måndag 1 januari 2018

Portföljrapport 2017

En snabb summering av 2017.

Först förra årets sista köp, lite mer SEB som jag tycker känns rätt attraktiv och är den svenska bank jag har minst investerat i. Småpengar bara som jag ville göra slut på.

Köpt 8 SEB A

Hur gick 2017 då? Med en så här bred portfölj borde den väl ha gått ungefär som index? Stämmer rätt bra och nu blir det rörigt.

Mina Avanzainnehav där jag har merparten av mitt kapital gick upp 8.93% sammanlagt, preffportföljen upp 16.2, mitt största konto svenska aktier upp 10%. Mitt konto amerikanska aktier ned 0.85% drivet av dålig avkastning i en del räntekänsliga papper samt en del bottennapp som GE. Mitt KF upp 8.65% och mitt konto med kanadensiska aktier upp 8.7%.

Mitt Nordeakonto är så nytt så det är i princip oförändrat. Mina konton på Nordnet upp 15 respektive 17.5%. Anledningen att de gått bättre än mitt stora svenska konto är att jag saknar riktiga bottennapp där som H&M och NCC som dragit ned avkastningen.


KontoVärde 2016-12-31Värde 2017-12-29
ISK Avanza Svenska Aktier 2,833,8163,484,284
ISK Avanza Amerikanska Aktier 822,4841,073,047
ISK Avanza Kanadensiska Aktier 105,799192,518
ISK Avanza Preffar & Småfastigheter1,112,619683,594
KF Avanza414,263779,028
ISK Nordnet21,997134,860
KF Nordnet190,539642,895
Nordea-55,188
5,501,5176,990,226


Portföljen har ökat rejält i storlek främst drivet av rejäla insättningar. Den stora minskningen i preffarna beror på att jag sålt av en hel del i Hemfosa pref och fört över till de andra kontona.




Avkastning i all ära, jag fokuserar mer på stigande utdelningssumma.

Fokus för 2018 är lite oklart. Vi får se vad året har att erbjuda. Sätter inte upp några direkta mål men en rätt intressant outtalad nivå kan komma att nås. Guldstjärna till den som kommer på vad det är.

24 kommentarer:

  1. Fantastisk fin utdelning och utdelningshöjning!
    /Inte1Tia

    SvaraRadera
  2. Tror målet är att å få mer i utd än va du har i
    Lön

    SvaraRadera
  3. Härligt. Nästan hela min Netto årslön i utdelningar. Precis som du säger, kul med bredd men samtidigt svårt att lyfta bättre än index. Lycka till under 2018

    SvaraRadera
  4. Svar
    1. Den ligger för långt bort i tiden.

      Radera
  5. Dollarmiljonär är kanske målet.

    SvaraRadera
  6. Hade chansat på 300000 kr i utdelningar totalt, men det kan bli svårt att nå kanske?

    Dollarmillionär är ju inte fel det heller :)

    Fortsätter följa din blogg med stor spänning!
    https://snalgrisen.blogspot.se/

    SvaraRadera
    Svar
    1. 300k i utdelningar innan skatt i år är nog inte helt omöjligt.

      Radera
  7. Snyggt jobbat Krösus! Man bara måste älska Matteuseffekten när man kommit upp i de summor du har. Dollarmiljonär ligger långt bort för min del så länge man bara räknar noterade innehav så jag får följa din resa med ett visst mått av avund tills vidare ;).

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det börjar rulla på bra nu. Lite bättre lär det bli också när en del källskatt förhoppningsvis kommer tillbaka. Avund är inte fel, en bra drivkraft :)

      Radera
  8. Fett! :) När slutar du jobba? :)

    Själv skall jag nå knappa halvvägs vad du är under 2018. Bara att kämpa på.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Inte illa. Jag har inga planer för närvarande att sluta jobba.

      Radera
    2. Som här således, att jobba är för tillfället skoj. Men skönt att ha en sådan stor reserv oavsett om nåt inträffar. :)

      Radera
  9. Hatten av för dig Krösus!
    Imponerande portfölj och imponerande utdelningar. Smärre investerare som jag behöver sådana som dig att se upp till. Jag gillar din stil då du inte verkar anstränga dig för mycket eller oroa dig för mycket.
    Jag hoppas att du fortsätter att se mening med att blogga!

    MVH /GI

    SvaraRadera
    Svar
    1. Oj tackar tackar. Kul att någon tänker så. Nu får vi börja kika på vilka utdelande fonder med låg avgift som fortfarande går att köpa. Det var ju du också intresserad av.

      Radera
  10. Fantastiskt bra jobbat! Har du lust att skriva något om vad som ligger bakom den kraftiga ökningen i utdelning? Även om man köper till säg i snitt 5% direktavkastning så krävs ju 3,2 miljoner för att höja utdelningen med otroliga 160k som du har lyckats med på ett enda år. Tryckt in så mycket? Verkligen hatten av i så fall! :)

    -- Max

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjena. Bra att du uppmärksammade detta. När jag tittar på mina egna siffror så ser jag att något inte stämmer. Utdelningarna ökade bara med 68,985 innan skatter. Totalsumman för 2017 stämmer men inte ökningen. Måste bero på att jag flyttat en hel del värdepapper till Avanza och att detta förstör jämförbarheten. Klantigt att jag inte tänkte på det. Inte min avsikt att vilseleda någon. Det är en rätt OK ökning ändå. Ökningen beror på stor del av stora insättningar. Den här sortens ökningar kommer inte gå att upprätthålla.

      Radera
    2. 70 papp är grymt bra jobbat! Du är ett föredöme, verkligen.

      -- Max

      Radera