måndag 12 oktober 2020

Utdelningarna är tillbaka

Då var sommaren över men coronaeländet har vi inte blivit av med. Glädjande att se att en hel drös bolag som tidigare skjutit upp utdelningarna åter börjat dela ut. En hel del av mina surdegar som Kopparbergs, G4S, H&M, Inwido och Dustin har också äntligen återhämtat sig något.

Blandade småköp i existerande innehav:

Köpt 121 Kungsleden

Köpt 35 Emera

Köpt 8 SEB A

Köpt 15 Merck

Köpt 25 National Grid

Köpt 11 Per Aarslef Holding B

Köpte lite Dustin inför rapporten vilket blev rätt OK.

Köpt 325 Dustin Group

Sålde lite H&M inför rapporten vilket blev helt fel. Är ändå relativt negativt inställd till H&M. I ett scenario där man över tid behöver krympa antalet butiker känns inte som ett idealt tillfälle att äga den. Den känns inte billig heller och någon större utdelning att tala om lär det inte bli 2021.

Sålt 175 Hennes & Mauritz

Nytt innehav i PGE som hamnat i lite problem jag hoppas är övergående:

Köpt 50 Portland General Electric Co

Satte in en rejäl slant för att teckna Exsitec. Fick en mycket liten tilldelning. Köpte XACT istället för att behålla pengarna på räntekonto.

Köpt 220 Exsitec Holding

Köpt 2085 XACT Norden Högutdelande

Min lilla WisdomTree-fond med Asienfokus blev inlöst:

Sålt 300 WTEA

Ökat i WPC vars direktavkastning känns attraktiv i nuläget.

Köpt 41 W.P. Carey

Ökat i det lilla logistikfastighetsbolaget WPT. Amerikanska tillgångar noterade i Kanada.

Köpt 317 WPT Industrial REIT

Skalt ned i Svolder. I min bok skall inte ett investmentbolag med bara noterade innehav handlas till premium, utan till rabatt. Svolders största innehav GAROs värdering saknar förankring med verkligheten. Att då dessutom indirekt äga den till ytterligare premium känns inte rätt. Tar hem en god vinst och hoppas kunna köpa in mig igen till rabatt någon gång i framtiden.

Sålt 500 Svolder B

Köpt mer ETFs:

Köpt 110 Vanguard World High Dividend Yield UCITS ETF

Köpt 75 UBS MSCI USA Value ETF

Köpt 85 iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

Prognos för utdelningar i oktober, dopade av återinsatta utdelningar utanför ordinarie månader samt en extra från Tele2.

Vanguard FTSE Europe ETF (VGK)2020-09-212020-09-24135
Macquarie Global Infrastructure2020-09-172020-09-2567
Principal Financial Group2020-08-312020-09-25325
Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)2020-09-232020-09-281,301
Shaw Communications2020-09-142020-09-2999
Brookfield Infrastructure Corp2020-08-282020-09-3069
Brookfield Renewable Partners Corp2020-08-282020-09-30112
Brookfield Renewable Partners LP2020-08-282020-09-30450
Sun Life Financial2020-08-252020-09-30517
Brookfield Infrastructure Partners LP2020-08-282020-09-30650
Brookfield Property REIT2020-08-282020-09-30742
iShares Core FTSE 100 ETF (IUSZ)2020-09-172020-09-30993
iShares EM Dividend ETF (EUNY)2020-09-172020-09-301,548
Gjensidige Forsikring2020-09-222020-09-303,589
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2020-09-242020-09-30131
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2020-09-242020-09-30170
Invesco S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2020-09-212020-09-30221
Coca Cola2020-09-142020-10-01183
TELUS Corp2020-09-092020-10-01622
Sydsvenska Hem2020-09-292020-10-0595
Kallebäck Property Invest2020-09-292020-10-05195
SBB D2020-09-292020-10-051,750
Klövern Pref2020-09-292020-10-053,750
Corem Property Group Pref2020-09-292020-10-054,320
Sagax D2020-09-292020-10-055,000
Merck & Co2020-09-142020-10-071,090
Lundin Energy2020-10-012020-10-072,850
Tele2 B2020-10-012020-10-079,375
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF (VJPN)2020-09-242020-10-0717
Vanguard USD 1-3Y Corporate Bond UCITS ETF (VUSC)2020-09-242020-10-07126
Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF (VUCP)2020-09-242020-10-07210
Vanguard FTSE All-World High Div Yield (VGWD)2020-09-242020-10-07347
Vanguard USD EM Gov. Bond UCITS ETF (VGEM)2020-09-242020-10-07294
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VFEM)2020-09-242020-10-07377
Vanguard FTSE Dev. Asia Pacific ETF (VGEJ)2020-09-242020-10-07274
Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)2020-09-242020-10-07766
Glaxo SmithKline PLC2020-08-132020-10-08415
Heimstaden Pref2020-10-022020-10-08625
SPFF ETF2020-10-052020-10-13379
Ventas2020-09-302020-10-13402
Diageo2020-08-132020-10-14189
Tre Kronor Property Investment2020-10-082020-10-144,192
Portland General Electric Co2020-09-242020-10-15182
STAG Industrial2020-09-292020-10-15188
Algonquin Power & Utilities Corp2020-09-292020-10-15483
BCE Inc2020-09-142020-10-151,090
STORE Capital Corp2020-09-292020-10-1596
SL Green Realty Corp2020-09-292020-10-15132
Lexington Realty Trust2020-09-292020-10-15211
NorthWest Healthcare Properties REIT2020-09-292020-10-15380
WPT Industrial REIT2020-09-292020-10-15120
W.P. Carey2020-09-292020-10-151,949
Realty Income2020-09-292020-10-15951
Logistea2020-10-122020-10-1694
Total SA ADR2020-09-232020-10-16449
Kungsleden2020-10-132020-10-193,407
Cisco Systems2020-10-012020-10-21322
Skanska B2020-10-232020-10-291,706
Cibus Nordic Real Estate2020-10-222020-10-301,663
Husqvarna B2020-10-262020-10-302,250
Carrier Global Corp25
64,662

3 kommentarer:

  1. Tack för uppdatering! Portföljen är riktigt rejäl, det må jag säga. Själv har vi ökat lite i Sagax D och Tele2. Den senare tror jag har mycket mer att ge. Dock saknar vi ditt enorma inflöde med cash varje månad, snöbollen är verkligen i rullning, den saken är säker.

    SvaraRadera
  2. Hehe, nu börjar det likna något även om 2020 verkar bli lite av ett förlorat år när det kommer till utdelningar.

    Aktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier

    SvaraRadera
  3. Mycket inspirerande att se hur mycket du håvar in i utdelningar på en månad! Själv fick jag blott in 1500 kr i utdelningar denna månad men man måste ju börja någonstans. Jag är i startfasen av min utdelningsresa.

    Det var en redig hacka XACT Högutdelande du köpte, jag köper regelbundet av den också. Tror du den kommer kunna prestera i nivå med övriga börsen eller är det mest den "säkra" utdelningen som lockar? När jag sitter och stirrar på high yield 8-12% men inte vågar köpa så nöjer jag mig med XACT.

    SvaraRadera