söndag 13 januari 2019

Lite mer köp

Varit sjuk i två veckor och inte haft någon större energi att skriva något. Får bli en kort veckorapport bara för att redovisa mina köp.

Lite utdelningar som rullat in har hamnat i SEB som övrig svensk bank känns attraktiv utifrån ett utdelningsperspektiv.

Köpt 12 SEB A

Resten av köpen är i kvartalsutdelande fastighetsbolag som handlas under substansvärdet.

Köpt 13 Kungsleden
Köpt 83 Hemfosa Fastigheter
Köpt 62 Klövern

Framgent tror jag det blir en del defensiva köp även om industri som Volvo och Epiroc känns lockande. Även funderat på att ta hem lite vinst i Castellum även om det är som att svära i kyrkan för utdelningsinvesterare.

söndag 6 januari 2019

Veckans handel samt utdelningar i januari

Köpt på mig dels lite utdelningar i närtid samt en del bolag som kommit ner i kurs på sistone:

Köpt 60 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 135 Klövern
Köpt 4 Oriflame Holding
Köpt 12 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Nolato B
Köpt 15 Lagercrantz Group B
Köpt 10 Merck & Co Inc
Köpt 5 United Technologies Corp

Utdelningar i januari. Då jag är sen att skriva så har nästan hälften av dom redan rullat in.


Shaw Communications2018-12-142018-12-2866
Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2018-12-242018-12-28139
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2018-12-132018-12-28398
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2018-12-132018-12-28343
Principal Financial Group2018-11-302018-12-28315
Macquarie Global Infrastructure2018-12-132018-12-28377
Westpac Banking Corp2018-11-092018-12-31910
Brookfield Infrastructure Partners LP2018-11-292018-12-31421
Brookfield Renewable Partners LP2018-11-292018-12-31439
Sun Life Financial2018-11-272018-12-31469
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-12-242018-12-31218
TELUS Corp2018-12-102019-01-02548
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-12-282019-01-04149
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-12-282019-01-04229
Pegroco Invest Pref2018-12-272019-01-0459
Bonäsudden Holding2018-12-272019-01-0495
Sydsvenska Hem2018-12-272019-01-0495
Bråviken2018-12-272019-01-04100
Delarka Holding2018-12-272019-01-04100
Kallebäck Property Invest2018-12-272019-01-04125
Corem Property Group Pref2018-12-272019-01-04500
Sagax Pref2018-12-272019-01-04500
Klövern2018-12-272019-01-04664
Kungsleden2018-12-272019-01-041,026
Sagax D2018-12-272019-01-041,783
Merck & Co2018-12-162019-01-08321
Cibus Nordic Real Estate2018-12-272019-01-08204
SPFF ETF2018-12-282019-01-08427
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2018-12-272019-01-09108
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2018-12-272019-01-09146
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2018-12-272019-01-09220
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2018-12-272019-01-09832
Heimstaden Pref2019-01-032019-01-09625
National Grid2018-11-212019-01-091,190
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)2018-12-272019-01-0941
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2018-12-272019-01-09112
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2018-12-272019-01-09104
Total SA ADR2018-12-182019-01-10327
Glaxo SmithKline PLC2018-11-152019-01-10359
Ventas2018-12-312019-01-14710
NorthWest Healthcare2018-12-302019-01-15313
BCE Inc2018-12-132019-01-15734
Hemfosa Fastigheter Pref2019-01-092019-01-151,250
Hemfosa Fastigheter2019-01-092019-01-154,465
STAG Industrial2018-12-282019-01-15149
W.P. Carey2018-12-312019-01-151,431
Lexington Realty Trust2018-12-282019-01-15143
Realty Income2018-12-312019-01-15901
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)2019-01-032019-01-15806
Logistea2019-01-142019-01-1894
General Electric2018-12-192019-01-257
26,088
AUD907
CAD2,776
EUR1,988
GBP1,167
SEK11,466
USD7,646

tisdag 1 januari 2019

2018 års sista köp

Hade egentligen tänkt vänta tills 2019 att månadshandla men jag ville utnyttja den svaga amerikanska marknaden. Tyvärr kom inte pengarna in innan rusningen där borta. Bestämde mig för att köpa ändå. Även om det gått upp några procent på sistone finns det många bolag som är kraftigt ned från toppen.

Lite svenska strököp:

Köpt 7 Oriflame Holding
Köpt 20 Hemfosa Fastigheter

Ökat i råvarusektorn:

Köpt 15 Total SA ADR
Köpt 10 LyondellBasell Industries

Återinvesterar i 3M och Merck, det var ett tag sedan:

Köpt 5 3M
Köpt 10 Merck

Ökat i de tre största kanadensiska bankerna:

Köpt 15 Toronto-Dominion
Köpt 10 Royal Bank of Canada
Köpt 15 Bank of Nova Scotia

Blir till att se hur det gått under 2018 i nästa inlägg. Tyvärr har det gått rätt knackigt.

Vill önska alla ett gott nytt år och hoppas att det går bra för er under 2019.