söndag 29 juli 2018

Stora köp och utdelningar i augusti

Har gjort en del större köp, först i investmentbolagen. Ville inte riskera att den stora rabatten försvann utan utnyttja tillfället.

Köpt 665 Investor A
Köpt 1375 Industrivärden C

Sedan ytterligare två stora köp i vad jag betraktar som "köp och glöm-bolag":

Köpt 1710 Securitas
Köpt 1135  Essity

Securitas köptes innan rapporten så där hade jag lite flyt och kom in billigare än vad aktien står i nu.

Även tagit in ett nytt bolag, försäkrings- och finansiella tjänsteföretaget Principal Financial Group som det tas en titt på i nedanstående klipp:



Köpt 50 Principal Financial Group

Blandade köp:

Köpt 143 Drillcon
Köpt 50 Husqvarna B
Köpt 15 Oriflame Holding
Köpt 15 Dometic
Köpt 20 Holmen B
Köpt 25 Peab
Köpt 200 Sagax D

Ökat i Kanada, främst banker men även lite kraftförsörjning:

Köpt 125 Bank of Montreal
Köpt 100 Bank of Nova Scotia
Köpt 100 Toronto-Dominion
Köpt 85 Fortis

Med de här köpen så är alla delmål om utdelningar på 20,000 i månaden nådda förutom i december där det saknas runt 800 kr.

Utdelningarna i augusti ser ut så här lite preliminärt:


BolagEx UtdDagUtd. DagUtd. Summa
Canadian Imperial Bank of Commerce2018-06-272018-07-27315
Bank of Nova Scotia2018-07-022018-07-271,025
Shaw Communications2018-07-122018-07-3067
Toronto-Dominion Bank2018-07-092018-07-31226
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-07-252018-07-31149
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-07-252018-07-31179
Boston Pizza RIF2018-07-202018-07-3178
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-07-232018-07-31199
Verizon Communications2018-07-092018-08-01391
AT&T2018-07-092018-08-01884
General Mills2018-07-092018-08-01130
NP3 Fastigheter Pref2018-07-302018-08-03318
Volati Pref2018-08-022018-08-08750
Akelius Pref2018-08-022018-08-095,000
SPFF ETF2018-08-032018-08-13447
National Retail Properties2018-07-302018-08-15110
AbbVie2018-07-122018-08-15212
National Grid2018-05-312018-08-151,489
NorthWest Healthcare2018-07-302018-08-15225
Omega Healthcare Investors2018-07-302018-08-151,167
Realty Income2018-07-312018-08-15885
STAG Industrial2018-07-302018-08-15146
Eaton Corporation2018-08-022018-08-17379
Lazard Ltd2018-08-052018-08-17778
Oriflame Holding2018-08-142018-08-20970
Paychex2018-07-312018-08-23265
Royal Bank of Canada2018-07-252018-08-24318
Baltic Horizon Fund310
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF642
Cibus Nordic Real Estate206
Novo Nordisk B809
Welltower769
19,839

Skall ta mig en titt på OHI i veckan och fundera på om jag skall minska innehavet med lite förlust.

13 kommentarer:

  1. Får man fråga hur du tänker ang OHI? Läste vad Seeking A skrev igår men lite svårtolkat hur stor risken för utd sänkn är. Hälsningar, T

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är ett högriskbolag som har behövt stötta sina hyresgäster som går väldigt dåligt. Känns som en "accident waiting to happen" eventuellt och att kanske risken är för hög för mig. Erfarenheten från HCP finns kvar i minnet.

      Radera
    2. Thanx. OHI har jag sett som för bra för att inte vara med på en liten slant men det blir till att läsa på lite mer och ev tänka om.
      :-) Satt också med HCP, min första REIT tror jag......och inte hjälpte det att de delade ut QCP heller.

      Radera
  2. Jag valde mellan OHI och SBRA och satsade faktiskt på SBRA, hur klokt detta nu var.
    Härligt med 20000 kr varje månad i utdelningar, du satt ju på en rejäl kassa som behövdes sättas i arbete. Du verkar inte tro nämnvärt på någon stundande finanskris (med rea i köpta bolag) heller :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kris kommer förr eller senare, men jag vet inte när..

      Radera
    2. Så är det onekligen. Jag tänker nyttja främst belåning till att köpa om det blir ett rejält tapp framöver. I övrigt investerar jag runt 15-20" i månaden + utdelningarna.

      Radera
  3. Snyggt jobbat med nästan 20 000 i utdelning Krösus! Vet du att du enkelt kan lägga in youtubelänken så att den blir integrerad? Det är både enkelt och blir snyggt. Jag tror dessutom att fler läsare klickar på länken om de ser den som en bild. Då vet man ju vad det är man klickar på med.

    Aktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier

    SvaraRadera
    Svar
    1. Aha, tror jag fick till det.

      Radera
    2. Snyggt! Jag vet inte om det gör så stor skillnad men personligen blir jag mer sugen på att klicka på en film så än bara en länk. Även om jag vet att du inte lägger upp någon skum länk men du förstår nog hur jag menar. ;)

      Aktiepappa - en blogg om ekonomi och aktier

      Radera
  4. När någon köper Investoraktier vid ett tillfälle för samma värde än hela min portfölj kan jag inget annat göra än att imponeras stort. Hur har du listat ut att Cibus delar ut i augusti? Vore najs i så fall så kommer derad utdelning inte samma månad som majoriteten av andra fastighetsbolagen.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Cibus har sagt att de skall dela ut någon gång efter sommaren vilket jag tolkade som augusti men det kan nog bli september istället.

      Radera
  5. Snyggt jobbat :)

    Vad är målet efter 20k/varje månad?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Då höjer vi målet till 25k.

      Radera