lördag 11 augusti 2018

Sålt Veoneer

Minskar lite i Skanska för att undvika att ha bolaget i flera konton och för att optimera Nordeakontot och bättre utnyttja att man får tillbaka utländsk källskatt så fort där.

Sålt 50 Skanska

Veoneer har gått starkt efter avknoppningen från Autoliv. Det är om man skall vara krass ett förhoppningsbolag utan vinst och utdelning. Jag hoppar av den då det är emot min investeringsfilosofi att äga den typen av bolag. Förmodligen kommer jag att få ångra den försäljningen i framtiden precis som man brukar få ångra de flesta försäljningar man gör. Köpte Autoliv istället.

Sålt 75 Veoneer
Köpt 25 Autoliv

Blandade köp:

Köpt 65 Westpac Banking Corp
Köpt 250 Baltic Horizon
Köpt 7 Latour B
Köpt 10 Volvo B
Köpt 50 Nobia

Dippköpt bolag som dykt på sina rapporter:

Köpt 20 Novo Nordisk B
Köpt 25 Oriflame Holding

Vill framöver få upp vikten i utilities, har börjat kika närmare på BIP, Duke Energy, Dominion Energy, NextEra Energy mm. Någon som äger den typen av bolag förutom Fortum då?


söndag 5 augusti 2018

Veckans köp, utdelningsmål nått

Ökat rejält i Akelius pref. Kanske inte optimalt med preffar då vi haft låga räntor länge men om vi hamnar i ett Japanscenario med en lång period av låga räntor så kan det vara en god investering. Gäller att hålla koll på ränteutvecklingen framöver.

Köpt 715 Akelius Pref

Lite mindre köp:

Köpt 10 SkiStar
Köpt 10 Atlas Copco B
Köpt 25 NCC B
Köpt 75 Husqvarna B
Köpt 25 Dustin Group
Köpt 15 Latour B
Köpt 25 Inwido

Efter att ha lyssnat på:

https://soundcloud.com/borspodden/avsnitt-258-sommarpoddare-daniel-lindkvist-smabolagsanalytiker-handelsbanken

dubblade jag mitt lilla innehav i Nederman:

Köpt 75 Nederman Holding

Ökat i en del decemberutdelare:

Köpt 25 Autoliv SDB
Köpt 25 Unilever NV ADR
Köpt 150 Manulife Financial
Köpt 75 Royal Bank of Canada

Autoliv borde efter utdelningen av Veoneer kunna börja höja utdelningarna framöver enligt en analys från Nordea. Låter vettigt, köper det resonemanget.

Samt ökat i en del fonder på Nordnet:

Köpt 100 Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF (VGEJ)
Köpt 725 BlackRock iShares MSCI Europe Quality Dividend UCITS ETF (QDVX)

Med dessa köp har jag nått mitt delmål om 20,000 i utdelning alla månader. Straffar mig själv precis som man blev straffad i lumpen, ett utfört arbete belönades alltid med en ny uppgift. Sätter nästa delmål till 25,000 alla månader.

lördag 4 augusti 2018

FRI!

Släkt, vänner och bloggläsare undrar frekvent, Sorken, vad skall du göra med alla dina pengar?

Avslöjandets timme är äntligen här! Luften vibrerar av spänning. Internet håller andan.

När jag gnetat ihop tillräckligt skall jag säga upp mig från jobbet och flytta dit boendekostanderna är riktigt låga, kanske till Klippan, Flen, Degerfors eller Lesjöfors. Allt med fors i verkar billigt. Kramfors? Malungsfors?

Där skall jag sitta i min ensamhet, utan vänner, utan fru, för hon vägrar följa med mig på mina drömmars frihetsresa. Inget att bry sig om, bara en ytterligare nivå av frihet. Frihetssökarens väg är martyrens.

Vilken frihetskänsla att få börja dagen med en lång sovmorgon (gratis), en snabb tur ner i soprummet och se om det finns pantburkar eller nån tidning som inte är mer än nån vecka gammal. Sedan en lång skogspromenad (gratis). En tur med cykel/spark/apostlahästarna till biblioteket med medhavd termos för att läsa en gratis Dagens Industri. Sedan blir det en lätt lunch, kall kattmat direkt ur burken medans jag nogsamt studerar reklambladen för att se ifall det är Lidl eller Coop som har billigast lök och potatis. Vilken njutning! Total frihet!

Sedan skall jag byta namn på bloggen till Fria Sorken eller Sork FRI eller liknande och förpesta Twitter och internet med bilder på sol upp- och nedgångar, svamp-och bärplockningsbilder, brödbak mm där jag hela tiden poängterar hur jävla FRI jag är och att min livsstil minsann är den enda rätta. Jaså ni är på jobbet? Själv sitter man hemma och kollar på Dr Phil och är FRI. Jag skall börja med reklam på bloggen och publicera bloggpost efter bloggpost där jag ständigt påminner andra om hur FRI jag är. Inget ämne är för smalt i strävan efter att generera trafik och intäkter.

Så jävla FRI.

Vem behöver Champagne när det finns kranvatten? Vem behöver ett Amarone när det finns vatten med några droppar rödvinsvinäger? Semestrar gör jag i Google street view. Korvspad blir en god soppa och spadet från rödbetsburken en god saft. En tepåse räcker till tre koppar om man bara har lite tålamod.

Halleluja. Tror fan jag skall skriva en jävla bok om eländet också.

FRI, FRI, FRI.

söndag 29 juli 2018

Stora köp och utdelningar i augusti

Har gjort en del större köp, först i investmentbolagen. Ville inte riskera att den stora rabatten försvann utan utnyttja tillfället.

Köpt 665 Investor A
Köpt 1375 Industrivärden C

Sedan ytterligare två stora köp i vad jag betraktar som "köp och glöm-bolag":

Köpt 1710 Securitas
Köpt 1135  Essity

Securitas köptes innan rapporten så där hade jag lite flyt och kom in billigare än vad aktien står i nu.

Även tagit in ett nytt bolag, försäkrings- och finansiella tjänsteföretaget Principal Financial Group som det tas en titt på i nedanstående klipp:



Köpt 50 Principal Financial Group

Blandade köp:

Köpt 143 Drillcon
Köpt 50 Husqvarna B
Köpt 15 Oriflame Holding
Köpt 15 Dometic
Köpt 20 Holmen B
Köpt 25 Peab
Köpt 200 Sagax D

Ökat i Kanada, främst banker men även lite kraftförsörjning:

Köpt 125 Bank of Montreal
Köpt 100 Bank of Nova Scotia
Köpt 100 Toronto-Dominion
Köpt 85 Fortis

Med de här köpen så är alla delmål om utdelningar på 20,000 i månaden nådda förutom i december där det saknas runt 800 kr.

Utdelningarna i augusti ser ut så här lite preliminärt:


BolagEx UtdDagUtd. DagUtd. Summa
Canadian Imperial Bank of Commerce2018-06-272018-07-27315
Bank of Nova Scotia2018-07-022018-07-271,025
Shaw Communications2018-07-122018-07-3067
Toronto-Dominion Bank2018-07-092018-07-31226
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-07-252018-07-31149
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-07-252018-07-31179
Boston Pizza RIF2018-07-202018-07-3178
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-07-232018-07-31199
Verizon Communications2018-07-092018-08-01391
AT&T2018-07-092018-08-01884
General Mills2018-07-092018-08-01130
NP3 Fastigheter Pref2018-07-302018-08-03318
Volati Pref2018-08-022018-08-08750
Akelius Pref2018-08-022018-08-095,000
SPFF ETF2018-08-032018-08-13447
National Retail Properties2018-07-302018-08-15110
AbbVie2018-07-122018-08-15212
National Grid2018-05-312018-08-151,489
NorthWest Healthcare2018-07-302018-08-15225
Omega Healthcare Investors2018-07-302018-08-151,167
Realty Income2018-07-312018-08-15885
STAG Industrial2018-07-302018-08-15146
Eaton Corporation2018-08-022018-08-17379
Lazard Ltd2018-08-052018-08-17778
Oriflame Holding2018-08-142018-08-20970
Paychex2018-07-312018-08-23265
Royal Bank of Canada2018-07-252018-08-24318
Baltic Horizon Fund310
HSBC Euro STOXX50 UCITS ETF642
Cibus Nordic Real Estate206
Novo Nordisk B809
Welltower769
19,839

Skall ta mig en titt på OHI i veckan och fundera på om jag skall minska innehavet med lite förlust.

måndag 23 juli 2018

Semesterhandel vecka 2

Återinvesterade i Hemfosa:

Köpt 50 Hemfosa Fastigheter

Fångat lite fallande aktier:

Köpt 250 BillerudKorsnäs
Köpt 100 StoraEnso
Köpt 50 Husqvarna B

BillerudKorsnäs nytt innehav. Nu borde väl ändå allt elände vara inprisat? Kan komma bud på dom på de här nivåerna.

Lite småköp för blandade utdelningar som rullat in:

Köpt 34 Acando B

söndag 15 juli 2018

Sommarhandel

Har semester och ingen tid direkt att skriva. Har köpt följande denna vecka:

Köpt 27 Acando B
Köpt 25 Electrolux B
Köpt 50 SEB A
Köpt 15 ABB
Köpt 10 Oriflame Holding
Köpt 131 Drillcon
Köpt 50 Peab B
Köpt 125 Telia Company
Köpt 25 Dustin Group
Köpt 50 Hemfosa Fastigheter


Köpt 75 HSBC EURO STOXX 50 UCITS ETF
Köpt 40 Fortis
Köpt 25 Essity B
Köpt 100 Investor
Köpt 35 National Grid
Köpt 50 Securitas B
Köpt 170 Industrivärden C
Köpt 15 3M
Köpt 15 Johnson & Johnson
Köpt 500 Xact Högutdelande

lördag 7 juli 2018

Lite större köp den här veckan

En längre tid av stor mental press på jobbet är äntligen över och undertecknad har i skrivande stund semester.

Fick för mig att det var bra läge i investmentbolagen med bra rabatt. Bekräftat av en av dom jag alltid lyssnar på i bruset:

http://www.carnegiefonder.se/blechers-sommarkronika-1999-i-repris/?utm_campaign=unspecified&utm_content=unspecified&utm_medium=email&utm_source=apsis-anp-3

Köpte framför allt dom samt lite mer svenska kvartalsutdelare. Köpte av misstag B-aktien i Investor. Securitas nämnde jag förra veckan tror jag. Stabilt bolag som inte borde påverkas av eventuellt upptrappat handelskrig.

Större köp:

Köpt 50 Investor B
Köpt 150 Securitas B
Köpt 200 Svolder B
Köpt 150 Industrivärden C
Köpt 50 Investor A
Köpt 225 Kungsleden
Köpt 250 Sagax D
Köpt 50 Lazard Ltd

Mindre köp:

Mest återinvesteringar och småposter från utdelningar som rullat in i veckan.

Köpt 25 Acando B
Köpt 25 Cibus Nordic Real Estate
Köpt 10 Svolder B
Köpt 13 Latour B

Veoneer beslöt jag mig för att behålla tills vidare trots att den inte kommer dela ut under en överskådlig framtid. Den togs emot väl och jag antar att det kommer tas upp bevakning av den där många kommer sätta köp. Denna borde dock vara rätt känslig för utökat handelskrig så gäller att vara lite försiktig här.