lördag 29 juni 2019

Sålt av Kinnevik, lämnat spelsektorn samt utdelningar i juli

Köpt en liten kanadensisk REIT som äger utspridda logistiksfastigheter i USA och delar ut månadsvis. Man är nog flera år sen på pucken här i den sektorn men den här flyger under radarn verkar det som. Potentiell uppköpskandidat. Får ca 5% i utdelning medans jag väntar.

Köpt 50 WPT Industrial REIT

Erhållit 110 John Mattson Fastighetsföretagen i IPO

Dom lägger vi i byrålådan och där får dom ligga kvar.

Kinnevik meddelade att de ville sälja av i Millicom, satsa mer på sina växande portföljbolag och sänka utdelningen. Kvar skulle vara en stor post Zalando och Tele2 samt nämnda onoterade bolag.
Då jag redan äger en större post Tele2 kände jag att det var dags för Kinnevik att lämna utdelningsportföljen. Det kanske blir bra men då är det i pensionsportföljen den skall ligga. Cirkusen efter jag sålt då de ändrade sig om Millicom och chefer slutade förstärkte bara min tro på att jag gjorde rätt. Sålt hela innehavet.

Sålt 125 Kinnevik

Kom en nyhet om Kindred och böter i England för bristande regelefterlevnad för att motverka penningtvätt. Beloppet i sig var väl ingenting men jag blev åter påmind varför jag lämnat sektorn tidigare. Ser risk att det blir som med bankerna här med strängare och strängare regler. Dessutom ser staterna nog spelskatter som ett utmärkt sätt att stärka statskassorna i framtiden precis som med tobaksskatt och alkoholskatt. Skatt på något dåligt är lättare att sälja in till väljarna än skatt på arbete. Sålt hela innehavet och nu går jag inte in i den här sunkiga sektorn igen hur billiga bolagen än ser ut.

Sålt 42 Kindred Group

Oriflame försvinner ur portföljen efter uppköpet. Inte nog med att det blev en förlustaffär det efterlämnar ett djupt sår i mina utdelningar och jag har börjat köpa mindre poster i olika bolag för att börja jobba upp dom igen. Usel timing i AbbVie där, köpte precis innan deras uppköp av Allergan som marknaden verkligen inte gillade. Två bolag med mindre bra framtidsförutsättningar som slås ihop kanske inte är något framgångsrecept. Se på Kraft Heinz.

Köpt 10 Unilever PLC
Köpt 32 Lazard
Köpt 8 Autoliv
Köpt 89 Klövern
Köpt 15 AbbVie
Köpt 25 HSBC Euro STOXX 50 UCITS ETF
Köpt 15 UBS MSCI USA Value ETF
Köpt 10 Bank of Nova Scotia
Köpt 12 Toronto Dominion Bank

Fick lite Mentice. Inte läst på om bolaget och säljer av direkt.

Erhållit 112 Mentice i IPO
Sålt 112 Mentice

Fått erbjudande från Lyondell Basell om återköp. Måste i så fall ring Nordea och sitta i telefonkö. Det kommer inte hända.

Förväntade utdelningar i juli: Mycket preffar. Skulle behöva vikta upp USD lite.


iShares EM Dividend ETF (EUNY)2019-06-132019-06-26863
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2019-06-132019-06-26653
Shaw Communications2019-06-142019-06-2770
Invesco S&P 500 High Dividend Low Vol UCITS ETF (HDLV)2019-06-202019-06-27267
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2019-06-192019-06-28145
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2019-06-192019-06-28183
Sun Life Financial2019-05-292019-06-28520
Cibus Nordic Real Estate2019-06-192019-06-28382
Principal Financial Group2019-05-312019-06-28326
Brookfield Renewable Partners LP2019-05-302019-06-28364
Macquarie Global Infrastructure2019-06-212019-06-28390
Brookfield Infrastructure Partners LP2019-05-302019-06-28630
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2019-06-242019-06-28234
Coca Cola2019-06-132019-07-01186
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2019-06-262019-07-011,130
Total SA ADR2019-06-072019-07-02440
TELUS Corp2019-06-072019-07-02597
Bonäsudden Holding2019-06-272019-07-0395
Sydsvenska Hem2019-06-272019-07-0395
Bråviken2019-06-272019-07-03100
Kallebäck Property Invest2019-06-272019-07-03150
Corem Property Group Pref2019-06-272019-07-03500
Sagax Pref2019-06-272019-07-03500
Klövern2019-06-272019-07-03724
Kungsleden2019-06-272019-07-031,307
Klövern Pref2019-06-272019-07-033,720
Sagax D2019-06-272019-07-035,463
Westpac Banking Corp2019-05-152019-07-05916
Merck & Co2019-06-142019-07-08383
Lundin Petroleum2019-07-022019-07-083,586
Heimstaden Pref2019-07-042019-07-10625
Glaxo SmithKline PLC2019-05-162019-07-11368
SPFF ETF2019-07-032019-07-12407
Ventas2019-06-282019-07-12736
NorthWest Healthcare2019-06-272019-07-15330
BCE Inc2019-06-142019-07-15813
Tryg2019-07-112019-07-153,246
Hemfosa Fastigheter2019-07-092019-07-152,282
Hemfosa Fastigheter Pref2019-07-092019-07-155,038
Lexington Realty Trust2019-06-272019-07-1586
STAG Industrial2019-06-272019-07-15155
Realty Income2019-06-302019-07-15957
W.P. Carey2019-06-272019-07-151,488
WPT Industrial REIT2019-06-272019-07-1529
Logistea2019-07-122019-07-1894
WisdomTree EM Asia UCITS ETF (WTEA)252
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)1,492
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)178
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)220
Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF (VUTY)35
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)89
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)106
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)154
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)305
Summa44,402
AUD916
CAD2,061
DKK3,246
EUR1,245
GBP2,146
JPY178
SEK20,693
USD13,666


Önskar alla en trevlig sommar.

12 kommentarer:

  1. Jag planerar också att dumpa Kinnevik. Tog in dem istället för Telia för att kompensera för min bristande koll på teknik/IT/telecom men om de huvudsakligen äger ett högutdelande by-gone-days-tele2-bolag och ett ehandelklädföretag i konkurrensutsatt bransch med små marginaler samtidigt som de överger sin utdelningspolicy är det mer risk än reward.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kinnevik känns lite udda nu tycker jag. Vet inte var jag har dom. En teknikfond kanske är ett bättre alternativ än Kinnevik om det är nya branscher man vill åt?

      Radera
  2. Håller med om att Kinnevik utvecklas i en riktning jag inte är helt bekväm med. Sålt hälften & köpte Millicom för dem. När jag sålt andra halvan köper jag sannolikt tele2 :-). Trevlig helg! Hälsar Lars D

    SvaraRadera
  3. Fina utdelningar. Gissar att du köper utländskt i Nordea. Funkar återbetalningen av källskatten snabbt och bra?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja försöker köpa det mesta med källskatt på Nordea men inte alltid det går. Vill inte flytta från ISK till KF tex. Man får tillbaka en slant varje månad så det funkar bra men summorna är inte specade och det är hopplöst att försöka lista ut om man fått tillbaka allt eller inte.

      Radera
  4. Ok.. är det en del etf:er som inte går handla på Nordea?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Är väl en del ETF:er som inte finns på Nordea. Kombon Nordnet/Nordea ger bäst täckning för oss småsparare. Avanza har som bekant knappt något utbud längre på ETF:er.

      Radera
  5. Hejsan, trevligt med ett nytt och intressant inlägg! Ja surt med Abbvie verkar varit väldigt dyrt köp... Hur ser du på hög dollarkurs och inköp i Usa, bara att bita ihop? Kronan lär knappast öka värde inom närtid.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nu har ju dollarn kommit ner lite igen. Tänker nog köpa lite amerikanskt oavsett vad kursen står i.

      Radera
  6. Krösus, har du koll på skillnaden mellan Unilever PLC och NV aktien?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Köper man PLC-varianten så slipper man utländsk källskatt.

      Radera
  7. Det verkar ju som att det nog bara är att sprida innehaven oavsett valutakurser. Hade helt missat kinneviks förändrade utdelningspolicy, känns inget vidare, gissar på en halvering ca. Ligger dock mycket minus nu så... Tackar för att du belyste Kinnevik!

    SvaraRadera