söndag 1 oktober 2017

Oktober

Ny månad. Så här ser utdelningarna ut preliminärt:


iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2017-09-252017-09-296.53500.08728
Sun Life Financial2017-08-282017-09-296.53350.43599
Brookfield Infrastructure Partners LP2017-08-292017-09-296.53500.5424177
Brookfield Renewable Partners LP2017-08-292017-09-296.53500.4675153
XDV ETF2017-09-252017-09-296.533050.086171
PowerShares S&P500 High Div Low Vol2017-09-182017-09-298.15165135
Macquarie Global Infrastructure2017-09-192017-09-298.151000.37301
Ventas2017-09-112017-09-298.151000.775631
Boston Pizza RIF2017-09-202017-09-296.531000.11575
iShares Core FTSE 100 UCITS ETF2017-09-142017-09-2910.92200201
iShares EM Dividend UCITS ETF2017-09-142017-09-298.15125503
Telus Corp2017-09-072017-10-028.15500.366149
Coca Cola2017-09-132017-10-028.15500.37151
Electrolux B2017-09-262017-10-0211753.75656
SPDR U.K. Div Aristocrat (SPYG)2017-09-182017-10-0210.92950.3298342
Pegroco Invest Pref2017-09-282017-10-041252.35/2.4060
Bonäsudden Holding2017-09-282017-10-041501.8794
Delarka Holding2017-09-282017-10-041502100
Kallebäck Property Invest2017-09-282017-10-041502.5125
Klövern B2017-09-282017-10-04116750.1168
Sagax Pref2017-09-282017-10-04110000.5500
Heimstaden Pref2017-10-042017-10-1011005500
Thule Group2017-10-052017-10-111751.7128
Diageo2017-08-102017-10-118.15101.27/1.93165
Husqvarna B2017-10-052017-10-1114250.65/1.3553
SPFF ETF2017-10-022017-10-118.157500.0735449
Bosjö Fastigheter2017-10-062017-10-121502.38119
Glaxo SmithKline PLC2017-08-092017-10-128.15800.4964324
G4S2017-08-312017-10-131.2915000.56/0.2948572
Tryg2017-10-112017-10-131.298501.61,759
Hemfosa Fastigheter2017-10-092017-10-13129501.13,245
Hemfosa Fastigheter Pref2017-10-092017-10-13115002.53,750
Realty Income2017-09-292017-10-138.154350.212751
NorthWest Healthcare2017-09-282017-10-136.535000.06667218
BCE Inc2017-09-142017-10-156.53250.7175117
Lexington Realty Trust2017-09-282017-10-168.15900.175128
STAG Industrial2017-09-282017-10-168.151150.1175110
W.P. Carey2017-09-292017-10-168.151001815
General Electric2017-09-182017-10-258.15750.24147
18,669

Börjar bli svårt att få plats med listan i Blogger. Måste ställa in minsta teckenstorleken. 2 utdelningar per handelsdag i snitt. Najs!

Nära delmålet på 20,000 här. 

Börsen känns dyr igen efter de senaste dagarnas uppgång och det är svårt att hitta något man vill köpa. Vill man inte att inflationen skall äta upp pengarna så finns det dock inga speciellt bra alternativ. 

Beskedet att Ingves sitter kvar fick effekten att mina fastighetsaktier stack iväg uppåt. Den här nollräntan är inte sund. Undrar hur det här kommer att sluta och om man inte skall försöka flytta en del tillgångar till länder som har positiv ränta medans man har chansen.

Också funderat på den kommande skattehöjningen på ISK och om man bör tänka om inför den. Jag brukar ju handla på ex-dagen för att minimera inköpskostnader och därmed på sikt maximera portföljvärdet. Nu kanske man bör rulla utdelningarna så att man köper aktier som relativt snart skall dela ut istället? Någon som funderat i den riktningen?

Uppdatering sparutmaningen:

Lätt första vecka. Hade ju färskvaror och till och med några IPAs i kylen som ju nu tyvärr är slut. Framöver blir det lite surare. 

6 kommentarer:

  1. Tecknar du Handicare?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det var ett svårläst prospekt. Svårt att få grepp om hur stor skuldsättningen kommer vara efter IPOn. Men det lutar åt köp.

      Radera
  2. Hajade till rejält när slutsumman hamnade på dryga 18000 kr med så många småutdelningar. Hade gissat på 7-8000 kr. Men det är väl detta som alla deltagare i Lyxfällan gör fel på också, de tror att deras småinköp inte gör någon större skillnad, men även 10 kr är pengar det också. Härligt att se att du närmar dig målet! Får väl klämma till med lite mer Coca Cola ;=)

    Våra prognoser hamnar på 7654 kr för oktober.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Många bäckar små. Coca Cola är jag inte så sugen på att öka i. De flesta stapelbolagen verkar ha den ogynnsamma kombinationen av hög värdring, låg tillväxt, hög utdelningsandel och hög skuldsättning. Ingen höjdarkombo.

      Radera
  3. troligen bästa aktieutdelningsportfölj av alla bloggare. Grattis. Gillar en hel del av dina bolag.
    Nermin

    SvaraRadera