/sv/vara-register/insynsregistret/

Kolla efter förvärv och kika detaljerna så att det inte rör sig om något optionsprogram. De har inget värde.

Som denna tex, https://marknadssok.fi.se/publiceringsklient/sv-SE/Rapportsammanst%C3%A4llning/Index/A000I722-1?s%C3%B6kfunktion=Insyn

Där nöjer vi oss för idag. Kommentarer uppskattas.

fredag 18 augusti 2017

Ökat mer

Häromdan var S&P ner över 1% vilket absurt nog var det största nedstället på riktigt länge. Ökade lite i månadsutdelande fonder då:

Köpt 25 SPHD

Glömt notera att jag ökat lite i G4S:

Köpt 125 G4S

Idag så var det också lite surt på börsen och jag ökade i en räcka bolag lite smått. Inget av dom här kanske är direkt billigt men billigare än för två veckor sedan i alla fall. De flesta köpen görs för att få spridning på utdelningarna.

Köpt 25 Lagercrantz
Köpt 10 Pfizer
Köpt 10 Addtech
Köpt 15 Intrum Justitia
Köpt 25 Husqvarna B
Köpt 5 Electrolux B
Köpt 15 NCC B
Köpt 25 Thule Group

Trevlig helg på er!

onsdag 16 augusti 2017

Sålt av två bolag

Den här veckan har jag sålt av två bolag.

Först Wallenstam. Den handlas över substans men ändå återköper de hela tiden istället för att dela ut. Säkert bra för aktieägarvärde och för storägaren men inte för mig som fokuserar på utdelningar. Den yieldar knappt nånting. Tjänat en tusing på den, 15% sedan jag köpte den i slutet av mars.

Sålt 100 Wallenstam

Sen Byggmax. Lite för litet bolag att äga långsiktigt med för små marginaler. Man måste ständigt göra reklam för att hävda sig i en konkurrensutsatt bransch. Eftersom den gått knackigt har jag pö om pö byggt upp så att jag hade över 17,000 kronor i den. Det är ju pengar det också. 2,000 i vinst i den.

Köpt lite fonder borta i Kanada för att utnyttja den svaga dollarn:

Köpt 30 XDV

Och så en tramspost i Investor:

Köpt 5 Investor A

Har massa pengar i kassan men inte känt mig så köpsugen.

lördag 12 augusti 2017

Ökat lite under nedgången

Lite stökigt på börserna de sista dagarna.

Flera av bolagen jag initierat köp i på sistone som Atea, Intum och Oriflame har gått ner rejält. Hade man väntat lite så hade man kunnat köpa dom 10% billigare. Nåväl.

Har köpt på mig lite. Ökat i Tryg som känns stabil om det blir fortsatt stökigt. Ökat lite i aktierna jag nämnde ovan. En liten stek i NCC samt en större i Diös. Diös minskade jag i nyligen men köper nu tillbaka en del igen till lägre kurs. Kan inte motstå en förväntad direktavkastning på 6%. Insiderköp i fredags också.

Köpt 50 Tryg
Köpt 25 Atea
Köpt 25 NCC B
Köpt 10 Intrum Justitia
Köpt 250 Diös

Kommit in en del rapporter. Glädjande att det gick bra för Novo Nordisk som är ett av mina sorgebarn i portföljen. Både i G4S och Boston Pizza var det stora kursreaktioner på dålig tillväxt. G4S ser eventuellt intressant ut att öka i. Insiderköp efter rapporten.

Efter en sådan här rätt bred nedgång tittar jag också på att öka lite i breda fonder.

lördag 5 augusti 2017

Veckans handel samt utdelningar i augusti

Då var semestern över och vi är inne i augusti.

Så här ser de preliminära utdelningarna ut:


Skalat av en del AstraZeneca då den återhämtat sig något efter rapporten. Säljer de jag köpte under rapportdagen samt några till med en liten vinst. Vill minska risken. De kvarvarande 70 stycken ligger jag plus minus noll på nu.

Sålt 25 AstraZeneca

De amerikanska livsmedelsbolagen har gått knackigt. Hoppas de kan vända trenden och att en svagare dollar kan hjälpa dom.

Köpt 10 General Mills

Köpt in mig i sminkbolaget Oriflame. Spekulativt köp detta. Hoppas att de på längre sikt kommer att kunna ta del av utvecklingsländernas tillväxt.

Köpt 50 Oriflame Holding

Eaton Corp som jag köpte in mig i förra veckan presenterade såklart en pissig rapport direkt efteråt och jag kände mig nödgad att stödköpa lite.

Köpt 10 Eaton Corp

Växlat svenska preffar mot amerikanska. Minskar exponeringen mot Hemfosa och ökar istället i en fond bestående av flera preffar. Minskar bolagsrisken men ökar valutarisken. SPFF yieldar bättre också.

Sålt 75 Hemfosa Pref

Köpt 100 Global X Superincome Preffered ETF (SPFF)

Gjort två köp för att utnyttja det historiskt svaga pundet:

En fond med 100 stora bolag, runt 4% i direkavkastning och med låg avgift.

Köpt 135 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF GBP (Dist) (IUSZ)

Även köpt in mig i bryggaren Kopparbergs som jag antar de flesta känner till. De gör alkoläsk till ungdomar och öl till A-lagare. Stor exponering mot pundet som kan ge en boost framöver. Dessutom är det ju såklart ett intressant tillväxtcase med en växande utdelning.

Köpt 50 Kopparbergs

lördag 29 juli 2017

Tung period

Tung vecka detta för portföljen med många stora nedgångar i flera av mina innehav som AstraZeneca, Starbucks och Intrum Justitia samt en dollarförsvagning som slår mot mig.

Gäller att försöka fokusera på kassaflödet från portföljen och inte värdet. Då jag är så diversifierad så slår inte ett ras i några enskilda bolag så hårt mot mig. Baksidan av det myntet är att jag får väldigt svårt att slå index men det är ju inte heller mitt övergipande mål.

AstraZeneca grämer jag mig över en del för det fanns en del varningstecken som jag valde att inte agera på. Problemet är att man kan inte sälja av så fort man oroar sig för något i ens portfölj, man måste våga vara lång, något jag haft problem med tidigare.

Detta har skett i veckan:

Ökat i finska UPM-Kymmene och Intrum Justitia som föll på rapport:

Köpt 20 UPM-Kymmene
Köpt 25 Intrum Justitia

Köpte lite fler AstraZeneca i raset, tveksamt och jag kommer behålla de extra aktierna dock:

Köpt 15 AstraZeneca

För att ta fördel av den sjunkande dollarn har jag ökat i månadsutdelande ETF:en SPHD:

Köpt 15 SPHD

Lite mer Atea som varit fortsatt svag:

Köpt 25 Atea

Ökar lite i bank, har nu bara banker exponerade mot marknader där varningar har urfärdats kring bostadsvärderingarna, Kanada, Sverige och Australien, vad kan gå fel? :)

Köpt 25 Westpac Banking Corp

Minskat lite i svenska fastigheter och viktat om lite mot USA-bolag istället:

Sålt 250 Diös Fastigheter
Sålt 100 Castellum

Köpt 25 National Retail Properties (NNN)
Köpt 15 Eaton Corp PLC (ETN)

National Retail Properties påminner mycket om Realty Income och är en dividend aristocrat som höjt utdelningen 27 år i sträck. De hyr ut till en rad hyresgäster där ingen väger alltför tungt och yieldar lite bättre än en del svenska alternativ.

Eaton Corp är ett verkstadsbolag som delar en del egenskaper med ABB fast är mindre, värderat lägre och förväntas växa bättre. De har delat ut sedan 1923 och höjt 8 år i rad. Efter ett stort uppköp har de Irland som bas vilket ger skattefördelar. Framåtblickande P/E på 15 och 3% i direktavkastning.

Ytterligare ett nytt bolag i portföljen, Bergman & Beving som har haft det riktigt tufft på börsen efter att de knoppade av Momentum. Det som finns kvar i nya B&B är mest skyddskläder och det verkar vara för tråkigt för att någon skall vilja äga det.

Köpt 75 Bergman & Beving B

söndag 23 juli 2017

Rapporttät vecka

Mycket rapporter den här veckan och mer volatilitet. Jag är OK med att mina innehav går ned så att jag kan fortsätta att öka till lägre priser. Dock får ju inte verksamheten utvecklas så dåligt att utdelningarna är i fara eller att jag långsiktigt eroderar mitt kapital.

Veckans handel på Avanza:


Och på Nordnet:

Köpt 50 iShares EM Dividend UCITS ETF
Köpt 15 Inwido
Köpt 25 AT&T
Köpt 175 Klövern B

Fortsatt skala ner i Diös för att minska vikten, ökat i en del rapporterande bolag som tog mycket stryk, ökat i en del dollarinnehav samt fortsatt köpa på mig i Svedbergs och Intrum.

Även sålt av mina sista Surgical Science Sweden. Tar hem vinsten och satsar i mer defensiva bolag som delar ut pengar. Vill inte sitta på förhoppningsbolag om börsen stökar. Jag vill ha betalt för att äga aktier.

lördag 15 juli 2017

Semesterhandel

Minskat lite i Diös där jag har för stor vikt. Marginell vinst. Tanken är att istället köpa mer Klövern eller utländska fastigheter.

Även minskat lite i Hemfosas pref för att sänka exponeringen mot Hemfosa och för att ta hem lite vinst i preffarna som gått starkt på sistone. Vinst runt 9%.

Ökat i en del dollarbolag, bland annat Paychex som slog till med en utdelningshöjning med 9% nyligen.


I mina Nordnetkonton har jag ökat i en del existerande innehav samt ett nytt, norska Atea som tog en del stryk i samband med rapport.

Köpt 10 Novo Nordisk
Köpt 125 G4S
Köpt 25 Tryg
Köpt 50 Atea

torsdag 6 juli 2017

Storshoppat

Dollarn har kommit ner ordentligt och jag behöver öka i de amerikanska innehaven för att inte utdelningarna i kronor räknat skall minska.

Om nedgången i både index och dollarn fortsätter så får jag öka mer framgent.

Ökat i en del existerande innehav, framför allt fonder. Undviker fastigheter då vikten återigen krupit uppåt.



Tre nya innehav, den Australiensiska banken Westpac och en fjuttpost i Svedbergs då två ordrar bara blev delvis fyllda samt Schwabs emerging marketsfond SCHE. Den yieldar rätt dåligt, runt 2% och delar ut en gång per år men har låg avgift.

Köpt 25 Westpac Banking Corp

Även köpt in mig i Intrum Justitia igen som jag sålde av kort efter sammanslagningen med Lindorff. Gillar inte den höga skuldsättningen men nu när de tvingas sälja av en del enheter antar jag att de använder pengarna till att minska skulden.

onsdag 5 juli 2017

Utdelningar juli

Så här ser det ut inför juli, en del av de tidigaste har redan rullat in:


BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utd.Summa
XDV ETF2017-06-232017-06-306.572500.07463123
Boston Pizza RIF2017-06-192017-06-306.571000.11576
PowerShares S&P500 High Div Low Vol2017-06-308.511000.0994693
iShares EM Dividend UCITS ETF2017-06-152017-06-309.66500.2254109
Brookfield Infrastructure Partners LP2017-05-262017-06-306.57150.563155
Macquarie Global Infrastructure2017-06-142017-06-308.511000.37315
Care Capital Properties2017-06-072017-06-308.511150.57558
Ventas2017-06-022017-06-308.511000.775659
Coca Cola2017-06-132017-07-038.51500.37157
Klövern B2017-06-292017-07-05110000.1100
Bonäsudden Holding2017-06-292017-07-051501.8794
Bosjö Fastigheter2017-06-292017-07-051502.375119
Delarka Holding2017-06-292017-07-051502100
Kallebäck Property Invest2017-06-292017-07-051502.5125
Pegroco Invest Pref2017-06-292017-07-051252.35/2.4059
Sydsvenska Hem2017-06-292017-07-051501.63/1.6281
Heimstaden Pref2017-07-042017-07-101505250
WisdomTree EM Asia UCITS ETF2017-06-292017-07-119.661000.090477
SPFF ETF2017-07-032017-07-138.516000.0735375
Glaxo SmithKline PLC2017-05-102017-07-138.51800.4642316
Hemfosa Fastigheter Pref2017-07-072017-07-13119752.54,938
Hemfosa Fastigheter2017-07-072017-07-13129501.13,245
Realty Income2017-06-292017-07-148.514250.2115765
Tryg2017-07-122017-07-141.306751.61,402
W.P. Carey2017-06-282017-07-148.51801681
BCE Inc2017-06-132017-07-156.57250.7175118
STAG Industrial2017-06-282017-07-178.511150.1167114
NorthWest Healthcare2017-07-176.575000.06667219
Lexington Realty Trust2017-06-282017-07-178.51900.175134
General Electric2017-06-152017-07-258.51400.2482
Shaw Communications2017-07-122017-07-286.571000.0987565
15,536

I slutet av förra veckan köpte jag denna men glömde att rapportera det:

Köpt 100 WisdomTree Emerging Asia Equity Income UCITS ETF (WTEA)

Ökat lite i Heimstaden pref när den gick ex:

Köpt 50 Heimstaden Pref

Ökat i en del existerande innehav:

Köpt 100 Telenor
Köpt 10 Marine Harvest
Köpt 10 Kone
Köpt 75 Tryg
Köpt 35 Brookfield Infrastructure Partners LP
Köpt 25 NCC

Samt två nya innehav:

Köpt 50 Brookfield Renewable Partners LP
Köpt 150 Dustin Group

Har även uppdaterat mitt ark med prognoser för april och maj för en del bolag. Förväntade ökningar samt de här köpen innebär att jag återigen har en månad, april, med 50,000 i utdelningar vilket är mitt mål för alla månaderna. Mars och maj är inte vansinnigt långt borta men de andra är det hopplöst långt till.

lördag 1 juli 2017

Veckans köp

Gjort en del förändringar i portföljen.

Först har jag sålt av en del småposter av låg kvalitet, Genova och Högkullen. Högkullen var det väl inget fel på innan de blev övertagna. Inte intresserad av att bli ägare i SBB som verkar vara ett riktigt riskbygge. Tar en liten förlust för att slippa fastna i aktien eller få SBB i utbyte.

Också minskat lite i Omega Healthcare för att minska exponeringen mot amerikanska vårdbolag som finansieras av skattemedel. Republikanerna försöker kraftigt minska utgifterna där.

Sålt av SAS Pref. Går mot inlösen och på de här nivåerna tycker jag det är bättre att sälja av med vinst än att sitta på risken. Då slipper jag oroa mig för en strejk eller något annat elände som i princip kan sänka hela bolaget. Som den handlas nu är det hög risk till mid yield.

Ökat rätt ordentligt i Axfood, samt i en del andra svenska bolag. Även en del i Kanadabolag där jag hade låg vikt. Börsen känns inte lika superstark som tidigare och därför vill jag vikta upp i ett defensivt bolag som Axfood ifall vi skulle se en rotation mot mer defensiva innehav.

Ökat i Klövern en del. Tanken är att eventuellt minska lite i en del andra fastighetsbolag för att vikta upp i den. Också ökat lite i fiskbolagen.

Dollarn har kommit ner ordentligt på sistone. Dags att kika västerut igen tror jag.


Köpt 725 Klövern B
Köpt 25 Norway Royal Salmon
Köpt 20 Marine Harvest
Köpt 25 Tryg

Rullat in pengar från annan verksamhet och jag har nu 20% i likvider.

söndag 25 juni 2017

Gjort en del köp

Har velat öka i läkemedel. Då min favorit Johnson & Johnson är övervärderad för tillfället har jag letat efter andra alternativ. I samband med det postade en av mina favoriter på Seeking Alpha den här videon:

https://www.youtube.com/watch?v=tckOSXQlreg

Jag litar på hans råd och initierar ett innehav. Man skall se upp med råd från andra men Chuck är mycket mer kunnig än jag och har mycket mer erfarenhet. Litar mer på hans omdöme än mitt eget,

Köpt 25 AbbVie

Ökat i NCC för att närma mig 1% i utdelningsvikt i den.

Köpt 50 NCC B

När andra AP-fonden drog ner sitt innehav och sänkte kursen så ökade jag lite:

Köpt 75 Castellum

Ökat i utvecklingsländer via den redan ägda ETFen EUNY.

Köpt 50 EUNY

Sålt hälften i Surgical Science Sweden. Spännande bolag men inte riktigt min investeringsfilosofi.

Sålt 150 SUS

Köpt mer norskt:

Köpt 10 Norway Royal Salmon
Köpt 25 Marine Harvest

Även bestämt mig för att fonden SPHD är ett tryggare val om jag vill äga utilities istället för att äga bara Southern Co.

Sålt 25 Southern Co
Köpt 50 SPHD

Även ökat i Realty Income som känns relativt attraktiv jämfört med mycket annat.

Köpt 50 Realty Income

Ökat i tre andra existerande innehav.

Köpt 25 Lazard
Köpt 15 Electrolux
Köpt 35 Husqvarna

Framför allt de två sista där känns väl kanske inte billiga direkt men det var rätt små köp och jag behöver diversifieringen.

Dom här köpen, utdelningshöjningar från Clas Ohlson, Lagercrantz och Addtech samt en starkare dollar har gjort att mitt delmål för september om 20,000 i utdelningar den månaden är nått.

Med en norsk krona på 1.02 kanske man skall köpa lite mer Gjensidige framöver.

söndag 18 juni 2017

Ratos pref inlöst, vad köpa?

Hm, en vecka sen förra inlägget. Jag har blivit lat.

Köpt de här tre bolagen:

Köpt 35 Acando
Köpt 25 Dedicare
Köpt 25 Shaw Communications

Har länge nu åtnjutit trygga utdelningar från Ratos pref men nu är det slut med det då de löst in den. Jag hade 175 st och har nu över 340,000 i kassan. Frågan är hur de skall placeras?

Helt klart är att jag vill öka i Asien. Tror mig ha hittat en intressant ETF i WisdomTree Emerging Asia Equity Income UCITS ETF (WTEA). Den handlas på Xetra, är Irlandreggad vilket innebär 0 källskatt, delar ut halvårsvis och ger en exponering på över 300 bolag. Avgiften är 0.54%.

Den har följande land- och sektorexponering:



Lite stort fokus på Kina och finans kanske men man slipper i alla fall den vanliga överrepresentationen av olja och gas som man brukar få i EM-fonder.

Den har dock kort historik och det är svårt att se vilken utdelning man kan förvänta sig. Får se hur jag gör, Ett alternativ är också SCHE från Schwab med lägre avgifter men den har sämre yield och färre bolag och är inte bara exponerad mot Asien.

Utöver detta funderar jag också på att öka lite i NCC, Shaw, BIP. AT&T och Lazard och några till.

Funderar också på Boeing. Dom tillverkar militär materiel utöver civilflyg men det bekommer mig inte. Dom verkar i princip i ett duopol på den civila flygsidan. Dyrt såklart men inte om man jämför med de stora svenska verkstadsbolagen.


söndag 11 juni 2017

Köpt och sålt igen

Först ett äldre köp jag glömt bort att rapportera. När Marine Harvest gick ex så gick den inte ner tillräckligt så jag köpte ett annat bolag i samma bransch istället:

Köpt 25 Norway Royal Salmon

Valde att inte heller återinvestera i Nobina. Har tillräcklig vikt.

Sålde av mina sista Besqab med 50% vinst. Har ju tidigare sålt JM och äger nu inga rena bostadsutvecklare längre.

Sålt 85 Besqab

Ökat i Realty Income som jag tycker handlas till attraktiv yield. Retailrelaterade REITs har gått riktigt risigt på sistone men Realty Income äger inga malls. En tidig strategi från min sida har varit att inte investera i malls, inte ens via ETFs där de väger tungt.

Köpt 10 Realty Income

Också köpt en månadsutdelande fond som jag tycker kompletterar nuvarande innehavet SCHD rätt väl. SCHD har inga REITs och väldigt lite utilities vilket SPHD har. SPHD borde hålla emot bättre i en generell börsnedgång tror jag.

Köpt 50 PowerShares S&P500 High Dividend Low Volatility Portfolio (SPHD)

Också ansökt om två minimiposter i noteringen av Surgical Science Sweden som jag tyckte kändes spännande. Sist ett göteborgsföretag inom en liknande bransch var på tapeten gick det ju fantastiskt bra :)

https://sv.wikipedia.org/wiki/Prosolvia

Tecknat 300 Surgical Science Sweden

Framöver kikar jag lite på Amgen och Shaw.

onsdag 7 juni 2017

Sålt Telia

Tröttnat på Telia. Lyckats krångla mig ur med 5% vinst. Antar att jag inte behöver motivera försäljningen?

Sålt 1500 Telia

Har istället ökat i vård-REITen Ventas. Ventas är av mycket högre kvalitet än bland Avanzaägare populära HCP som nyligen sparkades ut ur S&P Dividend Aristocrat Index.

Köpt 20 Ventas

Detta trycker upp utdelningsvikten till 1%.

Också fortsatt speglingen av ETFen XDV som jag nämnde igår. Två kanadensiska teleoperatörer vilket ju kändes logiskt. En av dom gick dessutom ex utdelning idag, det var ju hyfsad timing.

Köpt 25 BCE Inc
Köpt 25 Telus Corporation Voting

Resten i kassan. Hoppas på en nedgång men börsen går ju tyvärr upp hela tiden.


måndag 5 juni 2017

Snålskjuts på ETFs

Tycker USD och CAD ser attraktiva ut. Har letar efter lite aktier därborta och screenat lite på P/E<15, hyfsad utdelning, inte för stor andel utdelad vinst, skuldnivå mm:

http://www.finviz.com/screener.ashx?v=111&f=fa_debteq_u0.5,fa_div_o3,fa_fpe_low,fa_ltdebteq_u0.5,fa_payoutratio_u50,fa_pe_low&ft=2

Väljer man bort retail, råvaror, småbanker och en del andra udda fåglar jag inte vill äga så är i princip resten kanadensiska aktier. Många av dessa äger jag redan och de påminner en del om innehavet i en av fonderna jag också äger, XDV:

https://www.blackrock.com/ca/individual/en/products/239496/ishares-canadian-select-dividend-index-etf

Att kika på vilka innehav ETFs har och sedan efterapa dom är en bra taktik tycker jag. Den här fonden har inte så många innehav så om jag köper lite fler bolag kan jag på sikt sälja XDV och spara in den årliga avgiften. Sagt och gjort.

Inhandlat den näst sista kanadensiska banken av de fem största som jag inte redan ägde samt två försäkringsbolag:

Köpt 15 Bank of Montreal
Köpt 50 Manulife Financial Corp
Köpt 35 Sun Life Financial Inc

Skalat ned i Besqab och SAS Pref. Besqab har i princip 100% exponering mot Stockholms bostadsbubbla och det känns vettigt att minska. Äger hellre fastigheter än fastighetsutvecklare.
Jag tar hem en vinst på 50%. Förmodligen kommer jag sälja av hela innehavet snart.

SAS Pref närmar sig inlösen och handlas över inlösenkursen. Minskar lite och tar hem en liten vinst.

Sålt 40 Besqab
Sålt 25 SAS Pref

torsdag 1 juni 2017

Back to business

OK, efter tisdagens tramsinlägg är det back to business.

Köpt och sålt sedan sist:

Orka vänta in inlösen av Betssons inlösenaktie..

Sålt 350 Betsson IL B

Ökat i HiQ som dippat lite.

Köpt 50 HiQ

Fortsätter öka i försäkring.

Köpt 13 Gjensidige Forsikring

Har stor exponering mot Hemfosa. Gör en liten rockad i preffarna och köper ett nytt småfastighetsbolag.

Sålt 150 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 50 Heimstaden
Köpt 50 Bråviken Logistik

Bråviken är nynoterat och kommer börja dela ut kvartalsvis efter sommaren någon gång.

Sen har jag köpt en ETF som investerar i utvecklingsländer. Gått igenom en del olika och letat exponering framför allt mot asien, utdelande fond med låg avgift. Svårt att hitta något med de kriterierna tyckte jag. Slog till på EUNY som handlas i Tyskland, iShares EM Dividend UCITS ETF. Irlandregistrerad så ingen källskatt bör dras. Den yieldar runt 4% men med relativt höga 0.65 i avgift.
Den innehåller 100 bolag och ger exponering mot framför allt följande länder:



Hade helst velat ha mer exponering mot Indonesien och mindre mot Kina men det fick bli så här. Stor humor att Grekland är med på ett hörn. MSCI klassar dom som ett utvecklingsland.

Köpt 50 iShares EM Dividend UCITS ETF (EUNY)

Kan bli så att jag kompletterar denna med ytterligare ETFs framöver. Svårt att få bred exponering mot EM med individuella aktieköp.




tisdag 30 maj 2017

White trash-portföljen

DI och andra skapar ibland olika fokusportföljer. Det handlar om att hitta bolag efter en viss princip, tex högutdelare, bolag exponerade mot en viss marknad eller liknande. Jag har valt att rikta in mig mot socialgrupp 3 och skapat white trash-portföljen

White trash definieras här som personer med låg utbildning i okvalificerade jobb/utan jobb, som gillar jakt, fiske, fotboll/hockey, A-kassa/socialbidrag, våld, alkohol, Jimmie Åkesson, hårdrock, kalla sina bokstavskombinationspojkar för namn som slutar på Y/sina flickor för Tanya eller Denise etc.

White trash-portföljen:

Tröst:

Swedish Match
British America Tobacco
Diageo
Kopparbergs

Förhoppning:

Leo Vegas

Bankomat:

Resurs Bank

Föda:

Coca-Cola
Unilever
McDonalds
Yum! Brands

Brevvän:

Intrum Justitia

söndag 28 maj 2017

Köpt i veckan och utdelningar i juni

Handlat lite i veckan, ökat i fyra existerande bolag och köpt ett nytt:

Köpt 25 NCC
Köpt 30 Pfizer
Köpt 25 Axfood
Köpt 10 Realty Income
Köpt 15 Brookfield Infastructure Partners LP (BIP.UN)

Slog till på BIP som jag skrivit om i ett tidigare inlägg och som jag haft på bevaningslistan ett tag. Aktien har vägrat komma ner i pris men kronan har stärkts så på det viset får man lite rabatt i alla fall.

Också tecknat 250 till Baltic Horizon.

Har två små utdelningar kvar i maj och sen är vi inne i juni, en av mina svagare månader. Så här ser det ut preliminärt:


BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utd.SummaÅterinvestera
Betsson B2017-05-2413504.761,666
Zalaris2017-05-182017-05-301.032500.87225
Boston Pizza RIF2017-05-316.441000.11574
XDV ETF2017-05-242017-05-316.442500.07463120
Autoliv2017-05-162017-06-011605.34320
Pfizer2017-05-102017-06-0113452.931,011X
Unilever PLC2017-05-032017-06-078.672150.3828713
Archer Daniels Midland2017-05-162017-06-088.67750.32208
Marine Harvest2017-06-022017-06-081.03230714X
Nobina2017-06-012017-06-0813453.11,070X
Sonoco Products2017-05-102017-06-098.67350.39118
Emerson Electric2015-05-102017-06-098.67350.48146
G4S2017-04-272017-06-091.3110000.5029/0.35656
SPFF ETF2017-06-012017-06-128.675500.0735350
Johnson & Johnson2017-05-252017-06-138.671400.841,019
STAG Industrial2017-05-262017-06-158.671150.1167116
NorthWest Healthcare2017-05-292017-06-156.445000.06667215
Old Republic Int2017-06-012017-06-158.671350.1875219
Realty Income2017-05-302017-06-158.673400.211622X
OMXSB Utd.2017-06-142017-06-20120013.32,660
Schweitzer-Mauduit Int.2017-05-242017-06-238.67500.42182
Vanguard FTSE Europe ETF2017-06-132017-06-198.6720160
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2017-06-192017-06-238.672000.3258565X
Statoil2017-05-112017-06-241.03751.9147
13,296

Realty Income och Pfizer har jag redan köpt. I övrigt är det lite tunt med bolag här jag är sugen på att köpa mer i. Autoliv har jag till och med övervägt att sälja. Den låga direktavkastningen irriterar mig.

Med fortsatt svag dollar kikar jag lite på ETFen SPHD som delar ut månadsvis och som verkar vara ett bra komplement till SCHD då den varken har utilities eller REITs som SPHD har:


På bevakningslistan finns också ytterligare ett bolag i Brookfieldsfären, Brookfield Renewable Partners LP som äger grön energi, framför allt vattenkraftverk.

HiQ har kommit ner i pris och ser också intressant ut att öka i.