söndag 2 juni 2019

Utdelningar i juni, nytt litet innehav

Blandade dippköp:

Köpt 50 StoraEnso R
Köpt 10 Autoliv
Köpt 4 Thule Group
Köpt 4 Investor A
Köpt 12 Lundin Petroleum

Eftersom jag inte lärt mig läxan från Betsson, alternativt är självspäkare så har jag köpt in mig i spel- och dobbelbranschen igen. Denna gång Kindred. Ser ju billigt ut och då vet vi vad som brukar hända.

Köpt 42 Kindred Group

Prognosen för junis utelningar ser ut så här. Mycket SEK men också en rejäl slatt USD.


Mowi2019-05-162019-05-271,015
Bank of Montreal2019-04-302019-05-281,052
Kopparbergs Bryggeri2019-05-222019-05-28702
Welltower2019-05-132019-05-28826
Equinor2019-05-162019-05-29595
XACT Högutdelande UCITS ETF2019-05-232019-05-2915,288
Shaw Communications2019-05-152019-05-3069
Paychex2019-05-142019-05-30353
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-05-242019-05-31144
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-05-242019-05-31182
iShares MSCI Europe Quality Div ETF (QDVX)2019-05-162019-05-312,890
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-05-202019-05-31237
Sanofi ADR2019-05-062019-05-31653
Sabra Health Care REIT2019-05-172019-05-31551
Fortis2019-05-162019-06-01678
Unilever PLC2019-05-022019-06-051,714
Archer Daniels Midland2019-05-142019-06-05432
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2019-05-232019-06-0557
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2019-05-232019-06-05136
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-05-232019-06-05115
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2019-05-232019-06-05145
Autoliv2019-05-212019-06-072,838
Pfizer2019-05-092019-06-074,013
Emerson Electric2019-05-162019-06-10163
United Technologies Corp2019-05-162019-06-10209
Sonoco Products2019-05-092019-06-10225
Johnson & Johnson2019-05-282019-06-111,849
3M2019-05-232019-06-12479
SPFF ETF2019-06-052019-06-13424
G4S2019-05-022019-06-141,393
Old Republic International Corp2019-06-032019-06-14494
Realty Income2019-05-312019-06-14976
NorthWest Healthcare2019-05-302019-06-17327
Norway Royal Salmon2019-06-072019-06-17495
STAG Industrial2019-05-302019-06-17158
Duke Energy Corp2019-05-162019-06-17273
Manulife Financial Corp2019-05-132019-06-19500
SalMar2019-06-062019-06-191,247
XACT Sverige UCITS ETF2019-06-132019-06-1911,929
Sdiptech Pref2019-06-132019-06-19300
Prudential Financial Inc2019-05-242019-06-20332
Dominion Energy2019-06-062019-06-20436
Schweitzer-Mauduit Int.2019-05-232019-06-21209
Weyerhaeuser Co2019-06-062019-06-21484
Orange SA2019-05-312019-06-271,276
LyondellBasell Industries NV2019-06-072019-06-17409
59,273
CAD2,969
EUR5,894
GBP1,397
NOK3,362
SEK28,219
USD17,563

Kronan har faktiskt stärkts några ören på sistone så kanske blir det lite mer utländska köp.

Börsen har varit lite trött på sistone efter blandade dåliga ekonomiska signaler samt en amerikansk president som beter sig lite som en 3-åring som inte får äta godis till middag. Vad som kan hända är att marknaden efter ett tag återigen inser att räntorna är för låga för att vara investerbara och att börsen värderas upp igen.

söndag 26 maj 2019

Slutmål oktober nått

Oj. Nästan en månad sedan jag bloggade sist. Har inte haft någon större lust att blogga. Känns som att Twitter är ett mer aktivt forum fast det lämpar sig inte för några längre utsvävningar.

Erhållit runt 100,000 i utdelningar som tillsammans med nya pengar har investerats enligt nedan:




På Nordnet och Skandiabanken:

Köpt 114 Lundin Petroleum
Köpt 275 Klövern B
Köpt 7240 Sagax D

Med de köpen är slutmålet för oktober nu nått.

Bland nyheterna i bolagen utmärker sig mina svenska höstutdelare Addtech, Lagercrantz och Bergman & Beving som alla levererar fint och höjde utdelningarna mer än jag förväntat mig,

Bud på Oriflame under mitt GAV. Verkar som att tiden inte får chansen att läka det såret.

Småfuskat lite och lagt in källskatten jag får tillbaka från Nordnet och Avanza i februari i mitt ark. Inte helt kosher då jag inte räknar bort källskatten från mina mål men vill synliggöra den då det ändå borde bli cirka 3,500 i en specifik månad.

söndag 28 april 2019

Vilka drömmar har Riksbanken raserat för dig i veckan?


Acando har blivit inlösta. Det gav 40,730 kronor. April gav mer än 125,000 i utdelningar och återbetald utländsk källskatt. Beslutet att vänta in inlösen för att spara lite i courtage visade sig vara ett dåligt beslut då börsen gått som en raket. Skulle köpt Knowit direkt istället som jag var inne på.

Blandade köp:

Köpt 90 Orange
Köpt 13 Pfizer
Köpt 950 BlackRock iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)
Köpt 16 Oriflame Holding

Återinvesterat i Husqvarna:

Köpt 25 Husqvarna B

Tre storköp. Risk att dessa var feltajmade men känner att pengarna inte gör någon nytta på ett sparkonto. I maj rullar det in runt 108,000 till i utdelningar som jag kan välja att fylla på kassan med.

Köpt 2705 Epiroc B

Köpt 805 Lundin Petroleum

Köpt 744 Klövern Pref

Ett av Pegrocos portföljbolag, Flexenclosure, har ansökt om rekonstruktion och jag sålde av mitt lilla innehav som jag haft sen 2016.

Sålt 25 Pegroco Invest Pref

Alla de här affärerna i princip gjordes innan den stora kronförsvagningen i samband med Riksbankens räntebeslut. Den svaga kronan har tidigare varit något man kunnat skratta lite åt. Nu fastnar skrattet i halsen. Har tidigare dagdrömt lite om att kanske köpa ett boende utomlands. Fortsätter den här trenden kan man ju glömma det. Vilka drömmar har Riksbanken raserat för dig i veckan? Floda istället för Florens, Alingsås istället för Alicante, Flen istället för Florida eller Lässebo istället för Lissabon?

söndag 14 april 2019

Skalat lite G4S, köpt Nolato

Under veckan har följande hänt:

Köpt 28 Unilever

Köpt 75 FormPipe Software

Köpt 25 Epiroc B

Köpt 25 Dustin Group

Köpt 25 SkiStar

Efter att uppköpsrykten på G4S bekräftats skalade jag ner lite. Jag har en stor post Securitas i sektorn som jag bedömer ha mycket högre kvalitet. G4S köptes som en turnaround, frågan är om de är värda att behålla. De har stor skuldsättning och har problem med tillväxten. Kan bli att jag säljer av hela innehavet här. Om det inte blir något bud så kommer aktien rasa och uppsidan känns inte stor.

Sålt 500 G4S

Fört över en del kassa till att investera i korta amerikanska statsobligationer istället. In the dollar we trust. Denna köpte jag i vanligt konto och inte i ISK/KF.

Köpt 100 SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Year U.S. Treasury Bond UCITS ETF (SYBW)

En större summa jag har haft inlåst på räntekonto har använts för att öka Nolato till en betydlig post. Nolato är ett stabilt företag och har om jag inte har fel för mig bara gått med förlust ett år sedan starten 1939. Den här lägger vi i byrålådan.

Köpt 600 Nolato

Nu säger magkänslan att den senast tidens otroligt starka V-formade återhämtning i år måste ta en paus snart. Kanske kommer den stundande rapportsäsongen innebära att många aktier som gått starkt kommer att få sig en del törnar. Jag har en del ackumulerade utdelningar som väntar på att sättas i arbete då.


söndag 7 april 2019

Sålt Delarka


Ökat i energisektorn:

Köpt 19 Equinor
Köpt 83 Lundin Petroleum

Strököp:

Köpt 12 Kungsleden

Då jag fått utelning i ISK och vill öka i utländskt har jag köpt lite bolag med låg eller ingen källskatt där. Köper lite BIP då Avanza meddelat att de plockar bort den från utbudet. Blir till att köpa den i Nordea framöver om inte de också plockar bort den.

Köpt 20 Brookfield Infrastructure Partners LP
Köpt 20 Lazard Ltd

Sålt Delarka för att förbättra kvaliteten i portföljen. För stor risk med sin hyresgäst och eventuella ombyggnationer för att kunna hyra ut till ny även om det ligger långt in i framtiden. Tillräckligt med problembolag i portföljen som det är.

Sålt 50 Delarka Holding


söndag 31 mars 2019

Utdelningsfest i april, delmål nått

Affärer i veckan:

Köpt 8 Kungsleden
Köpt 50 Epiroc
Köpt 5 Thule Group
Köpt 25 SkiStar
Köpt 15 Unilever PLC
Köpt 30 Manulife Financial Corp
Köpt 5 Autoliv
Köpt 5 Pfizer

Inte återinvesterat i Castellum, SCA och Axfood där merparten av de här pengarna kom ifrån. Svensk fastighetssektor känns generellt inte attraktivt att köpa i nu.

Delmålet om 30,000 i december (och för alla månader) är nu nått. Sätter nya delmål på 35,000 för de månader där slutmålet om 50,000 inte redan är nådda.

Blickar vi in i april så blir det en riktig utdelningsfest, bland annat på grund av att Nordea flyttat sin utdelning in i månaden samt att Volvo har extrautdelning.


iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2019-03-142019-03-27453
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2019-03-142019-03-27232
Shaw Communications2019-03-152019-03-2869
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2019-03-252019-03-28142
Brookfield Renewable Partners LP2018-02-272019-03-29479
Sun Life Financial2019-02-282019-03-29488
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-02-272019-03-29537
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-03-252019-03-29151
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-03-252019-03-29193
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2019-03-182019-03-29198
Principal Financial Group2019-03-012019-03-29326
Macquarie Global Infrastructure2019-03-212019-03-29391
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-03-182019-03-29220
Coca Cola2019-03-142019-04-01186
TELUS Corp2019-03-082019-04-01569
SEB2019-03-272019-04-023,738
Pegroco Invest Pref2019-03-282019-04-0360
Sydsvenska Hem2019-03-282019-04-0395
Bråviken2019-03-282019-04-03100
Corem Property Group Pref2019-03-282019-04-03500
Sagax Pref2019-03-282019-04-03500
Klövern2019-03-282019-04-03694
Sagax D2019-03-282019-04-031,820
Handelsbanken A2019-03-282019-04-0311,138
Bonäsudden Holding2019-03-292019-04-0495
Kallebäck Property Invest2019-03-292019-04-04125
Beijer Alma B2019-03-292019-04-041,173
SKF B2019-03-292019-04-041,410
Skanska B2019-03-292019-04-043,000
Swedbank2019-03-292019-04-047,100
Cibus Nordic Real Estate2019-03-282019-04-05313
Lundin Petroleum2019-04-012019-04-05103
Merck & Co2019-03-142019-04-05384
Total SA ADR2019-03-192019-04-05434
Nordea Bank2019-03-292019-04-0818,015
Gjensidige Forsikring2019-03-292019-04-092,296
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2019-03-282019-04-10632
Delarka Holding2019-04-042019-04-10100
Heimstaden Pref2019-04-042019-04-10625
Volvo B2019-04-042019-04-1020,000
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2019-03-282019-04-1093
Essity B2019-04-052019-04-117,389
SPFF ETF2019-04-032019-04-11415
Glaxo SmithKline PLC2019-02-212019-04-11444
Ventas2019-03-292019-04-12737
BCE Inc2019-03-142019-04-15800
NorthWest Healthcare2019-03-292019-04-15325
Tryg2019-04-112019-04-153,113
Hemfosa Fastigheter2019-04-092019-04-152,282
Hemfosa Fastigheter Pref2019-04-092019-04-155,038
Lexington Realty Trust2019-03-282019-04-1586
STAG Industrial2019-03-282019-04-15155
Realty Income2019-03-292019-04-15956
W.P. Carey2019-03-282019-04-151,487
Dometic Group2019-04-102019-04-16376
Husqvarna B2019-04-102019-04-16596
NCC B2019-04-102019-04-161,430
Diageo2019-02-282019-04-16127
UPM-Kymmene2019-04-052019-04-171,018
Electrolux B2019-04-112019-04-171,063
Telia Company2019-04-112019-04-171,180
Sampo2019-04-102019-04-182,232
Logistea2019-04-122019-04-1894
ICA Gruppen2019-04-122019-04-182,588
Holmen B2019-04-122019-04-1810,847
Industrivärden C2019-04-182019-04-269,746
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)20
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)59
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)99
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)134
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)468
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)133
134,615
CAD3,027
DKK3,110
EUR21,676
GBP1,280
JPY20
NOK2,288
SEK94,900
USD8,223

Tråkigt med allt stök i Swedbank även om jag bara har en mindre post där. Roligt att se att HM äntligen lyckas leverera något. Har vi sett en vändning nu eller var det bara ett tillfällig lättnadsrally relativt lågt ställda förväntningar?