söndag 18 november 2018

Allmänt raljerande samt två nya mål

Veckans affärer:

Nordea

Ryggat Buffett i JPM, ökat lite mer i kanadensisk bank med exponering mot USA samt ett litet stödköp i Nederman.

Köpt 10 JPMorgan Chase & Co
Köpt 15 Toronto Dominion
Köpt 25 Nederman Holding

Avanza

Minskat lite i Telia. Osäkert om det här draget att gå mot att äga innehåll skulle vara så briljant och nu var man ute i köptagen igen. SF? Då kan man pumpa gamla Jönssonliganfilmer och Sällskapsresan i all evighet i sina skräpkanaler det lär ju inte konkurrera ut Netflix eller HBO om man säger så. Äg nätet och låt andra producera dyr content. Det är Telenors filosofi till skillnad mot Telia och AT&T. Kanske borde öka i dom istället?

Ökat i lite blandade värdefällor samt ett kvalitetsbolag i Thule.


Nordnet

Köpt 17 Acando B

Nytt mål att bli private bankingkund på Nordnet och Nordea (om det inte kostar något, jag är allergisk mot avgifter till banker). Anledningen är att komma bort från Nordnets svindyra courtage och på Nordea kanske få en kontaktperson som har mindre än 30 minuters telefonkö och faktiskt kan lösa problem eller halleluja ta i trä kanske en email så man slipper köa i telefon?

söndag 11 november 2018

Sålt OHI och Leröy


Nordnet:

Köpt 50 G4S
Köpt 5 Latour B
Köpt 100 Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VGTY)

Flyttat lite från räntekonton in i amerikanska statsobligationer. Man skulle kunna tro att jag är sponsrad av Vanguard så mycket av deras produkter jag köper.

Avanza:




Tecknat Dustin. Tagit hem vinst och sålt av hela mitt lilla innehav i Leröy med runt 95% vinst. Har andra bolag i sektorn som också gått starkt och vill säkra lite vinster. Känns som att det finns en gräns för hur mycket folk är villiga att betala för lax och sektorn har tidigare vägt över en procent av portföljen.

Också sålt av hela innehavet i Omega Healthcare efter den senaste tidens uppgång. För mycket risk för min smak även om jag gått plus. Operatörerna har problem vilket inte lär förbättras av stigande räntor och löner. Det finns också en politisk risk och den nuvarande administrationen i vita huset har inte gjort sig känd för fingertoppskänsla. Dessutom kommer de förmodligen sälja nya aktier i 2019 med utspädning och kursnedgång som följd. Troligtvis kommer jag även dumpa Sabra i samma bransch förr eller senare.


Nordea:


Ökat i en del spridda mest defensiva bolag på andra sidan atlanten.

Ökat i Latour som föll på säljråd och G4S som gav sämre guidance än vad som låg i estimaten.

lördag 3 november 2018

Veckan samt utdelningar november

Veckans handel:

Köpt 25 Bergman & Beving B
Köpt 25 Addtech B
Köpt 15 Total SA ADR
Köpt 25 Corem Property Group Pref
Köpt 100 iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (IUSZ)
Sålt 25 Handelsbanken A

Köpt 25 NP3 Fastigheter Pref
Köpt 26 Kungsleden
Köpt 20 Oriflame Holding
Sålt 28 Inwido

Köpt 125 Klövern
Köpt 25 Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF Dist

Sålde en del småposter jag köpte nyligen med liten vinst.

Jobbig månad. Svårt att förbli oberörd då man tappar 15,000 i värde om dagen. Utdelningarna tickar på dock även om jag fick en sänkning i min horribla felinvestering i General Electric. Den får jag skriva mer om vid tillfälle.

Utdelningar för november:


Canadian Imperial Bank of Commerce2018-09-272018-10-29704.54
Bank of Nova Scotia2018-10-012018-10-291,966.85
Shaw Communications2018-10-142018-10-3068.21
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-10-252018-10-31153.69
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-10-252018-10-31235.95
Toronto-Dominion Bank2018-10-092018-10-31694.18
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-10-222018-10-31207.11
Telenor2018-10-182018-11-011,245.10
Diös Fastigheter2018-10-252018-11-011,450.00
General Mills2018-10-092018-11-01133.22
Verizon Communications2018-10-092018-11-01409.52
AT&T2018-10-092018-11-01906.27
Scandic Hotels Group2018-10-292018-11-02510.00
NP3 Fastigheter Pref2018-10-302018-11-05317.50
Atea2018-10-192018-11-06351.72
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2018-10-252018-11-0786.85
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2018-10-252018-11-0783.41
Volati Pref2018-11-022018-11-08750.00
NCC B2018-11-022018-11-082,600.00
Akelius Pref2018-11-022018-11-128,575.00
Svedbergs2018-11-072018-11-13575.00
SPFF ETF2018-11-052018-11-13458.80
NorthWest Healthcare2018-10-302018-11-15322.36
Investor2018-11-092018-11-157,164.00
National Retail Properties2018-10-302018-11-15108.75
STAG Industrial2018-10-302018-11-15150.14
AbbVie2018-10-122018-11-15217.50
Paychex2018-10-312018-11-15304.51
Omega Healthcare Investors2018-10-302018-11-15598.14
Realty Income2018-10-312018-11-15909.24
Hennes & Mauritz2018-11-122018-11-166,062.50
Eaton Corporation2018-11-012018-11-16388.79
Lazard Ltd2018-11-042018-11-16976.96
Marine Harvest2018-11-092018-11-191,012.96
Oriflame Holding2018-11-142018-11-201,341.74
Welltower2018-11-092018-11-21788.45
Svolder B2018-11-162018-11-221,000.00
Baltic Horizon Fund2018-11-182018-11-22387.04
44,215.99

En del tunga pjäser här som Akelius, Investor och H&M som trycker upp totalen.

Rätt dålig valutaspridning pga dom:

SEK29,004
CAD4,196
NOK2,626
USD6,813
EUR1,639